Schuminka Schuminka komentáře u knih

Jules a Jim Jules a Jim Henri-Pierre Roche

Pro mě velké zklamání. Čekala jsem román o přátelství dvou mužů, kteří mají vztah s jednou ženou; propletence rodinných a milostných vztahů s dávkou francouzského espritu. Místo toho jsem dostala šmouhu rychlých, povrchních popisů, kdo kam jel a s kým tam spal. Jen ve střední pasáži se tempo trochu zvolnilo a rozvinul se život milostného trojúhelníku se všemi jeho úskalími včetně odkazů na Goethovo Spřízněni volbou.

15.02.2021 3 z 5

Dcery Dcery Lucy Fricke

Nápad skvělý - dvě kamarádky vezoucí smrtelně nemocného otce jedné z nich na eutanázii do Švýcarska. První polovina je výborná, tak akorát patosu, černého humoru, umírání, vzpomínání a vyrovnávání se s dětstvím bez otců. Druhá polovina, kdy už Betty putuje sama, se všechno tohle ztratí, zbyde poměrně nepravděpodobný příběh se spoustou opakování a sebelítosti.

09.02.2021 3 z 5

Broučkova pozůstalost Broučkova pozůstalost Jan Karafiát

Velice zvláštní příběhy, ani ne moc pohádky pro děti. Další rozměr jim dodávají poslední odstavce, kdy si povídají Brouček s dětmi před spaním o té pohádce.

02.02.2021 4 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Ospalá detektivka z ospalého bretaňského městečka. Kladně hodnotím osobnost detektiva, zajímavé prostředí (Bretaň, kavárny, obrazy), způsob vyšetřování a absenci potoků krve a opilých detektivů.

31.01.2021 4 z 5

Pohyby ledu Pohyby ledu A. Gravensteen

Chytře vymyšlené, mnohovrstevnaté, mezi českými autory zjevení. Autor umí psát, ale v první části by trochu mohl i škrtat (kolikrát si proboha vařil to kafe...). Detektivní zápletka v atraktivním prostředí (výzkum, Grónsko, novináři) bez potoků krve a věčně opilých, umolousaných, proti systému bojujících komisařů.

15.01.2021 4 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Moc jsem od knihy nečekala, četla jsem ji v rámci výzvy, ale moc mile mě překvapila. Zajímavé spojení současnosti, české mytologie, historie českého pohraničí, detektivky a hororu. Prakticky nebylo místo, které by mě nebavilo.

04.01.2021 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Po první části s Vandiným nářkem jsem měla chuť knihu odložit, Aldova zpověď mě přiměla číst dál. Příběh pak dotvořily jejich dvě děti, produkty slepeného setrvačného vztahu svých rodičů.

01.01.2021 3 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Škoda, že půlka knihy se skládá ze vzpomínek lidí, kteří si spíše honí ego, jací byli v 90. letech machři, než aby ty jejich příspěvky měly nějakou přidanou hodnotu. Všeobecné texty na různá témata jsou pak hezkou připomínkou pro ty, kteří devadesátky alespoň jako děti zažili.

01.01.2021 3 z 5

Příběhy ve znamení touhy Příběhy ve znamení touhy * antologie

Jak to u sbírky povídek bývá, některé jsou skvělé, jiné jen do počtu a zbytek je průměr. Nejvíc mě zaujaly příběhy:
Kristína Farkašová - Na trhu (dojemný příběh o stařečkovi)
Marek Šindelka - Věštba (svým zpracováním)
Tomáš Hanák Pochyby aneb Touha po chybě (skvělý nápad)

31.12.2020 3 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Přečetla jsem několik různých překladů (Nezval, Vrchlický a další) a nějak ke mně nic nedoputovalo. Zkusila jsem anglický originál a to vám byla krása. Asi mám všeobecně problém s českými překlady poezie, většinou nerozumím, přijde mi to takové kostrbaté, upocené, přitom ty originály bývají tak přímé, jednoduché, významově silné, i když třeba na první přečtení nerozumím každému slovu.

23.12.2020 5 z 5

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

I když jsem měla jiná očekávání a tento typ hudby neposlouchám, tak se mi kniha líbila hlavně autorovým záběrem a rozhledem mimo hudbu.

21.12.2020 4 z 5

V zákulisí srdce V zákulisí srdce Petr Neužil

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův osobitý styl. Zajímavý pohled do historie a vývoje české kardiologie. Z knihy čiší autorův entuziazmus. Pro mě jako laika tam sice bylo mnoho odborných pasáží, ale i tak stálo za přečtení.

05.12.2020 4 z 5

Vražda v hotelu Sacher Vražda v hotelu Sacher Beate Maxian

Samotná detektivka není špatná, děj je dobře promyšlen, spousta zajímavých informací ohledně tématu. Je znát, že knihu psala žena - v celé knize se až na pár mužských postav vyskytují především ženy, které řeší své problémy a hlavně o nich donekonečna mluví. Těšila jsem se na luxusní prostředí hotelu Sacher, ale toho jsem si příliš neužila.

25.10.2020 2 z 5

Zlý vlk Zlý vlk Nele Neuhaus

Tradičně na začátku hodně zmatečné prolínání jednotlivých linek. Zajímavé téma pedofilů a jejich přítomnost ve vyšších strukturách. Baví mě číst i ty pasáže z "obyčejného života" obou komisařů.

17.06.2020 3 z 5

China, Inc. Jak Čína drtí Ameriku a svět China, Inc. Jak Čína drtí Ameriku a svět Ted C. Fishman

Poměrně zajímavá kniha o Číně z různých pohledů. Vzhledem k datu vydání (anglická verze zhruba 2005) již není nejaktuálnější, ale jako základní přehled o moderní Číně je to ideální kniha. Mírně mi vadilo, že si český překladatel nedal tu práci, aby přeložil čínské názvy dle české transkripce a u méně známých ponechal tu anglickou.

11.07.2012 3 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

asi zatím nejlepší od Urbana, asi se nechám inspirovat a navštívím pár Santiniho kostelů.

04.06.2011 4 z 5