saruse saruse komentáře u knih

Zpod klobouku Zpod klobouku Jiří Sekereš

Skvělá sympatická sbírka, verše plné vtipu a úsměvných slovních hříček, jemné a zároveň detailní a nápadité kresby. Radost číst a prohlížet!

12.10.2016 5 z 5

Růžové moře Růžové moře Eva Vejmělková

Nejdřív jsem z knihy byla rozpačitá, i když některé pasáže přímo sváděly k vypsání citátu. Ale závěr mě dostal - najednou to všechno dostalo ten správný rozměr a zacvaklo to do sebe. Závěr je fakt mistrný. Takže tím pádem i kniha rozhodně stojí za přečtení.

07.07.2016 3 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Dívám se do ostatních komentářů a většinou mi mluví z duše, obzvláště jeden, naopak jeden je podle mě hodně mimo. Kdo si přečetl doslov, kdo trochu zná situaci v Mexiku či kdo tam dokonce byl, ví, že takto to tam chodí. A kdo se z toho nechce zbláznit, ten žije, chrání holý život a nad věcmi příliš nepřemýšlí, protože by se zbláznil. Přesto i v tomto světě má své místo láska, přátelství, důvěra. Četla jsem to a nemohla přestat, před očima těžký život dívek a žen, ale i mužů, úplně jinou mentalitu, tolik odlišný svět od toho našeho. Četla jsem to a říkala si, že si nesmím už stěžovat na to jak a kde žiju, protože se proti jiným koutům světa mám královsky! A četla jsem to a obdivovala, jak autenticky je to napsané - jako kdybych si mohla vlézt do hlavy jedné mexické dívky a poznat díky tomu její život až do nejniternějších drobností. Doporučuji.

25.02.2016 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Smutné, ale výborně napsané, nezapomíná se na pocity všech členů rodiny, konfrontovaných s touto strašlivou chorobou. Smutné čtení o to víc, když někoho takového osobně znáte... A o to víc také oceníte, když spisovatel poodhalí běžný život s touto nemocí.

26.01.2016 5 z 5

Den, kdy se potkali Den, kdy se potkali Petr Hugo Šlik

Knížka na víkend, slovy samotného autora "pěkná a svižná novelka" :-), moc se mi to líbilo a předávám ji hned dál kolegyni v kanceláři. Vůbec mi nevadilo, že se na konci nesetkali, jak sliboval název, protože děj byl vystavěný na mnoha jiných a překvapivějších styčných plochách těch dvou, i když oni o nich nevěděli. V tom to bylo krásně napínavé a takové "neuzavřené", ale vždyť to tak bývá i v životě. Moc povedené!

25.01.2016 5 z 5

Včelař z Aleppa Včelař z Aleppa Christy Lefteri

Silný příběh. Je těžko představitelné, že bychom museli čelit něčemu podobnému. Hrůzy války (či spíše jen bezmyšlenkovitého zabíjení a bombardování), ztráta domova, ztráta smysluplné práce, ztráta blízkých, dětí!!!!, nejistota putování za bezpečným místem k životu, za záchranou holého života! Aleppo pro mě byl jen pojem z trýznivých zpráv z hlavního zpravodajství, díky této knize najednou vím víc a nejsem z toho zrovna šťastná... Je ale důležité to znát.

15.01.2024 4 z 5

Nikdo tady není Nikdo tady není Jaroslav Žila

Povídky obvykle nevyhledávám. Občas se mi ale podaří "potkat" nějaké, které se mi nechce dát z ruky a četla bych je pořád dokola. A to jsou i tyto Žilovy povídky, které jsem si přečetla z doporučení kolegy. Nelituju, nádhera, neopakovatelná atmosféra, příjemná poetika textu, drama mezi řádky, život nenalakovaný na růžovo, pro přemýšlivé čtenáře, možná navíc (nejen) pro znalce a milovníky ostravského a beskydského koloritu. :-)

03.08.2020 5 z 5

Příběh krátkého manželství Příběh krátkého manželství Anuk Arudpragasam

Do tohoto příběhu je potřeba se hodně vcítit. Ale komu by se chtělo... Denně bojovat o holý život, nemít základní věci jako je voda, jídlo, mýdlo, bezpečný domov... vidět tolik hrůz okolo, ztratit příbuzné, přijít o své věci, otupět, zhrubnout, přežívat... mistrně detailně popsáno, tak, že kdo chce, tu nekonečnou tíhu pocítí a je mu smutno. Ale četba pro všechny to není. Jsme už taky otupělí k bolesti a strádání druhých. Když se nás to netýká, už ani číst o tom nejsme ochotni a být u toho vděčni, že nám se podobné hrůzy vyhýbají. Naše životy jsou přece tak pestré, bezpečné, barevné... :-(

12.08.2019 5 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Velmi zajímavé čtení o tom, jak učitelé mohou pracovat s dětmi s různými vývojovými a výchovnými problémy. Ústřední linka o dívce Venus - jak se později ukáže, tak o krutě týrané dívce... - je velmi silná. Doslova jsem držela palce na každé další stránce, aby ji učitelka probudila k životu. A aby pravda o její rodině vyplynula konečně na povrch!!! A aby někdo zatočil s tím jejím arogantním otčímem!!! Našla jsem v knize i dost rad pro rodičovskou výchovu. A spoustu příběhů o tom, jak to rodiče a učitelé mají s dětmi někdy těžké, ale důvěra, pozornost a vzájemný respekt pomůžou!

16.08.2016 5 z 5

Dáma z popela Dáma z popela Christine Trent

Výborné čtení. V pasážích, kde spolu hovořili ministři, státníci, kde se popisoval konflikt Severu proti Jihu versus názory Anglie, jsem se zpočátku trochu ztrácela, než se děj rozběhl a postavy do něj aktivně vstoupily. Hlavní hrdince se nedalo jinak než fandit. Zajímavý pohled na jednu neobvyklou, ale tolik důležitou profesi. Jednu hvězdičku ubírám za překlad a redakční úpravy - místy rušivé chyby. Ale jinak mě to nadchlo.

17.02.2016 4 z 5

Na večírku Na večírku * antologie

Povídky jako žánr jsem dlouho opomíjela, ale tenhle soubor je skvělý. Každá povídka má něco do sebe, Vieweghova nejslabší, tu bych snad i oželela, podle mě se to do výboru nehodí - jen prvoplánové sexistické obnažování, ale ostatní povídky jsou báječné čtení o nejrůznějších mezilidských peripetiích. Epsteinova "Slavnost přílivu" mi připomněla Otu Pavla a jeho rybářskou poetiku. Doporučuji. První povídku když tak přeskočte. ;-) :-)

04.08.2016 5 z 5

Voňavé (na)dělení Voňavé (na)dělení Blanka Hošková

Takové normální. Připomínalo mi to styl psaní Táni Vasilkové Keleové. Odpočinkové, nenáročné, rychle ubíhající. Rozhodně příjemná oddychovka, která ode mně nechtěla moc přemýšlení. ;-)

03.08.2016 3 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Kdybych už neměla titul v Knižní výzvě "přečteno za jeden den", toto bych si tam hned načetla. Svěží čtení, mám ráda příběhy vyprávěné z pohledu dětí, formát vhodný jako drobný dárek někomu, obsah vhodný jako osvěžující přečtení snad každému. Opravdu milé. :-)

03.07.2016 4 z 5