A nakonec Vánoce

A nakonec Vánoce

Tři nové příběhy zasadil Petr Šabach do města v americkém státě Massachusetts, které dobře zná, protože zde žije jeho syn a vnoučata. V atmosféře Halloweenu a Vánoc prožívá svá drobná dobrodružství dvojka sehraných kluků, vypravěč Damián a frajer Robinson, kteří stihnou pohřbít mravence i prožít první milostná vzplanutí. Zkušený autor bestsellerů Hovno hoří a Občanský průkaz nám tak připomíná, že svěží vnímání světa nemusí být přímo závislé na věku člověka. Klukovský pohled je možné si uchovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/271159/a-nakonec-vanoce-KzL-271159.jpg 3.568
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Paseka

Kristy78

Téma čtenářské výzvy jsem splnila během chvilky. Jen jsem očekávala typický Šabachův rukopis, který jsem nenašla ani náznakem. K jeho dalším knihám se čas od času vrátím, tato mezi ně však patřit nebude. Aspoň co se literárního rozměru týká. Díky úžasnému věnování a připomínce nejen čtenářské výzvy ji jistě ještě párkrát otevřu. Díky, P.! ;)

Aleh

Tři poslední příběhy, které Petr Šabach vydal, věnoval svým vnoučatům, které žijí s rodiči v americkém státě Massachusetts. Proto ty americké reálie. Knížka je jiná, je poslední. Tentokrát autor pozoruje dění kolem sebe z pohledu malého kluka. Chybí mi to, co je typické pro jeho příběhy takříkajíc z našeho českého rybníčku. To, co mě na Šabachově vyprávění baví nejvíce. To vzpomínání na dobu, jejíž součástí jsem kdysi byla a vyprávění o době, jejíž součástí jsem. Je prostě jiná. Autorův smysl pro detail, jeho jazyk a jeho styl vyprávění však nechybí ani v amerických kulisách. Knížka má jiný formát i netypickou obálku. Je jiná, je to poslední kniha Petra Šabacha.

Alethea_k

Kniha je opravdu malých rozměrů, ale ani tak jsem ji nedokázala dočíst do konce. Vůbec mě to nebavilo, nejspíš nepochopím velké haló kolem Šabacha. Už od něj pravděpodobně nic zkoušet nebudu. Jednou stačilo.

Martina99

Milý příběh. Takové čtení na večer.

iška

Tři krátké příběhy spojené do jedné útlém knížky. I mně je české prostředí bližší, ale i tak jsem se pobavila. Škoda, že to byla autorova poslední kniha. A název jako když to napovídá.

Mia77

Knížka vypadá většinou jinak. Krátké příběhy přečtené za chvilku, tak do časopisu bych to asi vložila a bylo by to fajn.

jelad

Šabach na výletě v Americe - místo Dušiček Halloween, namísto lití olova krocan. Je to právě prostředí amerického maloměsta, které zbavuje Šabachovo vyprávění nádechu nostalgie minulosti, a naopak jej pevně fixuje v roztančené a sebevědomé americké přítomnosti. Příběh se sice opět opírá o tragikomické vyprávění dospívajících chlapců, tentokrát ovšem ve zcela jiných kulisách, které českého čtenáře nevybudí ke vzpomínkám (a to třeba i mladší generace - i když jenom zprostředkovaně přes vyprávění rodičů a prarodičů). Kořeny Šabachova literárního díla pevně prorostlé dramatem i komikou komunismu - totalita typicky zironizovaná a převedená do absurdna skrze ty nejbanálnější a nejmrňavější drobnosti tehdejšího každodenního života, se do knihy „A nakonec Vánoce“ nezapustily. Neměly kam, Amerika pro ně nemá místo ani paměť, a čeští čtenáři tak cítí, že jim v tomto Šabachovi něco nevyhnutelně chybí.
„Prej mám tohle ADHD předaný od táty, jelikož je to dědičný a od maminek se to prej nepřenáší. Když sem to jednou oznámil Robinsonovi, tak mi řek, ať si z toho prej nic nedělám, že podle něho nás musí bejt na světě dost, protože na Hlavní ulici v jednom obchodě prodávaj trička, kde je to vyvedený velkejma tiskacíma písmenama.
‚Ta tvoje zvláštnost…‘ řek tenkrát, ale když sem se tam pozdějc zašel s našima podívat, tak se zjistilo, že to, co viděl za sklem toho krámu, bylo černý tričko s bílým nápisem AC/DC , což je, jak mi táta vysvětlil, prej nějaká kapela. Co se kapel týče, tak já mám rád Beatles. Jak říká táta, je to zvláštní, ale všechny děti maj rádi hranolky a Beatles.“

drzá veverka

Velmi milá knížka, plná zajímavých přirovnání a jazykových obratů, o kterých přemýšlí malý kluk. Lehké a oddechové čtení.

Heřmis

Skutečně útlá knížečka na jedno posezení, ale povídky mě mile překvapily. Taková odpočinkovka.

Iki1

U Petra Šabacha je důležitý jazyk, kterým píše, jeho obraty, spád řeči, tempo. Po přečtení si vybavuji svůj tehdejší život, všechny dětský lumpárny, první zamilovanost. Až si říkám, že takhle to popsat bych snad svedl taky. Ale to bych určitě nesvedl. Vypravěč Šabach ze mě nebude. Chybí mi ta lehkost, odpich, příjemně příznivý konec…

bekule

Tři příliš kratičké a hodně Nešabachovské povídky. Vzhledem k tomu že vánoční je jen jedna povídka budu hledat do výzvy jinou vánoční knížku .

LilKure
15.08.2017

Perfektní na jednu delší jízdu vlakem. Neunaví mozek a potěší srdce.

vlkcz
08.02.2017

Příjemná jednohubka, i když na to, aby se člověk stihl víc identifikovat s hrdiny, jsou povídečky příliš krátké a bez pointy, spíš jako koláž jednotlivých drobných příhod.
Ale pokud bych měl něco doporučit budoucím čtenářům tohoto dílka; nemějte velká očekávání, je to trochu jako když si v hospodě poručíte pivo, a když si při něm uděláte žízeň a chcete druhé, tak vám řeknou, že došlo.

laepus
12.01.2017

Za mě rozhodně jo. Dokonce mě až mrzí, že to nebylo o trochu delší. Možná to pro někoho bude odvážné přirovnání, ale mám rád knihy jako Bylo nás pět nebo Mikulášovy patálie. A z obou tady je to hlavní - pohled malého kluka na svět okolo.

Veve131
12.11.2016

Zaujal mě obal knihy. Malá knížečka k odpolední kávě. Pobaví a neurazí.

DádazPrahy
19.10.2016

Tři příběhy z knížečky Petra Šabacha se tentokrát odehrávají v Americe.
Přiznám se, že příhody a pocity, které zažívá americký kluk při oslavách Halloweenu a během předvánočního období, mě nedokázaly příliš zaujmout. Ne, že by maličká knížka nestála za přečtení, ale mnohem víc mě oslovily Šabachovy knížky z domácího prostředí.

1.kopretina
22.07.2016

Nelíbilo. Zdá se mi, že už autor vystřílel prach. Jeho předešlé knihy nasadily laťku a tato se na ni dívá hoooodně zespodu.

saruse
03.07.2016

Kdybych už neměla titul v Knižní výzvě "přečteno za jeden den", toto bych si tam hned načetla. Svěží čtení, mám ráda příběhy vyprávěné z pohledu dětí, formát vhodný jako drobný dárek někomu, obsah vhodný jako osvěžující přečtení snad každému. Opravdu milé. :-)

krnoha
30.05.2016

Příhody kluků na prahu puberty v prostředí amerického maloměsta. Zdá se, že autor je mistr češtiny, podle toho, jak líčí americké reálie jakoby očima amerických kluků, a při tom živou dětskou češtinou, do které hodně citlivě naroubuje pár amerikanismů. Vyprávění je velmi laskavé, plné legrace a poezie. I přes ten dětský kolorit je to čtení pro mámy a táty, děti by tomu nerozuměly.

medialstar
05.02.2016

Malá knížka, která zaujme křiklavým provedením. Jednohubka na pár minut, u které jsem se dobře bavila. Vtipné, leč opravdu velmi krátké.

babyboar
31.01.2016

Neurazí, pobaví, nenadchne.

magnolia
16.01.2016

Taková mrňavá knížečka, hezky vypadající vánoční dárek. S obsahem, bohužel, nejsem nadšená, i když je to zase P. Šabach a jeho typické vypravování. V povídkách vystupují asi reální dětští hrdinové (autorova vnoučata - podle jmen), žijící v prostředí amerického maloměsta. Vypravěčem je Damián, který chodí do školy, má sestry a ADHD, kamarádí s přemoudřelým Robinsonem a komentuje všední i sváteční dny šabachovsko-klukovským pohledem. Kluci jsou asi stejní všude na světě a ráda si o nich cokoli zajímavého přečtu, jenže zde přítomný americký způsob života mi není vůbec blízký, a to mi kazilo celé čtení. Raději bych něco z českého prostředí.

johanvzdechli
13.01.2016

Nemám nic proti této knize, ale také nic pro ní.

AdélkaÁďa
02.01.2016

Knížečka mě v první řadě zaujala svým designem, který je mezi těmi tunami knih, co nás v dnešní době obklopuje jedinečný! A proto jsem neváhala a knížku si jako suvenýr z Písku dovezla. Není to žádné složité čtení, jde o kratičké příběhy, vyprávěné z dětského pohledu, u kterých se zasměje každý. Za mě super!

jacqueline
25.11.2015

Malá milá knížečka pro radost.
Není v ní nic závratného, ale krásný svět dětskýma očima.
Neurazila, potěšila.