sarie sarie komentáře u knih

Tenhle pokoj se nedá sníst Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová

silny, hodne obrazny a symbolicky, boryna se zamiluje ve 12 do svyho ucitele, protoze on ji posloucha narozdil od kohokoliv jinyho, on si ji zacne vodit domu a tak (prvne ji "jen" umyva vlasy jako sve dceri, pak maji i sex [mozna znasilneni z podstaty, ale ten vek tam presne neni, obecne mi prislo vlastne horsi cely to emocialni vydirani a manipulace a vztah s ni, nez jen sex]), taky ji miluje. ona vubec nereflektuje ze je ten vztah neco divnyho (ani jako dite, to je jasny, ale ani v dospelosti) a potom co spolu maj tenhle vztah roky, tak s nim srovnava ostatni kluky, co potka nekde, a je uplne zmagorena do nej, pce si zvykla a je to silny pro ni. on vi, ze je uchylak asi, nebo aspon, ze se to nesmi a nesmi je nikdo videt, a je na ni fakt hroznej i vyjma uchylactvi, manipuluje ji, odkopava kdyz se mu zachce, doprosuje si ji a nuti ji k divnym sexualnim vecem. (no dobre, tyhle veci jsou furt uchylactvi asi trochu.) prazdny stranky a opakovani frazi a slov, metafory a utrzky o tom, co ji rekl, a preskakovani tomu davaj hodne silny emoce/prozitek. precist to jde tak za hodinu. cislovani kapitol musim jeste odhalit co znamena.

01.02.2024

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

asi mi vadi eseje, nebo nevim. ja s myslenkama v ty knize nazorovne na 90 % souhlasim, ale hrozne me prudilo to cist. mozna je to pro lidi, kteri jsou feministickejma tematama nepolibeny. a to spousta argumentu ma dolozenou citaci z publikaci, ale stejne mi tam prisly hrozne na silu cpany a vykriceny nazory autorky, coz asi byl point te knihy, ale me to otravovalo, ze se mi nekdo snazi vnutit svuj pohled na svet (ikdyz ho mame stejny), navic se nektery pointy furt opakovaly, a vlastne tam bylo i dost jen zvatlaci omacky okolo. taky mi tam chybely veci vic do hloubky, coz chapu, ze se asi taky neda, pokud mate obsahnout takhle siroky spektrum temat. asi vcelku dobra kniha, ale ne pro me.

15.01.2024

Klece Klece Dave McKean

komiks tak tezkej (fyzicky), ze kdyby mi spadl z postele, tak zabije stredne velkeho psa. a tezkej na cteni tak, ze chapu tak 60 % a to si verim. ale moc krasnej, kdyz jsem se koukala na prvni stranky, tak sem si rikala kamo, to je sandman (ano, je to pan co kreslil spoustu gaimanovych veci, to jsem nevedela predtim). je to o obyvatelech jednoho domu, maliri co hleda inspiraci, trumpetistovi, kterymu rikaj andel, spisovateli, co napsal kontroverzni vec o krestanech a musi byt zavrenej kvuli tomu uz rok doma se svoji zenou, kocce a pani, co ma papouska a ceka na manzela az se vrati domu, a jejich zivotech a jak se prolinaji a tak. ale dulezita a krasna je prave ta forma, kdyz jsou kapitoly o malirovi, tak tam jsou tam hodne umelecky cely stranky jak by kreslil, spis jak kresli a jak proziva to co se deje. u toho muzikanta tam jsou popisy tonin napasovany na situace, jsou tam kapitoly, uplne random - mimo dej a mimo formu, najednou to je kolaz z fotek a v ty pani (podle me uplne random) vypravi dalsi pribeh, ktery je zase kresleny (proc? nevime), kousky knizky od toho spisovatele, spoustu uvah o zivote a tvorbe/inspiraci a cely je to uvedeny psanym pribehem o stvoreni sveta a taky tam buh mluvi s kockou. supr.

08.01.2024

Piko: Junkies' lives matter: Na životech feťáků záleží Piko: Junkies' lives matter: Na životech feťáků záleží Pavel Šplíchal

úvod mi přišel ale úplně hektickej a nekonzistentní, že jsem přemýšlela, co to je za úplnou divnost, ale pak od další kapitoly už je to úplně v pohodě a dobře se kniha čte, přečetla jsem ji tak za 4 dny. je to koncipovaný jako reportáže z míst - ať už je vězení nebo odvykačková komunita a reportáže/rozhovory s lidma, který pervitin brali občasně, příležitostně, za různým účelem, dostali se z toho nebo ne, hodně různých příběhů, od začátku výroby v česku až po současnost. jsou tam i pasáže úvahový zaobírající se tím, co je to závislost a jak vzniká, rozhovory s lidma, co se snaží pomáhat - popis jednoho experimentu (mně by se asi líbilo, kdyby to bylo o něco víc vědečtější celkově). ale každopádně je to silný.

21.12.2023

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

nevim proč by někdo vydával ted talk jako knihu, co se dá přečíst za dvacet minut a neřekne nic hlubšího.. nebo dobře, ale není tam nic objevnyho, udernyho a ani moc zajímavýho (ale to píšu jako feministka, tak možná to někomu může říct hodně)

21.12.2023 2 z 5

Zločin na stříbrném plátně Zločin na stříbrném plátně Vilém Křížek

historicke detektivky jsou obbecne divnovec, je to jako sherlock holmes po cesku, postavy se snazi byt prokresleny, ale nejsou, ale napeti tam bylo a asi docela v klidu

21.12.2023 3 z 5

Vítr, tma, přítomnost Vítr, tma, přítomnost Václav Kahuda (p)

eeeeeeeeergh omg, konecne docteno. nevim, tak kniha je magorina, je zbytecne dlouha, jsou tam pasaze, ktere jsou az genialni, nevim jestli jsem to vubec pochopila, taky tam je dost uchylnych casti, ten typek je posedlej zenama a taky gejema. v ty knize je tak 300 jmen, nektery jsou pod prezdivkama, a to jsou lidi ktery v 20. stoleti neco delali - byli agenti, stbaci, ssaci, nebo nejpravdepodobnejc vsechno najednou, spoustu konspiracnich teorii a ten pribeh o hledani jeho dedy konci ezomagorinou. mezi tim jsou popisy jeho divnejch kamosu a pseudokamosu (protoze vsichni jsou agenti ve spiknuti a chteji ho udat nebo chranit) a co delaj a jaky zeny nebo muze pichaj. bylo to moc, kdybych vedela vic o dejinach, asi by se mi spojovalo vic lidi. taky je tam spoustu slov, co jsem neznala a ten styl psani je fakt dobrej - jako spoustu krasnejch, rozvetvenejch vet, kvuli tomu jsem to asi docetla.

21.12.2023

Nepatrná ztráta osamělosti Nepatrná ztráta osamělosti Eli Beneš

nemam rada holokaustove knihy, takze to bylo hrozne, ztracela sem viru v lidstvo navzdy a tak. ale bylo to ctivy, napinavy, a vlastne za temahle hroznejma udalostma to byl vlastne jen pribeh kluka, kterej dospiva a hleda se, jenze ve skutecnosti je vsechno napicu, protoze vsechno bylo na picu

21.12.2023 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

hrozne dobry, obycejny pribehy o trech zenach, vsechny silny a dobry, byla sem hodne vtahnuta, premysleci casti jen naznaceny, ale jdou do hloubky. za sedesat korun z levnejch knih neuveritelny.

21.12.2023 5 z 5

Vstup zakázán Vstup zakázán Egon Erwin Kisch

na začátku knihy byla dlouhá socialistká předmluva plná propagandistických blábolů, ta mě ale hrozně otravovala (přitom on byl komunista, je to v knize cejtit, ale takovej ten dobrej). samotná kniha byla výborná, ty reportáže jsou skvělý, se silným důrazem na nespravedlnost dělníků z celý před- i meziválečný evropy, přitom psaný tak akorát s citem a navíc vůbec ne stroze, ale je to plný metafor a ozdobnejch prvků, takže je to i krásný stylisticky

20.04.2023 5 z 5

Životopis černobílého jehněte Životopis černobílého jehněte Tomáš Zmeškal

knížka z levných knih asi za třicet korun - poměr cena výkon hodně dobrý. je to o sourozencích co vyrůstají za socialismu vychováváni babičkou - a jejich táta je odněkud z Afriky (ale musel je opustit už jako malý), takže se celou knihu - tedy dětství a dospívání - potýkají s rasismem. ale v ději je to zvýrazněný jen v těch nejzávažnějších situacích (který jsou teda šílený), čímž se to snaží autor asi zmírnit nebo přiblížit, protože se s rasistama potýkají pořád (občas to je zmíněný), nebo jen klade důraz na touhu nebejt "jinej" a zapadnout. občas mi tam přišli sem tam nějaký časový nebo charakterní nekonzistentnosti, ale jinak to bylo fajn - o trochu víc než oddechovka

20.04.2023 4 z 5

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

nevim, je to napsaný jak twitr, v random krátkejch příspěvcích, který v první půlce skoro nenavazujou, je to plný úvah nad sociálními sítěma, ale jsou to jsou jen výkřiky, jsou to věci nad kterýma lidi uvažujou, nebo absurdní fórky nebo spíš reakce na věci, co se dějou online a proč - ale všeobecně se mi nad tím nepřemýšlelo dobře kvůli tý formě, jakože čtu knížky i kvůli tomu, že jsou to souvislý texty, a ne rozfrkanej výžblecht krátkejch twitrovejch příspěvků... druhý půlce se dostává příběh jinam, hrdinka řeší složitou situaci a je to o něco lepší, a vyplývá z toho trochu, že řešila celou první půlku života sračky, dokud nezačla řešit opravdový životní situace a změnily se jí hodnoty - ale není to patosový, jakože ten kontrast mezi tou první půlkou a druhou je dobrej. ale celkově by mě to bavilo víc, kdyby to bylo napsaný jinou formou - jako normální román nebo alespoň delší texty a i ty myšlenky by tim nemusely tolik utrpět

29.03.2023 3 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Je to trochu pohádka a trochu ne. Ale bavila mě. Postavy i děj se zamotávají a zaplétají, každý má v příběhu osudovou roli a zároveň osud zasahuje tak, že málem bylo všechno jinak. A tak nějak člověk vidí do duší hrdinů, kteří jsou zmatení, snaží se ochránit své blízké, bojovat za spravedlnost, setkat se a být s tím druhým.

05.12.2014 5 z 5