sam198 sam198 komentáře u knih

Zámek Zámek Franz Kafka

Prozatím je pro mě Zámek jeden z nejlepších románu co jsem kdy četl. Výtečně napsaný příběh (bohužel?) bez konce. Osobně se musím přiznat že mě hodně mrzelo že jsme se dostal na konec. Boj s byrokracií je zde proveden opravdu zajímavě, jednu chvíli je postava A největší autoritou a zdá se, že její moc je opravdu velká, po pár stranách vyzní v porovnání s postavou B směšně případně se objeví něco dalšího, co ukáže že je naproto nekompetentní a nevěrohodná. Kdyby měl Kafka dostatek času tak si nedovedu představit kolik by měl výsledek stran. Alespoň že máme Brodovu výpověď jak vlastně měl celý román skončit.

04.08.2011 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

K novele Petr a Lucie jsem se dostal celkem náhodou, i když jsem ji přečíst chtěl už dávno. Romantický příběh z první světové války s několika zajímavými zamyšleními, líbilo se mi nejvíc asi toto:

Taková únava! Naděje byly již tolikrát zklamány! Sta zítřků šla jeden za druhým, sta zítřků navlas podobných včerejšku a dnešku a vesměs vyplněných ničím a čekáním, čekáním na nic. Čas již neplynul. Rok byl jako Styx, podsvětní řeka, otáčející život kruhem černých a mastných vod, pochmurně se lesknoucích a vypadajících jako by stály. Zítřek? Zítřek je mrtev.

Z ukázky je patrné že je novela zaměřena proti válce, pokud máte rádi Remarqua tak se vám určitě bude líbit i Petr a Lucie, i když je to pohled trochu z jiné strany. Petr má jít bojovat, je proti tomu (odloučení od Lucie a vědomí, že bude zabíjet lidi jako je on sám). Trochu větši SPOILER - Nakonec oba umírají pod zříceným pilířem kostela - smutný, ale neřekl bych špatný konec. (Petr by pravděpodobně válku nepřežil, Lucie by bez něj nejspíš nemohla žít)

21.07.2011 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Fascinující že něco takového někoho vůbec napadlo :). Proměna je jedna z nejlepších povídek co jsem kdy četl s asi nejabsurdnějším námětem co si obvykle dovedete představit. Už styl, jakým celé dílo začíná - neodpustím si alespoň větu:

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz.

Řehořovo počínání je taky dost absurdní a nelogické - začne prostě hledat způsob jak se dostane do práce :). Kafka byl skutečně mistr, rozsahem je sice dílo skromné ale není tam snad ani slovo navíc a možná by i větší rozsah uškodil ( i když u Zámku to například vůbec nevadí, přesto že jde o "to" jedno). Kamarád mi dokonce říkal že to nemohl dočíst a musím mu dát trochu za pravdu, některá pasáže byly docela drsné. Určitě tohle dílo nevynechte, najdete ho v každé průměrné knihovně v několika vydáních a bez problémů i na internetu. Když už nic tak ho za dvě hodiny přečtete :).

19.07.2011 4 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Překvapivě dost průměrné. Vyzdvihnout můžu snad jen Nekuřáci, a.s., opravdu originální metoda jak přestat s kouřením. Většinu času absurdní, překračuje hranici únosnosti. Nenapsáno nijak zlášť, velice otravný popis přechodu v povídce "Římsa". Číst to před několika lety byl bych nadšen, dnes jsem to prostě jen přečetl. Celkově průměr, i když to z komentáře asi tak nevypadá.

07.07.2011 2 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Na Baskervilského psa jsem narazil kdysi dávno (ještě dokonce) v dětské knihovně. Tehdy jsem četl různý hovadiny a o literatuře jsem neměl ani ponětí (né že bych teď četl samý veledíla ale tehdy to byl jeden brak za druhým). Vzpomínám si, že to bylo hodně napínavé, čtivě napsané a přečetl jsem to za pár dní. Příběh si už moc nepamatuju (spíš jen takové útržky) a tak si asi Psa v nejbližší době zopakuju. A tentokrát v originále.

P.S.: Nevím jestli Honey0105 myslí ten komiks co vyházel ve čtyřlístku ale ten se mi taky moc líbil. Navíc se dneska dá myslím bez problémů stáhnout (pokud jste teda náhodou nečetli v mládí čtyřlísky).

28.05.2011

Okolnosti smrti S. H. Okolnosti smrti S. H. Max Bubakoff (p)

Neuvěřitelné že u nás něco takovýho vyšlo. Začnu neobvykle, "technickými aspekty" - kdo to kdy viděl aby vyšla knížka BEZ očíslování stránek? Nějaká nová technika, aby se nám knížka zdála delší/kratší? Absence obsahu tím pádem ani nepřekvapí (neříkám že by to zrovna TAHLE knížka potřebovala). Další věc je samotný vzhled celé knížky - tohle musel vymyslet člověk na hlavu padenej. Samolepku na obálce (pouze pro starší 18 let) nechám ještě být ale co ta anonce vzadu? Neudržím se a musím citovat:
"V této knize je 33009 slov... Značná část z nich se na banketech nepoužívá... Např. slovo kokot si přečtete 68krát, slovo kurva 108krát atd."
Je mi jasný že Okolnosti nejsou žádným čtením pro intelektuály a je to prostej brak ale tohle? Nedovedu si představit že by to vůbec někoho zlákalo ke koupi. To že si knížka zakládá na sprostejch slovech by nebylo zas tak hrozný ale už na obálce inzerovat že je celá knížka prakticky jen o tom jak tam všichni nadávaj do kurev a kokotů?

Pokud i tohle přežijete čeká vás značně komplikovaný a ve výsledku celkem nefunkční příběh. Autor představuje prvních 10 kapitol X různých postav s vlastním příběhem který se všelijak proplétá a celé to směřuje k "epickému" konci. Škoda, mohlo se to využít lépe a hlavně to takto nepřekombinovat. Literární hodnota je samozřejmě nulová, to že někdo umí narvat piča kurva kokot do jedné věty za něco výjmečnýho nepovažuju. Na druhou stranu ten příběh zas tak špatnej nebyl a četl jsem to na adekvátním místě. Naštěstí s tím autor počítal a tak je papír celkem jemný a použitelný.

24.05.2011 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Psát další a další pozitivní komentáře nemá moc smysl ale já se prostě nemůžu udržet. Je to nádherná knížka pro děti i dospělé. Moc se mi líbí Princovo poznávání lidských vlastnosti a lidí - navíc je zpravoané v "uvěřitelné" podobě (Malý Princ už je větší a všechno poznává naráz, běžné dítě by to poznávalo postupně). Nadčasová knížka která se bude číst ještě za 100 let.

20.05.2011 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čtivě a nádherně popsaná Anglie po mnoha stránkách. Celá knížka je provázena čapkovými ilustracemi, které jenom dodávají na "autentičnosti".

15.05.2011 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. mě hodně překvapilo, bohužel negativně. Několik her od Čapka jsem již četl a všechny se mi líbily, některé řadím k nejlepším dramatům. Pak ale přišlo R.U.R. Hodně slabý příběh, nezajímavá myšlenka a žádná gradace. Štěstí že jsem se k R.U.R. dostal až teď, být to moje první věc od Čapka tak bych si od něj možná už nikdy nic nepřečetl.

19.04.2011 2 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Naprostá klasika mezi pohádkami. Kdo by neznal jak dort podle Pejska a Kočičky, pejskovi roztrhané kalhoty nebo panenku, která má díky nepořádným dětem nejvíc hraček. Pro děti ideální a neustálé moralizování není na škodu. 80% ale jen díky některým slabším příběhům.

13.04.2011 4 z 5

Králíčkovy sebevraždy Králíčkovy sebevraždy Andy Riley

Jako milovníkovi černého humoru mi nemohla uniknout tahle jednohubka. Králíčkovi sebevraždy jsou příkladem toho jak by kniha zřejmě neměla vypadat, respektive za hodně peněz málo, naštěstí však hodně kvalitní, muziky. Na 80 stranách vás čeká vynalézyvý králíček který zkouší sebevraždy tisíckrát jinak a když jsme "četl" poprvé tak jsem se smál od začátku do konce. Pár odkazů na filmy či hry pobaví a potěší, bohužel to máte hned za sebou. Těžko hodnotit jako knihu, komiks je výborný ale krátký.

27.03.2011 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

No to si snad dělají prdel ne? :) Věta která napadne asi každého puberťáka, který kdy Rychlé šípy četl, už posledních čtyřicet, možná padesát let. I přes to jak jsou Rychlé šípy naivní a občas se u nich musím hlasitě zasmát tak mě i dnes baví a dodnes si pamatuju jak mi je v mládí taťka četl :). A že mě bavily. Poctivých 80%.

26.03.2011 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

K Walking Dead jsem se dostal přes stejnojmenný zombie seriál který je určitě jeden z nejpovedenějších počinů v roce 2010, zvlášť v zombie žánru. Komiks mě nepřekvapil ale ani nezklamal. Začátek je prakticky totožný, časem se ale už podstatně odlišují a komiks je už spíš jen námětem seriálu, protože se každý vydává svou vlastní cestou. Kresba je moc pěkná, občas překvapí zpracováním nějáké zombie, se kterými si autor vyhrál. Co se týká samotnéího příběhu, tak ten je o něco horší než v seriálu a jsem rád, že seriál dopadl tak jak dopadl. Pěkný komiks, podruhé ho ale pravděpodobně číst už nebudu. 60%.

20.03.2011 3 z 5