SalvorHardin SalvorHardin komentáře u knih

Vlasy Bereniky Vlasy Bereniky Jozef Tallo

Zaujimave napady napokon prevalcovala komunisticka agitacia, kniha vysla minimalne 20 rokov neskoro. Hlavne postavy su hrdinovia, ktori sa v nespolahlivom technickom svete spoliehaju na svoj usudok a schopnost obetovat sa pre kolektiv. Na modernu dobu uz nic moc.

30.04.2020 2 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Pre mňa bol film o milión percent lepši a zaujímavejší ako kniha. Kniha ma po dlhom čase fakt, že ubíjala, dokonca až tak, že som bol nahnevaný. Zbytočné opisy, dej sa rozbieha pomaly. Fakt, že pomaly. A keď sa konečne niečo stane, je to na ďalšej strane ubité takmer do bezvedomia. Aj to, čo je zaujímavé je pochované pod opisy a spomienky. Čakal som od toho úprimne viac. Námet, nápady, fiktívny svet si zaslúžili viac... A ten koniec... Panebože... Už dlho sa mi nestalo, že som niečo vôbec čítal... Postavy boli veľmi hlúpe... Celé to bolo veľmi neuveriteľné a miestami som mal pocit, že fakt čítam román z 19. storočia, niečo od Balzaca zmiešané patetickým druhotriedným ženským románom. Aj tie dobré pasáže zostali pochované pod balastom zbytočných opisov a spomienok na veci, ktoré vlastne nemali pre dej nejaký dramatický dejový význam. Už dlho sa mi nestalo, že by som 250 stranovú knihu čítal 2 týždne, musel som sa nútiť, lebo som asi čakal ešte zázrak, ktorý napokon neprišiel... Ale napokon, aj zlá skúsenosť je na niečo dobrá... asi...

19.03.2020 odpad!

Dobre utajený mozog Dobre utajený mozog Anton Hykisch

Zbierka piatich sci-fi poviedok rôznej kvality. Ale kniha stoji za to, kvôli poviedkam "Deň najvyšších rozkoší" a "Dobre utajený mozog".
"Rozkoše" je zaujímavá dystopická vízia spoločnosti, v ktorej sa nerodia deti a ľudia si predlžujú život. Zajímavé boli všadeprítomné telesteny, cez ktoré Veľký brat všetko vidí.
"Mozog" je na malom priestore skvelo zvládnutá detektívka zasadená v alternatívnej realite, v ktorej sledujeme nacistických vojnových zločincov budovať novú celosvetovú sieť. Dej sa odohráva v Indii, ktorá tomu všetkému dodáva zvláštnu atmosféru mystickosti a tajomnosti. A poviedka je znova kritikou totality.

04.02.2020 3 z 5

V záhradách V záhradách Alta Vášová

Jeden z najlepších slovenských dystopických románov, ktorému sa nejakým zázrakom podarilo vyjsť v roku 1982. Na prvý pohľad dokonalá spoločnosť má svoje temnejšie stránky a náš hlavný hrdina Dušan Naturel pomaly zisťuje nepohodlnú pravdu nielen o spoločnosti, ale aj o tom, čo zostalo z prírody v pretechnizovanom svete, v ktorom v pozadí rozhodujú výpočtové stroje. Sme svedkami pomalého úpadku do šialenstva, kedy už Dušan nevie rozoznať realitu od fikcie. Román porovnateľný s Prekrásnym novým svetom od Huxleyho s prvkami absurdity Tatarkovho Démona súhlasu a zvláštnej kafkovskej atmosféry nevyhnutnosti.

20.01.2020 5 z 5

Po Po Alta Vášová

Pravdepodobne najlepšia slovenská dystopická postapokalyptická vízia, v ktorej stroje a umelá inteligencia obnovia civilizáciu po jadrovej vojne, ktorou človek zničil sám seba. Kniha vyšla v necenzurovanej verzii v roku 1993. Nádych Chválozpevu na Liebowitza, My a Prekrásneho nového sveta s konceptami umelej inteligencie, bioniky, kryogenického zamrazovania, kvantovej teleportácii informácii a odvekými otázkami o zmysle toho všetkého.

12.01.2020 5 z 5

Dotyky budúcnosti Dotyky budúcnosti * antologie

Jedna z mála moderných slovenských sci-fi zbierok. Prevažná väťčšina poviedok má slušnú kvalitu a niektoré sú vynikajúce. Samozrejme sa tu sledujú zaužívané sci-fi trópy a postupy a nie je to nič revolučné ani experimentálne, ale to by sa vonkoncom dalo povedať o akejkoľvek sci-fi zbierke.
Pre mňa najkvalitnejšie poviedky boli:
"Smetisko" - Joezef Girovský (kyberpunk)
"Tri farby" - Štefan Huslica (alternatívna história)
"Smietka si a v popol sa obrátiš" - Anton Štiffel
"Črepiny z oblohy" - Zuska Stožická (snová mimozemská fantázia)
"Puma a tošiba" - Tomáš Knapko (kyberpunk a atmosféra v štýle "Mechanického pomaranča" od A. Burgessa)
"Môj vesmír" - Lucia Droppová (téma preľudnenia)
"Granátový vesmír" - Jana Plauchová (jedna z najkreatívnejších poviedok s vynikajúcim dejovým zvratom v poslednom odseku)
"Rekviem za zázrak" - Lia Halčínová (invázia mimozemšťanov, pomsta, nešťastná láska)
"Veterán" - Zuzana Droppová (soft-military, trocha kyberpunku a v atmosféra poviedok R. Bradburyho)
"Prach a Mungo" - Marek Slabej (vesmírna naháňačka)

17.12.2019 4 z 5

Planéta Zem potrebuje hrdinov Planéta Zem potrebuje hrdinov * antologie

Zbierka 23 sci-fi poviedok od slovenských autorov. Prevažná väčšina poviedok bola dobrá a niektoré dokonca vynikajúce. Jedna z tých kvalitných a veľmi mála slovenských sci-fi zbierok s ilustráciami Igora Benca.

06.10.2019 4 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Bradburyho poviedkarske majsterdielo. Neskutocna cesta k hraniciam ludskej predstavivosti. Ilustrovany muz nesie svoje desive pribehy vytetovane na svojej kozi a vy ako citatel neviete odvratit zrak. Bradbury je zasluzene prezyvany basnik vesmiru.

20.09.2019 5 z 5

Prekliata planéta Prekliata planéta Jozef Žarnay

Kniha nielen pre deti. Dobrodružné scinece fiction s detskými protagonistami kritizujúce totalitu a ničenie životného prostredia. Ak chcete svojim deťom vysvetliť, čo je totalita a prečo je fajn chrániť životné prostredie, toto je ideálna knižka.

02.09.2019 5 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Pre tych, ktori sa pytaju, "na cem autoru jel, kdyz to psal": hlavne oxykodon. Okrem ineho.

Hebká mašinka Hebká mašinka William Seward Burroughs

Kniha nema zmysel, ak neprecitate aj Listek, ktery explodoval a Nova Express. Je to jeho cut-up trilogia, teda jeden velky roman, ktory bol rozstrihany na kusy a zmysel zacne davat az s poslednou knihou. V Hebkej masinke vobec netusite, kto je pan Bradly pan Martin, ale po docitani Nova express pride ten velky aha-moment. Cela tato trilogia je metaforou pre drogovu zavislost. Neodporucam citat ako samostatnu knihu, ale odporucam pockat, dokym budu vsetky 3 knihy vydane.

21.08.2019 4 z 5

Interzóna Interzóna William Seward Burroughs

Billa Burroughsa bud nenavidite alebo milujete. Kto je fanusikom Naheho obedu pride si v tejto knihe na svoje.

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Lem je majster spisovatel a svoje majstrovstvo dokazuje aj v tomto romane. Znovu otvara temu priepasti nasho poznania, nasho miesta vo vesmire a nemoznosti komunikacie s inou mimozemskou civilizaciou. Tu sa snazia nasi protagonisti pochopit nepochopitelne - odkial sa na spustosenej planete vzali nanoroboty?

Nepremozitelny je snad Lemov najkacnejsi roman, co vsak neubera neubera na sile jeho filozofickych konceptov. A znovu demonstruje svoju vedecku erudovanost a cez vedecke poznatky extrapolovane do buducnosti vytvara uveritelny sci-fi pribeh.

Kniha rozhodne patri medzi jeho top diela spolu s Fiaskom, Edenom a Solaris.

Ak mate radi hard sci-fi postavene na tvrdych vedeckych faktoch a uveritelnych futurologickych spekulaciach s hlbsimi filozofickymi konceptami, Lem je ta spravna volba.

21.08.2019 5 z 5

Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Bruce Sterling

Z 12 poviedok sa mi vyslovene pacilo 6. Ostatne ma zaujali, ale nie uplne uchvatili. Hodnotim vsak na 4 z 5 lebo mam rad kyberpunk a aj kvoli poviedke Hadí oči od Toma Maddoxa. Je to klasicky priklad viacerych aspektov kyberpunku. A Mozart v zrcadlovkach je taka bizarna sialenost, ze mi to z nejakeho dovodu aj po mesiacoch ostalo v hlave.

Pre mna top poviedky:
Gernsbackovo kontinuum (nachadza sa aj v zbierke Jak vypalit Chrome)
Hadí oči
Slunovrat
Volná zóna
Stone žije
Mozart v zrcadlovkach

02.08.2019 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Klasický román americkej a svetovej literatúry a na mnohých školách patrí k povinnému čítaniu. Je to však v prvom rade nezabudnuteľný a silný príbeh nielen o inteligenčnom kvociente, faktoch a poznávaní, ale aj o emočnej inteligencii, o empatii, o pochopení, o hľadaní seba samého, o sile a tragédii ľudského ducha, o krehkosti spoločenských vzťahoch a láske – rodičovskej, partnerskej a láske k blížnemu svojmu.

15.06.2019 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

V sérii o Nadácii si futurologickým spôsobom prezriete vzostup a pád civilizácie – Asimov sa pri vymýšľaní Galaktickej ríše inšpiroval históriou Rímskej ríše. Nadácia je napínavá a epická, cinematická a spoločensko-kritická, poučná a vzrušujúca, napriek dobovým nedostatkom. Je to prvá sci-fi sága a stále patrí spolu s Dunou od Franka Herberta medzi vôbec najlepšie sci-fi ságy, ktoré boli kedy napísané.

Duna Duna Frank Herbert

Kniha, ktorá silno inšpirovala režiséra Georga Lucasa pri písaní Hviezdnych vojen, a ktorá je považovaná za jedno z najepickejších diel fantastiky 20. storočia. Science-fantasy, ktorej sa nič nevyrovná. Kniha o veľmi ďalekej budúcnosti ľudstva, ktoré obsadilo galaxiu. Svet Duny je svet vesmírneho feudalizmu. Na čele galaktického impéria stojí padišáh imperátor. Najvyšší lénny pán. Ten dal do léna rodu Atreides najvzácnejšiu planétu v známom vesmíre – Arrakis, púštnu planétu prezývanú aj Duna. O tento nehostinný kúsok piesku majú záujem všetci. Jedine tu rastie totiž melanž, korenie, ktoré predlžuje život a rozširuje psychické schopnosti. A je vysoko návykové. Imperátor však nedal Dunu vojvodovi Atreides za jeho zásluhy, ale preto, aby sa ho zbavil v komplexnom a komplikovanom úklade v úklade ďalšieho úkladu. Táto kniha je vysoko konšpiračná. Rod Atreides na Arrakise musí čeliť invázii znepriateleného rodu Harkonnenovcov a utajených imperátorových vojsk. Vojvodova Leto Atreides zomiera a jeho syn Paul s matkou utekajú do púšte, kde hľadajú útočisko u Fremenov, tajuplného domorodého púštneho obyvateľstva. Paul však nie je obyčajné dieťa, povráva sa, že by mohol byť Kwisatz Haderach – ten, kto dokáže nahliadnuť do neznáma – muž, ktorý mysľou preklenie priestor a čas. Pre Fremenov by mohol byť ich Lisán Al-Gharib – „Hlas z vonkajšieho sveta“ – ich spasiteľ, „darca vody“, ktorý vyslobodí Fremenov spod útlaku Impéria a bude vodcom fremenského džihádu po impériu a Dunu premení na oázu. Duna je sci-fi. Duna je fantasy. Duna je rozprávka. Duna je sociálna kritika. Duna je meditácia. A kladie silný dôraz na ekológiu. Ekológom je vonkoncom aj táto kniha venovaná. Kto nečítal Dunu, akoby nikdy nečítal sci-fi.

29.08.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

ájdeme tu toľko desivých námetov, že by nám na dlhé storočia mali byť varovaním, že vždy sa tu nájde niekto, komu by takýto systém vyhovoval. Vonkoncom o podobný systém sa pár ľudí aj pokúsilo. Napr. Nacistické Nemecko, Stalinov Sovietsky zväz a v súčasnosti Severná Kórea. Štát, ktorý chce mať totálnu kontrolu. Ktorý vidí všetko a vie všetko. Veľký brat ťa pozoruje. Systém, ktorý sa snaží eliminovať nielen súkromie človeka, ale aj súkromie jeho mysle. Systém, ktorý je neomylný a je jedinou realitou. Nie je alternatíva. Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. Nič iné ako tento systém neexistuje. Žiadna iná moc neexistuje. Preto môže byť dva a dva päť.

Minulosť rovnako ako podstata človeka sa dá meniť. Je tvarovateľná. A v rukách Štátu.

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Základné dielo kyberpunku, kultový román z osemdesiatych rokov 20.stor., ktorý priviedol sci-fi a literatúru do doby počítačov, internetu, virtuálnej reality a umelej inteligencie. Svet blízkej budúcnosti, v ktorom má nebo farbu televízie prepnutej na prázdny kanál. Znečistené vody. Zasvinené ovzdušie. Svetlo neónov, hologramov a bilbordov epilepticky trblieta skrz smogový opar. Všetko je spolu prepojené. Mesto vedľa mesta. Globálny vriaci kotol. Pretechnizovaný labyrint. Gigantické korporácie súperiace o moc, vplyv a informácie v celosvetovom blázinci. Pochmúrna a tragikomická vízia vývoja ľudstva, ktoré sa hmýri v mrakodrapovom mravenisku, na ktoré padá kyslý dážď. Svet transhumanity – v ktorom ľudia využívajú moderné technológie na to, aby zlepšovali svoje telá a myseľ. Čo je človek? To, čo dokáže zo seba spraviť. Doslova. Román o hackeroch, sexy zlodejkách, tajuplných organizáciách a umelej inteligencii, ktorá sa snaží osamostatniť. Šialená jazda, nezabudnuteľný zážitok, jedna z najoriginálnejších vízií osemdesiatych rokov a kniha, ktorá inšpirovala ľudí po celom svete a dnes predstavuje nielen neodeliteľnú súčasť sci-fi a literatúry, ale aj modernej popkultúry.

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Eklektické majsterdielo sci-fi. Jasná štruktúra a pestrý dej knihy sú prispôsobené oddeleným dejovým líniám hlavných hrdinov, ktorí putujú na palube templárskej vesmírnej stromolodi na planétu Hyperion a cestu si krátia rozprávaním svojich životných príbehov, aby zistili, prečo boli práve oni vybraní na túto poslednú zúfalú púť za hrôzostrašným Škorpiónom. Od ich cesty môže závisieť osud ľudskej spoločnosti.

Cez jednotlivé príbehy protagonistov sa nám elegantne pred očami odvíja fungovanie vesmíru, v ktorom je dej zasadený.

Hyperion je strhujúci a zároveň melancholický, veľkovýpravný a zároveň komorný, šialený a zároveň smrteľne vážny, vášnivý a emocionálne vypätí, dobrodružný a konšpiračne politický.

Hyperion má podobnú štruktúru ako Chaucerove Canterburské poviedky, jednotlivé postavy rozprávaním svojich príbehov posúvajú dej dopredu a taktiež odkazuje na epické básne básnika Johna Keatsa.

Hyperion je však práve kvôli svojej štruktúre, rembrandtovskej temnosvitnej atmosfére a príbehom pútnikov taká imaginatívna a silná kniha, ktorá čitateľa plne pohltí. Kniha jasne predostiera hlavné žánre sci-fi, či je to duchovný dobrodružno-objaviteľský príbeh kňaza, military sci-fi v príbehu vojaka, katastrofický, mysteriózny a poetický príbeh básnika, tragický a zároveň hard sci-fi príbeh o otcovi, čo sa snaží zachrániť svoju dcérku v príbehu učenca, čistý kyberpunk ako vystrihnutý z Neuromancera v príbehu detektíva a príbeh o politike a láske, zrade a pomste so silným ekologickým odkazom v príbehu konzula. A to ani zďaleka nie je všetko.

Podmanivý príbeh s nezabudnuteľnou atmosférou demonštrujúci rôzne žánre vedeckej fantastiky.