Nepřemožitelný

Nejmodernější hvězdolet Nepřemožitelný, vedený strohým a odměřeným veteránem kosmických letů Horpachem a jeho zástupcem Rohanem, přistává na Regis III, lidstvu dosud neznámé planetě, kde má za úkol vypátrat ztracenou sesterskou loď Kondor. Průzkum planety ale nabere nečekaný směr, poté co je posádka napadena záhadným organismem v podobě černého mraku, s nímž si nedokážou poradit ani nejmodernější lidské stroje. Následkem útoků navíc astronauti přicházejí o rozum, a tak se celá mise ocitá v ohrožení. Když navíc několik ochromených členů Stejně jako v Planetě Eden i v Nepřemožitelném pracuje Stanisław Lem s příběhem jako s podobenstvím a hledá odpověď na filozofické a etické otázky. Má lidstvo právo osidlovat cizí planety? A jaký je morální rozměr tohoto procesu? Pokud existuje lidská evoluce, existuje něco jako evoluce strojů, kdy se stroje po miliony let vyvíjejí, až přežije ten nejsilnější a nejpřizpůsobivější? Román je doplněn doslovem Františka Novotného a esejem polského znalce Lemova díla Jerzym Jarzębskim....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388680/nepremozitelny-bU5-388680.jpg 4.4179
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Plus

Niezwyciężony (1964)

Kniha Nepřemožitelný

enymey
předevčírem

Tak to byla paráda. četlo se to hladce, děj se krásně odvíjel a místy byl příjemně napínavý. Samotná myšlenka evoluce na technické bázi mi přijde originální. Technických popisů tam ale nebylo přespříliš, což mě vždycky trochu nudí. Hrozně mě bavilo se dozvídat, co se stalo s prvním výzkumným plavidlem a co se stane s Nepřemožitelným.
Konec sice vyšuměl trochu do prázdna, ale dojem mi to nezkazilo. Po přečtení jsem měla takový ten správný "smutný" pocit, že je škoda, že příběh už skončil. Hodnotím i lépe než Solaris od stejného autora. Doporučila bych i těm, co třeba nemusí sci-fi, ale mají rádi napětí.

HerrPilot

Nejlepší středoevropské sci-fi. Od té doby už v těchto končinách nic lepšího v daném žánru nevzniklo. Aspoň to je můj názor.
Teď trochu víc k tomuto skvostu. Lem zde hraje na svou filozofii (hlavní hrdina se zamýšlí, zda je opravdu nutné, aby se člověk vecpal do každého systému a podmanil si jej a vnutil mu svá vlastní pravidla), výborný je taky generační rozdíl mezi velitelem Nepřemožitelného a právě hlavním protagonistou (tedy Testosteronový Dobyvatel X Přemýšlivý Pečovatel).
Co tuhle knihu ale povyšuje je akce a technika, tedy dva aspekty, které Lem ve svých scifárnách spíš upozadňoval. Lem poprvé uvádí na scénu kosmickou loď, která je po zuby ozbrojena vším, co si může fanda techniky budoucnosti přát: průzkumné drony, masově odpalované fotoprůzkumné družice, pásové transportéry, osobní střelné zbraně, silová pole, děla vystřelující antihmotu a konečně i multifunkční bojově-průzkumný autonomní transportér Kyklop, to všechno tu najdete. Proti tomuhle arzenálu stojí neživý protivník s velmi pestrou minulostí (férově, když jedna postava vysvětlovala svou teorii o evoluci této robotické entity, samou radostí z četby a obdivem k autorovi jsem si pročůral trenýrky) a chytrým a originálním stylem boje.
Jako plus vnímám i samotnou planetu a její odkrývání posádkou Nepřemožitelného.
Působivý je také konec, který sice není nějak epický, spíš tak trochu vyšumí, nicméně celému příběhu dává trochu smířlivější a optimističtější tón.

V Nepřemožitelném si zkrátka na své přijdou jak milovníci techniky (zmíněno výše) a akce (souboj robotických entit, ústící v malou nukleární válku, je jen jedním z působivých obrazů v této knize), tak i nějakého toho přemýšlení (také zmíněno výše).

Díky všemu tomu, co jsem vypsal, je pro mne tato kniha nejlepší středoevropskou žánrovou záležitostí a nemůžu jít pod 5 naleštěných, kovově se lesknoucích *.

Rawen616

Je zde naprosto všechno, co od té doby kopíruje kdejaký film. Loď přilétá na planetu, kde se ztratila předchozí expedice(nebo něco takového) a má prověřit co se stalo. Samozřejmě to, co najdou, vyvolá více otázek než odpovědí a brzy budou muset sami čelit neznámému nepříteli. Je zvláštní jak tu lidské postavy hrají jakoby druhé housle a daleko víc si z té knihy pamatuji akce všemožné (skvěle promyšlené mimochodem) techniky, kterou si sebou výprava dovezla. Je to vzácný případ, kdy někdo leze na neznámou planetu po zuby vyzbrojen a vybaven pro každý případ a všichni velice důsledně dodržují bezpečnostní postupy. I tak to ale zřejmě nebude proti (tehdy velmi originálnímu, dnes už mnohokrát zkopírovanému) protivníkovi stačit. I když nezapírám jistý obdiv ke knize a bavilo mne to víc než třeba Solaris, stejně mi k dokonalosti něco chybí. Bylo to takové neosobní a neuzavřené. Možná to bude chtít po čase přečíst znovu.

Eyghon

Nehledám ve sci-fi nějaký filozofický přesah, takže pro mě průměrná kniha, která byla ve své době na totální špičce. Do tří čtvrtin super, ale poslední čtvrtina už hodně sklouzává do vztahu mezi člověkem a neznámou strojovou entitou, ani nemluvě o nevýrazném konci.

kralika

Další skvělá Lemova etuda k jednomu z věčných témat sci-fi, setkání lidstva s nepředstavitelným, neuchopitelným životem ve vesmíru.

"Ne všechno a ne všude je pro nás..."

FireOfFilth

Moje třetí kniha od Lema a další zajímavá sci-fi záležitost. Tentokrát se toto dílo řadí do hard sci-fi, takže tu máme popis všech možných strojů a úkonů, někoho to může odradit, mě to baví neskutečně.
Opět jako v prvních dvou knihách (Planeta Eden a Solaris) tu máme střed lidské civilizace s mimozemskou. Lemova představa této "civilizace" je opravdu nadčasová a dokonale vymyšlená. Kapitoly, kde vědci hvězdoletu spekulují o tom jak pravděpodobně vznikla a funguje je opravdu dechberoucí.
Máme tu samozřejmě průzkumné mise a akční pasáže. Ale prim tu hraje právě ono snažení se ony "obyvatele" planety pochopit.
Na konci knihy máme dva doslovy, díky kterým čtenář získá další informace ohledně Lemova smýšlení a pojetí tohoto příběhu. Hlavně mluvím od doslovu Františka Novotného, po jeho přečtení u mě kniha stoupla ještě výš.

vincek1

Můj oblíbený autor už od dětství. Myslel jsem si, že jsem přečetl všechny jeho knihy vydané u nás a ejhle tahle mi unikla. Důležité je, že neunikla Ježíškovi a tak jsem si ji mohl přečíst. No a hodnocení výborná, ale jsem možná trochu zaujatý.

Meybe-

Kniha se nečte snadno, za to čtenáře odmění parádním příběhem, který je podle mě velmi nadčasový. K dokonalosti mi však něco chybělo. Jen bohužel nevim co...