SakiG SakiG komentáře u knih

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Ze začátku idylka, pak nastal problém, pak se rýpali se v tom problému a pak šťastý happyend. Za mě nic moc.

Druhý díl mi připadal jako první. Jen ve více reálnějším prostředí mimo školu. Na prvnm dílu se mi líbila ta jednoduchost a lehkost, kterou toto letní čtení nabízí. Škola je k tomu ideální prostředí, neboť se nemusíte zabývat zbytečnými detaily kolem. Proto se mi příliš nezamlouvalo zasazení dvou "dětsky" smýšlejících kluků do reálného života pracujících lidí.
Daniel možná až příliš dlouho stál nerozhodně na jednom místě a mě to rozčilovalo. Kit se na druhou stranu vzdával možná až příliš rychle. Spiknutí kolem nic pracovalo s přehnanou dokonalostí ale to se dalo přehlédnout.

Jako oddechovou knížku na léto ji hodnotím kladně. Nebudu se příliš rýpat v nepřesnostech v prostředí, protože mírná nedokonalost k takovým knížkám patří. Každopádně se možná někdy vrátím k prvnímu dílu. K tomuto už ne.

22.07.2020 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Lehká, oddechová knížka na léto. Příběh nijak nepřekvapí ani neurazí ale to rozhodně není na škodu. Jsem ráda za každou další nenáročnou LGBT, kde se neřeší vysoké sociální problémy. Ano, Daniel má své "strašáky ve skříni" ale to by se dalo vztáhnout na kteréhokoli jiného člověka.
V rámci tohoto žánru hodnotím knížku velice kladně. Je napsána srozumitelně, vtipně a člověk má šanci se zamyslet, jací volové (viď Matěji) se kolem něj pohybují.

20.07.2020 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Po prvním dílu jsem čekala víc.

Knížka byla rychlostí příběhu podobná prvnímu dílu. Ze začátku velké nic a v poslední čtvrtině všechno najednou. Trochu mě to zklamalo, kvůli slibovaným intrikám a politickým machinacím. Čekala jsem komplexní záměry a plány a místo toho Jude v tom tak nějak...plavala. Nedokázala jsem v ní vidět tu temnou eminenci, která tahá za nitky, když ji stále ponižují a její názor neberou v potaz.
Závěr byl ovšem nečekaný a strhující. Posledních 100 stránek jsem dočetla do hodiny a Cardanovo nenadálé vyspění...no. Co na to říct.
Druhý díl mě zklamal. Čekala jsem víc a nedostala jsem ani polovinu očekávání. Snad to třetí díl zachrání.

19.07.2020 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Začátek zajímavý, prostředek trochu chaotický a na konci jsem brečela jak želva.

Knížku jsem si koupila, kvůli podobnosti s Příběhem služebnice. Asi mám úchylku na postapo patriarchální režim.
Je dobré si uvědomit, že byť je většina YA knížek o svrhování režimů a nastolování míru, tak ne vždy musí být hlavní hrdinka tou reformátorkou. Ono stačí velmi málo a přece děláte pro svět a lidi kolem sebe velké věci.
Příběh se mi líbil hlavně v tom, že je uvěřitelný. Tierney je normální lidská bytost, která cítí strach, lásku, vzdor, samotu a její činy jsou shodné s jejími pocity. Prostě nějak podobně by se zachovala 16-ti letá holka. Během 330 stránek se z puberťačky stává dospělá žena a mě to došlo až v druhé polovině. A ten vzkaz na konci? No...potřebuju víc kapesníků.

O této knížce už tu bylo řečeno mnoho a tak mě nenapadá co víc dodat. Možná jen...mějte oči otevřené dokořán, protože ne vždy vidíte všechno.

07.07.2020

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Asi nejsem fanoušek detektivek na pokračování.

Knížku jsem si koupila, kvůli zajímavé anotaci a celkově se mi námět zalíbil. Ze začátku byl dobře nastíněný obraz staré vraždy a nástup nového detektiva, který má předpoklady záhadu rozlousknout. Pak se....nedělo nic. Pasáže z minulosti byly pro mě rušivé, neboť se neshodovaly s děním v současnosti. Sice jsem díky nim dostala přehled o tom co se stalo ale pro děj v přítomnosti neměly žádný význam.
Popis Stevie a to, že není tak úplně normální se mi líbil. Postava, které věřím, že záhadu rozluští podobným způsobem jako doktor House (všichni lžou!).
Děj byl jinak průměrný. Ani ten zásadní "zvrat" mě nijak nepřekvapil. Chápu, že první díl má pouze nastínit situaci a napínavý konec má čtenáře donutit k touze po dalším dílu. Nebudu lhát, že to na mě nefungovalo. Další díl si určitě přečtu. Ale velké očekávání od něj nemám.

02.07.2020 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Hezké, milé, roztomilé. To je tak asi všechno co by se o knížce dalo říct. Děj je předvídatelný, kresba lehce minimalistická a za půl hodiny máte knížku přečtenou. Ale je to sladké. Samé pusinky, tajné scházení a roztomilé SMSky. Proto se mi to líbilo, proto si přečtu i další díl a proto dávám 4 hvězdičky :3

21.06.2020 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

V první půlce vám kniha ukazuje, že je jiná než běžné YA tituly. Učí vás, že když je hlavní postava v nesnázích tak nepřiběhne žádný princ na bílém koni aby ji zachránil. Musí se bořit bahnem, spolknout ponížení a rozhodnout se, zda bude bojovat či ne. Upřímně jsem se přes tuto první polovinu musela dost prokousávat. Na druhou stranu, zbytek knížky jsem zhltla na posezení jak malinový dortík s čokoládovou polevou. Z názvu a první kapitoly tak nějak čekáte na ten zlomový okamžik. Nečekala jsem, že budou hlavy padat v takovém počtu ale zase pro většinu postav jsem nedokázala cítit lítost. Hlavní hrdinka se jakoby lusknutím prstu dostává do vysoké hry, která jí jde až podivuhodně snadno. Ale nutno dodat, že má výhodu. Víly přece neumí lhát :)

Knížka jako taková se mi hodně líbila. Odlišnost od jiných knížek a vysoký kontrast mezi duhovým prostředím a krutou povahou místních obyvatel, je příjemné zpestření v YA žánru.

29.05.2020 4 z 5