Prokletý rok ekniha

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433281/big_proklety-rok-DYd-433281.jpg 4.4915
Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány

Vydáno: (ekniha), CooBoo

The Grace Year, 2019

Kniha Prokletý rok

shecoola

Kniha bola pre mňa tak obsahovo zvláštnou a pritom som si ani raz pri nej nepovedala, že toto ale nie je nemožné, toto (by) sa fakt mohlo diať. Ocitnúť/narodiť sa ako žena v tomto svete mužov neveští už od narodenia nič dobrého - značenie žien stuhami, nezmyselné pravidlá, príkazy, zákazy, tresty, nemožnosť dovoliť si čokoľvek povedať, urobiť, dokonca snívať, tresty za absolútne čokoľvek, čo si "muži v okrese" zmyslia a uznajú za hodné viny... napriek tomu v celom tom depresívnom, utrápenom, bolestnom príbehu je hlboko skrytá nádej. V reči kvetov, semienkach, vode, vzduchu, znameniach a láske, ktorá si našla miesto aj tam, kde by ju nikto nečakal.

Osobne ma tento príbeh nepustil odložiť knihu z rúk a jej koniec vo mne vyvolal ďalšie otázky - zmenilo sa týmto prekliatym rokom niečo? Čo sa vlastne nachádza za okresom - ďalšie okresy, kde sa dejú rovnaké neprávosti? A čo tajomná uchvátiteľka? Celý čas som dúfala v obrovský zvrat po návrate z prekliateho roka. V spravodlivosť, vykričanú pravdu na plné hrdlo.

Thierney mala vlastne len dve možnosti na krásny život. Ten prvý na úteku a v láske po boku Rykera. A ten druhý v spokojnosti a inom druhu lásky po boku Michaela. Každá ďalšia cesta by bola pre ňu ničím iným, ako utrpením. Takže ano, mohlo to dopadnúť radšej inak (kto by si to neprial), ale vlastne to dopadlo dobre

PosPol

“…. její čas vypršel. Neporodila žádné syny. A všechny dcery skončily v dělnických domech. Její děloha se proměnila ve vychladlou a neúrodnou pustinu. Je k ničemu.”
“…. Ženy v okrese nemají povoleno vlastnit domácí zvířata. Mazlíčci jsme totiž MY.”
“…. Nemáme povoleno snít. Muzu věří, že bychom tím mohly skrýt svou magii. Jen to, že se mi něco zdá, by samo o sobě vyžadovalo trest….”

Tirney žije ve společnosti, které vládnou muži. Ženy musí mlčet a rodit. Ty, které nerodí, tak pracují. Její pocit, že jsou jako chovné klisny, je zcela oprávněný. Ale namítat nesmí nic. A do toho je tu Prokletý rok. Rok, kdy jsou dívky ve věku 16ti let vyslány pryč a po roce se vrátí. Zlomené, zničené, nebo po kouscích. Některé se nevrátí vůbec. Ale o Prokletém roce se nesmí mluvit a Tirney netuší, co ji čeká.

Příběh mi přijde jako užasná kombinace Příběh služebnice a Hungar Games. Knihu jsem přečetla za odpoledne a byla nadšena poselstvím, které skrývá. A ačkoliv jsem ve věku, kdy být Božím synem, už si mnu ruce a nohy před očekávanou bolestí, young adult můžu. Kniha je plná zmaru, zášti, nenávisti, bolesti a zrady. Ale zároveň i odpuštění, nalezení míru, lásky, přátelství a především příslibu změny.

Skutečnou výhodou je, že nemá pokračování a konec zkrátka znamená konec. Osobně by se mi líbil jiný, ale kdo jsem, abych zpochybňovala fantazii autora.

Klári007

Na knihu jsem už delší dobu slyšela samé vynikající ohlasy. Věděla jsem, že to bude něco jiného a pro čtenáře možná i složitějšího. Začátek knihy byl pro mě mírně zdlouhavý a tak mi trvalo, než jsem se do knihy plně ponořila. Po přečtení prvních 300 stran jsem měla v plánu knize dat zhruba 4⭐. Bavilo mě to, ale nepřišlo mi to jako něco, z čeho bych měla být hotová. Jenže posledních pár stránek bylo pro mě najednou naprosto skvělých, plných emocí, zvratů a změn názoru na určité postavy, že se kniha stala jednou z nejlepších, co jsem kdy četla. Těším se na autorčina další díla a knize dávám plný počet⭐.

Áža707

Dlouhou dobu jsem si myslela, že je Prokletý rok romantika a pak jsem si přečetla anotaci a přišlo velké překvapení, protože se vůbec nejedná o romantiku. Z knihy jsem nevím proč, měla strach a strašně dlouho jsem se odhodlávala, abych vůbec začala číst.

Hned po rozečtení se veškeré obavy rozplynuly a já se ponořila do úchvatného příběhu a nestačila jsem pomalu ani pořádně dýchat. Děj mě hned pohltil a já jsem během pár dní byla na konci a nechápala jsem, co vše se v knize odehrálo.

V této dystopii světu vládnou muži a ženy jsou jen pouhé věci a majetek můžu. Nejprve patří otci, následně manželovi a pokud mají tu smůlu a nikdo si je nechce vzít, tak skončí na předměstí, kde musí pracovat na podřadných pozicích a muži je vnímají jen jako hračku pro své uspokojení. Těžko říct, kde vlastně se ženy mají lépe. Z důvodu magie, kterou má každá žena, jsou šestnáctileté dívky vyhnany, aby se očistily od magie a následně mohly žít krásný a spořadaný život pod vlivem můžu.

Děsil mě svět, děsilo mě chování můžu, děsilo mě, jak se jedná s ženami a dívkami, děsilo mě, že stačí jen touha po nové manželce a hned je současná obviněna z něčeho proti zákonům, kteří muži vymysleli. Vážně mě toho na knize děsilo hodně, ale přesto byla naprosto skvělá a dokonalá.

Naše hlavní hrdinka Tierney si hodně dlouhou dobu dělá, co se jí zlíbí a možná tomu i pomáhá fakt, že ji otec vychovává jako syna. Je nebojácná, sebevědomá a hlavně si myslí, že i ženy mohou být chytré a vladout světu, ale tyhle myšlenky musí potlačit, protože by ji stihla smrt, kdyby se o nich někdo dozvěděl.

Musím říct, že Tierney jsem si zamilovala a celou její cestu a i osobní posun jsem sledovala s napětím a fandila jsem ji. Věřila jsem, že ona všechno změní!
Strašně mě štvala Kiersten a musím říct, že její chování na konci knihy mě velmi překvapilo a musela jsem ji přidat plusové body.

Autorka si připravila příběh velmi napínavý a zajímavý. V příběhu máme skvělé zvraty, které podle mě jen tak někdo neodhalí. Mě čekal největší šok na konci a to ve více věcech. Posledních 40 stran byla fakt síla a já jsem je četla se zatajeným dechem a otevřenou pusou.

Na začátku čtení jsem čekala jiný konec, ale když o tom přemýšlím několik dní po dočtení, tak byl skvělý, brilantní a sedl tam víc, než ten co jsem čekala. Jo a mimochodem úplný závěr jsem asi nepochopila, nebo spíš nevím, co si o tom mám myslet, protože se dá konec vykládat více způsoby.

Pokud máte rádi dystopie s prvky fantasy, tak vám tuhle knihu mohu jen a jen doporučit. Rozhodně si myslím, že ji nečtu naposledy a uvažuji o pořízení domů.

P.S.: nechápu, jak to někdo může srovnávat s Hunger Games, protože tohle bylo 1000x lepší než HG! A podobnost spatřuju jen v tom, že je to dystopie...

⭐ 5/5

Petra00

Tento žánr běžně nečtu ale anotace mě zaujala natolik, že jsem se do knížky pustila. Rozhodně toho nelituji. Knížka byla skvělá, napínavá, chvílemi děsivá. Bylo mi nakonec líto, že už je knížka u konce.

Radějka

Silný příběh, který mě ze začátku nesmírně bavil, ale jakmile jsem dosáhla poloviny knížky, nějak mě to pustilo. Každopádně za přečtení určitě stojí :)

janka2000

Úžasná kniha. Úplně mi to připomíná vznik feminismu.
Příběh se odehrává ve světě extrémního patriarchátu, kdy dívky jsou v 15 letech na rok vyhnány do izolace, aby nesváděly může. Zároveň jsou vychovány v šíleném prostředí, kdy ženy nemůžou nic a zároveň mají údajně magii, za kterou je lze nechat pověsit. Nesmí o sobě rozhodovat. Vše je trestáno fyzicky a na základě toho se chtějí dívky chovat i ten rok v izolaci, ale k tomu v extrémních podmínkách. Celý rok se je snaží lovit lovci, protože k tomu mají polikou podporovaný důvod. Prostě hrůza, ale zároveň je ta kniha kvůli tomu úžasná. Hlavní hrdinka to totiž prohlédla a přemýšlí mimo zavedené tradice. A tak může mnohé změnit... DOPORUČUJI!

alekis

Ani omylem nejsem cílová skupina, ale zaujal mě název a anotace. Každopádně jsem čekala něco docela jiného. Nebyl to úplně ztracený čas, protože kniha mě přiměla zase přemýšlet nad tím, jak snadno podléháme sugescím, rádoby správným názorům, příkazům, proklamacím, věcem, které jsou úplně zcestné, často přinášejí některým skupinám (zde dívkám a ženám) bolest a zmar... a opakují se v lidské historii stále dokola. Stačí jeden dobrý vůdce, stačí víra, že něco je a bude tak a přes to vlak nejede, a naopak, že něco musí být úplně jinak...
Příběh je to dost otřesný a podle mě absolutně není vhodný pro mladé dívky věku základní školy!
Jsou mi tady jasné dvě věci. První: všechny hrůzy, až ohavnosti v této knize jsou naštěstí vymyšlené. Druhá: na planetě se ve skutečném životě místy dějí mezi lidmi pravděpodobně věci mnohem horší. Tak to prostě je.