RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Poprvé jsem četl zhruba před patnácti lety a tehdy bych to ohodnotil jako průměrnou fantasy, bylo to fajn, ale nenadchlo.

Opět jsem se ke knize dostal koncem loňského roku a dalo mi to daleko víc. Neskutečný svět Podlondýna má obrovské kouzlo. Nápad s kouzelným otevíráním dveří i tam, kde nejsou... prostě super. Závěr knihy - samozřejmě. Kdo by volil jinak?

Mimochodem,všimli jste si slovní hříčky se jménem lady Dvířky? Když Croup s Vandemarem jdou za Richardem do bytu a hledají ji, ukážou mu kartičku, kde je mimo jiné napsáno: Slyší na jméno Doreen. Při čtění kdysi jsem pořád nemohl přijít na to, proč se Dvířka jmenuje tak divně a trochu mne to rušilo pokaždé, když v textu jméno zaznělo. Ale když napíšete Dooreen, najednou to dává smysl. :-)

19.02.2018 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Kouzelný nápad, dobrý příběh, poutavě napsáno - prostě Gaiman. Všem doporučuji.

19.02.2018 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Popis běžného života protkaný směsí existenciálních úvah. Takto napsané to zní stroze, ovšem autor píše brilantně a výstižně. Někdy jen několika slovy dokonale popíše běžnou každodenní situaci, ale přitom je v tom takové závažnost a hloubka, která se týká nás všech... jednoduše klobouk dolů.
Nejvíce na mne zapůsobil závěr knihy, kdy je Agnes postavena před rozhodnutí.
Nevím, jestli jsem si všiml všech náznaků a slov mezi řádky, kniha si říká o několikanásobné přečtení.

18.02.2018 4 z 5

Komu se to dostane do rukou Komu se to dostane do rukou * antologie

Soubor strašidelných a fantastických povídek. Pěkné počtení, oddechovka, slušná práce.
Ovšem kromě jediné, která vysoce ční nad průměr: Žlutá tapeta. Ten nápad, ta provázanost, bezvýchodnost... To je prostě dokonalé.
Povídka, kterou si pamatuji dodnes a stále mi při vzpomínce trochu běhá mráz po zádech. Když si ji přečtete, budete se na vzory na malbách a tapetách dívat zcela jinak.

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Konec trilogie mne trochu zklamal, vítězství bylo za cenu strašných ztrát. Samozřejmě se stále jedná o vynikající knihu. Velice se mi líbilo například završení osudů všech postav z Labyrintu, které se dějem Městských válek postupně prolínaly.
Celou trilogii všem vřele doporučuji.

Runový meč Runový meč Pavel Renčín

Nápad na personifikované podstaty měst je geniální, města jsou velmi trefně ztvárněna. Také zabijácká D1 a konflikt magie versus technika se mi velmi líbí. Postav je mnoho, ale každá je natolik svébytná, že si je člověk zapamatuje. V neposlední řadě napínavý děj plný zvratů jsou další prvky, kvůli kterým si kniha zaslouží plné hodnocení.

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Krátký a strhující Labyrint se rozvinul ve složitý a poutavý příběh. Líbí se mi styl a nápaditost pana Renčína (zejména popis zkoušky hlavního hrdiny v mrazu ve volné přírodě, popis bohyně Swrotky a jejího království,... je toho hodně). Výborný začátek propracované trilogie.

Jméno korábu Jméno korábu Pavel Renčín

Spíše než fantastiku bych tuto knihu označil jako výlet do snového světa. I když vlastně tolik věcí je tam reálných a člověka to nutí se zamyslet. Avšak právě ta poetičnost a hravost zároveň s hloubkou dávají této knize ten nezvyklý rozměr. Po jejím přečtení ve vás zůstane dojem, že je to kniha výjimečná. Pro někoho možná v tom opačném smyslu, ale každopádně výjimečná.
Všem doporučuji si ji přečíst, věřím, že nebudete litovat.

Labyrint Labyrint Pavel Renčín

S Labyrintem jsem se setkal na stránkách časopisu Pevnost, kde byl postupně uveřejňován. Kombinace typů postav a spád děje si mne rychle získaly. Paralelní tajný svět pod povrchem je nabit nápaditými prvky (v kanálech je příliv ráno a večer, kdy se lidé ve městě hodně myjí a splachují; gilda mafiánsky ovládající podzemí a využívá otroky; atd. )
Pro mne to bylo první setkání s městskou fantasy a subžánr si mne získal.

Kniha o pravěku Kniha o pravěku Zdeněk V. Špinar

Vše již v komentářích uvedli ostatní čtenáři, už bych jen kopíroval.
Knihu jsem dostal jako dítě a mnohokrát jsem se vracel zejména k překrásným ilustracím mistra Buriana. On snad v tom pravěku byl a vyfotil všechna ta zvířata, tak nádherné a přesvědčivé jsou jeho obrazy...

Kolosální Conan Kolosální Conan Mike Mignola

Slovo bichle v případě tohoto mazlíka získává nový význam (kniha váží 5 kg).
Ještěže odebírám časopis Pevnost a všiml jsem si upoutávky na toto skvostné dílo, které bylo k dostání pouze na předobjednávku.
Jedná se o jedinečnou věc, o které věřím, že se stane legendou. Takovou knihu hned tak někdo doma nemá a doufám, že mé děti nebo časem vnoučata se budou ke mně vracet i kvůli tomuto pokladu (protože půjčovat tento skvost nehodlám).
Ale jen proto jsem ji neobjednával. Tušil jsem, že obsah bude dobrý, ale svazek předčil očekávání.
Kdo miluje komiksy, přijde si na své. Kdo miluje Conanovy příběhy, bude uchvácen.
Překrásné kresby či spíše umělecká díla přesahující okénka a někdy i stránky, k tomu perfektně vykreslená syrovost, drsnost a zároveň kouzlo Conanova světa...
Je to skutečně kolosální dílo!

18.02.2018 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Dost nechápu, co to dělá mezi knihami, vždyť jde o hru... Ale samozřejmě zaslouží plný počet hvězdiček. Dal bych i šestou, protože je to pro mne srdeční záležitost, která je navíc stále aktuální. Svět, který jsem pro Dračák vytvořil, mne totiž inspiroval k tomu, abych začal sám psát.

17.02.2018 5 z 5

Pohádka lesa Pohádka lesa Josef Kožíšek

"Kmotr Ježek, stará vojna..."
Knihu jsem četl u babičky a dědy (vydání z r. 1958) a dodnes si ji pamatuji, stejně jako překrásné ilustrace. Všem doporučuji.

16.02.2018 5 z 5