Jméno korábu

Rozbouřené moře promočí člověka až na duši. Odplaví nános pozlátka i špíny a ukáže ryzost jeho srdce. Román Jméno korábu vypráví příběh, ve kterém šumí moře a naděje. Příběh o strastiplné cestě jednoho kapitána, který bude muset překonat strach i nenávist, bude se muset spolehnout na sílu přátelství, aby porazil beznaděj, bude muset obětovat mnohé, aby poznal jediné. Jméno svého korábu. Aby se mu to podařilo, musí však nejdříve najít sám sebe. Putování začíná......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15831/jmeno-korabu-15831.jpg 3.640
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Jméno korábu

trudoš
22.04.2018

Jméno korábu je krátkou jednohubkou, kterou velcí spisovatelé poctí fanoušky na vrcholu své tvůrčí dráhy. V tu chvíli již „mistr“ nepíše pro peníze ani pro slávu, ale pouze pro samotnou úctu k psanému slovu. Je samozřejmě otázkou, zda se třicetiletý Pavel Renčín troufale rozhodl přeskočit ten bod o celoživotní tvorbě, nebo prostě jen chtěl zužitkovat vlastní cit pro poezii dřív, než mu proteče mezi prsty. A že jím oplývá v nebývalé míře, dokazuje snad každý odstavec v této knize.
Odpusťme mu tedy alespoň na chvíli mládí a soustřeďme se na knihu samotnou. Příběh je v základě jednoduchý, ba přímo pohádkový. Bezejmenný kapitán se svým bezejmenným korábem pátrá po své minulosti a tak trochu i budoucnosti. Nejblíže má proto kniha k magickému realismu, v němž tvůrce není poután fyzikálními zákony ani prostou logikou a tím pádem si může dělat, co chce. A o čem že to příběh vlastně vypráví? O přátelství, důvěře, porozumění, odpuštění a pokoře. Především však o lásce ve všech jejích podobách.

RyonMathrin
18.02.2018

Spíše než fantastiku bych tuto knihu označil jako výlet do snového světa. I když vlastně tolik věcí je tam reálných a člověka to nutí se zamyslet. Avšak právě ta poetičnost a hravost zároveň s hloubkou dávají této knize ten nezvyklý rozměr. Po jejím přečtení ve vás zůstane dojem, že je to kniha výjimečná. Pro někoho možná v tom opačném smyslu, ale každopádně výjimečná.
Všem doporučuji si ji přečíst, věřím, že nebudete litovat.

Svářeč
02.01.2018

Divná kniha. Autor jakoby se pokoušel o druhého Malého prince, ale vůbec se mu to nedaří. Hravé, básnivé a nudné. Chápu z jakého důvodu se to některým lidem tak líbí, ale ze stejného důvodu se to nelíbí mě. Po pěkném Zlatém kříži velice studená sprcha a teď váhám, zda jít do Nepohádky.

ber-tram
04.04.2016

Při mé velkorysosti dávám druhou šanci i tomu, kdo prvně pohořel. Renčínova debutní románová Nepohádka (30%) se totiž viklala ve všech pantech, načež druhý koráb, na který jsem natrefil v polici nádražní čekárny (kampaň vyřazeno z knihovního fondu, přečtěte a vraťte) také dost vrže, ale aspoň kamsi pluje. Jak to zhodnotit a nikomu moc nesrazit chutě? No, poslední dvě české knížky čtené před víc jak měsícem – Havlíčkova Helimadoe a Neffova Tma – se mi vtiskly do hlubin paměti, zatímco tenhle koráb jaksi vázne na mělčině. Zkrátka ho poctivě vrátím na nádraží. 16/16

Eigis
16.12.2015

Knihu jsem si vybral vcelku bezmyšlenkovitě podle obalu, čekal jsem něco ve stylu Ostrova pokladů či Sandokana a ejhle chyba lávky. Knížky co se na první pohled tváří dětsky a naivně, ale ve skutečnosti donutí člověka k většímu zamyšlení než kdejaká encyklopedie jsem už četl. Tahle mi, ale nesedla. Vím, že je nefér očekávat od autora počin srovnatelný s Malým princem, ale nějak jsem si nemohl pomoct a v duchu jsem s ním až příliš často srovnával.

Covenant
02.02.2015

Nádhera. Příběh, který obsáhne nás samotné, se všemi emocemi, se kterými se buď musíme vypořádat, nebo o ně musíme usilovat. Z vnějšku se kniha jeví jako dobrodružný příběh s barvitými postavami a pestrým dějem, ale díky hravému jazyku autora se stáváme součástí korábu. Proplouváme životem, jako on po moři. Neznámo kam, ale víme, že za cílem, ať už je jakýkoliv. Cestou bojujeme se svým vnitřním já. Nosíme v sobě temnou stránku, která musí být naší součástí, abychom byli úplní. Chceme se stát legendou, aby se o našem hrdinství psali písně. Nosíme v sobě vinu, ale musíme si odpustit. Chceme získat, nebo si udržet lásku, přátelství...... Pavel Renčín popsal duši člověka, která není čistá, ale je taková, jaká má být. Plná rozporů, ale převažující dobrotou srdce. I když je to možná trochu přeslazené a účelové, jednou za čas se tím přeci můžu nechat unést, ne?

tsal
17.01.2015

V porovnání s Městskými válkami hodně odlišná věc. Taková poetická pohádka pro dospělé, při níž se necháváte unášet slovy a vlastně vám ani nezáleží na tom, co se zrovna děje nebo co se bude dít, protože veškerou pozornost věnujete fantaskním obrazům ve vaší mysli. Vydařené surrealistické dílko, ale chce to na něj mít tu správnou náladu.

Kloky
19.10.2014

Moc hezká kniha, donutí člověka zamyslet se. Byla plná zvratů typických pro Renčína. Pro mě zatím nejlepší kniha od tohoto autora.

Pavel Renčín
česká, 1977