Komu se to dostane do rukou

Podtitul: Podivuhodné příběhy z Ameriky 19. století Výsostně stylová sbírka, barevně ilustrovaná Michalem Cihlářem, absurdních, tajemných a hororových příběhů. Tato kniha byla původně zamýšlena jako soubor amerických klasických hororů, ale takový úzce vymezený výběr by neodpovídal duchu doby. V minulém století totiž ještě nebyly různé varianty fantastické literatury tak jasně vyhraněny, teprve vznikaly. Navíc tento druh prózy nespadal do pokleslé literatury. Smyslem fantastických příběhů nebylo jen tak pro nic za nic nahánět hrůzu, jejich smyslem bylo varovat, vychovávat a kárat, upozorňovat na zrádné stránky vnitřního světa člověka. V tomto souboru podivuhodných povídek z Ameriky najdete příběhy hrůzostrašné, duchařské, fantastické, pohádkové, vědeckofantastické, psychologické, humorné i trikové. S žánrovou bohatostí souvisí i bohaté zastoupení autorů, a to spisovatelů i spisovatelek. Vedle klasických autorů, kteří specifický druh fantastické povídky přímo pěstovali, a klasických autorů, kteří se k tomuto žánru občas anebo i třeba jedinkrát obrátily, jsou zde zastoupeni i autoři druhořadí, kteří psali hlavně pro časopisy, noviny a laciné edice, ale svou dobu nepřežili. Po mnohých z nich zbyly i jen ojedinělé povídky. Kéž v nás tyto „staré“ příběhy posilují to tušení, které máme jako lidé po staletí: že člověka čekají v životě dvě zrady: vesmír kolem a v nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84052/komu-se-to-dostane-do-rukou-84052.jpg 454
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Odeon

Kniha Komu se to dostane do rukou

1972Sixo

Priznám sa, že až na poslednú poviedku (ktorú som nedokázal dočítať - na mňa až príliš spoločenská) bola celá zbierka ucelená. Viac, než o duchov a strašidlá (už vôbec nie horor), tu ide o vykreslenie dobovej mysterióznej atmosféry spred stopäťdesiatich rokov rôznych kútoch vtedy mladých Spojených štátoch. A to sa jej bohato darí. Kvetnaté opisy diania, okolia a vnútra hrdinov sú najväčším prínosom týchto poviedok, oproti súčasnej literatúre, kde je to čím ďalej - tým viac absentujúce. Knihu som čítal asi rok, keďže každú poviedku som prekladal inou knihou, pre zriedenie zážitku. Dík za požičanie 3nitka.

666Jitka
24.05.2020

Naprosto vynikající antologie amerických autorů narozených v období 1771-1876, píšících hrůzostrašné příběhy, při jejichž čtení jde leckdy člověku mráz po zádech, doplněná povedenými ilustracemi a medailonky všech autorů.

RyonMathrin
18.02.2018

Soubor strašidelných a fantastických povídek. Pěkné počtení, oddechovka, slušná práce.
Ovšem kromě jediné, která vysoce ční nad průměr: Žlutá tapeta. Ten nápad, ta provázanost, bezvýchodnost... To je prostě dokonalé.
Povídka, kterou si pamatuji dodnes a stále mi při vzpomínce trochu běhá mráz po zádech. Když si ji přečtete, budete se na vzory na malbách a tapetách dívat zcela jinak.

Tatsume
27.05.2016

Celkem zajímavý exkurz do doby, kdy se žánry fantasy, hororu a (psychologického) thrilleru začínaly teprve formovat. Některé povídky jsou prostě brak, a asi byly brak už ve své době. Jiné mají dodnes celkem náboj a obstály by celkem slušně i v konkurenci současných povídek a novel. Doporučuji jako letní čtivo, když už fakt nevíte, co lousknout

marukm
04.05.2016

Od přečtení této knihy mám se žlutou barvou podivuhodně zkreslené asociace.:-D Deníková forma je zajímavá, nezachycuje komplexní příběh, pouze to, co se postava rozhodla zaznamenat. Znepokojující zobrazení, jak "(ne)léčit" ženskou psychiku.

3nitka
16.01.2016

Niektoré sa mi páčili viac, iné trocha menej. Po nejakej dobe sa k nej vrátim.

Kamcatak
17.10.2015

naprosto perfektní a ano, děsivé :)

PMR
23.12.2014

I když cílem knihy asi nebylo představit nějaké literární skvosty, některé povídky jsou docela překvapivé. Člověka překvapí, když se na ostrově čtenářů myšlenek v povídce 'Komu se to dostane do rukou' setká s čistě filosofickým tématem transcendentality: Vzhledem k tomu, že čtenář myšlenek okamžitě rozumí druhému člověku, získává okamžitě náhled z mnoha perspektiv. Automaticky se setkává se světem, jaký skutečně je. Je zajímavé, že ani pak se jeho situace nijak podstatně nemění...

Nebo když se v povídce 'Zápalná oběť země' dozví, že:
"Hlavní užitek, který se dá od tohoto požáru literatury minulosti očekávat, je bezpochyby to, že si spisovatelé budou muset ode dneška rozžíhat své lampy o slunce a hvězdy."