Komu se to dostane do rukou

Podtitul: Podivuhodné příběhy z Ameriky 19. století Výsostně stylová sbírka, barevně ilustrovaná Michalem Cihlářem, absurdních, tajemných a hororových příběhů. Tato kniha byla původně zamýšlena jako soubor amerických klasických hororů, ale takový úzce vymezený výběr by neodpovídal duchu doby. V minulém století totiž ještě nebyly různé varianty fantastické literatury tak jasně vyhraněny, teprve vznikaly. Navíc tento druh prózy nespadal do pokleslé literatury. Smyslem fantastických příběhů nebylo jen tak pro nic za nic nahánět hrůzu, jejich smyslem bylo varovat, vychovávat a kárat, upozorňovat na zrádné stránky vnitřního světa člověka. V tomto souboru podivuhodných povídek z Ameriky najdete příběhy hrůzostrašné, duchařské, fantastické, pohádkové, vědeckofantastické, psychologické, humorné i trikové. S žánrovou bohatostí souvisí i bohaté zastoupení autorů, a to spisovatelů i spisovatelek. Vedle klasických autorů, kteří specifický druh fantastické povídky přímo pěstovali, a klasických autorů, kteří se k tomuto žánru občas anebo i třeba jedinkrát obrátily, jsou zde zastoupeni i autoři druhořadí, kteří psali hlavně pro časopisy, noviny a laciné edice, ale svou dobu nepřežili. Po mnohých z nich zbyly i jen ojedinělé povídky. Kéž v nás tyto „staré“ příběhy posilují to tušení, které máme jako lidé po staletí: že člověka čekají v životě dvě zrady: vesmír kolem a v nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84052/komu-se-to-dostane-do-rukou-84052.jpg 460

Kniha Komu se to dostane do rukou

Lenka.Vílka
17.06.2021

Už od prvního pohledu luxusní macík jak počtem stran, tak grafických provedením. Vnitřní desky jsou krásné (můžete jenom hádat, co je to za vzor! Jo, přesně tamten, na který jsem se moc těšila), taky ilustrace u každé povídky jsou překrásné. A hlavně. Medailonky. A jejich zpracování? Jak jinak, než luxusní :O

"Vyšlo péčí Odeonu..." No není to hezká formulace? Naprosto s tím souhlasím.
A dali si záležet i na výběru :)

V knize je i povídka Pohřeb Johna Mortonsona, tu jsem už četla ve sbírce Oči plné děsu. A je to na dvě stránky povídka. Tak asi aby to bylo fér, je zde Ambrose Bierce zastoupen dvěmi kousky. Ještě je zde Zlý zápas.

Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli povídce Žlutá tapeta. Její první čtení mě silně zasáhlo, takže jsem si konečně chtěla přečíst česky a vážně mi to udělalo radost :)

Protože podtitul knihy "Podivuhodné příběhy z Ameriky 19. století" naprosto sedí. Většina povídek se mi líbila na 100%. Některé sice průměr, ale ani jedna na hodnocení "fuj, nikdy víc". Našla jsem si i pár autorů, jejichž tvorbu ráda dál prozkoumám.

No, jako vždycky, nějaké ty řeči o povídkách u povídek.

Nejvíc se mi ale líbily:
Zápalná oběť země
Dáma, nebo tygr?
Žlutá tapeta

Jistě, v podstatě bych doporučila skoro všechny, ale tyhle tři kousky pro mě jsou ve sbírce nejsilnějším čtecím zážitkem. A jsou prostě jiné ;)

1972Sixo
23.03.2021

Priznám sa, že až na poslednú poviedku (ktorú som nedokázal dočítať - na mňa až príliš spoločenská) bola celá zbierka ucelená. Viac, než o duchov a strašidlá (už vôbec nie horor), tu ide o vykreslenie dobovej mysterióznej atmosféry spred stopäťdesiatich rokov v rôznych kútoch vtedy mladých Spojených štátoch. A to sa jej bohato darí. Kvetnaté opisy diania, okolia a vnútra hrdinov sú najväčším prínosom týchto poviedok, oproti súčasnej literatúre, kde je to čím ďalej - tým viac absentujúce. Knihu som čítal asi rok, keďže každú poviedku som prekladal inou knihou, pre zriedenie zážitku. Dík za požičanie 3nitka.

666Jitka
24.05.2020

Naprosto vynikající antologie amerických autorů narozených v období 1771-1876, píšících hrůzostrašné příběhy, při jejichž čtení jde leckdy člověku mráz po zádech, doplněná povedenými ilustracemi a medailonky všech autorů.

RyonMathrin
18.02.2018

Soubor strašidelných a fantastických povídek. Pěkné počtení, oddechovka, slušná práce.
Ovšem kromě jediné, která vysoce ční nad průměr: Žlutá tapeta. Ten nápad, ta provázanost, bezvýchodnost... To je prostě dokonalé.
Povídka, kterou si pamatuji dodnes a stále mi při vzpomínce trochu běhá mráz po zádech. Když si ji přečtete, budete se na vzory na malbách a tapetách dívat zcela jinak.

Tatsume
27.05.2016

Celkem zajímavý exkurz do doby, kdy se žánry fantasy, hororu a (psychologického) thrilleru začínaly teprve formovat. Některé povídky jsou prostě brak, a asi byly brak už ve své době. Jiné mají dodnes celkem náboj a obstály by celkem slušně i v konkurenci současných povídek a novel. Doporučuji jako letní čtivo, když už fakt nevíte, co lousknout

marukm
04.05.2016

Od přečtení této knihy mám se žlutou barvou podivuhodně zkreslené asociace.:-D Deníková forma je zajímavá, nezachycuje komplexní příběh, pouze to, co se postava rozhodla zaznamenat. Znepokojující zobrazení, jak "(ne)léčit" ženskou psychiku.

3nitka
16.01.2016

Niektoré sa mi páčili viac, iné trocha menej. Po nejakej dobe sa k nej vrátim.

Kamcatak
17.10.2015

naprosto perfektní a ano, děsivé :)