Kniha o pravěku

Druhé, přepracované vydání jedné z nejslavnějších populárně vědeckých knih o pravěku vůbec. Text profesor Zdeněk V. Špinar, ilustrace Zdeněk Burian. Kapitoly: Domněnky o vzniku naší Země, Pravěk Země-Prekambrium, Starověk Země-Prvohory /paleozoikum/, Středověk Země-druhohory /mezozoikum/, Novověk Země-Kenozoikum-Doba savců-třetihory /terciér/, Doba člověka-čtvrtohory /kvartér/, Stratifrafická tabulka. Ilustrace-Prekambrium, Prvohory /paleozoikum/, Druhohory /mezozoikum/, Třetihory /terciér/, Čtvrtohory /kvartér/, Klasifikace žijících organismů, Slovníček málo známych výrazů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31986/kniha-o-praveku-hIR-31986.jpg 4.995
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Kniha o pravěku

Mayaku

Absolutní kult. Tuhle knihu jsem si v dětství strašně přála mít a pořád loudila po rodičích, aby mi ji koupili. Leč nebylo mi přáno, a tak jsem si ji aspoň do zblbnutí pořád dokola půjčovala v knihovně. Po letech jsem si knihu o pravěku znovu pročetla a je to pořád stejná pecka. Burianovy ilustrace jsou legendou.

Azmodan
16.02.2019

Ke komentáři Bobrydera, s kterým plně souhlasím bych dodal jen to, že jsem měl to štěstí tuto knihu mít jiz v roce 1983, kdy jsem začal jako malý klučík šikanovat svou babičku, která mi z ní do zblbnutí předčítala a lámala si svůj jazyk na jménech různých pravěkých potvor a že si myslím, že obrázky Zdeňka Buriana jsou dodnes nepřekonány!

lucie2298
30.11.2018

Pamatuji si na úžasné ilustrace této knihy, jako bych ji držela v ruce před hodinou a to už je to 20 let, Zdeněk Burian se opravdu vyznamenal. Kniha sama o sobě mi poskytla dostatek informací pro většinu otázek na toto téma v rozsahu potřebném pro základní školní docházku. Je to jedna z knih, u které doufám, že zůstane zachována příštím generacím.

Nočnípták
23.08.2018

Neznám nikoho, kdo by při vyslovení jména Zdeňka Buriana nevěděl o koho jde. A samozřejmě každému naskočí souvislost Burian - pravěk a Burian - dobrodružství. Když kniha v roce 1983 vyšla, stály na ni pochopitelně fronty / jako vždycky v knižní čtvrtky/. Nejhorší v té frontě byl strach, že se na vás nedostane. Byla jsem čtvrtá a měli jich šest nebo sedm. Ještě dneska živě vidím radost nejen našich kluků, ale i dědečka.. Dodnes má knížka jedno z předních míst v naší knihovně. Teď už ji čtou vnoučata, ale mám podezření, že pro obrázky na čtení zapomínají.

BobRyder
05.04.2018

Moc dobře si pamatuji, jakou cenu měly v době mé školní docházky Burianovy obrázky pravěkých zvířat. Tato cena se nedala vyjádřit drahými mincemi. Ten, kdo vlastnil byť jen jediný obrázek mamuta bojujícího se šavlozubým tygrem, stal se objektem závisti velké části spolužáků.
Tak tomu bylo až do roku 1988. Tehdy se stalo něco o čem jsem mohl do té doby jenom snít. Vyšla velká výpravná Kniha o pravěku s desítkami Burianových obrázků! Rodiče mi ji koupili a já si ji od té doby prohlížel snad tisíckrát. Burianovy ilustrace mají neopakovatelnou, intenzivní atmosféru, člověk jako by se jejich prostřednictvím přenesl o 65 milionů let zpátky a ukryt zpoza keře pozoroval procházejícího se stegosaura. Dětská fantazie je bezbřehá a pan Burian ji dokázal podněcovat jako málokdo jiný...

zimela
04.03.2018

Úžasně nepřepálené odstíny barev, ještěří kůže zrnitá jak ještěří kůže, peří lehké jako pírko, kůra stromu voňavá jak les a moře zelené jak hlubina; Burian maloval Krajiny a zvířata v nich jako nikdo před ním a nikdo po něm..sakra, já kvůli těm jeho faustovsky podezřele věrohodným ilustracím Knihu o pravěku vlastně ani nečet!
5 nestárnoucích, nesmazatelných (Brachiosauři ve vodě, pod soumračným Měsícem na zadních hrdě vztyčený Iguanodon, trilobit na lovu...atd...atd...atd.) *****

PS: A ty prvohory. Jednoznačně nejlépe vizualizované prvohory.

RyonMathrin
18.02.2018

Vše již v komentářích uvedli ostatní čtenáři, už bych jen kopíroval.
Knihu jsem dostal jako dítě a mnohokrát jsem se vracel zejména k překrásným ilustracím mistra Buriana. On snad v tom pravěku byl a vyfotil všechna ta zvířata, tak nádherné a přesvědčivé jsou jeho obrazy...

SmileyBear
23.11.2017

Od té doby co jsem knihu otevřel, jsem poznal jednu ze svých velkých vášní, která mě nepustila doteď :)
Od té doby samosebou se dost věcí i díky novým výzkumům změnilo, ale i tak z nostalgie si jí občas rád prohlédnu :)
Dokonce jsem ted narazil na Hru Ark Survival.. Koupil jsem si kvuli tomu vykoný herní počítač a žiju občas mezi dinosaury lovím je ochočuji chovám a jezdím na nich :D

Příběh lvice Elsy
Příběh lvice Elsy