Kniha o pravěku

Druhé, přepracované vydání jedné z nejslavnějších populárně vědeckých knih o pravěku vůbec. Text profesor Zdeněk V. Špinar, ilustrace Zdeněk Burian.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31986/kniha-o-praveku-31986.jpg 4.981
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Albatros

Nočnípták

Neznám nikoho, kdo by při vyslovení jména Zdeňka Buriana nevěděl o koho jde. A samozřejmě každému naskočí souvislost Burian - pravěk a Burian - dobrodružství. Když kniha v roce 1983 vyšla, stály na ni pochopitelně fronty / jako vždycky v knižní čtvrtky/. Nejhorší v té frontě byl strach, že se na vás nedostane. Byla jsem čtvrtá a měli jich šest nebo sedm. Ještě dneska živě vidím radost nejen našich kluků, ale i dědečka.. Dodnes má knížka jedno z předních míst v naší knihovně. Teď už ji čtou vnoučata, ale mám podezření, že pro obrázky na čtení zapomínají.

BobRyder

Moc dobře si pamatuji, jakou cenu měly v době mé školní docházky Burianovy obrázky pravěkých zvířat. Tato cena se nedala vyjádřit drahými mincemi. Ten, kdo vlastnil byť jen jediný obrázek mamuta bojujícího se šavlozubým tygrem, stal se objektem závisti velké části spolužáků.
Tak tomu bylo až do roku 1988. Tehdy se stalo něco o čem jsem mohl do té doby jenom snít. Vyšla velká výpravná Kniha o pravěku s desítkami Burianových obrázků! Rodiče mi ji koupili a já si ji od té doby prohlížel snad tisíckrát. Burianovy ilustrace mají neopakovatelnou, intenzivní atmosféru, člověk jako by se jejich prostřednictvím přenesl o 65 milionů let zpátky a ukryt zpoza keře pozoroval procházejícího se stegosaura. Dětská fantazie je bezbřehá a pan Burian ji dokázal podněcovat jako málokdo jiný...

zimela

Úžasně nepřepálené odstíny barev, ještěří kůže zrnitá jak ještěří kůže, peří lehké jako pírko, kůra stromu voňavá jak les a moře zelené jak hlubina; Burian maloval Krajiny a zvířata v nich jako nikdo před ním a nikdo po něm..sakra, já kvůli těm jeho faustovsky podezřele věrohodným ilustracím Knihu o pravěku vlastně ani nečet!
5 nestárnoucích, nesmazatelných (Brachiosauři ve vodě, pod soumračným Měsícem na zadních hrdě vztyčený Iguanodon, trilobit na lovu...atd...atd...atd.) *****

PS: A ty prvohory. Jednoznačně nejlépe vizualizované prvohory.

RyonMathrin

Vše již v komentářích uvedli ostatní čtenáři, už bych jen kopíroval.
Knihu jsem dostal jako dítě a mnohokrát jsem se vracel zejména k překrásným ilustracím mistra Buriana. On snad v tom pravěku byl a vyfotil všechna ta zvířata, tak nádherné a přesvědčivé jsou jeho obrazy...

SmileyBear
23.11.2017

Od té doby co jsem knihu otevřel, jsem poznal jednu ze svých velkých vášní, která mě nepustila doteď :)
Od té doby samosebou se dost věcí i díky novým výzkumům změnilo, ale i tak z nostalgie si jí občas rád prohlédnu :)
Dokonce jsem ted narazil na Hru Ark Survival.. Koupil jsem si kvuli tomu vykoný herní počítač a žiju občas mezi dinosaury lovím je ochočuji chovám a jezdím na nich :D

ArwenEvenstar
09.11.2017

Skvělá kniha, která čtenáři objasní, jak vznikl život na Zemi a jak probíhal jeho vývoj až do současnoti. Kniha je přehledně strukturovaná a jejím největším přínosem jsou obrázky pana Buriana, jež probudí čtenářovu fantazii. Kniha bývá často zařazována do sekce literatura pro děti a mládež, ale podle mě se z ní můžou poučit i dospělí.

SiuxBeast
27.02.2017

Nádherná kniha o pravěku, ilustrace Zdeňka Buriana jsou nepřekonatelné. Jako kluk jsem jí listoval pořád a pořád :)

Iwíček
28.02.2015

Tuto knihu musím ocenit, protože mi pomohla nejen při studiu na vysoké škole, ale zároveň mě i její čtení bavilo. Kniha je plná ilustrací a zajímavého čtení. Koho zajímá to, jak vůbec země a celá fauna a flóra vznikla, ať si knihu přečte. Mohu vřele doporučit :)

pablovendat
16.11.2014

Burian, Burian, Burian - super

mira.l
22.09.2014

I když od roku 1988 (vydání, které mám doma) už přece jenom uplynulo dost času, paleontologická věda udělala mnohé pokroky, zobrazovací metody udělaly mnohé pokroky, mnohé nové bylo objeveno, mnohá tehdy známá fakta byla buď vyvrácena nebo upřesněna a vyšly další výborné knihy o pravěku, tak tohle je jedna z knih, na kterou (a hlavně na její obrazovou část) se prostě nezapomíná!!

manbeyond
12.11.2013

Viděno nejen očima dítěte jedna z nejinspirativnějších knih, jaké se mi kdy vůbec dostaly do rukou. Geniální ilustrace jednoho z nejlepších umělců co se týče paleoartu vůbec Zdeňka Buriana působí spíše dojmem fotografií než maleb. Pokud chcete "osobně" navštívit historii Země od jejího vzniku před čtyřmi milardami let až po současnost, těžko budete hledat lepší způsob než právě tuto knihu. Text pana Špinara pak je dostatečně odborný, ale zároveň srozumitelný i laikovi, zájem o danou látku - či poznání vůbec - je však nutností. Společně s Jurským parkem roznětka mého zájmu (nejen) o dinosaury, který se táhne od mého dětství dodnes.

Tonik
04.03.2013

Krásné ilustrace, nanejvýš zajímavý text a přehledný úvod do problematiky - jednoduše povedená kniha.

petka-2007
22.01.2013

Nádherné zpracování, nemohla jsem se jí v dětství nabažit!

Miss Utahraptor
13.01.2013

Knížka, která mě dostala k paleontologii. Pamatuji, jak jsem u ní jako čtyř- pětileté škvrně seděla a louskala názvy svých nejoblíbenějších potvor. Lví podíl na tom samozřejmě měly Burianovy nádherné ilustrace. Dodnes je to pro mne jedna z nejlepších knih, co mi prošly rukama.