Romča11 Romča11 komentáře u knih

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Na co Alice zapomněla je román pro ženy o tom, jak se Alice Loveová uhodí do hlavy v tělocvičně a po probuzení si myslí že je jí 29, i když jí je 39. Ten úraz jí vymaže z hlavy 10 let a ona se díky tomu začne chovat tak, jak se chovala před 10 lety. Kniha je o tom, jak přes týden žije bez vzpomínek na poslrdních 10 let a potř jak se rozvzpomíná.
Tahle kniha je takovou tou klasickou letní oddechovkou, kterou si vezmete, když si chcete číst na pláži, tak jako jsem to udělala já.
Kniha nepojednává o žádném těžkém tématu, rozebírá hlavně to, jak se Alice za 10 let změnila a jak se díky tomu proměnily její vztahy ať už s manželem nebo sousedkou.
Příběh sice nestojí na místě, ale obsahuje jen pár vzratů a jen občas šokujících.
Je to ale velmi dobře napsané, čtivé, stránky vám mizí před očima a přesto, že kniha má přes 400 stránek, máte ji přečtenou za chvilku.
Příběh je ale velmi potavý. Až tak že mě kniha hned vtáhla do děje a neměla jsem problém orientovat se ve všech těch zamotaných vztazích.
Kniha také pojednává o neplodnosti Elizabeth, sestry Alice. Kniha je právé proto částečně i o vytrvalosti, smutku a vzteku. Elizabeth se totiž o vlastní miminko snaží už přes 8 let a posdstoupila mnoho cyklů umělého oplodndnění a stále to nevzdala. Svůj příběh v knize vypráví pomocí takového deníku pro psychologa, který dostala za úkol si psát.
Takovou třetí dějovou linkou je příběh babičky Alice, Frannie, která píše o svých událostech a trápeních blog.
Postavy a vztahy jsou v knize vykresleny velmi dobře. Navíc je velmi dobře zachycena proměna Alice. Nechápe totiž, co se z ní za těch 10 let stalo a snaží se to napravit. Takové prozření. Alice samotná, ta z roku 1998, mi byla moc sympatická a Elizabeth taky. Nick ze začátku moc ne, jak byl na Alice hnusný, ale poté už to bylo dobré. Lezly mi na nervy různé Aliciny kamarádky a známé z roku 2008.
Celkově bych knihu označila za takový průměr. Je to dobře napsané, vtáhne vás to a tak, ale nic extra vám ta kniha nedá. Prostě letní oddechovka. Pokud ale máte chuť na letní romantiku a odpočinout si od nějakých složitějších knih, tak je tahle kniha přesně pro vás.

01.07.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tiché roky je historický román od Aleny Mornštajnové, který má 2 dějové linie, v jedné se odvíjí příběh otce - Svatopluka, který se vine od roku 1935 až do současnosti a v druhé se odehrává příběh jeho dcery Bohdany, který začíná v roce 1993 a také pokračuje až do současnosti. Oba příběhy se nakonci potkávají a končí ve stejném bodě, společně.
Alena Mornštajnová opět nezklamala a vytvořila krásný, silný příběh plný lásky ale i bolesti, který je ale také plný zvratů.
Kniha má zajímavé zpracování, kdy se střídají vždy po jedné kapitole vyprávění otce a dcery, kdy kapitoly začínají posledními slovy z předchozí kapitoly a ta jsou zvýrazněna. Působí to hezky a krásně to kapitoly propojuje.
Kniha také ukazuje socialismus v Československu v celé své kráse, ale také z netradičního pohledu a to z pohledu vysokopostaveného člověka. Později však pojednání o režimu ustupuje a autorka se věnuje zcela rodinným problémům a strastem.
Ty jsou ale také velice dobře podány a vykresleny. Autorka prostě umí brilantně ukrýt ta rodinná tajemství v příběhu, vnese je do míst, kde je nečekáte a také je odhalí v momentu, kdy to skoro nečekáte.
Příběh je poutavý a strasně krásně lehce až konejšivě napsaný, i když často pojednává o těžkých tématech. Zároveň je hodně čtivý, máte potřebu číst dál a dál, abyste se dozvěděli, co se stalo a k tomu se příběh dobře čte, takže ho máte přečtený docela rychle.
Jazyk knihy je také krásný, autorka používá vytříbenější slova a různé větné skladby, o to více působí příběh na čtenáře lépe.
Popisy jsou vyvedeny do krásných detailů.
Postavy jsou zajímavé, neobyčejné a mají mezi sebou netradiční a zamotané vztahy, až nevíte, kdo s kým a za sebou netradiční minulost.
V knize jsou také nádherně vyjádřeny pocity postav a jak se vlivem událostí a času mění.
Mně se kniha neskutečně líbila, hrozně dobře se mi četla, postavy jsem si zamilovala a měla jsem prostě neustálou potřebu číst dál a dál, abych věděla, co se stalo. Zároveň jsem si čtení užila a téšila jsem se na něj, protože jsem se vždy dokázala ponořit do příběhu a zapomenout na okolní svět, vžít se do něj a řešit tajemství a problémy postav Alena Mornštajnová prostě umí brilantně psát. Doporučuju!

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Spící obři je sci-fi román o tom, že ve vesmíru nejsme sami a že určití mimozemšťané kdysi dávno před šestitisíci lety ukryli na naší planetě mimozemského robota a lidé ho teď objevili a s tím spojené komplikace a problémy.
Tahle kniha je geniální! Je neskutečně propracovaná až do nejmenších detailů jako z jakého matetiálu je robot vyroben, jazyk těch mimozemšťanů.
Na první pohled je viditelné, že knihu napsal velice studovaný člověk a lingvista, jelikož v knize je použito hodně výrazů jako je eufemismus a celkově většina postav mluví velice kultivovaným jazykem. Zároveň ale postavy, které jsou například vojáky, mluví obyčejně. Působí tak mnohem věrohodněji.
Kniha má originální zpracování - je složena z různých záznamů z deníků, misí a z rozhovorů postav s panem důležitým, ale nám neznámým. Knihu tvoří vlastně jeho záznamy.
Postavy v tomto příběhu jsou zajímavé, mají v sobě propojeny zajímavé vlastnosti - Kara je sice vojenský pilot, ale je výbušná a něksy neuposlechne rozkaz, dr. Franklinová je vědkyně, ale zároveň je mateřská. A nejlepší je samozřejmě pan důležitý, ale záhadný.
Zároveň jsou vztahy mezi postavami zajímavě propletené, hodně záleží na situaci.
Co na knize nejvíce oceňuji je to téma. Téma mimozemšťanů a robota, kterého sem před lety uložili, je prostě skvělé a kniha působí o to lépe, že je propravované do detailu. Každý detail v knize je propojený, nic vlastně není náhoda, každý detail má vyšší smysl.
Autor velice skvěle propracoval nejenom vědeckou stránku příběhu, ale i politickou, zpracoval, jak by se všechny velké státy zachovaly při objevování toho robota.
Vypravěč - náš pan záhadný - působí například jako ďáblův advokát, hledá všemožné chyby dopředu a upozorňuje na ně a dělá pro vše plán B. Tím pádem je ale také velmi prozíravý.
Děj je také plný zvratů. Skoro na konci každého záznamu/dokumentu se stalo něco, na co jsem jen zírala a potom jsem prostě musela číst dál, abych se dozvěděla, jak to autor myslel. Kniha je proto velmi čtivá, stránky mi mizely pod rukama.
Musím přiznat, že jsem se musela na knihu soustředit, abych se neztrácela a vše pochopila. Není to oddechové čtení.
Jedna z nejlepších a nejgeniálnějších knih, co jsem četla.

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Na obtíž je young adult román o nejdivnější rodině, o které jste kdy slyšeli. Hlavní hrdinkou je Merit, která sbírá poháry a trofeje, které nevyhrála. Má sestru dvojče Honor a staršího bratra Utaha. Společně s jejich tátou žijí v Dolaru, v bývalém kostele, který jejich táta předělal a říká mu Dolar. Žijí tam společně s jeho novou ženou Victorií a spolu mají Meritina nevlastního brášku Mobyho. A kde je Meritina mamka? Tak ta v tomto domě žije taky a to ve sklepě! Trpí totiž sociální fóbií.
Celý příběh je plný různých zvratů, divností a zvráceností až jsem valila oči.
Znovu jsem se přesvědčila, že Colleen Hooverová umí psát a umí sakra dobře psát, ale zároveň jsem si potvrdila, že tento román se opravdu velmi liší od jejich klasických. V jejích jiných románech je zamilovanost a idylkovost hned na začátku a teprve poté se tam objeví problém. Tato kniha byla ale od začátku zvláštní a plná problémů hned na začátku a zamilovanost a idylkovost až na konci.
Co na Colleen opravdu miluju, jsou skrytá poselství, společenské a psychické problémy, o kterých vlastně daná kniha je a na které se Colleen snaží upozornit. Tato kniha není výjimkou a autorka zde zase mistrně poukázala tentokrát na problém z psychického spektra. Myslím, že tato kniha může spoustě lidem pomoci. Můžou si díky ní uvědomit, že daný problém také mají, i když si stejně jako Merit myslí, že nemají.
Postavy a vztahy mezi postavami jsou zvláštní. Po celou dobu knihy jsem tápala, co a kdo a s kým vlastně má nebo co si udělali. K Meritině rodině se navíc přidávají ještě Sagan a Luck, kteří tyto vztahy ještě více zamotají. Prostě nejdivnější rodina, o které jste kdy slyšeli, opravdu.
Tuhle knihu jsem četla o zkouškovém a mohla jsem si dovolit jen jednu kapitolu denně. Colleen má ale tak skvělý styl psaní, že jsem se vždycky dokázala hezky odreagovat na tu chvilku a vypnout. Za mě bych tuhle knihu označila vytahovačem ze čtecích krizí, jelikož se tato kniha čte rychle a máte chuť číst dál a dál, abyste věděli, jak se všechny ty zvláštnosti, vztahy vlastně rozuzlují a jak to všechno dopadne.
Celkově se mi tento příběh moc líbil a můžu vám ho jen doporučit. Tohle je zvláštní až tak, že si to musíte přečíst.

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Další a prozatím poslední díl ze série komiksů Sarah's Scribbles, který byl opět skvělý a opět nezklamal.
Téma komiksů je stále podobné, týká se nějakých životních strastí, problémů, ale také vtipných a satirických událostí ze života Sarah Andersen.
Specifikum tohoto dílu je, že se autorka věnuje podpoře a radám pro umělce v dnešní době, zvlášť těm, kteří publikují na internet.
Opět velmi vtipné, chytré, prostě se celou dobu smějete. Miluju komiksy a humor Sarah Andersen.
A to grafické zpracování? Opět perfektní!
Ve zkouškovém opět skvělá forma odreagování, rychlé a skvělé na čtení.
Jedinou chybu, kterou vidím je, že tyto vtípky pochopí a zasmějí se jim pouze lidé, kteří jsou knihomolové, introverti... prostě zkrátka lidé, kteří se podobají určitým způsobem autorce.
Ale pokud jste knihomol, který třeba i rád něco tvoří nebo jen introvert, který se rád zasměje, tak tato komiksová kniha je přesně pro vás.

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Ubulená hromádka štěstí je druhou komiksovou knihou ze série komiksů "Sarah's Scribbles" z pera autorky Sarah Anderson.
Tahle knížka je ideální volba na zkouškové, je to lehké čtení, u kterého se zasmějete a když chcete máte to přečtené rychle nebo si můžete komiksy dávkovat.
Tenhle díl se věnuje problémkům, struggles a strastím knihomolů, introvertních a asociálních lidí, zároveň, ale obsahuje lásku ke kočkám a mnoho dalšího. A toto všechno autorka zachycuje s naprosto skvělým smyslem pro humor. Smála jsem se snad celou knížku.
Zároveň umí autorka ale také vtipně podat problémy dnešních holek jako jsou například deprese, anorexie, nízké sebevědomí.
Celkově má Sarah Anderson skvělý smysl pro humor, který miluju a umí skvěle vystihnout různé situace, které mě třeba i dost vystihuje.
A k tomu všemu má autorka i skvělou kreslířskou ruku, takže tato knížka je nádherná i po výtvarné stránce.
Prostě a jednoduše řečeno pokud se chcete zasmát, na chvilku se odreagovat (hlavně o zkouškovém), a vidět vripně podané problémy dnešních holek, tak tohle je přesně volba pro vás. Miluju komiksy od Sarah Andersonové.

01.07.2019 5 z 5

Tato kniha je básnickou sbírkou moderní anglické poezie, která je poslední dobou ve svétě ale i v Česku docela dost populární.
Básně v teto knize se zabývají různými tématy, zejména problémy moderní společnosti ale také láskou a sebeláskou.
Mně se s touto knihou dostala moderní poezie poprvé do rukou a musím říct, že toto byl dost povedený kousek. Mě nikdy moc klasická poezie nebrala, ve škole jsem ji četla jen z povinnosti, jinak bych po ní ani nesáhla.
Ale tohle bylo něco naprosto jiného a skvělého! Tyto básně byly tak pravdivé a některé tolik vystihovaly mé pocity nebo moderní společnost. Působily na mě tolik opravdově, živě...
Je až hrozně smutné, čím vším si autorka těchto básní musela v životě projít. A ještě smutnější je, že není jediná, kdo si tím prošel. Na světě je tolik lidí, co si procházeli a procházejí anorexií, týraním, méněceností a shazováním sebevédomí od okolí a dokonce od vlastní rodiny... Je to hrozné.
Ale autorka také dokázala díky poezii dokonale vystihnout lásku, sebelásku a pocit svobody.
Tyhle básně mi prostě byly mnohem bližší, mnohem víc na mě působily než ty básnické sbírky, co jsem musela číst na střední. Byla to obrovská a příjemná změna. Tahle kniha mi ukázal, že poezie umí být i krásná a že ji chcete číst i dobrovolně.
Vůbec mi nevadilo, že v básních nejsou rýmy. Stačila správně zvolená slova a ty básně mě naprosto okouzlily.
Na druhou stranu některé básně jsem úplně nepochopila díky nějakým metaforám a nezachytila jsem tak jejich význam.
Básničky jsou krátké, psané velkým písmem, takže sbírku máte za dvě hodinky přečtenou, možná i dřív, ale to si pak zase nevychutnáte zase význam a dozvuk některých ten básních a nezachytíte je úplně. Pro mě to ale bylo příjemné oddychové čtení.
Mně se ale tohle dílo hodně líbilo a určitě se podívám po autorčiných dalších sbírkách.

17.05.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Koláčky a spiklenci je druhým dílem, pokračováním knížky Muffin a čaj. Jedná se o český, contemporary, young adult román, který se zabývá lgbt tématikou a úskalými lidí z lgbt komunity v české kultuře.
Příběh této knížky je o Danileovi a Kitovi, jejich lásce a o tom, že ne vždy je všechno růžové a že někteří lidé z české kultury stále nejsou úplně otevření novým možnostem a nejsou schopni přijmout nová fakta.

Tahle knížka je skvělá! Už dlouho se mi nestalo, abych se začetla s tím, že nevnímám čas! Protože já čas kontroluju často.
Troufám si říct, že tahle knížka je ještě lepší než první díl. A proč? Kniha Muffin a čaj byla dost idylková a sluníčková, ale tehle díl? Ten odrážel realitu. Bohužel ne všichni rodiče svoje děti pochopí, když se dozví, že cítí lásku k někomu jinému než by podle společnosti měli. Rodiče si pak o nich myslí, že jsou špatní a přemýšlí, co ve výchově udělali špatně. Někdy je dokonce o to horší, že otec je násilník a cholerik k tomu, že je homofob jako v Daniho rodině. Autor krásně ukázal, že ne všichni lidé tady u nás v české kultuře tolerují nebo doknce lgbt podporují. Někteří si myslí, jaká je to zvrácenost a nechutnost. A při tom je to přirozenost, člověk se s tím už narodí.
Další silné téma v této knize je síla přátelství, kterou můžeme vidět, když se Daniho a Kitovi přátelé snaží jim pomoci, aby mohli být spolu.
A samozřejmě krásné a silné téma lásky.
Postavy, jak nové tak i staré, v této knížce jsou opět krásně vykreslené. Většina z nich je moc sympatická a i ty nové si zamilujete.
Kniha je, jak už jsem psala, hodně čtivá, jistými chvílemi jsem se od ní nedokázala odrrhnout a musela jsem číst a číst dál.
Příběh je také jistými místy napínavý, měla jsem strach, co se vlastně s Danim stane.
Příběh byl možná o malinko dějově slabší, ale to plně nahradilo to téma toho, že ne vždy je všechno idylkové a život prostě k nikomu není fér a je to boj.
Krásné jsou i úvahové pasáže, ve kterých nalezneme Daniho krásné a pravdivé myšlenky.
Jediné mínus této knížky je, že má jen 280 stránek.
Tohle si prostě musíte přečíst a pokud jste ještě nečetli Muffin a čaj, napravte to. Nebudete litovat. Jsou to skvělé knížky.

17.05.2019 5 z 5