Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Jaroslav Marek

Výborná záležitost. Rád si v ní čtu a listuji.
Parádní počin ale už by to chtělo zmodernizovat.

04.03.2021

Koncepty a dějiny Koncepty a dějiny Lucie Storchová

Zásadní a důležitá publikace pro výuku teorie historické vědy.
Občas je však v kapitolách cítit snaha použít co nejšroubovanější věty a tím upozornit na závažnost problému. Přitom jak ukázala kniha "Jak psát dějiny", může se i teorie vědy předávat uvolněnějším stylem. Nicméně mám tuto knihu rád a rozhodně by podle mého neměla chybět v knihovnách. :)

12.01.2019

Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku Wolfgang Behringer

Pohled na lidové tradice v oblasti švýcarských Alp někdy v 70. až 80. letech 16. století. Kdo četl příběh furleánského mlynáře Menochia (Sýr a červi, C. Ginzburg) a nebo Benandanty, ví jistě do čeho jde. Jde o ukázku dobového myšlení, o bojích dobrých sil proti špatným a interpretace tohoto boje dobovým soudnictvím.
Spoiler: Chonrad je chodící poleno.
;)

27.12.2018 5 z 5

Středověk očima lékaře Středověk očima lékaře Aleš Novotný

S řadou věcí lze v této knize souhlasit. Historie by měla být více propojena s jinými vědami. Nicméně některé výtky jsou již neaktuální. Historici zdaleka nejsou tak neschopní, jak autor často podotýká.
Cenná je kniha zejména lékařskými poznámkami k dané problematice. Například zavraždění knížete Jaromíra. Také mě tyto pasáže bavily nejvíce. Bohužel tvoří jen malou část už tak útlé knihy (139 stran textu).
Dále narážky na islám jsou občas přehnaně kritické a snad i účelové. Nicméně to je autorova licence.
Kniha dále postrádá lektorování, což by možná jistě prospělo v části odborného výkladu obecných dějin.
Neva, kniha nestojí mnoho a jako určité zamyšlení nad problematikou. Historikum pravděpodobně nedává takový políček, jaký původně asi měla.
Dílo je čtivé a asi by nemělo chybět v knihovně badatelů středověku. :)

25.08.2016 4 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Poslechnuto jako audiokniha. První dílo, co jsem od něj slyšel či četl a docela pěkné. Místy přehání, ale jako kriminálka je to pěkné :)

19.01.2016

Hledání středověku. Rozhovor s Jeanem Mauricem de Montremy Hledání středověku. Rozhovor s Jeanem Mauricem de Montremy Jacques Le Goff

J. Le Goff je klasika. Jeho názory ovlivňují a budou ovlivňovat historiky středověku a novověku neustále. Rozhovor je velmi přínosný.

30.10.2015 5 z 5

Malí lidé ve velkých dějinách Malí lidé ve velkých dějinách Karlheinz Filipp

Silný příběh ze mě známého místa. Až na drobnější historické nepřesnosti, na které autor ale kriticky upozorňuje, je to dílo velmi zajímavé. Zaujme každého, nemusí být jen z Novosedlic. Doporučuji.

07.04.2015 4 z 5

Cesta na popraviště - Příběhy z českých zemí Cesta na popraviště - Příběhy z českých zemí Vladimír Šindelář

Abych pravdu řekl, nejprve jsem knize příliš nevěřil. V Levných knihách za asi 80kč, co to může být za kvalitu. Skutečně se kvalitám díla Dülmena nemůže blížit. Přináší ale přijatelnou formou dějiny hrdelních zločinů a trestů z Českého prostředí. To je samozřejmě důležité. Autor se tomuto tématu věnuje již delší dobu.
Kniha je čtivá. Chybí mi však nějaký podrobnější poznámkový aparát. Přesto mohu širší veřejnosti jen doporučit.

07.04.2015 4 z 5

Drama Bílé hory Drama Bílé hory Dušan Uhlíř

Bílá hora se po nějakém tom čase dostala do populární literatury. Populárně naučné, dle mého názoru. Jsou lidé, kteří odsuzují taková díla ale já nemám proč. Dušan Uhlíř je český odborník na vojenské dějiny a v oblasti třicetileté války doslova zazářil s knihou Černý den na Bílé hoře. Drama B. h. velkou část z Černého dne přebírá. Vůbec není na škodu vytvářet nová díla s tímto tématem, zvláště, když jsou opatřena zajímavým obrazovým materiálem.
Informačně kniha skutečně lavíruje na křehké hranici populární a populárně-naučné literatury. Já osobně toto kvituji, protože je tím dostupná širší veřejnosti a hlavně mladší generaci, kterou zaujme barevným zpracováním.
Nic záporného na knize neshledávám. Operuje s již známými fakty, cituje kvalitní literaturu... Doporučuji.

07.04.2015 5 z 5

Chudáci, žebráci a vaganti Chudáci, žebráci a vaganti Martin Rheinheimer

Výborně zpracovaná kniha. Musím ale souhlasit s komentářem níže. Pokud by si autor určil konkrétní oblast, bylo by to daleko přínosnější. Navíc se pohybuje především v západní Evropě (od Šlesvicka přes Říši k Anglii...), přitom v té střední a východní Evropě byly naprosto jiné podmínky. Například nevolnictví, které v těchto oblastech v podstatě nebylo. Ale i tak je myslím právě tato kniha řazena k historické klasice.

11.09.2014 4 z 5

Jan III. Z Rožmberka 1484–1532 Jan III. Z Rožmberka 1484–1532 Simona Kotlárová

Předložená práce, devátý svazek z edice Osobnosti českých a moravských dějin, věnována jednomu z nejdůležitějších vladařích na rožmberském panství má jméno Jana III. z Rožmberka přímo v názvu. Podtitulek ,,Generální převor johanitského řádu v Čechách" je snad ale přesnější popis toho, co v knize nalezneme.
Předně se musíme rozloučit s klasickým pojetím životopisu, který známe u celé řady autorů. A tak kromě nezbytného představení Jana III. se seznámíme nejen s politikou Českého království v období vlády Jagellonců a Ferdinanda I., ale i s obecnějšími informacemi týkající se řádu Johanitů jak ve světě, tak u nás.
Váha knihy je pak ale v bojích i rožmberské dědictví mezi Janem a jeho třemi bratry. Pomocí slušné pramenné základny tak pronikneme do hlubin vnitřní organizace rožmberského dominia v době, kdy se rod vracel na výslunní své slávy. Nutno podotknout, že šlo spíše o labutí píseň, neboť jednoduše řečeno - rod od poloviny 16. století spíše chudl.
Do všech těchto odvětví velkou měrou zasahovala osoba Jana III z Rožmberka. Šíře jeho zájmu o politiku či umění se dá shrnout pod pojem renesanční člověk. A jako takového chce dle mého autorka tohoto člena starobylého českého rodu představit širší veřejnosti.

30.07.2014 4 z 5

Příhody Václava Vratislava z Mitrovic Příhody Václava Vratislava z Mitrovic Václav Vratislav z Mitrovic

Renesanční výprava z centra svaté říše (za Rudolfa II. to byla Praha) do centra islámského světa, Byzance. Střet dvou kultur poznamenal mladého Václava Vratislava téměř na životě. Popisuje východní kulturu, jako kulturu na poměrné úrovni - již tedy novověkým myšlením. Nesnaží se za každou cenu srovnávat s Evropskou kulturou. Za to si knihy velmi cením a pokud dokáže oslovit i čtenáře po více než 400 letech, pak není co řešit. Budoucího čtenáře se sluší upozornit, že prvních asi 100 stran je poměrně zdlouhavých.

08.07.2014 5 z 5

Králové, kacíři, inkvizitoři Králové, kacíři, inkvizitoři Miroslav Hroch

Příjemné čtení o nepříjemných věcech :)

24.06.2014 5 z 5

První světová válka a česká otázka První světová válka a česká otázka Robert Kvaček

Příjemný náhled do časů první světové války. Krásně ukazuje, že ne každý měl na to jít bojovat kamsi do zahraničí pro stát, který neexistoval. A ani to nebyla jen otázka vlastenectví ale prosté touhy přežít.

19.06.2014 5 z 5

Příběhy o úkladech a intrikách Příběhy o úkladech a intrikách Jan Alenský (p)

Po výborných knihách jako Dýka s hadem nebo Adventní kletba přejít k prvotinám nebyl asi nejlepší nápad. Většina příběhů si je hodně podobných. Přesto kniha nenudí a člověk si těch asi 90 stránek vychutná jako každou jinou Vondruškovu knihu. Za mě 4 hvězdičky kvůli stále se opakujícímu se konceptu povídek. :)

03.06.2014 4 z 5

Konec říše Hohenzollernů Konec říše Hohenzollernů Petr Prokš

Příliš neholduji dějinám 20. století. Přesto musím uznat nepochybnou čtivost knihy a zakomponování pramenů do textu, často však velmi násilně a strojově. Proto jen 3 hvězdy.

13.05.2014 3 z 5

Hitlerovo Německo Hitlerovo Německo Matthew Hughes

Ačkoliv toho bylo napsáno mnoho, je umění přinést stručné informace, které ale dokáží zasvětit do dané problematiky. Bohatý obrazový doprovod, krátké ale stručné texty. Určitě doporučuji.

22.03.2014 5 z 5

Dějiny Německa 1919–1945 Dějiny Německa 1919–1945 Golo Mann

Ačkoliv je dílo sepsané po roce 1990, zdá se mi, že je velmi angažované. Významné je především tím, že jej píše pamětník všech popisovaných událostí a tak možná angažovanost v podobě ,,to nám, NĚMCŮM, udělali ONI, celá Evropa..." nebo věta ,,Německo bojovalo proti celé Evropě a nebýt USA, nebylo by poraženo" se tím omlouvá. Kniha může sloužit jako zdroj osobního náhledu na problematiku, ale zřejmě ne jako zdroj objektivních informací. Proto jen 3 hvězdičky.

02.03.2014 3 z 5

Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Richard van Dülmen

Kniha poskytuje zcela jiný - téměř revoluční - pohled na společnost raného novověku. Určitě každému doporučuji! 89 stran zajímavých informací a pokud se někdo historii nevěnuje, může to být pro něj zajímavá lekce. :)

28.02.2014 5 z 5