RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Stone Alone 1 Stone Alone 1 William George Perks Wyman

Rolling Stones byli vždycky především Jagger a Richards - bubeník Watts byl oním klidným vzadu a Bill Wyman se svou baskytarou - i protože byl o něco starší, tak trochu stál mimo skupinu. Každopádně jeho svědectví z počátků existence skupiny a následný popis Stonesmánie jsou velmi zajímavé, i když místy upadají do určitého stereotypu.

Vlak do pekla Vlak do pekla * antologie

Jako u všech antologiích - lepší povídky se střídají s méně úspěšnými, není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Mojí jedničkou je titulní Vlak do pekla, naprosto jedinečná a neotřelá podoba smlouvy člověka s ďáblem, a pak až úsměvné Přestaň už mávat těma rukama. Ostatně ne nadarmo se o tomto výběru hovoří jako o ukázce spisovatelského řemesla a dobrých nápadech, které předčí příběh napěchovaný neznámou technikou, v níž se kolikrát nevyzná ani sám autor.

Fotbal plný hříchů Fotbal plný hříchů Karel Felt

S odstupem popsané maléry československého a českého fotbalu, od těch notoricky známých (emigrace dvojice Kubík-Knoflíček) až po téměř zapomenuté, se v roce 2021 po pádu korupčního impéria páně Berbra jeví spíš jako říkanka pro děti na dobrou noc. Nicméně ukazuje, jak měla nejpopulárnější hra na světě složitou cestu nejen v socialistickém, ale i takzvaně svobodném prostředí - určitým bonusem jsou i profily předsedů disciplinární komise a jejich vzpomínky.

15.03.2021 4 z 5

Červený stan, vzpomínky na sněhy a ohně Červený stan, vzpomínky na sněhy a ohně Umberto Nobile

Bylo by omylem označovat tuto knihu za výlučný popis katastrofy generála Umberta Nobileho. Věnuje se podrobně dětství i své vojenské kariéře, jakým způsobem se dostal ke vzducholodím a můžeme si přečíst i vzpomínky na první cestu k pólu společně s dalším velikánem Roaldem Amundsenem na vzducholodi Norge. Zavádějící může být název, protože sovětský režisér Kazalotov skutečně natočil o tragédii Italie velmi vysoce ceněný stejnojmenný film s hvězdami tehdejšího filmového plátna.

Paříž – Dakar Paříž – Dakar Radek Fencl

Srovnávat tuto publikaci s knihou Jana Králíka není vhodné - Radek Fencl nabízí docela jiný pohled - závodníka bojujícího o pořadí. Kromě úvodu s rychlým prolétnutím dosavadních ročníků je stěžejní část publikace věnována ročníkům 1985 a 1986, kdy se československé kamiony pustily do boje s pouštní výzvou. Vzhledem k dvojímu skoku a nucenému konci jednoho kamionu LIAZ má Fenclova posádka prostor k líčení cesty mimo soutěž, ale prostor dostanou i "konkurenční" Tatry. Je to zkrátka pohled na slavnou rallye z trochu jiné strany.

Fotbalový romantik Fotbalový romantik Ladislav Vízek

Ladislav Vízek byl nesporným fotbalovým talentem a jestliže ho legendární trenér pražské Dukly Josef Vejvoda nazval fotbalovým klaunem, pak tato publikace dokazuje jen do jisté míry, proč tomu tak bylo. Jako jiné podobné životopisy se projdeme s Láďou od jeho prvních kopnutí do míče až po odchod z Dukly na zahraniční angažmá a chybět nebudou ani největší úspěchy a porážky. Fotbalový romantik je koncipován jako střídání vzpomínek provázejících poslední zápas ve žlutočervených barvách a posloupné procházení jeho kariéry, ozvláštněné i některými soukromými historkami.

Všechny moje góly Všechny moje góly Zdeněk Nehoda

Zdeněk Nehoda kvůli svému působení v Dukle Praha nejspíš neměl tolik fanoušků, což ale nemůže zpochybnit jeho fotbalové umění. Koneckonců je mistrem Evropy a střílel nesmírně důležité branky. Je-li popisován spíš jako introvert, působí tak i jeho kniha, v níž jsou bohužel některá časová období prolétnuta až příliš rychle a třeba jsem marně čekal, že se nějak vysvětlí jeho nepovedený pokus přestoupit do Slovanu Bratislava. Také jeho kariéra určitě neskončila po neúspěšném MS 1982 ve Španělsku, to bych označil za největší nedostatek publikace.

Čtení o hradech Čtení o hradech Eduard Petiška

Vždy když vidím tuto knihu nebo o ní slyším, vždy se mi vybaví zšeřelý kout a otcův hlas, jak mi ji předčítal. Od té doby jsem si ji mnohokrát znovu pročetl, abych pak mohl tu a tam ohromit, co všechno o hradech vím. Jak už tu bylo řečeno, dřevoryty pana Mézla jsou s Čtením o hradech spjaty asi tak, jako Neználek a Jaromír Zápal.

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

Když jsem Travenovu knihu dočetl, poprvé v životě jsem zatoužil stát se režisérem a tuhle látku převést na plátno. Kdo se nechá odradit poněkud zdlouhavým úvodem včetně španělské anabáze, měl by litovat. Kniha totiž kromě dramatického "muže odnikud" popisuje i fenomén pojišťovacích podvodů (odtud termín "Mrtvola" neboli "Loď mrtvých"). Taková praxe není nic podivného, ostatně do této souvislosti se dávalo i potopení Titanicu, v našich končinách přesně tato tématika startovala dobrodružný komiks dvojice Ludvík Souček - Milan Ressel nazvaný Kraken (vyšel v závěru 21. ročníku časopisu Ohníček).

15.03.2021 5 z 5

Odpískáno Odpískáno Toni Schumacher

Jako člověk ještě zdaleka ne postižený bulvárem jsem s ohledem na synopse "třaskavého" odhalení Haralda "Toniho" Schumachera čekal mnoho zajímavého - asi nejlepší kapitola je hned ta úvodní týkající se kontroverzního momentu v semifinále MS 1982, kdy brankář "odstřelil" soupeřova útočníka Batistona. Další pasáže jsou bezesporu zajímavé, ale je na nich příliš znát, že jsou určeny německým fanouškům.

15.03.2021 3 z 5

Hóóónza Berger aneb Jinak to nevidim Hóóónza Berger aneb Jinak to nevidim Vladimír Zemánek

Nejsem fanoušek Sparty a Berger jako člověk mě příliš neoslovil, ale jeho příběh, zvláště pro zajímavě řešenou písemnou formu (hovorové pojetí) se čte dobře a leccos vysvětluje. Jan byl svéráz a neváhal to přiznat, měl své chyby a některé zásadní, ale nikdo mu nemůže upřít, že na hřišti byl výborný. To uznávám, třebaže klubu mého srdce uměl notně zavařit.

Druhý poločas Druhý poločas Jan Kotrba

O Josefu Masopustovi, také díky skutečnosti, že jako jediný československý fotbalista získal prestižní Zlatý míč, navíc v barvách domácího klubu, se toho napsalo hodně. Kotrbova kniha má určitý nedostatek v soustavném poletování v čase - mezi začátky, angažmá v belgickém Crossingu a trenérské práci. Každopádně je zajímavým pohledem do zákulisí Dukly, reprezentace a fotbalu vůbec. Aniž by Masopusta nějak glorifikovala, jenom podtrhuje výjimečnost tohoto fotbalisty.

Bráchové Bráchové Zdeněk Žurman

Vzhledem k datu vydání chybí v knize některé ožehavější momenty, například rozpory staršího Holíka s vedením československého hokeje je podáno spíše "rychlíkovou" formou, ale jinak lze konstatovat, že profil jedné z nejslavnějších sportovních sourozeneckých dvojic u nás (srovnání snesou snad jen bratři Pospíšilové) rozšíří zájemcům o hokejovou historii v nejrychlejší kolektivní hře.

Říkali nám žirafy Říkali nám žirafy Karel Moudrý

Sportovní prostředí a vojenské k tomu může svádět k předčasnému vyhodnocení - neatraktivní lampasácký dril a nudné líčení. Nelze však říci, že vzhledem k odvětví - o basketbalu se určitě napsalo podstatně méně knih než o hokeji či fotbalu - by šlo o příběh nudný. Samozřejmě odpovídá době, v níž byl napsán, ale nejde jen o suché líčení výsledků, třebaže klasický syžet těžké začátky, nedorozumění, krize a vzepětí tu zůstává zachován.

Hořká vůně Orientu Hořká vůně Orientu Josef Klíma

Bezesporu nezvyklé téma, možná apelující na mladá děvčata toužící po "atraktivním" sňatku do takzvaného svobodného světa, ale prostá ideologie - elegantní vyprávění o promyšlené formě obchodu s bílým masem, nikoli však pro pouliční prostituci, ale coby dodávka do soukromého harému. Příběh ubíhá ve dvou rovinách a s ohledem na autory si troufnu odhadnout, že má určitě reálné podklady.

Já, Jakub Rahn Já, Jakub Rahn Jaroslav Šikl

Vzpomínky na seriál, ve kterém se představila velká řada výborných herců (V. Voska, J. Holý, B. Záhorský, J. Petrovická, V. Ráž, B. Šmeral, J. Kotrbová a další), mě dovedly až k této knize. Jsou tu určité rozdíly, ale především díky již známé linii se publikace dala číst téměř na jeden zátah. Seriál je k dohledání na internetu a lze říci, že přes určitou naivitu patří k tomu lepšímu, co se v této oblasti podařilo natočit.

Svet pred maskou Svet pred maskou Roman Cílek

Pro mnohé trochu "schovaný" brankář za Jiřím Holečkem či Dominikem Haškem, ačkoliv právě Holeček zpočátku kryl Vladovi záda. Kniha má zajímavé pozadí, protože v ČSR ji tehdy "nedoporučili" k vydání, proto možná na Slovensku, i s přihlédnutím, že Dzurilla značnou část kariéry hrál ve Slovanu, vydali bez problémů. Z knihy je citováno i v televizním medailonku Vlada Dzurilly - knize lze snad vytknout jedno jediné: že se po nečekané smrti tohoto vynikajícího brankáře nedočkala nového vydání s dodatkem.

09.01.2021 5 z 5

Smrtelný byl druhý zásah ... Smrtelný byl druhý zásah ... Roman Cílek

Jestliže se na různých webových stránkách objevují články heroizující činnost Vladivoje Tomka (v knize Tymeše) a jeho skupiny OTHELLO, měli by si autoři přečíst i tuto knihu a zaujmout k ní stanovisko. Jistě, oproti skutečnosti mají postavy mírně upravená jména a v zájmu snahy zpřístupnit příběh jako beletrii tu jsou jisté "události navíc", ale srovnáním nám vyjde čtivý a informativní výsledek. Jak už bylo uvedeno, s ohledem na rok vydání v žádném případě nejde o propagandistické dílo na rozkaz KSČ, autoři líčí dobu z patnáctiletého odstupu nepřikrášleně, spíš jenom umocňují poúnorové rozpaky a deziluzi u některých vrstev obyvatelstva.

09.01.2021 4 z 5

Fotbal nemá logiku (Velký československý anpfiff) Fotbal nemá logiku (Velký československý anpfiff) Vladimír Zemánek

Ohlédnutí za hráčskou i trenérskou kariérou fotbalisty, jenž byl v mnoha směrech výjimečný - přístupem, dosaženými úspěchy, tréninkovými metodami i zdravotními problémy, které vyvrcholily transplantací srdce. Jen podle sekretáře Bohemians pana Jaroslava Houšky onen citát "Fotbal nemá logiku" nepatří Tomáši Pospíchalovi, nýbrž Zdeňku Svobodovi.

11.10.2020 4 z 5

Smrt u jezera Smrt u jezera Vladimír Fiala

Tato "detektivka" tak trochu doplatila na provázání s tehdy ještě zdaleka ne majorem Zemanem, přitom si nemyslím, že by jedna či druhá varianta nebyla opravdu dobrá. Prvnímu dílu do té doby nejrozsáhlejšímu seriálu v ČSSR nelze upřít určitou schématičnost, kniha rozvíjí ještě některá mírně nejasná témata. Měl jsem tu výhodu, že jsem nejdřív viděl a poté četl a spokojenost po stránce řemeslné, obsahové i té koukatelné/čtivé zaručena.

11.10.2020 4 z 5