Robert Cambert Robert Cambert komentáře u knih

Elév Elév Philip Roth

NEČTĚTE TO! NEČTĚTE TO! NEČTĚTE TO! A ještě jednou pro všechny, kteří v sobě přechovávají památku Anne Frankové: NEČTĚTE TO!

05.10.2011

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Umělecká originalita tohoto románu je dosti křehká - centrální příběh je pouze moderní adaptací povídky Heinricha von Kleist Michael Kolhaas (mimochodem přejímání této zápletky je již tradiční ve filmovém westernu - což je ubohé, ale pro Kleistovu tématiku jediné možné filmové zpracování, které má v dnešní době alespoň částečně hodnověrnou pozici). A právě srovnáním Kolhaase s Ragtimem se ukazuje jak oprávněný je můj předpoklad, že Doctorow spoléhal pouze na tuto centrální zápletku - na miniaturní ploše píše Kleist svůj příběh, v holých větách, v jasných obrazech - a tak zůstává příběh silný. Doctorowovi, který podlehl kouzlu tohoto příběhu, jaksi ušlo, že román nese daleko větší riziko než povídka, je to totiž velké zobrazení světa se všemi složitostmi. No a jak vyřešil moderní autor to, že mu příběh doslova čvachtá v obrovském rámci? Jako tmelem tento rámec vyplnil nejrůznějšími snímky z USA určitého období. Což by bylo úžasné - kdyby to půlstoletí před ním neučinil tak na výsost lépe "jakýsi" John Dos Passos...ale to už je jiný příběh vážení! Ta jedna hvězdička je za to prostředí swingu, které popisuje mimořádně poutavě...

13.09.2011 1 z 5

Julie aneb Nová Heloisa Julie aneb Nová Heloisa Jean-Jacques Rousseau

Nádherná kniha plná citu, omylů a žárlivosti. Dokázal vše popsat jako muž, který o lásce jen sní - vše je proto stále znepokojivé, výbušné a nezvladatelné, ale opravdové! Jedna palčivá otázka - proč existuje jen jeden jediný český překlad (ze začátku minulého století)?! Je to nejvýznamnější umělecké dílo Rousseaua. A Rousseau je nejvýznamnější autor 18. století. A 18. století je nejvýznaměnjším stoletím pro zrod moderní fikce. A... opravdu musím pokračovat dál?

12.09.2011 3 z 5

Zpěvy Maldororovy Zpěvy Maldororovy Comte de Lautréamont

Může být sbírka básnických zpěvů děsivá? Tedy, pardon, může být tak strašná, že vás dožene ke skoku z okna - ať už jste v jakémkoliv smrtnabízejícím patře? Může být báseň ostrá jako břitva (přičemž nemyslíme jen, že se pořežete o listy papíru)? Vážení a tlející, dovolte, abych vám představil sled ropuch jdoucích průvodem na břeh starého oceánu, krvavou historii komodorovu i touhu pana de Lautréamont vyhnout se vám pohledem tím, že vás začne hypnotizovat. Jak řekl autor této neuvěřitelné práce, tohoto jedinečného ne-textu: "...nyní je už čas vrátit se opět k lidem surového vzezření! Proto tě pozdravím již jen jednou - buď pozdraven, starý oceáne!" existuje i jedinečná audio verze (!).

11.09.2011 5 z 5

Ano a ne Ano a ne Pierre Abélard

Kdo čeká Abélardův vlastní hlas v této knize, ten se splete: jedná se o výtahy z Písma a autorit, které autor řadí za sebe a do protikladu k sobě. Tedy ani kousek Abélarda originálního, ale moře Abélarda uvažujícího a srovnávajícího.

11.09.2011 2 z 5

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Autor je v současnosti jediným seriózním a fundovaným znalcem historie a sémantiky hermetických věd (astrologie, astronomie...), kterého vykrádají a parazitují neumělové a "záhadologové" všeho druhu.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Ano, muselo to jednou přijít. Bible už si o to delší čas koledovala. Měla hodně divných postav, dvojznačné děje a slova, kterým nikdo nerozuměl. Po opusu Dana Browna je nyní všechno jednodušší - Máří se zakoukala do Ježíše, zapili to z Grálu a narodila se jim krásná holčička... Ironie? Ale kdeže: "No jo, to vy mladý ještě vůbec nevíte, jak to s ním bylo... Pchá!" řekla mi jedna paní a významně poklepala na obálku téhle knihy. Konečně tedy argumenty pro takové paní z kanceláře, které si myslí, že po čtyřech stech stránkách rozumí Bibli lépe než by mohla Bible sama sobě rozumět!

10.09.2011

Návod k upotřebení Návod k upotřebení Jiří Kolář

Taky byste někdy oficiální obsah distributora zaměnili za bla-bla-ba? Je to zrovna případ této krásné a svěže napsané básnické sbírky: básník nás vybízí, abychom udělali víc jak padesátku nesmyslů. Např. roztrhejte všechny dopisy, co vám ten den přišly, aniž byste se dívali na odesilatele a pak všem přátelům a institucím pošlete prázdný dopis. Tak nápadité! Přečtěte si antiinzerci a pochopíte - hledám muže, pijana, karbaníka, trestaného, zvrhlého....

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Skvělé, asi nejlepší zachycení komunistické totality u nás. Je stravitelnější, civilnější a realističnější než Orwell, ale člověk se prostě nevyhne tomu srovnání. Nejsilnější scéna: bezmoc nad zabitou kočkou a cynický smích pana Bonzáka.

10.09.2011 4 z 5

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Projít celý svět a prošlapat si přitom boty - tak by se dalo shrnout krédo barokního kavalíra-mizery, hlavního hrdiny tohoto neobyčejného románu. Každá kapitola vás zanese do zcela jiného prostředí: připadáte si jako na scéně barokního iluzorního divadla s nekonečnými průhledy do namalované krajiny: Francie, Rusko, Turecko, Čechy, kramář, ranhojič, voják, poklad, ďáblové, královny, poustevníci...

Tajemství proutěného košíku Tajemství proutěného košíku Markéta Zinnerová

Je mi to moc líto, ale teď ze mě promluví žák třetí třídy, co to musel číst povinně: kdyby to nebyla kniha, ale skutečný košík, tak bych ho asi rozšlapal!

10.09.2011 1 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Neskutečné! Případ literární tragédie jménem Drákula nám živě dokazuje jak daleko jsou od pravdy ti, kteří automaticky hlásají: kniha nad film! Prakticky žádné napětí vytvoření literárními nástroji, ploché bezvýrazné a krajně schématické postavy (neznám viktoriánštější typ žen a mužů-žen), nekonečný koloběh odkazů a připomínek na děje minulé - jež nejsou vůbec funkční, celkové podcenění koloritu a potenciálu hlavní postavy. Drákula patří filmu, kratším hororovým výtahům a komiksu. Van Helsing je bezmocný a krapet dětinský stařík, jehož jedinou přímou větou v celém příběhu, která nese nějakou konkrétnější myšlenku, je konstatování: "Paní Míno, vy jste skutečně poklad, co bychom si bez vašeho psacího stroje počali?" Dobrý nápad s fonografickými záznamy není využit - a to tak okatým způsobem, že mám ponětí, že je to jen prvotní náčrt, který už po sobě autor nikdy znovu před sazbou nepřečetl.

10.09.2011 odpad!

Zámek Zámek Franz Kafka

Malá odlehčující glosa: podle mě tento rozsáhlý fragment Kafka zamýšlel jako takový černý humor - takovou dobu to čtete a na konci zjistíte, že to vlastně žádný konec nemá :)

10.09.2011 3 z 5

Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

Diderot nás učí, jak dokáže realita dojímat.

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Lewis založil tímto románem jakousi "genealogii děsu", jejímž dalším a zatím posledním vývojovým článkem je román Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmanna.

10.09.2011 3 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmann (p)

"Jeden student v Gotinkách se z tohoto románu pomátl." Heinrich Heine.

Modrá a zlatá Modrá a zlatá Jan Čep

Neobyčejně citlivé, chřadnoucí obrazy. Domy a ves, která má být zatopena. Cestičkou zpět do svého mládí a míst s nimi spojenými.

10.09.2011 4 z 5

Nebe nad močály: Životopis sv. Marie Goretti Nebe nad močály: Životopis sv. Marie Goretti neznámý - neuveden

Hodnotit tuto knihu znamená vyjádřit se ke dvěma věcem: k životu dívky z italského Lazia a k životopisu, který byl oficiálně schválen církví v roce 1970. Zastavme se jen u Marie Goretti. Jak je možné, že nás příběh zavražděné jedenáctileté negramotné holky z vesnice tolik oslovuje? Není to žádná ikona, kterou by si půjčovalo víc světů, víc pohledů - patří jen katolické ideologii. Umělci, a hlavně literáti, by s tím už konečně měli něco dělat! Za tou zářivou pohádkou o věřící "Červené karkulce" tepe skutečné, lidské srdce, které není třeba dávat do stříbrného relikviáře, aby druhým vhánělo slzy do očí, aby je učilo, co jak drahý je lidský život, jak drahé je udržet si důstojnost k sobě samému, nejen před tváří boha, ale i před sebou samým. Dívka, snad sestra Anny Frankové, říká, že není důležité život prožít, ale život předat - obětí, láskou nebo jakoukoliv jinou cestou.

10.09.2011 5 z 5

Dobytku smíchu netřeba Dobytku smíchu netřeba Daniil Charms (p)

Texty jako Syčák Feďka živě, i když v iracionální rovině, vykresluje situaci v sovětském Rusku - v přebujelé administrativě se dokáže ztratit kdokoliv a nejen ve Vladivostoku. Povídky o Puškinovi pak rozesmějí.

10.09.2011 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Do jaké hloubky může zajít strach? Každá kapitola vás překvapí...