Ragtime

Ragtime – dravý a energický klavírní styl, který způsobil ve vývoji hudby revoluci. Ve svém nejpopulárnějším románu si jej Doctorow zvolil za symbol bouřlivého vývoje Spojených států v prvních dvou desetiletích dvacátého století. Na půdorysu příběhu tří typických amerických rodin podává autor mnohovrstevnaté, hojně zalidněné panorama, v němž se odráží doba ekonomického rozmachu, velkého pohybu obyvatelstva a střetávání ras, kultur a tradic. Svůj „retro“ příběh oživuje legendárními postavami světa byznysu, kultury, vědy a politiky (Henry Ford, J. P. Morgan, Harry Houdini, Sigmund Freud, Emiliano Zapata) a v dramatické zkratce sleduje kořeny rozporů současné Ameriky. Přitažlivé látky se chopil roku 1981 Miloš Forman a natočil podle Ragtimu stejnojmenný film....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/8846/ragtime-gqs-8846.jpg 4.2201

Ragtime (1975)

Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Ragtime

oneironaut

Výborná. Dobře jsem se bavil.

laepus

Jsem rád, že to mám přečtené, ale bohužel žádná hitparáda to pro mě nebyla. Víceméně podobné dojmy jako z filmu - střídají se skvělé pasáže s opravdu výplňkovými. Mísení reálných a fiktivních postav je zajímavé i spousta informací o těch reálných, např. Houdini, Morgan, Ford či prezidenti. Ale ta roztříštěnost děje je na můj vkus až přílišná. Jak se říká, někdo holky, jiný vdolky. S Doctorowem jsem si tedy příliš nesedl. Každopádně ale nijak neupírám té knize na kvalitách nebo na dějinném významu, ten je nepopiratelný, ta touha žít podle vlastních představ je ve všech hlavních postavách, nejen ve Walkerovi, v tom vězí asi nevětší krása knihy.

Qadin
22.12.2017

Příběh jako nitka z poskakujícího klubíčka, nebo nekonečný záběr, kdy se vzájemně, někdy až absurdně, proplétají osudy jednotlivých hrdinů a člověk si říká, jak moc vážně to ten člověk myslí... k závěru mu dochází, že asi dost. Mozaikovité, se stupňující dramatičností až k naprosté deziluzi.

jelad
27.07.2017

Spojené státy počátku dvacátého století jako novověký Babylón pohlcující všechny lidské rasy, individuality, sociální statusy a kořeny. Svět, o němž se Sigmund Freud vyjadřuje jako o kolosálním omylu. Mlýnek na maso, kolébka i hrob. Zoufalí anarchisti, komunisti a feministky se snaží otřást masami a jejich potřebami, které vytvořil kapitalismus, vůči novému principu bytí a jeho mechanismům jsou ale příliš malí a bezvýznamní. Majetní Američané znásilňují kulturu Evropy, když se ji pokouší vtlačit do místa bez minulosti. Děti chodí na dvanáctihodinové směny do továren, zatímco jejich rodiče umírají na „nemoci chudých a nízkých“, ženské tělo se stává komoditou. A to všechno v divokém rytmu Ragtimu, v němž Doctorow čtenáře bez milosti bičuje svým úderným a nekompromisním jazykem.
„Na každém povyražení musely být davy lidí. Vlaky, parníky a tramvaje je všechny převážely z místa na místo. Takový byl styl doby, tak se žilo. Ženy byly statnější. S bílými paraplíčky navštěvovaly marínu. V létě byli všichni v bílém. Tenisové rakety byly těžké, s vejčitými rámy. Při zmínce o sexu se omdlévalo. Nebyli přistěhovalci. Nebyli černoši. V neděli po obědě odešli Otec s Matkou nahoru a zavřeli za sebou dveře ložnice.“
„Ročně bylo zlynčováno na sto černochů. Ročně zaživa uhořelo na sto horníků. Ročně bylo zmrzačeno na sto dětí. Na všechno snad byly normy. I hlady se snad umíralo podle norem.“

Mayaku
12.02.2017

"Kdo může říct, kteří lidé jsou iniciátory a kteří pouze svědky dění. Kdo z nás je podnětem a jako podnět žije v těch ostatních a kdo z nás je určen k tomu, aby pouze žil."

Tak jako mi seděl ragtime v době, kdy jsem hrávala na piano, zamlouvala se mi i stejnojmenná kniha. Mám slabost pro mozaikovité příběhy, které se tu a tam nenásilně proplétají a zlehka potkávají a dohromady tvoří jeden komplexní celek. Tady je vám nádavkem navíc předložen poměrně zajímavý obraz Ameriky na počátku 20. století, u něhož je občas těžké odhadnout, kde je fikce zasažena realitou. Za mě spokojenost :)

izfnp
12.01.2017

Knihu som čítala kvôli zadaniu na vysokej škole. Bez akýchkoľvek očakávaní som tak ostala prikovaná do kresla. Moc odporúčam - z historického, literárneho i osobného hľadiska.

25.11.2016

Jiná tvář ameriky 20. století, jen aby tahle 80 let stará tvář nebyla ještě lepší než ta která přichází.

Hanka_Bohmova
20.10.2016

Nádhera, motivy mizí a vracejí se, vzájemně se proplétají, to vše v nezaměnitelném rytmu. Doctorowa fakt "můžu".

maryzka
27.07.2015

Z téhle knihy mám jediný snad pocit. Amerika je, byla možná bude země neomezených možností i když si musí, bude muset urazit ještě kus společenské proměny( nachází se tam rasismus, možná tvrdí podnikatelé i možná společenské rozdíly mezi lidmi). Kniha zaujme asi tímhle. Jinak jsem si přečetla co je to ragtime, ale moc mi tahle hudba neříká. Ale stejně si říkám že je tato kniha podle hesla ,, Ať neví pravice co dělá levice a opačně. I když tato kniha ukazuje takovou tu novou epochu Ameriky po divokým západě apod.

Pawlisman
11.09.2014

Krásný rytmus i příběh dělá z knihy jedinečnou záležitost, která vás zaujme nejen jako text, ale celkově si vás podmaní.

cessy
19.06.2014

Krátke, jednoduché, úderné vety, väčšina z nich veľmi strohá a keď také nie sú, aspoň tak znejú. Autor akoby sa v nich zameral len na výpočet faktov a vynechal všetko, čo súvisí s „vnútrom“ postáv. Čítate to a čosi to vo vás vyvoláva. Vety sú síce strohé, vo vašich predstavách sa však v protiklade so strohosťou odohráva niečo celkom iné a to má zvláštne čaro. Doctorow občas zakomponuje skvostnú myšlienku, ktorá pôsobí ako šperk. Kapitoly sa začínajú a končia rovnako náhle. Text nečakane ukrýva mnoho vrstiev, čo môže zaskočiť. Celkovo ľahko čitateľné, dá sa zlupnúť za krátky čas. Spomenula som si na ďalšie knihy písané v podobnom duchu a tiež, že sa mi vlastne, až na niekoľko výnimok, páčili. Táto technika má niečo do seba, na mňa pôsobí veľmi výrazne, ale nemyslím si, že bude vyhovovať každému. Mne sa prosto páči, preto tento raz dávam výraznejšie ako v iných prípadoch skôr na celkový dojem z prečítaného, na pocitovú stránku, hoci to samozrejme nie je len o samotnom použití určitej techniky a kniha nepatrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy čítala. Ak by som však dala nižšie hodnotenie, šla by som sama proti sebe.

bezprezdivky
13.03.2014

Několik dílčích příběhů z Ameriky před I. světovou válkou, které se vzájemně proplétají. Milé a zajímavé čtení.

H.A.R.R.Y.
02.01.2014

Úžasný ponor do dob dávno minulých.

Vojta
03.11.2013

Ragtime je pozoruhodný román, ve kterém se prolínají osudy několika bizarních postav, skutečných i vymyšlených a to takovým stylem, že člověk špatně rozlišuje, co je pravé a co ne. Za nejzajímavější z osudů považuji osud černého pianisty a jeho boj za spravedlnost. Příběh ukazuje, co se může stát, když je člověk za každou cenu pevný ve svých názorech a postojích. Máme ve zvyku tyto vlastnosti obdivovat, ale mohou snadno vést k tragédii. Někdy je možná lepší spolknout své ego, i když je člověk v právu, aby zamezil dalšímu šíření zla.
Ostatní příběhy jsou také celkem zábavné i podnětné. Ragtime stojí za přečtení, ale řekl bych, že příběhy v knize fungují spíš jednotlivě než jako celek. Jde o několik povídek z jedné doby, které jsou propojené, ale nepřijde mi, že by dohromady dávaly nějaký vyšší smysl nebo že by podávaly nějak zvlášť komplexní obraz začátku 20. století v Americe. Ale možná mám trochu přehnané požadavky. Zachytit určitou historickou dobu, takovou jaká opravdu byla, je skoro nemožné. Někdy mívám pocit, že lépe než knihou se to může podařit hudbou. Třeba je nejlepší vstupenkou do tehdejší doby poslechnout si nějaký Joplinův ragtime, třeba v tu chvíli člověk pochopí jaká byla doba doopravdy a to aniž by věděl fakta.

Hedwik
29.10.2013

Ale proč ne, mě se kniha libila. Ukazuje jaká minulost byla, možná byla a vzájemné se propletajících osob a osudů. Vykresluje závistvé lidi, kteří dokáží být velice hnusní a tento fakt platí v každou dobu, ať je začátek nebo konec století. Láska, peníze, napětí...já se bavil i když zpočátku mi dělal styl knihy problém, ale vše se srovnalo po pár stránek.

Amnesiac
25.09.2013

celkom slušná historická kniha plná odkazov na známe osobnosti a udalosti. Ale akosi mi nejde do hlavy prečo bola kniha nominovaná na Nebulu? Kvoli Houdinimu ?

kika 13
14.11.2012

Odhadovat proč lidi dělají to co dělají a chovají se tak jak se chovájí o tom je tato knížka.

rtep
31.05.2012

Říkal jsem si, jaká asi bude kniha, když film je tak dobrý, a nezklamala. Kdo nerad čte encyklopedie, tak touto knihou získá velmi plastický obraz americké spolčenosti z počátku 20. století. Překvapilo mě, že některé z postav opravdu existovaly, dokonce i na internetu můžete nalézt jejich fotografie. Problém národnostních menšin je v mnoha státech aktuální dodnes, a tento román ukazuje, kudy vývoj může jít. Vyjít s druhými, a pochopit je nemusí být vždy nejlehčí. Zvláště když máme občas sem tam nějaký předsudek, co nám to příliš neulehčuje.

Robert Cambert
13.09.2011

Umělecká originalita tohoto románu je dosti křehká - centrální příběh je pouze moderní adaptací povídky Heinricha von Kleist Michael Kolhaas (mimochodem přejímání této zápletky je již tradiční ve filmovém westernu - což je ubohé, ale pro Kleistovu tématiku jediné možné filmové zpracování, které má v dnešní době alespoň částečně hodnověrnou pozici). A právě srovnáním Kolhaase s Ragtimem se ukazuje jak oprávněný je můj předpoklad, že Doctorow spoléhal pouze na tuto centrální zápletku - na miniaturní ploše píše Kleist svůj příběh, v holých větách, v jasných obrazech - a tak zůstává příběh silný. Doctorowovi, který podlehl kouzlu tohoto příběhu, jaksi ušlo, že román nese daleko větší riziko než povídka, je to totiž velké zobrazení světa se všemi složitostmi. No a jak vyřešil moderní autor to, že mu příběh doslova čvachtá v obrovském rámci? Jako tmelem tento rámec vyplnil nejrůznějšími snímky z USA určitého období. Což by bylo úžasné - kdyby to půlstoletí před ním neučinil tak na výsost lépe "jakýsi" John Dos Passos...ale to už je jiný příběh vážení! Ta jedna hvězdička je za to prostředí swingu, které popisuje mimořádně poutavě...

WEIL
02.07.2011

Včleňování se přistěhovalců do Americké společnosti na počátku 20. století.
To se mi vybaví z této knihy nejdříve.

Potom příběh jak ho zpracoval M. Forman o černém muži a jak není přijat bílými.

A nakonec mě zaujal šílenec, a zajímalo mě, co provede skrz své rozviklané nitro nezvyklého.

kusma
03.02.2011

Chvílemi se kniha čte krásně, chvílemi se člověk zasekne, ale vítězí ta čtivá část. Některé postavy jakoby do příběhu nepatřily, nemají tam důvod, k vykreslení ale doby jako takové (atmosféra, rozdíly) bylo jejich zapojení do děje opravdu výborný nápad. Kniha je složená jakoby z mikropříběhů, které do sebe zapadají a vytváří ucelený pohled na jedno zlomové období.

nightlybird
20.01.2011

Výskyt historicky známých postav, by mohl svádět ke čtení Ragtimu jako historického dokumentu, je třeba ale na knihu nahlížet jako na podrobnou uměleckou výpověď o Americe zformované počátky 20.století do její současné podoby. A v plejádě postav jistě najdeme některou, která nás dokáže zaujmout.

zimmicz

Trochu rozvláčné a místy nudné vyprávění o počátku 20. století v USA. Sledovat všechny dějové linky je docela vyčerpávající, nejvíc mě zaujal asi příběh Coalhouse Walkera.