Rilian Online Rilian komentáře u knih

Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015 Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015 Petr Čornej

Publikace, která mě velice překvapila. Ukazuje, že ani takto zdánlivě drobné téma není zcela vytěžené. Kniha se samozřejmě s ohledem na nakladatelství orientuje na Havlíčkobrodsko, Lipnici a Okrouhlici. V tomto duchu ovšem úvodní Čornejova studie převyšuje ostatní. Petr Čornej při svém rozsahu zařazuje stížný list do celoevropského kontextu, přičemž ovšem další studie, např. o Benešovi z Kocourkova působí trochu "regionálně". Tím samozřejmě témata neshazuji, pouze mi připadá trochu neumělé prolnutí regionální a celoevropské historie. Jinak publikace přináší řadu zajímavých informací.

11.08.2015 4 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Knihu jsem si koupil, protože mi přišel zajímavý popis děje. Četla se velice rychle, v podstatě jsem ji přečetl za jediný den. Bohužel zbytek už tak pozitivní nebyl. Nelíbil se mi jazyk ani překlad knihy. Asi jsem i od děje čekal něco více komplikovanějšího. Prakticky by se mohlo jednat o jednu ze slabších epizod jedenáctého doktora = dobrý začátek, gradace děje do úplné krajnosti až zoufalosti, a následné ne zrovna přesvědčivé rozuzlení (v knize na posledních 10 stránkách).

26.07.2015 1 z 5

Příchod noci Příchod noci Isaac Asimov

Úžasné a ve své podstatě jednoduchý příběh. Právě proto autoři Asimov a Silverberg nemohou zklamat. V jejich knihách je vždy něco málo, co čtenáře překvapí nad sebou samým, že o tom nikdy nepřemýšlel. Zde je tomu kupříkladu, jakou panickou hrůzu bychom měli, kdyby se přestala střídat noc s ránem.

08.07.2015 4 z 5

Spor o amnestii Spor o amnestii Václav Klaus

Prostě posbírané články, které ve své podstatě tvrdí to samé: prezident má právo vyhlásit amnestii, Václav Havel vydal taky svoji amnestii, a všichni jsou zlý na Václava Klause.
Nevím, proč je v názvu slovo spor, když všechny články vyznívají pouze jedním směrem. Není to "spor" je to apologie a to ještě napsaná neobjektivními příznivci pana prezidenta. Zcela nerozumím smyslu poslední části publikace, kde autor prostě překopíroval oslavné maily (snad pravé) svých příznivců. To, že mi hodně lidí vyjadřuje podporu znamená, že mám automaticky pravdu?
Naprosto zbytečná kniha, jakých u pana bývalého prezidenta lze bohužel nalézt mnoho.

28.06.2015 odpad!

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Dle mého názoru naprosto zbytečná kniha. Prostě výňatky z knihy, nic víc, nic míň.

23.06.2015 1 z 5

Stopy zapomenutého lidu: Obraz dějin Polabských Slovanů v historiografii Stopy zapomenutého lidu: Obraz dějin Polabských Slovanů v historiografii Libuše Hrabová

V českém prostředí ojedinělá kniha, avšak práce není syntézou dějin polabských Slovanů, tudíž postrádá potřebnou kritiku pramenů.
Naproti tomu autorka zde přehledně shrnula svoji dlouholetou úctyhodnou překladatelskou a badatelskou činnost v tomto, v českém prostředí takřka neznámé, oboru.
Rovněž klad knihy je i vybraný jazyk.
Na druhou stranu se nejedná o kritickou analýzu dějin polabských Slovanů, nýbrž o jejich obraz v dobové i moderní historiografii. Na tu stále ještě čekáme.

23.06.2015 3 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

Přečtené všechny díly. Celkově lze říci, že se jedná o dobře napsané sci-fi. První díl (nepočítám-li předcházející knihu pojednávající o zkáze Coridanu) je spíše rozjezdový. Možná jsem čekal od incidentu s Kobayaschi Maru něco více složitého.
Trochu nudné mi přišly pasáže, kdy posádky Enterprise a Columbie přelétávají sem a tam vesmírem, což trochu lépe působí na plátně, než v knize.

22.06.2015 3 z 5

Život alchymistův Život alchymistův Václav Kaplický

Kaplického mám rád pro jeho čtivý styl psaní. Myslím, že velice dobře vykreslil rozpor mezi vědou a šarlatánstvím, což ovšem v 17. století často splývalo. Navíc jsem rád, že v knize jsou někteří alchymisté ukázáni jako podvodníci a druzí jako vědci (viz rozhovor Johna Dee s Rudolfem o výrobě zlata).
Dychtivost a ctižádost mladého Kellyho brzy přivede k podvodům s horoskopy a výrobou zlata, kdežto Dee zůstane věrný vědě.
Vůbec nevadí, že se v příběhu nevyskytuje žádné nadpřirozeno s nímž si lidé často spojují dobu Rudolfa II. Byla to zkrátka doba, jako každá jiná. Lidé se rodili, žili, pracovali, umírali.

19.06.2015 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Skvěle napsané, originální způsob vyprávění, a především promyšlenost celého děje. Vůbec mi nevadilo, že autor neřeší problémy, jako např. odkud se nákaza vlastně vzala. Autor místo toho nás provází celou válkou a jejími klíčovými událostmi, přičemž ukazuje, že jména aktérů nejsou zas tak podstatná. Důležité jsou příběhy, které se ve válce stanou. Několikrát se některá událost opakuje z pohledu jiné osoby. Pokud někomu některý příběh nesedí, nemusí se trápit dlouho a za pár stránek se ocitá zase u jiné osoby, což je velký klad knihy. Velice oceňuji i autorův rozhled a domýšlení možných důsledků pro jeho poválečný svět (část Totální válka). Zjevná inspirace světem po druhé světové válce je vskutku zajímavou společenskou-politickou sondou.

Pro mě osobně nejlépe napsané kapitoly určitě o palestinských uprchlících do Izraele, popis Quislingů, Redekerův plán, příběh čínské ponorky, a rozhovor se šéfem ÚSTUPu).

Jediná kapitola, kterou shledávám málo uvěřitelnou pojednává o hospodářské prosperitě Kuby po válce Z .

PS: Jeden krátký příběh se dokonce odehrává v Čechách, a vypráví o přežití některých lidech na středověkých hradech.

15.06.2015 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Čtyři hvězdičky samozřejmě za příběh, jazyk a způsob vyprávění. Zejména úvodní pasáže jsou vynikající. Ovšem mám pocit, že Stoker neudržel plynulost knihy. Někde mírně po polovině knihy mi příběh přišel příliš rozvláčný. Každopádně scéna s připlouvající lodí nebo když hrabě slézá zdi hradu...hůůů :)

09.06.2015 4 z 5

Morava v době knížecí: 906 - 1197 Morava v době knížecí: 906 - 1197 Martin Wihoda

Přišlo mi to zmatené a občas vyvařené z vody. Ale když jsem autora slyšel jednotlivé pasáže přednášet na univerzitě, trochu jsem si mínění poupravil.

06.06.2015 3 z 5

Malomocný král Malomocný král Zofia Kossak-Szczucka

Zajímavá kniha, která samozřejmě není odbornou publikací o křižácké společnosti. Za mě rozhodně nejlepší scéna je křižácký sněm, kde se střetávají ideje usedlých křižáků s nově příchozími ambiciózními křižáky.

04.02.2015 5 z 5

Digenis Akritis: Byzantský epos o Dvojrodém Hraničáři Digenis Akritis: Byzantský epos o Dvojrodém Hraničáři neznámý - neuveden

V českém prostředí musíme být rádi za každý překlad z byzantské literatury či poezie.
Tento dobrodružný epos představuje zajímavou ukázku snahy o napodobení Homérských příběhů a roli byzantsko-arabských válek na utváření něčeho, co by se dalo s dostatečnou rezervou označit za byzantskou národní hrdost.
Dnešní čtenář by měl při četbě mít na paměti, že čte útržkovité příběhy z 11. a 12. století, založené navíc na ústní tradici. Nejedná se o propracovaný příběh, spíše o spojení nesouvisejících epizod, přičemž na počátku stojí život a činy hraničářova otce a na konci smrt samotného hraničáře.
Dovedl bych si představit, že schopný romanopisec by tuto látku mohl použít k napsání poutavého dobrodružného příběhu. Nicméně hlavního hrdinu by musel trochu více přiblížit obyčejnému člověku, protože v samotném eposu je hraničář skutečným supermanem. Ve věku 12 let zardousí dva medvědy, roztrhne laň na dvě poloviny a mečem rozpůlí hlavu lvovi, a to vše za jeden den. Na zpáteční cestě ještě unese svoji milovanou, nechá se pronásledovat tisícem vojáků, které druhý den sám zmasakruje. Potom od tchána odmítne hromadu zlata a odchází žít do hor. Hraničář je ovšem takový frajer, že jedním máchnutím mečem usekne drakovi všechny tři hlavy a když ho požádá samotný císař, aby se k němu dostavil, odpoví mu, ať se na něj přijede podívat sám.

03.06.2024 3 z 5

Terorista Terorista Mikuláš Pešta

Příběh je velice přímočarý bez vedlejších dějových linek. Zápletku a plán hlavního hrdiny uhodne čtenář hned na začátku, nicméně musím přiznat, že v poslední třetině knihy jsem napjatě sledoval, jak se pomyslná smyčka utahuje kolem krku hlavního hrdiny. Za tuto část bych klidně autorovi přidal další půl hvězdičky.
Autor docela pěkně vystihl podobnost mezi levicovými a pravicovými extremisty. V podstatě by si náramně rozuměli. Oba proudy usilují o ideální společnost a oba neváhají prosadit svoji vizi i za pomoci násilí. Možná se neshodou, kdo je v dnešním světě ten hlavní padouch, ale to je v konečném důsledku jenom drobnost.

12.05.2024 2 z 5

Horův vzestup Horův vzestup Dan Abnett

Do světa Warhammeru se momentálně snažím proniknout, a tudíž jsem ke knize přistupoval se základními znalostmi světa i historie. Nicméně zjišťuji, že military science fiction asi nebude pro mě to pravé. Dlouhé popisy bitev, strategie a soubojů mě vždy spíše nudily. Holt jsem zjistil, že mám radši spíše romány science fiction, kde se více hovoří o politice či diplomacii. Popravdě jsem se dokázal pořádně začíst jenom do pasáží, v nichž se rozebíralo, jak funguje Impérium nebo Lockenovy pochybnosti o nekončné expanzi lidstva. Ty jsou však v románu spíše okrajové.
Samozřejmě chápu Abnettův úmysl představit Hora jako dokonalého vojevůdce, jehož pozdější zrada způsobí šok a úpadek Impéria, ale opravdu mě nebavilo číst o neustálých bojích a řežbách.
K sérii se ještě určitě vrátím, protože mě zajímá, jak proběhne podlehnutí Hora silám Chaosu a samozřejmě i závěrečné obléhání Terry. Nicméně, pokud máte rádi military science fiction a krvavé boje s emzáky, budete z knihy určitě nadšeni, stejně jako více zasvěcenější fanouškové Warhammeru.

26.10.2023 2 z 5

Poslední kovák – první ministr Poslední kovák – první ministr Jakub Šlouf

Nečekaný a příjemný objev při náhodném bloumání knihovnou.
Osoba Petra Millera je v mé generaci spíše neznámá, ale četba této knihy může čtenáři přiblížit význam dělnické stávky během listopadové revoluce. Petr Miller svými slovy potvrzuje, že pokud chcete dělat revoluci, musíte oslovit co nejširší spektrum lidí z různých sociálních skupin. K jejich oslovení ovšem potřebujete i někoho, kdo je osloví. Jinými slovy, student asi těžko přesvědčí dělníka, aby vyšel do ulic.
Četba mě navedla na dvě myšlenky. Především, jak obtížné může být komunikace s lidmi, kteří za minulého režimu svým jednáním nikomu neublížili a měli se dobře (fyzicky i ekonomicky). Apelováním na zrušení cenzury a novými možnostmi změnit profesi se patrně kýženého cíle nedosáhne.
Druhá myšlenka se týkala úvahy, co by se stalo, kdyby polistopadovou politiku na poměrně dlouhou dobu neovládl Václav Klaus a Miloš Zeman. Nicméně i případ Petra Millera či Jiřího Dienstbiera ukazuje, že tomu šlo jen těžko zabránit. Protože do politických funkcí nastupovali lidé z různého prostředí a tandem Klaus/Zeman měl ty nejlepší předpoklady... Buďme rádi, že oba dva zmínění pánové jsou již ze hry.
Kniha se čte velice dobře, ale pasáže, které by mě zajímaly nejvíce (zejm. po roce 1989) byly příliš stručné. Stejně tak se mi nelíbil způsob autorova kladení otázek a některé odpovědi dotazovaného. Iritují mě povzdechy, že dnes chtějí lidé jen hrabat peníze a úpadku řemesel.

16.08.2023 3 z 5

Zlé časy Zlé časy Charles Dickens

Dickens se v tomto románu odklonil od klasické struktury svých románů. V Zlých časech není pozornost soustředěna na osudy jedné hlavní postavy, nýbrž sledujeme několik dějových linek.
Autor zde stvořil karikaturu industriálních měst staré Anglie a dvou nových sociálních skupin (dělníků a buržoazie). Koksov, město "kde by radnice mohla být věznicí a věznice radnicí", je v podstatě jednou velkou továrnou, kde se neustále zvyšuje výroba, ale nikoliv blahobyt většiny obyvatel.
Stejně jako v jiných Dickensových románech (např. Příběh dvou měst) vystupují v příběhu radikálové na obou stranách. Bounderby je omezený vychloubačný podnikatel oddaný faktům a přesným číslům, kdežto Slackbridge představuje nenávistí posedlého dělnického revolucionáře. Pro tyto lidi není možnost obrácení, protože jsou navěky uzavřeni ve svém přesvědčení a zároveň nemají možnost, jak uzpůsobit svět dle svých představ.
Nicméně román nabízí i jistou naději, kterou skýtá obyčejná lidskost. Takto mohl pan Gradgrind prozřít, když viděl, jak moc svou přísně racionalistickou výchovou poškodil své vlastní děti.
Dickensův román působí dnes již zastaralým dojmem. Z buržoazie se stali podnikatelé a z dělníků zaměstnanci. Jejich vztahy jsou dnes zcela odlišné a jiná je i role státu. Nemáme rovněž statisíce hladovějících lidí v ulicích, ale to neznamená, že by nezdravě velké sociální rozdíly v dnešním světě zcela vymizely. Dickensův román je stále aktuální ve svém poselství. Sociální krize se nemohou řešit ani revolucí, kterou si tolik přál Slackbridge, ani zakonzervováním současného stavu a obviňování druhé "neustále chybující strany" (Bounderby a jeho bonmot o želví polévce a zlaté lžíci).

12.08.2023 3 z 5

Medvěd Wojtek od Monte Cassina Medvěd Wojtek od Monte Cassina Wiesław Antoni Lasocki

Příběh polské jednotky, kterou doprovázel dobrosrdečný medvěd Wojtek. Nečekejte válečné drama. Jedná se o příběh medvěda, pro kterého válka znamenala jenom rušivé pozadí nekončících her s vojáky a dobrodružných výprav po okolí vojenského tábora. Na závěr snad jen, že komu neukápne slza když zemře Kačka a její malé opičátko, nemá srdce!

12.08.2023 5 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Na tuto knihu jsem byl dlouho zvědavý, protože se jedná o rané Clarkovo experimentování s existencí nadřazené inteligence v galaktickém měřítku, která dalekosáhle přesahuje samotné lidstvo. Podobný motiv se objevuje i v knize Konec dětství. V obou příbězích lidstvo žije v utopii a pomalu směřuje ke svému osudu. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že v závěru knihy Konec dětství se lidstvo přesune do další fáze svého vývoje, kdežto v knize Město a hvězdy započne znovu to, co se již dříve odehrálo.
Kniha se mi líbila, ale poměrně lituji několika změn, které autor udělal oproti původní verzi (Proti pádu noci), jako například jiný původ Mistra či záhadná identita Velkých. Opravdu rád bych se dozvěděl něco o Impériu a vzniku Šílené mysli, ale to nám jako čtenářům patrně nebylo autorem přisouzeno.

17.01.2023 3 z 5

V kanclu: Díl druhý – Komiks ze života V kanclu: Díl druhý – Komiks ze života TomB

Druhý díl obsahuje plno trefných vtipů. Nicméně hodnocení musím srazit, protože jsem při čtení napočítal tak dvacet komiksů, které jsem znal již z prvního dílu a několik z internetu, což je dle mého názoru na stostránkovou knížku příliš. Od tištěného vydání bych očekával nějakou přidanou hodnotu jako například soutěžní komiksy na posledních stránkách. Jinak samozřejmě legrace pro všechny kancelářské krysy.
Pokud vyjde třetí díl, určitě budu mít zájem, ale nejprve se ujistím, že jsem většinu komiksů již dříve nečetl.

26.12.2022 3 z 5