Život alchymistův

Román Václava Kaplického vypráví o životě Eduarda Kelleyho. V mládí pracoval jako úředník v Anglii a zfalšoval několik listin, aby si vydělal pár grošů. Byl přísně potrestán – uřízli mu obě uši, aby každý, kdo ho potká, věděl, že je to podvodník. Kelley si tedy nechá narůst dlouhé vlasy a z města uteče. Putuje po Anglii a láká ho myšlenka stát se učněm světoznámého alchymisty Johna Deea. John Dee ho přijme a velmi se spolu sblíží. Bere ho dokonce jako svého syna a svěří mu své největší tajemství – výrobu zlata; totiž jak nenápadně vstrčit do hrnce malý kousek zlata a vydávat ho za vyrobené. Odcestují spolu do Čech, kde vládne Rudolf II., velký příznivec všelijakého umění. Dee a Kelley se pohádají a Dee odchází do Třeboně ke dvoru Viléma Rožmberka. Kelley podvádí všechny kolem sebe a je uvězněn. Z vězení se pokusí o útěk, rozdrtí si levé koleno a přijde o levou nohu. Když ho propustí, v podvodech pokračuje a je znovu uvězněn. Druhým útěkem se připraví i o druhou nohu a umírá v nemocnici. Jediní lidé, které opravdu miloval, byla jeho žena Johanka Westonová a její dvě děti. Děj se odehrává v 16. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1210/zivot-alchymistuv-1210.jpg 441
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Levné knihy

Kniha Život alchymistův

los
02.08.2018

příběh mě zklamal, velmi jednoduše napsaný (zpočátku jsem uvažoval, jestli nebyl určen dětskému čtenáři?), příliš freskovité, bez mistrovství, takové přeříkané, prostě odfláknuté

tetes
10.09.2017

Úžasný historicko - alchymistický pamflet :D. Nato že som na Kaplickeho zvyknutý že píše vážnejšie veci je toto odreagovanie ako sa patrí. Škoda len, že sa tieto knihy už nevydávajú. Obohatili by človeka viac ako niektoré fantasy súčasnej doby (nie žeby fantasy knihy obohacovali).

michal1425
28.01.2016

Naprostá pecka, místama člověk žasně, jindy zas pláče smíchy.

PAVEL z BRNA
29.10.2015

Ačkoli jsem román přečetl jedním dechem, přesto jsem byl poněkud zklamaný neboť autor popsal skvěle jen jednu tvář Eduarda Kelleyho a jeho další tváře hermetického filosofa, rosekruciána a média
zústaly v pozadí nebo byly odbyty několika řádky. Autor prostě zpracoval vnější část Kelleyho života a dal románovou podobu naivnímu mýtu Kellyho jako podvodníka a to byl důvod, proč kniha mohla vyjít za komunistů.

Rilian
19.06.2015

Kaplického mám rád pro jeho čtivý styl psaní. Myslím, že velice dobře vykreslil rozpor mezi vědou a šarlatánstvím, což ovšem v 17. století často splývalo. Navíc jsem rád, že v knize jsou někteří alchymisté ukázáni jako podvodníci a druzí jako vědci (viz rozhovor Johna Dee s Rudolfem o výrobě zlata).
Dychtivost a ctižádost mladého Kellyho brzy přivede k podvodům s horoskopy a výrobou zlata, kdežto Dee zůstane věrný vědě.
Vůbec nevadí, že se v příběhu nevyskytuje žádné nadpřirozeno s nímž si lidé často spojují dobu Rudolfa II. Byla to zkrátka doba, jako každá jiná. Lidé se rodili, žili, pracovali, umírali.

barcaacrab
12.03.2013

Myslím, že kniha mohla být napsána mnohem zajímavěji vzhledem k tomu, že se jedná o dobu alchymistů, kteří jsou jako dělaní pro tajemství...

Bránolog
07.02.2012

Teda, ne že by Magistr Kelly nebyl zajímavá osobnost, ale mně tahle knížka přišla jako prodloužený životopisný medailon. Jakoby se autor nemohl rozhodnout, zda píše historický román, nebo heslo do slovníku historických osobností.

Kámen a bolest
Kámen a bolest