Richard Skolek Online Richard Skolek komentáře u knih

Není cesty zpět Není cesty zpět Robert Kirkman

Bez nadsázky jeden z nejlepších příběhů, co jsem kdy četl. Jestli Robert Kirkman něčím vyniká, je to práce s tempem a rytmem vyprávění, čtenář se tady ani na chvíli nenudí. Rychlejší díly střídají pomalejší, násilí střídá reflexe, části zaměřené na skupinu jako celek střídají ty komornější a osobnější. Prohlédnout strukturu příběhu není nijak těžké postavy putují postapokalyptickým světem, pak najdou bezpečný úkryt, potom zjistí, že má nějakou slabinu, a nakonec ho musí opustit a začít zase od začátku Kirkman je ale velmi nápaditý. Každý úkryt je jiný a naši hrdinové jsou v něm jinak dlouho, každá větší skupina nepřátel, na kterou narazí, se výrazně liší od všech ostatních, každá část komiksu má jiný náboj a nádech. Nikdy jsem neměl pocit, že by se něco opakovalo nebo že by byl příběh uměle prodlužován, a kdykoliv jsem začal mít dojem, že už mě nic nepřekvapí, přišel nějaký šok.
Úžasní jsou i hrdinové. Na to, že jde o komiks, se autorovi podařilo přijít s množstvím překvapivě komplexních postav, které si člověk oblíbí. Vyvíjí se jak jednotliví hrdinové, tak i skupina jako celek na začátku jsou všichni dost naivní a důvěřiví, postupně se z nich ale stávají zvířata, která následně těžko hledají cestu zpět k lidství. Kirkman se důsledně věnuje traumatům, která s sebou přežití v tomto nelítostném světě nese a s nimiž se každá z postav vyrovnává po svém. Právě pomalejší a komornější části, kdy se hrdinové zamýšlejí nad tím, kým vlastně jsou, komiks neuvěřitelně pozvedávají.
Nakonec musím ještě vyzdvihnout tón vyprávění. Jako celek je to samozřejmě velmi temné a tragické, zároveň je tu ale dost humoru a nechybí řada pěkných chvilek (což je další podstatný důvod, proč se člověk s postavami sžije).

P. S.: pokud s komiksem váháte kvůli seriálu, nejzásadnější body jsou většinou stejné, ale hodně věcí je tu jinak. Ačkoliv budete ochuzeni o některá překvapení, je to přece jenom odlišný příběh. Rozhodně stojí za to a z mého pohledu je o poznání lepší, především co se týče zmiňovaného vypravěčského tempa zatímco v seriálu je často několik vyčkávacích dílů, kde se nic nestane, komiks jde neustále dopředu.

Život a smrt Život a smrt Robert Kirkman

Šepot a řev Šepot a řev Robert Kirkman

Nový začátek Nový začátek Robert Kirkman

Totální válka 2. část Totální válka 2. část Robert Kirkman

Totální válka 1. část Totální válka 1. část Robert Kirkman

Válečné bubny zní Válečné bubny zní Robert Kirkman

Nakládačka Nakládačka Garth Ennis

Tento komiks představuje neobvykle realistický pohled na superhrdiny. V jádru jsou to obyčejní lidé, kteří ovšem dostali do vínku superschopnosti, a tak se chovají přesně tak, jak by člověk čekal svou moc a slávu neustále zneužívají. Proti nim pak stojí The Boys skupina, která je má hlídat a bojovat proti těm nejhorším zvrhlíkům.
Komiks je občas zbytečně nechutný a vulgární a snaží se za každou cenu šokovat, zároveň má ale chytré zápletky a ke konci neuvěřitelně graduje. Pokud na něj máte žaludek, rozhodně ho můžu doporučit.

P. S.: většina z vás bude určitě znát stejnojmenný seriál. Ten je krásnou ukázkou povedené adaptace komiksové předlohy nenechává se jí zbytečně svazovat, ale zachovává originální jádro, díky němuž jsou The Boys tak populární.

07.08.2023 4 z 5

Karty jsou rozdaný Karty jsou rozdaný Garth Ennis

07.08.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Z málokteré knihy jsem měl po dočtení tak rozporuplné pocity. Na jednu stranu je tu hodně zásadních slabin - postavy jsou ploché, prostředí je samo o sobě poměrně originální, ale postrádá výraznější prvky, a první polovina textu je jaksi podivně "dutá" a prázdná. Když se člověk po sto stranách ohlédne, má pocit, že se vlastně téměř nic nestalo.
Zároveň je tu ale druhá polovina, kde se příběh najednou dostává do úplně jiných otáček a kde rychle za sebou přichází mnoho zvratů. A je pravda, že kniha jako celek je velice čtivá, což je vzhledem k prostředí úctyhodný autorský výkon, a že jsem se obratem pustil do dalšího dílu.
Kdyby se mě ovšem někdo zeptal, jestli Wool stojí za to, nevěděl bych, co mu odpovědět.

P. S.: seriál Silo od Amazonu je naopak naprosto vynikající a zcela jistě ho doporučit lze. Televizní zpracování je paradoxně lepší z toho samého důvodu, kvůli němuž obvykle vedou předlohy žádná hluchá místa nemá, děje je tam mnohem víc než v knize a zvraty sází hned od začátku. Scenáristé zkrátka vzali to dobré a velmi podstatně to vylepšili.

06.08.2023 3 z 5

Co přijde pak Co přijde pak Robert Kirkman