RennyWest RennyWest komentáře u knih

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Kniha byla skvělá, temná, atmosférická a napínavá, a pak... přišel závěr a celý požitek z knihy mi zkazil. Možná by mi ani nevadilo, že to bylo hodně předvídatelné (což bylo), ale prostě mi odhalení viníka nepřišlo uspokojivé - tím spíše, že kniha naznačovala i dvě jiná, mnohem uspokojivější, rozuzlení. Taky mě docela zklamalo, že v tomhle světě byli bohové skuteční a aktivně do děje zasahovali - mytologie a kultura kolem sice byla zajímavá, ale rozhodně to mělo zůstat jen u příběhů.

11.10.2020 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Četlo se to dobře, i když žádné velké překvapení, např. díky nějakému zvratu, se nekonalo. Taky ten závěr mi nesedl, na můj vkus příliš překombinované.

08.10.2020 3 z 5

Zlatí vlci Zlatí vlci Roshani Chokshi

I když jsem tuhle knihu četla dříve než Šest vran, tak tak když jsem se pak k Šesti vranám dostala, hned jsem poznala, odkud se vzala inspirace pro tuto knihu. Není to úplná kopie, ale rozhodně je to dost podobné - nesourodá skupina se musí kamsi vloupat, přátelství, intriky atd., ale i když je Šest vran rozhodně lepší, tak Zlatí vlci nejsou až tak špatní. Děj odsýpá dobře, i když postavy mi k srdci nepřirostly a některé jejich rozhodnutí ke konci příběhu mě vyloženě vytočily. Pokračování si rozhodně dříve nebo později pořídím, ale rozhodně s tím spěchat nebudu.
tl,dr: Oddychové čtení, pro ty co nepotřebují u příběhu moc přemýšlet, ale jen se bavit akcí.

04.10.2020 3 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Rozhodně to nebyla špatná kniha, i když bych to nenazvala přímo "detektivka". Je to hodně předvídatelné (vážně - už zhruba v půlce jsem věděla, kdo za tím stojí, jaký má motiv a o pár stánek dál i jak to vše provedl a jak to celé nejspíše dopadne) a Keralie s Varinem spíše prchají z místa na místo, než aby vyloženě pátrali po vrahovi. Nejlepší pasáže byly ty z pohledu královen, nejhorší... no dost mi vadilo, že celá ta říše příliš nedává smysl.
Hodnocení: 3/5, ale i tak stojí za přečtení.

03.04.2020 3 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

I když dávám nízké hodnocení, nemyslím si, že by to byla špatná kniha - prostě se jen jedná o komedii, která mě nebavila (i když ta narážka na Havrana, ta se povedla - alespoň v originále, jestli je v českém překladu, nevím), ale věřím, že se určitě najdou lidé, kteří humor této knihy ocení více než já.

24.04.2019 2 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Kdykoliv mi z Owlcrate přijde kniha, o které se dozvím, že se jedná o 1. díl série, tak jsem trochu skeptická. Ale to mě samozřejmě od čtení neodradí, a tak jsem se z vervou začala prokousávat i Krutým princem a... přestala jsem. První část knihy jsem četla s přestávkami více jak měsíc a až v druhé půlce knihy se mi povedlo tak nějak se začíst, příběh mě začal i trochu bavit a postavy mi začaly připadat zajímavější. Jenže to už bylo trochu pozdě. Navíc některé aspekty příběhy (nechci spoilerovat) mi vysloveně vadily. Jen naznačím, že se to týkalo romantiky a nechám na každém, co si pod tím představí.
Kniha samozřejmě slouží jako úvod do celé série Folk of the Air, ale pro mě bude i závěrem, protože druhý díl (The Wicked King) si už kupovat nebudu. (No možná, pokud by byl za velmi levný peníz v Amazonu.) Novela z pohledu Taryn stojí za zvážení. Tímto samozřejmě nechci nikoho odradit od čtení, v YA literatuře se najdou horší kousky, a tohle rozhodně má šanci zaujmout ty, kteří běžně téhle kategorii knih neholdují. Na druhou stranu se v YA najdou i lepší a je jen škoda, že nebyly a možná ani nebudou přeloženy do češtiny na úkor knih jako je tato.

29.01.2019 3 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

První dvě třetiny knihy jsou skvělé, je to napínavé, dobře se to čte (alespoň v angličtině, českou verzi jsem nečetla). Horší už je závěr, který je podle mého příliš krátký a příliš rychle vyřešený. Alespoň mě to tak připadá - možná nějakých 100 stránek navíc, které by se odehrávaly v tom světě pohádek, který mi slibuje anotace knihy, by knize jen prospěly. Ale obecně vzato je to dobré čtivo - i když mě mrzí, že do češtiny nebyly dříve přeloženy jiné YA knihy, které se mi díky Owlcrate dostaly do rukou.

28.11.2018 3 z 5

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

Co si budeme povídat - s romány Agathy Christie, kde vystupuje pravý Poirot má tahle kniha společné jen jméno belgického detektiva. Zápletka je překombinovaná, postavy jsou jen pouhými karikaturami postav, které by se mohly mihnout v díle A. Christie (a to včetně Poirota) a kniha je zbytečně rozvleklá a dlouhá.
Nejhůře to odskákal samotný Poirot - pryč jsou jeho dedukce a "malé šedé buňky". Místo toho mu všechna fakta musí být naservírována přímo pod nos, protože jinak by se začal rozčilovat a bědovat, jak to, že to či ono nevěděl už dříve. Po pár kapitolách jsem se snažila si představovat, že Poirot v knize není Hercule, ale jeho identické dvojče Achille. Ani tak se požitek z knihy nezlepšil, ale obávám se, že ani perfektně vykreslený Poirot by mě nepřiměl, abych si román oblíbila.
Někteří lidé v komentářích namítají, že by se kniha s dílem Agathy Christie srovnávat neměla. Na to já namítám - jméno Agathy Christie je na obálce a kniha je prezentována jako nový případ Herculea Poirota. Srovnání se prostě člověk nevyhne a tahle kniha z něj nevychází nejlépe.
Dávám jednu hvězdičku za těch pár momentů, které přece jen byly dobré. Bylo jich málo, ale byly tam. A taky za Catchpoola - ten mi byl asi nejsympatičtější. Škoda, že tam nebyl jako jediný detektiv on.

Ve zkratce: Zklamání, zmařený potenciál, knihám Sophie Hannah se začnu vyhýbat.

21.08.2018 1 z 5

Hrady z písku Hrady z písku Kayla Olson

Tohle byla vůbec první kniha, kterou jsem přečetla díky Owlcrates - loni v červnu. Rozhodně jedna z lepších v rámci žánru young adult. Co mi chvílemi vadilo, bylo zvláštní rozvrstvení kapitol, romance a trochu i závěr, ale celkově to bylo napínavé čtení a rozhodně knihu doporučuji.
Teď by mě jenom zajímalo, jestli to bude zfilmované, nebo z toho sešlo.

20.07.2018 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Uspokojivé završení celé série - tím spíše, že "vyhrál" můj favorit ;) ale ono bylo celkem jasné už z předchozího dílu, koho si princezna nakonec vybere.

27.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Po Infernu docela zklamání - místo řešení rébusů, pobíhání z jedné historické lokace do druhé tady máme plytké úvahy o náboženství, nesmírně dlouhé přednášky a "překvapivý zvrat na závěr", který byl ovšem zcela předvídatelný dlouho dopředu.

24.01.2018 2 z 5

Sharpův orel Sharpův orel Bernard Cornwell

Jako úvod do série - rozhodně dobré. Přiznávám, že začátek mi připadal poněkud rozvláčný, ale brzo jsem se začetla a bavila se.
Mimochodem - čtu knihy podle data vydání.

18.06.2017 3 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Častokrát jsem slýchala o různých filmech/knihách, že jsou tak špatné až jsou dobré, ale až po přečtení dvou dílů série Škola noci jsem tohle hodnocení opravdu pochopila. Je to děs - postavy plytké, zápletka předvídatelná, klišé na každém rohu, hlavní hrdinkou Mary Sue... ale přesto jsem si knihu s chutí přečetla a s ještě větší chutí sáhla po pokračování - takhle jsem se už dlouho nepobavila.

17.02.2017 1 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Jizva stejně jako Nádraží Perdido se dá popsat jedním slovem: vysilující. Je to dobrý příběh a autorův promyšlený a propracovaný svět je fascinující, ale z nějakého důvodu je pro mě čtení jeho knih takový maraton.

17.02.2017 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Autorův první román (orig. vyšel 1998) a jde to poznat - děj je poměrně předvídatelný (obzvláště pokud člověk četl jiná jeho díla), postavy až neskutečně geniální (hlavní hrdinové), ale i přesto se kniha čte jedním dechem. Není špatná, ale pozdější knihy jsou lepší.

22.01.2017 2 z 5