Renek Renek komentáře u knih

Amok Amok Stefan Zweig

Skvělá kniha. Autor je mistrným popisovatelem lidské duše až na dřeň. Dokonalá psychologie postav i zajímavé pointy představují v množství povídek pestrou paletu jeho literárních schopností.

22.09.2022 5 z 5

Velká kniha o starožitnostech Velká kniha o starožitnostech Slavomír Pejčoch Ravik

Od knihy jsem osobně čekal mnohem víc. "Velkou" část si ukrojí všední to popis historických období. Těch opravdu zajímavých informací je poskrovnu. Jediným plusem je relativně obsáhlá fotografická příloha (i když pouze černobílá).

23.02.2021 3 z 5

Hrobař Hrobař Jaroslav Irovský

Návykové. Jaroslav Irovský svým odzbrojujícím nadhledem může napsat cokoliv o čemkoliv a vždy se jedná o intenzivní zážitek přečtený jedním dechem. I když se v této knize sem tam otře o mantinel nějakého toho klišé, kvalita tím nijak netrpí a undergroundový nádech zůstává. Co víc dodat? Už teď se těším na další knihu, protože vím, že mě nezklame :) Autor nechť zraje jako víno! Doporučuji všemi pěti (hvězdami).

02.01.2021 5 z 5

Mistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém umění Mistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém umění Jiří Kolář

Příjemná čtenářská jednohubka. Až budu v budoucnu rozšiřovat své teritorium, určitě poznatky z knihy využiji :). Každopádně nadčasové a člověk si z toho vyzobe pro něj to důležité.

05.09.2019 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Krásná kniha která nabízí mnohem víc než poutavý dobrodružný příběh.

25.03.2019 5 z 5

Až se ti zasteskne Až se ti zasteskne Vítězslav Nezval

Kdo by rád nečetl milostnou poezii. Ta Nezvalova se musí rozbalovat opatrně, ať z ní nevyklouzne jediné slovo z básníkových bohatých přirovnání. Chválím výběr. Až na pár kusů, které pro mě krapet zubem času okoraly, jsem byl spokojen.

24.02.2019 4 z 5

Petrus Paulus Rubens Petrus Paulus Rubens Ivo Krsek

Zajímavý vhled do života jednoho z nejznámějších malířů všech dob. Jediné co mě iritovalo bylo nesmyslně zavedený "systém" obrazové přílohy, který nikdy nekorespondoval s aktuálně čteným textem a který lámal konkrétní kapitoly.

13.02.2019 4 z 5

Balady Balady Jiří Wolker

Pochmurná poezie leč plná života a touhy po životě. Wolker by dokázal i z toho nejcyničtějšího čtenáře vydolovat nemálo emocí a dovolit mu vcítit se do příběhů tak lidských, až srdce zabolí. Nevím po kolikáté jsem Balady četl, ale jistě se k nim budu vracet i nadále.

09.01.2019 5 z 5

Pan Ječmínek aneb Paměti pijákovy Pan Ječmínek aneb Paměti pijákovy Jack London

Tuto knihu jsem právě dočetl potřetí, což jistě vypovídá o mnohém. Zajímavý pohled na věc (rozuměj alkohol) a to víc zajímavější a děsivější cesta k němu, kterou autor chtě nechtě musel podniknout.

29.08.2018 5 z 5

Ostrovy uprostřed proudu Ostrovy uprostřed proudu Ernest Hemingway

Až na prostřední (pro mě slabší část), jsem byl s knihou spokojen. Netuším kolik toho bylo redukováno, ani mě to nikterak nezajímá. Celkem totiž "Ostrovy uprostřed proudu" působí mistrně a nepostrádají nic z autorova typického rukopisu. Za mě něco mezi výbornou a chvalitebnou.

11.06.2018 4 z 5

Píseň o Hiawathovi Píseň o Hiawathovi Henry Wadsworth Longfellow

Longfellow vzdal krásnou poctu severoamerickým indiánům, která v očích vzdáleného středoevropana působí až mystickým dojmem, něčeho pro nás tak těžce uchopitelného a cizokrajného. Řádky naplněné harmonií z dávno odcizených hodnot, jsou notně nadčasové tím, jak se nůžky kontrastu epoch a časů neustále rozšiřují. Proto věřím, že se kniha jen tak číst nepřestane.

29.04.2018 5 z 5

Noční let Noční let Antoine de Saint-Exupéry

Nikdy jsem nebyl fanouškem aviatiky, ale rád jsem se aspoň na chvíli přenesl do onoho světa burácejících vzdušných výšin. Výjimečná kniha se silným filozofickým přesahem.

05.04.2018 4 z 5

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Excellent! Po knize "Lovcovy zápisky" druhá kniha, kterou jsem od Turgeněva četl. Jde o velice zdařilý výběr. Autor umí a vy ani na chvilku nemáte pocit, že by kvalita jednotlivých povídek kolísala. Pro milovníky ruského realismu povinnost:)

07.03.2018 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Dramatický román, které však díky nevšední poetice autorově působí až étericky a kouzelně. Protiklady utrmácené touhy po svobodě hájené za každou cenu, oproti popisu poklidné české přírody, vytváří zajímavé čtivo mnohých kontrastů, nikterak nezaostávající za tvorbou mladšího bratra:)

27.01.2018 5 z 5

Příběhy sráče Příběhy sráče Jaroslav Irovský

Příjemný soubor povídek navazující na nejlepší tradice americké Beat generation a autorů jako byl Fante nebo Bukowski. Knihu jsem přečetl jedním dechem díky otevřenému, syrovému a humornému autorskému stylu. Absence point u některých povídek mě nevadila, jelikož díky prolínání s klíčovými místy jako je nonstop "U Tomáše" kniha působí svou plynulostí dojmem celku (Když pominu pár mafiánských vsuvek:)

15.01.2018 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Ke knize jsem se vrátil asi po deseti letech od prvního čtení. Je to taková jednohubka, neskrývaný realismus poplatný době a místním "konvencím", protknutý občasným filozofickým přesahem. Za mě fajn čtivo.

08.03.2023 5 z 5

Prázdniny s Henrim Prázdniny s Henrim Lydie Romanská

Bohužel jsem v tomto typu poezie výjimečně nenašel. Nevadí mi dadaismus, surrealismus, symbolismus atd. atd. ale těmto volným asociacím chyběl šmrnc, nebo minimálně alespoň trocha toho humoru. Alternativně jsem to prostě jen zcela nepochopil :)

19.02.2023 2 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Párala jsem si zamiloval už v pubertě přečtením "Profesionální ženy". Tento první pokus o Sci-fi mne zpočátku zanechával chladným, ale postupně mě kniha začala ohřívat stejnou intenzitou jako wrikomy na rukou testovacích subjektů :) . Příjemně gradovala a bavila.

18.09.2022 4 z 5

Genius loci Genius loci Christian Norberg Schulz

Sonda do samotného morku architektury překvapí svou hloubkou a komplexností. Povinnost pro všechny, kteří mají chuť rozšířit perspektivu svého vnímání okolí. Určitě jsem knihu nečetl naposled.

13.09.2020 5 z 5

Kniha obrazů Kniha obrazů Rainer Maria Rilke

Geniální. Rilke není na první dobrou, je potřeba k němu dozrát a taktéž číst velmi pozorně, ale o to víc člověk docení bohatost jeho poetického výraziva.

27.03.2020 5 z 5