Renava Renava komentáře u knih

Colette z Antverp Colette z Antverp Arnošt Lustig

Brilantne napísaná dráma lásky belgickej židovky zmietajúcej sa vo víre vlastných rozporuplných citov, spomienok, úvah nad nezmyselnosťou doby a vášne zo zakázanej lásky, ktorá za daných okolností nadobúda úplne iné rozmery a je jediným svetlým momentom na ceste tam, odkiaľ niet návratu.
Od románu netreba očakávať rozvetvený dej a zásadné zvraty, príbeh prebieha viacmenej v jednej dejovej línii. Môžeme sa domnievať, že dej nie je tým najpodstanejším, čo chcel Lustig čitateľovi odkázať, posolstvo väzí v niečom inom a to práve cez sprostredkovanie tých najdesivejších hrôz a príšerností, ktorých bol človek voči človeku kedy schopný a keďže Lustig sám prežil holokaust (terezínske geto a dva koncentračné tábory), kniha pôsobí o to autentickejšie. Pomerne náročné čítanie a bohužial jedno z tých, čo po dočítaní vzhľadom na námet nezanecháva jednu jedinú hrejivú stopu.

Medzi pravdou a lžou je tenká hranica.... asi taká, ako medzi láskou a nenávisťou.

09.11.2013

Deti píšu Bohu Deti píšu Bohu Stuart Hample

Nefalšovaná detská úprimnosť ako na dlani ! :-) Čo strana, to jedna "vážna" detská úvaha, otázka, dilema, každá z nich smerujúca k tomu Najvyššiemu. Všetky sú niečím originálne, mnohé veľmi vtipné, milé a odzbrojujúco nevinné.
----------
Milý Bože,
nemyslel som si, že fialová tak ide k oranžovej, kým som nevidel východ slnka, čo si urobil v utorok. To nemalo chybu. (Eugen)
...............
Milý Bože,
naša učiteľka hovorí, že severný pól nie je naozaj hore. Pomýlil si sa aj niekde inde? (Braňo)
................
Keď si taký múdry, nože, či rozlúštiš moju šifru: VDDL RBT CLJKS NT PSD KHLSM ATFO. Ak to rozlúštiš, tak zajtra zaprš, nech viem. (Jaro)

27.12.2012 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Skutočný príbeh českej doktorky Vlasty Kálalovej-di Lotti čitateľa oboznámi so životnými zápasmi, výhrami a prehrami tejto (podľa popisu autorky) nenápadnej, vzrastom maličkej, zato obdivuhodnej a nadpriemerne inteligentnej ženy, hovoriacej 14 jazykmi. Hoci jej životný úsek strávený v Bagdáde, kde založila československú nemocnicu, bol plný vypätia a dobrodružstva, najviac odvahy od nej osud očakával po príchode domov, práve v posledných dňoch vojny, kedy ju postihla obrovská životná tragédia. Vnútorná sila tejto ženy je zarážajúca a zviditeľnenie jej osoby cez literárne dielo bol nepochybne vynikajúci počin. Avšak jediné, čo mi na tejto knihe prekážalo, bol podtón akejsi všeobecnej idealizácie a chcem veriť, že to bolo spôsobené práve cenzurovaným vydaním (z r.1978), ktoré sa mi akousi náhodou dostalo do rúk. Bolo z neho zreteľne cítiť, že mnohé udalosti boli „okresané“ a podané tak, aby boli danou dobou spoločensky a politicky stráviteľné, skrátka, možno až príliš mi z mnohých viet dýchala na chrbát socíkovská strojenosť, umelá uhladenosť slovného prejavu...Silené potieranie všedného luxusu bežných Američanov a očierňovanie života na západe bolo miestami tak trochu úsmevné, i keď na druhej strane je pochopiteľné, že bez týchto „kozmetických zákrokov“ by kedysi kniha vydaná nebola....Predsalen, lekárka prežila veľkú časť svojho života v zahraničí a tieto životné úseky v knihe bolo nutné prijateľne podchytiť a popísať, inak by jej životopis stratil opodstatnenie. Napriek všetkému, je to trošku škoda, oveľa radšej by som sa o osude tejto zaujímavej ženy dozvedela bez spomínaných nánosov skresľovania a idealizovania.

27.12.2012

Něžnost Něžnost David Foenkinos

Príbeh nežný ako názov sám. Kupodivu v sebe nenesie ani štipku sentimentality, dokonca ani romantiky, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak by sa kniha dostala niekomu do rúk bez toho, že by si všimol národnosť autora, nemohol by nezaznamenať charakteristický podtón a šarm, pre francúzskych spisovateľov tak príznačný. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že pohodovosťou a nenútenosťou mi kniha čiastočne pripomínala štýl A.Gavaldy, možno aj z tohto dôvodu mi bola mimoriadne sympatická. Piaznivcom a konzumentom spomínanej spisovateľky Nežnosť určite sadne a pohladí čitateľskú dušu - veď čo iné očakávať od románu s týmto názvom....

28.11.2012 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Chatrč som čítala pomerne dávno a odvtedy ešte párkrát...Na jednej strane ospevovaná, na druhej zatracovaná a kritikou zvozená pod čiernu zem.. Dôvod, prečo som po nej svojho času siahla bol práve obrovský boj názorov jej zástancov a odporcov, čo vystupňovalo moju zvedavosť urobiť si názor vlastný. A tak ho mám.
Myslím, že Chatrč bola napísaná s úmyslom stiahnuť Boha z neba na zem a zobraziť ho vo svetle, v akom by sám chcel, aby ho ľudia vnímali. Teda ako toho, kto je tu za každých okolností s nami, pre nás a kvôli nám. To, že bol v románe zobrazený netradičným spôsobom, ako černoška za sporákom, je na prvý pohľad zarážajúce a odvážne, avšak keď človek dočíta, pochopí, čo tým chcel autor povedať - nie je dôležitá forma, ale podstata. Román je aplikovaný na skutočne ťažkú, bolestivú tému - únos a smrť dieťaťa. Určite mnohým napadlo, rovnako ako mne, že toto práve nebol ideálny ťah, že si mohol vybrať inú situáciu, menej citlivú, ktorá by rovnako splnila účel.. Autor však zrejme vie, čo robí - rozhodol sa stavať na extrémoch. Pretože práve tie sú najzreteľnejšie a s istotou zalarmujú naše zmysly, chápanie. A to je práve ideálna pôda pre vysvetlenie a pochopenie zmyslu, podstaty, jednoduchosti veci.
Ja som presvedčená, že pokiaľ táto kniha pomôže zorientovať sa aspoň jednému človeku, ktorému sa stalo niečo podobné, zažil (prežíva) ťažké životné obdobie, osobnú stratu, tragédiu, chorobu, duševnú bolesť - či už je veriaci, alebo nie - ak mu uľahčí jeho bolesť, ak mu pomôže vnímať svoje rozpoloženie v inom svetle, z iného uhla pohľadu, tak potom táto knihá má svoj zmysel. Nech už je jej literárna hodnota akákoľvek. Ak je v človeku aspoň kúsok altruizmu a empatie, tento fakt by poprieť nemal, a to aj v prípade, keď je mu Boh na míle vzdialený.

07.11.2012

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Keď sa skĺbi láska k historickým románom s láskou k tomuto fascinujúcemu mestu, potom je harmónia dokonalá. Táto 800-stranová tehlička je napriek obsažnosti jednou úžasnou jazdou, ktorá ponúka dokonalé výhľady a zážitky (takže nezabudnúť na foťáky!). Autor nás prevedie najznámejšími kútmi mesta a kľúčovými momentami jeho histórie od počiatku svojho vzniku až po dnešné dni a to skutočne originálnym spôsobom - formou románu, fikcie.. Román je poskladaný z príbehov viacerých postáv pochádzajúcich z jednej dynastie... To, že ide o jeden a ten istý rod, čitateľ poznáva podľa zaujímavej spoločnej dedičnej črty –pramienka bielych vlasov a prstov s rybacími blanami..

Rutherfurdov spôsob sprostredkovania histórie je nadmieru príťažlivý, som presvedčená, že ak by sa do učebníc dejepisu včlenilo zopár jeho príbehov ako osviežujúce vsuvky, učenie by bolo možno o máličko atraktívnejšie (i keď, teda, krátke zrovna nie sú, takže som skeptická, ako by sa k môjmu nápadu postavil vydavateľ učebníc a školstvo vôbec..). Kto nemá históriu celkom v malíčku, je fajn mať poruke notebook a priebežne googliť, ozrejmovať si konkrétne historické fakty, prenášať sa na opisované miesta – tento interaktívny spôsob čítania dodáva knihe 3D rozmer a určite ho odporúčam - takéto cestovanie v čase skvelý zážitok!

Keďže Londýn je jedna z mojích srdcových záležitostí, po vstrebaní tejto knižnej tehly sa na mnohé známe miesta pozerám celkom inými očami. Kto už sa s Rutherfurdom stretol, tak vie, že podobným spôsobom opísal históriu ďalších významných miest.. Takže ak niekomu učaroval Londýn, či iné jeho dielo, je to určite len začiatok putovania a objavovania dejín s týmto autorom po boku. Tak snáď sa na tejto literárno-historickej prechádzke niekde stretneme ! :-)

06.11.2012 5 z 5

Kantos Hyperionu Kantos Hyperionu Dan Simmons

Čo môže žena dodať k "brutálnemu" sci-fi príbehu ako je tento? Nič významné a prevratné to nebude, ale predsa len sa pokúsim. Nuž, začnem od začiatku. Očarená, navnadená Terrorom som hneď po prvých stranách pochopila, že toto bude iná šálka kávy. A nie tak celkom moja. Ale stalo sa, čo som nečakala, po úvodnom prekonaní rozpakov a mierneho sklamania z poznania, že nejde o fantasy (ako u predchádzajúcej knihy), ale o vážne sci-fi (ktorému až tak neholdujem..), sa postupne moje chuťové kanáliky začali otvárať novým chutiam nevšedného sci-fi príbehu siedmych pútnikov smerujúcich ku Hrobkám času.. až som si zrazu uvedomila, že to baštím...
Samotné príbehy jednotlivých hlavných postáv, v ktorých sa ozrejmil dôvod ich cesty, boli viac ako vzrušujúce (tlieskam autorovi) a rozhodne stálo zato prelúskať sa spletitosťou deja k záverečnému naplneniu ich osudov v konfrontácii s monštrom/tvorom/antikristom(?) -Štírom. Rozuzlenie bolo skutočne geniálne!

Nebudem sa však tváriť, že moje prvé dojmy po prečítaní sú vzletné. Skôr ako nadšenie na mňa doľahla vyčerpanosť... Úžasne náročná kniha na kvantum informácií, ktoré boli pre mňa ako ženu miestami veľmi ťažko stráviteľné a priznávam, že cez mnohé pasáže som sa prepracovávala so zaťatými zubami.. Mám pocit, že informácie som spracovávala aj vo sne a niekedy som mala chuť dať si preventívne tabletku na bolehlav.. Avšak verím, že mužská časť čitateľov sa na to pozerá inými očami a práve v takýchto pasážach sa vyslovene vyžívala :-).

V každom prípade, po strávení tejto 900-stranovej knihy dokonale prepracovanej do posledného detailu mám voči Mr.Simmonsovi veľký rešpekt (5* je na mieste...). I keď zostávam pri tom, že sci-fi nie je moja srdcová záležitosť a teraz si od tohto žánru potrebujem na nejaký čas poriadne oddýchnuť, je mi jasné, že po tomto autorovi opäť o nejaký čas siahnem.

09.08.2012 5 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Nenáročné čítanie s pointou, ktorá človeka zarazí, pokiaľ nepozná diela I.Levina.. Ak ste od neho už niečo čítali, alebo videli sfilmovanú knihu, tak sa podvedome necháte unášať dejom a čakáte, čím prekvapí tentokrát.. V tomto prípade - ozaj zábavná a originálna pointa. Je nad slnko jasné, že mnohým chlapom by takýto model domácej paničky maximálne vyhovoval, nehovoriac o tom, že hlavné využitie by som videla paradoxne u vystresovaných a večne nestíhajúcich manželiek :-) Mať po ruke a dať sa občas zastúpiť takýmto "dokonalým modelom" by bola neoceniteľná záležitosť :-) Bez výčitiek svedomia na pár dní niekam vyraziť s pocitom, že o manžela bude za ten čas stopercentne postarané (po všetkých stránkach) - no dokonalá predstava!!! Najväčšia výhoda - žiarlivosť absolútne nie je nutná :-)

17.06.2012

Pokánie Pokánie Ian McEwan

Pokánie som precítila, prežila a pretrpela osobitne s každou jednou z hlavných postáv. Postavenie každej z nich má hlboký rozmer, dáva čitateľovi veľa podnetov na analýzu počinov a ich dôsledkov, ktoré sú nedozierne.. V spojení s dokonalým McEwanovým rukopisom sa právom zaraďuje k najhodnotnejším dielam svetovej literatúry vôbec.. McEwan ma prekvapuje každou ďalšou novoprečítanou knihou, každá má iný nádych, iný štýl, niekedy ma až zaráža, či to písal ten istý autor (v tom dobrom zmysle slova), aj preto patrí medzi mojich najobľúbenejších.
Dokonale to vystihol paulhunter, k tomu už asi nie je čo dodať.

12.04.2012

Klobučníkov hrad Klobučníkov hrad Archibald Joseph Cronin

Klasika od môjho obľúbeného autora, ktorá má všetko, čo má dobrá kniha mať. Nie je to veselé čítanie, ale rozhodne kniha, na ktorú sa nezabúda.
Hlava rodiny – tyran a despota, strachom paralyzujúci svoju rodinu a celé mesto, nepripúšťajúci si akúkoľvek porážku, neschopý súcitu či emócii - toto je postava, okolo ktorej sa rozvíja rozvetujúci sa dej, tragédie, emócie, silné momenty. Človek pri tejto knihe zabudne na čas a svet okolo, čo sa deje len pri skutočne dobrých knihách...

13.09.2011 5 z 5

Majster šarkanov Majster šarkanov Khaled Hosseini

Vynikajúca kniha - rovnako ako Hosseiniho Tisíc žiarivých sĺnk – obidve sú tak silné a obsahovo hlboké záležitosti, že človeku prevrátia jeho priority na ruby.
Majster šarkanov je výpoveďou o sile priateľstva, o povrchnosti, krutosti, zbabelectve, morálnej sile, o hlase svedomia... Hasan - nenápadný, skromný chlapec z najnižšej spoločenskej vrstvy, s obdivuhodnou morálnou silou je jedna z natoľko výrazných literárnych postáv, ktoré sa dokážu natrvalo zapísať do čitateľskej pamäte a nezotrú ju ani kvantá ďalších prečítaných kníh, dokonca ani roky, ktoré uplynú od jej prečítania. O tom som presvedčená. Na nepohľadného chlapca s dušou anjela sa jednoducho nedá zabudnúť!

12.07.2011 5 z 5

Portrét mladého umelca Portrét mladého umelca James Joyce

Joyce nie je oddchovým čítaním, jeho diela sú vo všeobecnosti oceňované skôr náročnejšími čitateľmi. Na jeho štýl tzv.„voľného prúdu myšlienok“ si treba zvyknúť a vyžaduje si plnú sústredenosť. Portrét mladého umelca je rozprávaním mladého muža vychovávaného v jezuitskom kláštore, počas ktorého sledujeme jeho vlastné vnútorné zápasy, úvahy a ich postupné spracovávanie, čo vyúsťuje do charakterového formovania sa, odklonenia sa od pôvodných ideálov a osobnostnej premeny. Nie sú opomenuté ani pomerne rozsiahle filozofické pasáže o cirkvi, viere, dejinách, umení, zakomponované do úvah budúceho umelca. Prekvapilo ma, ako sa chronológia rozprávania v závere roztriešti na úlomky odkazov, samostatných myšlienok, otáznikov, čo môže u čitateľa vyvolať pocit zmätenosti, výčitiek z nedopovedaného. Joyce je jednými považovaný za literárneho génia, naopak mnohými označovaný ako preceňovaný autor. Je na každom, aby si vybral.

08.10.2013 4 z 5

Paula Paula Isabel Allende

Paula sa od ostatných diel Isabel Allende odlišuje tým, že nejde o klasický román, je to skôr autobiografická kniha - spoveď autorky, rozprávanie, ktoré zaznamenáva na papier pri smrteľnej posteli svojej 29-ročnej dcéry, ležiacej v kóme.
Ako na začiatku uvádza, tieto riadky adresuje dcére a dúfa, že raz precitne a bude si ich môcť sama prečítať a dozvedieť sa tak celú pravdu o svojej rodine, o svojich predkoch, zaujímavých, láskavých postavičkách, z ktorých každá nesie svoj neobyčajný životný príbeh. Kniha je prelínaním vlastných spomienok a dcérinho bolestivého príbehu ochorenia na porfýriu, v ktorom sa miesi matkina bolesť s nádejou, bojom za uzdravenie, neskôr rezignácia a vyrovnanosť s jej odchodom z tohto sveta, poznačená vierou v opätovné stretnutie na druhom brehu.

Autorka svoju minulosť sprostredkováva veľmi sympaticky, bez príkras, nezamlčiava svoje prešľapy, nebráni sa emóciám ani miernemu sentimentu. Postupne odhaľuje všetky zákutia svojej duše a kľúčové udalosti, ktoré ovplyvnili jej život, pričom ako známa neter niekdajšieho chilského prezidenta Salvadora Allendeho neopomína ani éru politického prevratu v Chille, so všetkými dopadmi na jej osobu a svoju rodinu, vrátane nútenej emigrácie do Venezuely. Pre jej fanúšikov je tiež rozhodne zaujímavé zoznamovanie sa s okolnosťami a motívmi, ktoré ju viedli k napísaniu svojich najslávnejších kníh.

Tým, čo sa zatiaľ s knihami I.Allende nestretli, určite odporúčam začať niečím iným, ako práve Paulou, je fajn sa najskôr prelúskať jej klasickými románmi, o to viac si človek neskôr túto autobiografiu vychutná.

10.12.2012 5 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Zvláštna, zvláštna a ešte raz zvláštna kniha. Rovnako trikrát výborná! Manžel Nicole Krauss nezaprel, že k nej patrí, predovšetkým štýlom, ktorý je typický "kraussovský", a tiež nádherným venovaním na začiatku knihy! Krásno-smutný príbeh odvíjajúci sa vo svete malého Oskara, ktorý stratil otca pri útoku na WTC, pričom moment vyrovnávania sa s toutou realitou a pátranie po súvisiacich okolnostiach sú niťou celého príbehu. Ten je popretkávaný krásnou detskou logikou, ktorú nám sprostredkuje počas svojich pátracích výprav, objavov, stretnutí, príbeh je plný krehkosti a jemného vtipu. Treba podotknúť, že je to čítanie skôr pre fajnšmekrov (rovnako ako diela N.Krauss), magicky záhadná skladačka kúskov života Oskara a ľudí okolo neho, pričom každý kúsok treba poriadne poobracať v rukách a precítiť. Poskladaný obrázok je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a zároveň fascinujúci, ako kniha sama.

01.06.2012 5 z 5

Večne spievajú lesy Večne spievajú lesy Trygve Gulbranssen

S určitosťou viem, že táto trilógia sa mi nikdy nezunuje. Naozaj krásne čítanie, ktoré spĺňa všetky atribúty dobrej knihy.
Klasika s neopakovateľnou atmosférou života v drsných podmienkach severského vidieka so všetkým, čo k tomu patrí.. Čítala som viackrát a určite ešte veľakrát budem..

21.05.2012

Čtyři poslední věci Čtyři poslední věci Paul Hoffman

Zatiaľ čo prvý diel som prečítala so zaujatím a pocitom, že išlo o nevšedný príbeh, aj keď mierne drsný, nadšenie z pokračovania sa nekonalo. Drsnosť naznačená v prvom diely prerástala do takých rozmerov, že toho bolo na mňa viac ako som dokázala vstrebať. Na jednom mieste príliš veľa odporností, hrôzostrašných popráv, bitiek, akcií, stratégií, podrazov,atď., atď... Možno muži to vidia inak, ako "akčnú záležitosť", ale mne sa dvíhal žalúdok. Chýbalo mi tam aspoň máličko z toho pozitívneho, čo ponúkal prvý diel a vďaka tomu všetkému som sa postupne začala v deji strácať. Ani len hlavná postava, ktorá spočiatku evokovala sympatie sa väčšinu deja neukázovala v príliš dobrom svetle, čím príbeh stratil akýkoľvek pozitívny náboj (pre mňa). Zaručene to bol autorov úmysel a vysvetlenie sa dostaví v záverečnej časti, ale sama sebou si nie som istá, či jej dám šancu vylepšiť skóre.

12.04.2012 2 z 5

Meno vetra Meno vetra Patrick Rothfuss

Niečo ako rozprávka pre dospelých. Navyše nenápadne medzi riadkami ukrýva veľa krásnych myšlienok, múdrostí. Rothfuss celý príbeh servíruje veľmi impozantne a prešpikováva ho presne mierenými dávkami humoru i jemnej romantiky. Prekvapujúco na konci človek zisťuje, že koniec nie je koncom,ale začiatkom - s veľkým otáznikom - a preto sa pokračovanie nedá opomenúť :-)

31.03.2012 5 z 5

Citadela Citadela Archibald Joseph Cronin

Všetko od A.J.Cronina stojí za prečítanie, sú to všetko knihy, ktoré rokmi nestrácajú na hodnote a každej generácii majú čo povedať. Jeden z mojich najobľúbenejších klasických autorov a jeho Citadela (v českom preklade Očistec) je skvost.

08.02.2012 5 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Kedysi som toto prečítala aspoň 5-6 krát, vtedy to bola z môjho pohľadu "bomba", pri čítaní som nepotrebovala ani jesť, ani spať.. Myslím, že táto kniha bola v svojej dobe natoľko známa, že netreba viac dodávať.

07.02.2012 5 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

Na základe skúseností s knihami či filmami s pompéznou reklamou v poslednej dobe pristupujem k takýmto titulom veľmi ostražito, keďže nafúknutá bublina často praská a zostáva po nej len sklamanie z nenaplnených očakávaní. Ale v tomto prípade som bola milo prekvapená. Čakala som predvídateľný dej a niečo v štýle sladkého príbehu, ale našťastie som sa nedočkala :-) Pre mňa - veľmi príjemná víkendová oddychovka.

23.01.2012 4 z 5