Paula

Paula https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2243/bmid_paula-s5h-2243.jpg 4 52 10

Románom Paula si Isabel Allendová vo svete opäť získala srdcia svojich čitateľov i odbornej kritiky. Hlboko dojímavý príbeh románu tematicky vychádza z tragickej osobnej skúsenosti autorky – zo smrti jej 28-ročnej dcéry. Začína sa ako list, ktorý píše matka svojej dcére, no postupne sa z neho stáva meditácia o matkinom živote a dcérinej smrti, popretkávaná spomienkami, bizarnými postavami a vlastnými zážitkami.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Slovart (SK)

Paula , 1994

Minipes
Minipes
27.03.2021

Kniha je naprosto úžasná, napsaná krásným jazykem. Několikrát jsem u ní brečela.

Ronny
Ronny
20.07.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla podruhé po mnoha letech a překvapilo mne, kolik z přečteného mne asi při prvním čtení nezaujalo. A to skutečné události z života spisovatelky. Velký obdiv před touto nezlomnou ženou. Hned jsem pátrala na internetu po jejím dalším osudu a byla jsem znovu fascinovaná její neskutečnou vůlí a chutí do života, dokonce se v r.2019 po třetí provdala ve věku 76 let!!! A prožívá skutečnou vášeň. V r. 2007 vydala její 2. autobiografickou knihu "The Sum of Our Days", kterou jsem si s dychtivostí objednala, neboť další osudy její rozvětvené rodiny jsou velmi zajímavé. Bohužel tato kniha nevyšla v češtině.
Z jejích ostatních knih mě velmi zaujal její 1. román "Dům duchů", který ji proslavil.

RyxiraAmyGinger
RyxiraAmyGinger
28.10.2017 4 z 5

Jako milovnice Isabel Allende jsem tuto knihu přečetla s velkým zájmem, třebaže zpočátku jsem se do ní musela trochu nutit. Je to neobyčejně jímavá zpověď ženy, které umírá před očima vlastní dítě a ona to snáší s nesmírnou sílou a láskou.

nenúfar
nenúfar
18.08.2016

Nikdy bych nechtěla zažít to co si prožila autorka této knížky. Úžasný příběh!

Muhibbis
Muhibbis
06.03.2015 5 z 5

Keby toto bol hollywoodsky film, získal by Oscara. Spisovateľka, ktorá prečkala rozvod rodičov, matkinu novú svadbu, vlastný rozvod, narodenie dvoch detí, pomalé umieranie jedného z nich, ba dokonca aj Pinochetov režim, počas ktorého pomáhala tým, ktorých prenasledoval. Dojímavé a úprimné rozprávanie o vlastnom živote jednej juhoamerickej dámy, ktorej konanie nemusíte vždy schvaľovať, ale v konečnom dôsledku s ňou budete vždy sympatizovať. Na konci som sa skoro rozplakala...

Clara del Valle
Clara del Valle
19.12.2014 5 z 5

Knihu jsem četla už dvakrát, pokaždé mimořádný zážitek ze strhujícího vyprávění.

HannyC
HannyC
03.01.2013 5 z 5

... knížka o skutečném životním příběhu, který si nikdo nepřeje prožít ... o příběhu plném lásky a utrpení ... o opravdové lásce, opravdovém životě a opravdové smrti ... smrti v té nejhorší variantě ... přesto laskavé a milosrdné ... ano smrt je milosrdná a z této knížky to cítíte každým slovem ... které přes slzy mnohdy nevidíte ... probrečela jsem dny ... a přesto jsem se ke knížce vždy vrátila a toužila vědět ... doufat a věřit ... opravdu věřit, že naděje umírá jako poslední ... pokud snad máte podobnou zkušenost, nechť vám knížka pomůže "ulehčit" břemeno, které vám bylo osudem naloženo ...

... díky této knížce věřím, že "kouzlo" milosrdné smrti ... je defacto potvrzením tvrání života .. i když v jiné realitě ...

Renava
Renava
10.12.2012 5 z 5

Paula sa od ostatných diel Isabel Allende odlišuje tým, že nejde o klasický román, je to skôr autobiografická kniha - spoveď autorky, rozprávanie, ktoré zaznamenáva na papier pri smrteľnej posteli svojej 29-ročnej dcéry, ležiacej v kóme.
Ako na začiatku uvádza, tieto riadky adresuje dcére a dúfa, že raz precitne a bude si ich môcť sama prečítať a dozvedieť sa tak celú pravdu o svojej rodine, o svojich predkoch, zaujímavých, láskavých postavičkách, z ktorých každá nesie svoj neobyčajný životný príbeh. Kniha je prelínaním vlastných spomienok a dcérinho bolestivého príbehu ochorenia na porfýriu, v ktorom sa miesi matkina bolesť s nádejou, bojom za uzdravenie, neskôr rezignácia a vyrovnanosť s jej odchodom z tohto sveta, poznačená vierou v opätovné stretnutie na druhom brehu.

Autorka svoju minulosť sprostredkováva veľmi sympaticky, bez príkras, nezamlčiava svoje prešľapy, nebráni sa emóciám ani miernemu sentimentu. Postupne odhaľuje všetky zákutia svojej duše a kľúčové udalosti, ktoré ovplyvnili jej život, pričom ako známa neter niekdajšieho chilského prezidenta Salvadora Allendeho neopomína ani éru politického prevratu v Chille, so všetkými dopadmi na jej osobu a svoju rodinu, vrátane nútenej emigrácie do Venezuely. Pre jej fanúšikov je tiež rozhodne zaujímavé zoznamovanie sa s okolnosťami a motívmi, ktoré ju viedli k napísaniu svojich najslávnejších kníh.

Tým, čo sa zatiaľ s knihami I.Allende nestretli, určite odporúčam začať niečím iným, ako práve Paulou, je fajn sa najskôr prelúskať jej klasickými románmi, o to viac si človek neskôr túto autobiografiu vychutná.

zuzulique
zuzulique
27.07.2012 5 z 5

Neviem ako to tá Allende robí, ale ja je každú knihu hltám od prvého riadka po posledný. Mala som s autorkou istý čas pauzu a doma ma čakali ešte tri tituly : Skazené dievča, Inés, má drahá a voľba padla na ten tretí, na Paulu. Určite neľutujem, čas strávený s touto knihou bol čarovný ako samotný magický realizmus. V tejto knihe je ho síce pomenej, ide skôr o ten autobiografický magický realizmus, ale ako sme zvyknutí u samotnej autorky, stretnete sa tu s množstvom neskutočných postáv s výnimočnými schopnosťami či vlastnosťami. Ako jediná spomedzi jej kníh je táto nebeletristická, no napriek tomu sa číta ako pútavý príbeh. Pasáže plné spomienok, v ktorých píše svojej chorej dcére pomyselný list, sa striedajú so stranami plnými smútku, ktorý prežíva sama Allende a celá jej rodina. Samozrejme ani v tomto románe nezabúda na zakomponovanie historických, politických a spoločenských udalostí, vďaka čomu nám dovolí nahliadnuť aj to týchto sfér jej života. Ozajstný fanúšik autorkiných románov ocení aj to, že sa dozvie, čo predchádzalo napísaniu jej prvého románu Dom duchov a ďalších.

myšpa
myšpa
19.02.2012 5 z 5

Nádherná kniha. Je zde popisován skutečný příběh, který zasáhne snad každého citlivého čtenáře.