Rainbow_Owl Rainbow_Owl komentáře u knih

Nádhera. Čítala som celú sériu HP niekoľkokrát, toto ilustrované vydanie perfektne dotvára čarovnú atmosféru príbehu.
Pre fanúšikov must have.

22.10.2020

Poviedky o Rusku Poviedky o Rusku Dmitry Glukhovsky

Alkoholizmus, triedne rozdiely, korupcia, politické idoly, zmanipulované média - hlavne témy krátkych poviedok. Absurdita aj smiech. Zvláštna kniha - čítala sa rýchlo a ľahko, ale na druhú stranu nie všetky poviedky sa mi páčili, bolo to ako na kolotoči.
"Rusko sa nedá pochopiť rozumom..."

12.10.2020 3 z 5

Domofón Domofón Zygmunt Miłoszewski

Domofón nie je žiadne majstrovské dielo, ale úplne mi padlo "do noty" ma dva daždivé jesenné večere. Motívy knihy neboli nič nové, ale aj tak ma to bavilo. Taká ľahko čitateľná oddychová kniha pre milovníkov hororov. Nenadchne ani neurazí, ale na prvotinu autora je to slušné. Osobne ma potešila komunistická atmosféra paneláku, ktorá je u nás typická - sama v podobnom bývam.

12.10.2020 4 z 5

Budúcnosť Budúcnosť Dmitry Glukhovsky

"Humánna" Európa budúcnosti. Nesmrteľnosť, večná krása, večná mladosť. Ale má to jeden háčik - nič nie je zadarmo - večný život sa dá zaplatiť tým, že nebudete mať potomkov. Ak máte deti čaká vás rýchle starnutie - vylúčenie so spoločnosti a nakoniec smrť.
Reálne vykreslenie budúcnosti, ľudstvo je premnožené a obyvateľstvo je regulované. Reguláciu zabezpečuje komando Falangy, hlavným rozprávačom príbehu je Jan, ktorý tiež patrí do Falangy.
Príbeh sa čítal fajn, nemôžem napísať, žeby som sa nudila, alebo by mi vadil štýl písania. Čo mi asi v polovici knihy začalo vadiť bola sentimentálnosť a náhly prerod hlavného hrdinu - na dystopický román na môj vkus až príliš romantiky.
V knihe sa našlo aj veľa pekných myšlienok, páčila sa mi symbolika s ktorou sa Dmitry zahrával (masky Apolóna, názvy veží,..).
V porovnaní s Metrom 2033, Metrom 2034 (ktoré je podľa mňa skvelé) a úžasným atmosférickým Textom je to na 3*.

"Debilom nesmiete dôverovať, ale veriť slabochom je ešte nebezpečnejšie."

09.10.2020 3 z 5

Rusko (Zbožňované, aj zatracované) Rusko (Zbožňované, aj zatracované) Pavel Hirax Baričák (p)

Pekný cestopis, na oddych ako stvorený. Do Ruska sa vždy rada vraciam, je príjemné si prečítať zážitky a názory cestovateľov.
Odporúčam najmä ľuďom, ktorí plánujú výstup na Elbrus.
Jedna hviezdička dole kvôli politike v knihe. Nebolo jej tam veľa, ale z môjho pohľadu politika- respektíve názory týkajúce sa politiky či režimov do cestopisov nepatria.

22.09.2020 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Skvelá Kingova prvotina. Náboženský fundamentalizmus, dievča s nadprirodzenými schopnosťami, stredoškolské útrapy a šikana. Čo môže z tejto kombinácie vzísť?
"Všetci len nenávidia a nikdy s tým neprestanú".

02.09.2020 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Príbeh, z môjho pohľadu, jednej veľmi silnej ženy, ktorá je pre šťastie svojich detí schopná spraviť čokoľvek. Ale naozaj čokoľvek...
“Sometimes being a bitch is all a woman's got to hold on to.”

26.08.2020 5 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Moje prvé stretnutie so severskou krimi. Výborne, kniha sa čítala sama. Lisbeth je skvelá postava, veľmi som si ju obľúbila. Pri čítaní som si postupne uvedomovala názov knihy...
"Ženy miznú stále. Nikomu nechýbajú. Prisťahovalci. Ruské ku*vy. Každý rok prejdu Švédskom tisíce ľudí."

21.08.2020 5 z 5

Cudzinec – Podobnosť čisto nenáhodná Cudzinec – Podobnosť čisto nenáhodná Renée Knight

Rýchly spád, rýchly dej, žiadne omáčky či zbytočné opisy. Kniha ma bavila napriek tomu, že už pred polovicou som šípila kde bude asi "pes zakopaný". Odporúčam každému, kto hľadá nenáročné, rýchle a oddychové čítanie.

23.06.2020 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

"V podstate urobil všetko správne, ale bolo to jedno - aj tak pôjde do pekla. Život na zemi je zariadený tak, aby sa všetci ľudia dostali okamžite do pekla. Najmä v Rusku."
- tento citát z môjho pohľadu dokonale vystihuje celú knihu Text - z každej stránky na mňa dýchala beznádej, smútok tma.
Pre mňa to bolo skvelé dielo, keby to išlo dám aj 10 hviezdičiek! Štýl písania, atmosféra- pre mňa jednoducho dokonalosť.
Každé jedno miesto v knihe poznám, Rusko, aj jeho srdce- Moskvu som navštívila niekoľko krát, možno aj z tohto dôvodu ma Glukhovsky doslova vtiahol do knihy, keby som mala čas zhltnem ju na jedno posedenie.

18.06.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Moja prvotina od autora, príbeh bol fajn, ľahko čitateľný, potešila hlavná ženská postava. Síce knižku nezradím medzi svoje knižné lásky, ale stála za to. Teraz sa môžem vrhnúť na Marťaňa, zámerne som chcela najprv prečítať Artemis aby som ich neporovnávala a nebola sklamaná.

11.06.2020 4 z 5

Vitajte v KĽDR! Ako ukradnúť nosorožca a poraziť vietnamskú mafiu Vitajte v KĽDR! Ako ukradnúť nosorožca a poraziť vietnamskú mafiu Marek Boško

Oddychové čítanie, ktoré nenadchne ani neurazí. Na 3 hodinky vás odpúta od každodenných starostí, prípadne poslúži ako pauza medzi ťažšími knihami.

09.04.2020 3 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Láska na prvé prečítanie.

03.04.2020 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Mňa džentlmen moc nezaujal. Knihu som prečítala na odporúčania, pre niektorých to bola dokonca naj kniha roku 2019. Uznávam, bolo tam pár pekných myšlienok, ktoré ma donútili sa zamyslieť, ale to je asi tak všetko. Veľmi zdĺhavé opisy príborov a všetkého možného - keby ich nebolo kniha by mala tak polovicu.

25.03.2020 3 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Ja vlastne neviem. knihu som dosť dlho odkladala, na základe recenzií som nevedela čo mám od nej čakať. V konečnom dôsledku to nebolo zlé, len som ostala mierne zmätená. Každopádne vývoj vzťahu Jacka a Pištoľníka sa mi páčil asi najviac. Stretnutie Pištoľníka s Mužom v čiernom bolo pre mňa maximálne divné - filozofická vsuvka o vesmíre, komerčnosť a nekonečnosti mi tam proste nesedela. Možno sa dozviem v dalších dieloch.

22.01.2020 3 z 5

Nádherná kniha. Mala som ju pár rokov doma, keď som ju dostala vôbec mi nesadol štýl písania. Pri upratovaní knižnice som si povedala, že jej dám ešte šancu. A dobre som spravila. Putovanie hobita Bilba má úplne pohltilo, knihu som prečítala na jeden dych. Dej sa odohrával veľmi rýchlo, ani chvíľu som sa nenudila. Už teraz sa teším na ďalšie autorove knihy. Odporúčam prečítať každému fanúšikovi fantasy.

28.12.2019 5 z 5

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Skvelá kniha, pri opisoch vývoja chirurgie mi behali zimomriavky po chrbte! Odporúčam prečítať každému kto sa zaujíma o históriu lekárstva.

12.12.2019 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Skvelé voľné pokračovanie prvej knihy. Po prečítaní recenzií na Metro 2034 som mala miernu obavu, že ma bude kniha nudiť, ale opak bol pravdou. Jednotlivé kapitoly som doslova hltala. Oceňujem filozofický pohľad autora na metro, opis vnútornej psychológie postáv. Napriek tomu, že Arťoma tam bolo minimum jeho miesto bravúrne nahradila Saša. Mne sa kniha naozaj veľmi páčila, rada sa k nej ešte raz vrátim. Ako napísal Homer, moskovské metro je archa pre každého z nás. Jednoznačne odporúčam prečítať.

25.08.2019 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Moja prvá kniha od tohto autora, hodnotím na výbornu!

22.08.2019 5 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Kniha, ktorá opisuje emocionálne hrôzy vojny, pátranie po obetiach, opisuje momentálny stav. Knižka je pomerne malička, možno preto ma nestihla úplne pohltiť. Každopádne ak sa zaujímate o problematiku na Balkáne, určite sa oplatí prečítať.

12.08.2019 3 z 5