OnlineRADOST

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tak smutné, tak pravdivé, tak dobře napsané. Žijeme a myslíme si, že svým úsilím, svým chováním a svými činy dosáhneme všeho, co si přejeme. Že náš život bude krásný.
A skutečnost? Přečtěte si o jedné takové skutečnosti, tak podobné mnoha dalším.
Je to příběh o obyčejných životech v neobyčejné, hrozné době. V celých svých dějinách lidstvo samo sobě podobně hrozné doby opakovaně vytváří. Opravdu je nepoučitelné?
Jak byste v té době žili vy? I pro takové zamyšlení je dobré si tuto skvělou knihu přečíst.

03.04.2017

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Děkuji paní Morštajnové za tuto knihu. Zmapovala v ní posledních osmdesát let života v naší zemi. Sedmdesát z nich jsem zde prožila a oceňuji střízlivost i věrohodnost, s jakou se jí to povedlo. Skvěle charakterizovala jednotlivé postavy tohoto rodinného (ale přeneseně i českého) životního příběhu. Každá z nich má svůj pohled, svou pravdu, svou víru, svůj způsob jak přežít a obstát v tom, co jim život nachystal. Není to ohromující, akční a strhující román. Je to klidné vylíčení uvažování a činů lidí kolem nás, kteří jednali i milovali tak, jak uměli nejlépe. Kniha o ztrátách a o mlčení, které může být východiskem i zhoubou.

25.04.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Dalo by se říci: A tak šel život .... U nás, v průběhu 20. století. Jenže je kumšt napsat to tak svižně, s jiskrou, bez zbytečných slov, se znalostí lidí. Poutavá četba o obyčejných lidech od velmi nadané autorky.

16.05.2015

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Málokdy se tak skvěle povede vystihnout povahu stárnoucího rezignujícího člověka i jeho "znovuzrození". Všechna čest autorovi i překladatelce.

01.11.2015

SynSynJo Nesbø

Ano, život není jen černý nebo bílý, lidé nejsou jen dobří a zlí, všechno zraje a vyvíjí se. I vztah syna vzhlížejícího k otci, zatracujícího otce, znovu obdivujícího otce, mstícího i rozčarovaného, a konečně dospěle chápajícího. V každém z nás je mnoho stránek, emocí i schopností. A to zde autor skvěle vyjádřil. Napínavá četba, která určitě nebyla ztrátou času.

25.01.2016

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Dobrá, čtivá, přínosná kniha. Autorka správně zvolila střízlivý styl- vždyť Anna, Alžběta i Anežka žily obyčejné životy, ovlivňované událostmi v naší zemi v průběhu celého 20. století. Do vínku jim ale byly dány rozdílné povahy. Každá z nich v sobě nesla určitou životní sílu, určitou míru talentu, hrdosti, lásky i schopnosti řešit životní situace. Právě vykreslení jejich povah a jednání dává dílu plastičnost a poselství čtenářům. Za svá rozhodnutí jsme zodpovědni a budou ovlivňovat nejenom náš život. Hrdinky knihy zdaleka nejsou líbivé, sympatické a obdiv vzbuzující postavy. Ale přesně takové tady žily a žijí. A každá z nich v sobě skrývá něco na první pohled nepostřehnutelného.

17.01.2014

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Kniha plná myšlenek. Kniha o ztrátě myšlení. O nechtěném a nezadržitelném odcházení. O tom, jak to je, když mozek odchází rychleji než tělo. Smutné, empatické. Konejšivé pro ty, kdo toho byli svědkem.

14.09.2018

VykrvácetVykrvácetMichael Robotham

Líbilo se mi příběh číst i se nad ním zamýšlet. Co, kdo a proč? Nabízející se vysvětlení není tak přesvědčivé, jak by se zdálo. A odhalování souvislostí nutí hledat stále dále a dále. Největším pomocníkem je schopnost číst v lidech. To se hlavnímu hrdinovi velmi dobře daří, navzdory osobním problémům. Vůbec mi nevadilo, že jim byl dán takový prostor.

18.12.2019

PohřbeníPohřbeníEllison Cooper

Skvělé! Již dlouho mi "oddychová" kniha neposkytla takové odreagování, tolik napětí , podnětů k přemýšlení a nových poznatků. Toho špatného psychopata jsem si vytipovala dobře, ale stále mě něco mátlo. A existenci dobrých psychopatů jsem si dosud vlastně ani neuvědomovala. Těším se na pokračování série, první dvě knihy jsou výborné.

24.11.2020

SlavíkSlavíkKristin Hannah

V každé době způsobuje lidstvo samo sobě nepochopitelná příkoří a hrůzy. Ve jménu čehokoliv. A lidé v tom musejí žít. Žít tak, aby sami sebou nemuseli pohrdat. Slavík je krásná a kniha o tom, jak to zvládli či nezvládli obyčejní lidé z jednoho městečka ve Francii za druhé světové války. Kniha k zamyšlení. Díky za ni.

21.11.2017

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Skvěle popsaný život i povahy lidí v mém kraji. Tvrdé podmínky, pokora i revolta, pracovitost, bohabojnost, radosti i zoufalství synků a děvušek. Těším se na pokračování.

06.03.2020

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Mistrně podaná strohá výpověď o dětství a mládí bohaté holčičky. O kráse i tíze života a všech ztrátách, které musela prožít. A především o lidech, jejich chování v měnících se podmínkách. O vnitřní síle i zbabělosti. O lásce i touze vlastnit a podmanit si.
Zuzana se narodila ve stejné době jako mí rodiče - neustále jsem srovnávala jejich život s životy knižních hrdinů. Všichni "jen tak normálně" žili - stejně jak my dnes. A do toho plíživě, ale rychle, vstupovala oklešťující opatření a nařízení. Děje se tak v každé době, děje se tak i nyní. Důvody a cíle bývají rozdílné. Kéž by lidé měli takovou vnitřní sílu, aby všechna úskalí zvládli v souladu se svým svědomím. Stejně jak Zuzana.

28.11.2020

Dokonalé stopyDokonalé stopyHelen Fields

Nejen stopy, i audio kniha namluvená Janem Šťastným je dokonalá. Nechala jsem se pohltit napínavým dějem, snažila se proniknout do mysli pachatele, fandila vyšetřovatelům i obětem. Odpoutala jsem se od vlastních starostí, prožívala dokonalou hrůzu vylíčenou slovy autorky a výborně jsem si u této detektivky odpočinula. Těším se na druhý díl.

20.04.2019

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Další skvělé pokračování této série. Každý z dílů řeší některý ze závažných společenských problémů současnosti a zároveň i vykresluje povahy a způsob myšlení jednotlivých postav. Stále více odkrývá zázemí života jednotlivých členů Kimina týmu a tím velmi přidává na čtivosti i pochopení jejich jednání. Četla jsem celou sérii, tento díl patří k nejlepším. Těším se na nová pokračování.

22.06.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

Bára a Katuška. Baruna a Katuška. Panovačnost, omezenost, nedostatek empatie i lásky. Domov? Šťastné dětství?
Velmi silný příběh. Skvělé, paní Petro Dvořáková!

02.05.2020

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Občas se mi vynořují vzpomínky na dětské čtení. Na to nádherné dobrodružství, které mi poskytovaly knihy o jiném světě. Tato je jednou z nich. Vybavuji si i její vzhled, protože byla naše vlastní a s bráchou jsme ji často brali do rukou. Knihy z veřejné knihovny byly zabalené do hnusného nažloutlého tuhého papíru, ty zaujaly jen obsahem.

25.11.2020

Osada havranůOsada havranůEduard Štorch

Uběhl celý dlouhý život, co jsem se prostřednictvím této knihy vydala hluboko do časů minulých a prožívala dobrodružství Havraního Pírka a Veveřice. Díky, pane Štorchu, za vaše knihy. V dětství na mě velmi zapůsobily.

25.11.2020

Mrtvé vzpomínkyMrtvé vzpomínkyAngela Marsons

Napínavé, se širokou plejádou možných pachatelů (neuhodla jsem toho skutečného) a důmyslnými napodobeninami dávných zločinů, pro Kim nezapomenutelných a zdrcujících. Přímo nabité dějem a dobrou spoluprací sehraného týmu.
Přesto mám výhrady. Motiv pachatele byl pro mě nepřesvědčivý. Obětí i podezřelých bylo velmi mnoho. Jistě, vyžadoval si to životní příběh hlavní postavy a bylo to vše důmyslně propojeno. Ale přece jen - ten písmenkový hrnec trochu přetékal.

16.12.2020

Koho vypijou liškyKoho vypijou liškyLidmila Kábrtová

Skvělý nápad, výborné zpracování! Málomluvná výstižná výpověď nejen o dětství prožitém v období normalizace, ale i politickém pozadí, o školství, životě na vesnici, módních trendech, mezilidských vztazích, životní úrovni, o zahořknutí matky, agresivitě a alkoholismu otce, o moudrosti dědečka - posla starých časů. A jak pravdivé - ano, v tom jsme žili. Na rodinné poměry a vztahy měli možná mnozí větší štěstí, ale politické a společenské klima působilo neúprosně všude a na všechny.
Je velké umění vylíčit to tak dokonale několika padesátislovnými kapitolami. Knihu považuji za svěží a výrazné české literární dílo roku 2013.

07.06.2013

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

Úžasné poselství o nelehké době. Nepatetické, vnímavé, jednoduše, přesto mistrně napsané. Vzpomínky zrcadlící situace a moudrost i osobitost těch, kdo autora provázeli krátkým úsekem jeho dětství. Střípky, které vám uvíznou v mysli.

15.01.2014

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

Skvělé. A uvěřitelné, i když v mnohém šokující. Tento díl dokonce předčil ty předcházející.

30.12.2019

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Probírám se obrázky dávných vydání Babičky a rázem se objevila VZPOMÍNKA. Je mi asi devět let, jsem nemocná, ležím a už opravdu nemám co číst. Z nouze vytáhnu z rodičovské knihovny Babičku (rok vydání 1940) a čtu. Nelíbí se mi, ale nečíst se mi nelíbí více. Tyrl! Co je to za pitomé jméno! Tolik dětí a všichni se mají rádi! To jen já s bráchou se stále zlobíme a bijeme? Ale pak najednou je tam kněžna a návštěva na zámku. Jak v pohádce. A co teprve Viktorka u splavu a uhrančivé oči! Do těch bych se také zakoukala, na ty věřím. No dočetla jsem, vyléčila jsem se, ale vzpomínka přetrvala přes šedesát let. Nebyla jsem Babičkou nadšená. Stejně jako pak mé děti při povinné četbě. Ale určité kouzlo ta kniha má, když vzpomínka na ni je věčná.

17.10.2020

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Existuje spravedlnost? Nakolik může člověk ovlivňovat svůj osud a nakolik o něm rozhoduje společnost, politika, lidé? Co je to vlastně domov? Co zapomínat, co odpouštět, jak chápat další generace? Zajímavá kniha. Nejen o osudu Gerty Schnirch, brněnské dcery Němce a Češky.

(citace,str.378) Koukala se na ten náš stát jako na něco, do čeho nepatří a čím šíleně opovrhuje. Po těch sáhodlouhých výlevech, co si mi stěžovala, jak ji odsud Češi vyháněli a jak ji nikdy nepřijali! koukala jsem se na ni jako na cvoka. Jako by v mojí mámě byly dvě ženské. Jedna ta ukřivděná německá, co ji vyhnali z domu, a druhá nadřazená německá, co se Čechoslovákům, mezi kterými žije, jen posmívá. A ta česká, co v sobě vždycky viděla, ta jako by někam zmizela.

12.09.2011

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Brilantně napsaná kniha o lidskosti v období nelidskosti. Musím souhlasit s vypravěčkou, přepracovanou smrtí: Lidstvo mě děsí. Je třeba se bát jeho schopnosti zneužívat slova. Děje se tak všude kolem nás, v každé době...

23.01.2012

Kniha plná nadsázky, humoru a absurdit, která nám říká, abychom se radovali ze života a nebrali všechno tak vážně…

24.03.2013

ČarodějniceČarodějniceCamilla Läckberg

Tentokrát to Camilla přepískla a vyčarovala kočičkopejskovský dort, obsahující snad všechny problémy současnosti a k tomu průběžně stoupající počet vražd. Okořenila 400 let starou esencí, nešetřila kapkami tajemnosti, zloby a nenávisti, nápojem lásky, hřebíčky šikany a tvrdými oříšky rodičovství. Snad jen invaze mimozemšťanů chyběla. Což o to, jednotlivá sousta chutnala dobře a dokonce probouzela chuť na další, ale spořádání celého megadortu a efektnich závěrečných ozdůbek mi způsobilo potíže, zmatečný mozkobol a znechucení. Asi miluji střídmost. Raději bych ochutnala jen lžičku čarodějnického lektvaru, než takovou nálož hořkosladkostí.

05.06.2018

Maryčka MagdonovaMaryčka MagdonovaP. Bezruč (pseudonym)

Můj opětovný návrat k Bezručovi. Inspirovala mě vyhlídka z Lysé hory, pohled do údolí s vesničkami opěvovanými autorem, tak hluboce spjatým s tímto krajem. Maryčka mě provází celým dlouhým životem - školními léty, procházkami kolem její havířovské sochy, symbolizací zdejších pracovitých, odhodlaných, zoufalých a vnitřně silných žen.
Plakala Maryčka Magdonova... Dnes by možná byla šťastnou dívčinou - ale v kraji, který už téměř pohřbil svou hornickou minulost. Dnes pláčou především ti tvrdí chlapi, ti z dolů a harend, pamětníci.

29.07.2019

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Skvělé. Poslouchala jsem jako audioknihu a já jsem to tomu chlapovi (četl Pavel Batík) normálně věřila, chápala jsem ho a sdílela i tu jeho beznaděj. Všechna čest autorce. Myslím, že to opravdu "trefila".

26.10.2019

Na dněNa dněR. Caine (pseudonym)

Napínavé, akční a nervy drásající psychodrama o životě rodiny odhaleného a uvězněného sériového vraha. Kdo je tady největší obětí? A jak bychom se my sami chovali k hlavním aktérům příběhu? Kniha poskytne nejen dobrou četbu a napětí, ale i náměty k přemýšlení. Protože je těžké uvěřit, je těžké důvěřovat, je těžké pochopit. Je lehké nechat se strhnout veřejným míněním i "idoly" všeho druhu. Doporučuji.

20.08.2020

Pochovaní zaživaPochovaní zaživaDominik Dán

Tento díl se mi moc líbil, i když byl smutný a bolestivý. Stáří už takové je samo o sobě. A když zklamou a chovají se necitelně ti, kteří by ho měli dělat veselejším a příjemnějším, je to velmi zlé. Neomluvitelné. Ale obávám se, že ne ojedinělé.
Druhá dějová linie, týkající se pomsty za Petřino zranění, neměla v kontextu s vyšetřováním smrtí klientů ústavu pro mě až takovou váhu. Možná si zasloužila samostatný příběh.

09.11.2020