Radka_p Radka_p komentáře u knih

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha útla rozsahom ale veľká obsahom, miestami ma pri jej čítaní premkol strach, že aj takto môžeme dopadnúť. Najmä keď som si tak spomenula koľko odoberateľov majú knižné kanály na youtube a koľko fashion kanály, koľko priestoru majú v nákupných centrách obchody s oblečením akoľko kníhkupectvá atď, atď... Spôob akým bola kniha napísaná mi až tak veľmi nevyhovoval, no túžba vedieť ako to so spoločnosťou dopadne ma nútila čítať ďalej.

18.09.2016 4 z 5

Čo bolo potom Čo bolo potom Jojo Moyes

...nebola to zlá kniha, ale niektoré príbehy by proste nemali mať pokračovanie

02.09.2016 3 z 5

Zoznam všetkých želaní Zoznam všetkých želaní Lori Nelson Spielman

Čakala som ľahký román a preto som knihu brala so sebou na dovolenku k moru. Keď som si pod slnečnými okuliarmi utierala slzy dojatia došlo mi, že to nebude len taká klasická gýčovina. Hlavná postava sa počas celej knihy vyvýjala, posúvala a plnila sny svojho násťročného ja....a mňa donútila sa zamyslieť nad tým, aké sny som niekedy mala ja :)

28.08.2016 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Občas som sa zasmiala, občas som aj zachytila nejakú tú myšlienku a keď píšem občas tak tým myslím občas za jeden večer, počas ktorého som knihu prečítala. Nemyslím si, že o dva týždne si budem pamätať niečo z knihy Krava nebeská ale na chvíľkový oddych prijemné čítanie.

28.08.2016 2 z 5

Vymyslela som si ťa Vymyslela som si ťa Francesca Zappia

Všetkými piatimi dávam všetkých päť hviezdičiek za krásne postavy, ktoré autorka v knihe vytvorila!!!

28.08.2016 5 z 5

Celebrity pro Afriku Celebrity pro Afriku Helen Fielding

Príjemná kniha so zaujímavou témou, dej postupne gradoval a najväčšie napätie by som na posledných 15 stranách skutočne nečakala. Trošku škoda, že ak to mal byt sladký román, tak trojuhoník, ktorý "chcel vzniknúť" medzi hlavnou hrdinkou a dvoma mužmi v jej živote, bol zachytený tak...veľmi málo až nijako. A ak to chcel byť príbeh o Afrike tak v knihe mohlo byť viacej opisov, obrazov, vtiahnutia do krajiny, proste viac Afriky. Ale čítalo sa to príjemne.

20.08.2016 3 z 5

El Camino Cesta, ktorá vedie domov El Camino Cesta, ktorá vedie domov Anikó Sándor

Knihu som čítala pomerne dlho keďže som v nej nezachytila žiadnu pútavú líniu, ktorá by ma donútila prečítať viac ako jednu kapitolu "raz za čas". Nenašla som ani cestopisecké popisy miest, ktorými prechádzala a tie by som si prečítala veľmi rada. Nádej svitla na konci, keď som čakala, čo autorke Svätojakubská cesta prinesie ale žiadne WaW sa nekonalo. V každom prípade ide o príjemné čítanie, ktoré občas vyruší autorkina odbočka k nejakej dôležitej téme z jej života.

10.08.2016 3 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Niečo úplne iné som čakala od tejto knihy, strach z vojny, snahu vyhnúť sa narukovaniu, nenávisť.....ale dostala som úplný opak. Neskutočnú hrdosť a lásku k vlasti, túžbu ísť brániť svoju krajinu, prekonávanie ľudských možností a nespočetne veľa osudov žien, ktorých mená som si až nedovolila neprečítať celé. Ťažko a zároveň ľahko sa čítala táto kniha, napísaná bola veľmi čtivo ale samotný obsah bol veľmi ťažký na to, aby sa kniha dala prečítať za pár chvíľ, nešlo to, už len z úcty k ženám, ktorých vojnové životy kniha zachytávala.

22.06.2016 5 z 5

My deti zo stanice ZOO My deti zo stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Počas čítania knihy som pri každom odvykaní a opävnom spadnutí do závislosti uvažovala kedy to už konečne skončí a čím ďalej tým viac som bola sklamaná, otrávená. Kniha pre mňa nie je literárnym skvostom štýlom akým je napísaná ale skôr výpoveďou ktorú podáva. Páčila sa mi miera sebareflexie ktorú autorka dokázala podať a na niektorých miestach som mala pocit, že prešla niekoľkoročnou terapiou, že dokáže tak konkrétne a jasne pomenovať príčiny vzniku závislosti.
Najšokujúcejšou bola pre mňa paradoxne redakčná poznámka na záver, ktorá sa venuje tomu ako to nakoniec dopadlo...

02.06.2016 4 z 5

Odvrátená tvár lásky Odvrátená tvár lásky Colleen Hoover

Colleen Hooverová vie ako manipulovať s citmi čitateľa a to sa jej podarilo aj v tejto knihe. Nádherný príbeh lásky, pekné postavy, samozrejme hlavný hrdina je muž, ktorý je ako obyčajne ťažko čitateľný, čo spôsobuje práve to, že kniha sa číta veľmi rýchlo, pretože chceme jeho temné stránky odhaliť. Nejdem hodnotiť reálnosť príbehu, či zrelé správanie hlavných postáv, ktoré nie veľmi zodpovedá ich veku.....knihu som vnímala ako vysoko oddychovú a to aj splnila. Škoda, že o Kapitánovi som sa v príbehu nedozvedela viac lebo ten bol veľký sympaťák.

17.05.2016 4 z 5

Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené David J. Robinson

Počtom strán síce útly, no do relatívne veľkej hĺbky podrobný prehľad porúch osobnosti podľa systému DSM. Štruktúra knihy ponúka popis najvýraznejších prejavov každej z porúch osobnosti, možné príčiny vzniku, priebeh psychodynamickej ale aj kognitívnej terapie, možnosti farmakologickej liečby, správanie sa v skupinovej terapii atď. Podľa mňa veľmi užitočná kniha, ktorá veľmi jasne, jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje osobnostnú štruktúru schizoidných, paranoidných, schizotypových, histriónskych, hraničných, narcistických, antisociálnych, vyhýbavých, závislých a obsedantno-kompulzívnych porúch osobnosti.

16.05.2016 5 z 5

Dám ti aj slnko Dám ti aj slnko Jandy Nelson

Grafické spracovanie krásne, veľké plus aj za umelecké prostredie v ktorom sa príbeh odohráva, vyskladanie príbehu je tiež super aj keď koniec nemusel byť taký uponáhľaný. Jude aj Noe boli postavy, ktoré som si veľmi ľahko a rýchlo obľúbila, ostatné postavy boli tiež zaujímavé len škoda že neboli viac prepracovaniejšie. Jediné výraznejšie mínus som vnímala v tom, že nie vždy som vedela rozlíšiť čo postavy v knihe vyslovili nahlas a čo si len pomysleli. Inak kniha plná krásnych myšlienok, čarovných situácií a všelijakých zaujímavých čudností.

04.05.2016 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nevedela som čo od knihy čakať a milo ma prekvapila. Téma bohýň, gradovanie deja a samotné postavy sa mi veľmi dobre čítali, trochu únavné bolo čítanie spisov a dokumentácie ŠTB, občas som sa preto stratila vo vedľajších postavách. Záver bol pre mňa dosť neočakávany a trošku aj nepochopený...možno mi v kontexte dlho a pomaly rozpracovávaného jadra knihy prišiel prirýchly.

26.03.2016 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Nádherné lyrické čítanie plné melanchólie, nezmyselnosti ....takej krásnej až to núti prečítať si knihu na jeden šup. A hlavná postava je zvláštna až tak zvláštna, že nedáva zmysel....

11.03.2016 5 z 5

Všetko osvetlené Všetko osvetlené Jonathan Safran Foer

Najnádhernejšie postavy vie Jonathan Safran Foer vymyslieť...!!!!

27.02.2016 5 z 5

Chvála psychoterapie Chvála psychoterapie Irvin D. Yalom

U Yaloma ako vždy obohacujúca kniha. Chvála psychoterapie narozdiel od väčšiny jeho kníh, nie je len beletrizovaným popisom psychoterapeutického procesu u jednotlivých klientov. Pre mňa bola do určitej miery aj učebným textom pre odborníkov a najmä začínajúcich terapeutov. Kniha je plná rôznych typov, skúseností autora obohatených aj o kazusitiky ako ilustráciu jednotlivých námetov praxe.

21.02.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nádherná kniha, jedna z tých, ktorú sa človek snaží čítať pomaly aby sa príbeh nikdy neskončil, no je tak pútavá, že to vlastne ani nejde. Anthony Doerr vytvoril nádherné postavy, zaujímavé charaktery, ktoré sa neustálle vyvíjali...počas celej knihy som ich mala veľmi rada, držala som im palce a veľmi dúfala v čo najlepší koniec a zároveň som sa toho konca bála...
Krásna, plná emócíí, ľudskosti, pútavo napísaná...Táto kniha si zalúži samé superlatívy!!!

03.01.2016 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Najviac som sa tešila na príbeh Johna Greena a ten ma v konečnom dôsledku zaujal najmenej. Tri vianočné príbehy v ktorých hlavnú úlohu zohráva viac sneh ako samotné Vianoce, čo je škoda, čakala som, že z Vianoc vyťažia tieto príbehy oveľa viac. Najviac sa mi páčil záver, v ktorom sa všetky tri príbehy spojili, trošku chaoticky .....Nech sneží je také milé oddychové čítanie.stvorené na zimné vianočné večery,

27.12.2015 3 z 5

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Ben Furman

Kniha dostala jednu hviezdičku vďaka krásnej obálke, to je ale všetko čo som z nej mala. Obsahovo nie veľmi obohacujúca 100 stranová "odborná" literatúra v ktorej autor napríklad opakovane spochybňuje myšlienky psychoanalýzy-napríklad uvádza, že odborníkmi bola dávno prekonaná teória vývinových štádií Mahlerovej, neuvádza však ktorými odborníkmi /len pre zaujímavosť jej teória sa vyučuje na vysokých školách a podľa jej princípov vývinu funguje aj psychoterapia/, tiež uvádza tvrdenia rôznych výskumov, opäť bez mena výskumníkov, či roku kedy boli uvedené objavy vyskúmané.
Nešťastné detsvo je v jeho ponímaní detsvo s alkoholikom, psychicky chorým rodičom, alebo sem patrí aj sexuálne zneužívanie, iné traumy veľmi spomínané nie sú. Svoje tvrdenia o tom ako nešťasté detstvo nie je podstatné pre šťastnú dospelosť, opiera o listy, ktoré mu na jeho výzvu posielali ľudia, ktorí svoje detstvo vnímali ako nešťastné. Vôbec sa však nezamýšľa nad totuto vzorkou, nad jej charaktersitikami či motívom mu odpovedať na jeho výzvu. A najväčšia zaujímavosť, že žiaden z uvedených pisateľov jeho hypotéze neprotirečí a všetci do bodky sa so svojím nešťastným detstvom svopomocne vyrovnali.

21.12.2015 1 z 5

Psychická deprivace v dětství Psychická deprivace v dětství Zdeněk Matějček

Kniha, ktorá bola po prvý krát vydaná v roku 1963 má svoju platnosť aj dnes, čo je pre mňa určite známka kvality. Čitateľ tu nájde nielen teóriu, množstvo výskumných a experimentálnych štúdií ale aj rôzne kazuistiky a príklady z praxe. Niektoré informácie ohľadom detských domovov ich štruktúry a organizácie sú už mierne zastarané, nakoľko detské domovy prechádzajú v posledných rokoch výraznou transformáciou, no aj napriek tomu je to vysoko aktuálna kniha-užitočná pre odborníkov ale aj študentov psychológie, sociálnej práce alebo kohokoľvek kto sa o tematiku deprivácie zaujíma.

03.12.2015 5 z 5