psychousek psychousek komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Po přečtení knihy Problém tří těles jsem neměla chuť se do této knihy pouštět (viz komentář k prvnímu dílu). Dala jsem si velký časový odstup, a nakonec jsem se do Temného lesa pustila.

Musím uznat, že tento díl je podstatně lepší jak jednička - provázaný děj, komplexní motivace postav, skvěle uchopené, vysvětlené, skoro vše dávalo smysl (pokud teda pomineme setkání s kapkou, kdy vesmírná strategie mi přišla stupidní, v této pasáži měl autor buď víc rozepsat vnitřní motivace k takovému kroku, nebo naopak vyzdvihnout hloupost lidstva budoucího).

Sama teorie temného lesa mi přijde zcela bravurní, stejně jako konečná strategie Lua. Možná i chápu proč byl první díl napsán tak, jak byl napsán. Přeci jen nemůžete pochopit frustraci z konce vědy pokud nejste sami frustrovaní z její komplexnosti a neuchopitelnosti. (I přesto ale na svých názorech na první díl trvám).

26.06.2019

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Tato kniha je vlastně taková malá jednohubka. Na začátku zjistíte, že příběh vypráví robotická jednotka, která si upravila kód a zbláznila se do seriálů. Účelem knihy je z pozice této jednotky odvyprávět příběh (jaký - to nepovím, nebudu spoilovat). Četlo se to lehce - což dokládá i to, že za tři hodiny už jsem neměla co číst - poutavě, i v postavách jsem se vyznala. Autorka nezabihá do nejrůznějších perspektiv, jede přímo, a pouze z pohledu jednotky. Knihu mohu doporučit k přečtení.

20.06.2019

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrímur Helgason

Autor je strašné hovado - to je věta, kterou jsem si při čtení několikrát opakovala. Kniha jako taková mi přišla neutrální - nepotěšila, ale ani neurazila. Místy jsem se zasmála, ale nemohu říct, že by mne nadchla. Každopádně od autora žádám omluvu - v průběhu celého příběhu jsem nedostala ani jednu jedinou radu, jak vyčistit kvartýr...

18.06.2019

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Dala jsem si velký rozestup, mezi dočtení knihy a tímto slovním hodnocením, abych si mohla být jistá, že je objektivní.

Mám s knihou pár problémů. Styl psaní je za hranicí mé pochopitelnosti. Popisy fyzikálních problémů a teorií, které autor tak hrozně rád využívá, mne bolely. Tyto dlouhé pasáže mne dvakrát nutily, abych si připadal, jako idiot. Poprvé, když vysvětloval, a podruhé, když postava pochopila, zatímco já nikoli. Znamená to tedy, že jsem nechápala obrovskou část knihy.
Další problém pak je nedostatek prostoru pro vedlejší postavy. K čemu mi je, že postava X se živí tím a tim, proč rozvíjí jeho/její charakter, když s ním pak dál nepracuje?
Motivaci hlavní, v podstatě záporné postavy, proč poslala vzkaz, mi přijde dost vágní. Znamená to, že sice autor dosáhl toho, čeho chtěl, tedy důvodu psát druhý díl, ale přesto...
A největší problém je sama ta mimozemská rasa. Nemám ráda plagiátorství, a nikdo mi nenamluví, že autor knihy nikdy neviděl Futuramu, nebo že by mu Matt Groening dovolil půjčit si něco, co vymyslel. Což je zároveň i důvod, proč si myslím, že kniha nikdy nebude zfilmována.

Suma sumárum - tento počin mne nenadchnul, a zcela jistě se k němu nevrátím. Na druhou stranu, druhý díl by údajně měl být podstatně lepší a čitelnější, takže autorovi dám ještě šanci.

16.06.2019

Poslední přání Poslední přání Graham Swift

Celý život pracujeme, máme rodinu, přátelé, a najednou je konec. Přijde smrt, a už nejsme. Tato kniha ukazuje to, na co většina lidí nemyslí. Co se stane potom, co zemřeme? Parta přátel se sejde v milované hospodě, aby vyrazili na cestu, a splnili tak poslední přání svému mrtvému druhovi. Po cestě pak nejen vzpomínají na přítele, ale také, po setkání se smrtí, přehodnocují své vlastní životy.

Kniha je psána poměrně zmateným způsobem, čtenář přeskakuje od postavy k postavě, a musí se pročíst k pochopení kdo je kdo. Jenže jinak ani napsat nešla. Považuji knihu za nádhernou, leč depresivní, ukázku toho, co si nikdo nechce představit.

Knihu doporučuji k přečtení.

16.06.2019

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Snad každý má alespoň nějaké povědomí o tom, že Schindler zachránil víc jak 1000 lidí před smrtí v koncentračním táboře. Ukázal to u pan Spielberg ve své filmové adaptaci. Ale přesto...

Kniha není psaná klasickou formou vyprávění. Autor si vzal za úkol přednést čtenáři příběh, který je podložený svědectvími slovními i písemnými. A v tom je právě kniha jiná. Keneally ve vyprávění kombinuje prózu a vědeckou práci. Nutno uznat i to, že na tento fakt v předmluvě upozorňuje.

Příběh se mi nečetl lehce. Jedna pro tuto kombinaci způsobu vyprávění, ale i kvůli obsahu. I přesto ji doporučuji.

30.03.2019

Nutné zlo Nutné zlo Ian Tregillis

Závěr trilogie se mi ze začátku četl špatně. Autor mění v průběhu knihy pohledy vyprávění příběhu. Sice zcela logicky, dává to smysl, ale mne to neuvěřitelně rozčilovalo. Zhruba do třetiny knihy jsem se musela ke čtení nutit, ale pak se to rozjelo. V prvním díle mi čtení nešlo, druhý jsem zhltla naposezení a třetí - bála jsem se opravdu celou třetinu, že to bude stejné jako jednička, ale pak se Ian zase rozjel a četlo se to jedna báseň.

Teď, na konci trilogie, musím - jelikož už mohu! - zhodnotit i celkový námět knihy. A přiznám se, že pro mne byl dosti děsivý - Ian pracuje s možností, že nacisti měli extrémně nebezpečnou živou zbraň, která silou vůle dokázala vlastně cokoli. Způsob vyprávění je vcelku poutavý a rozhodně promyšlený. A to se cení!

10.03.2019

Nejstudenější válka Nejstudenější válka Ian Tregillis

No sakra! Omlouvám se, ale tenhle díl byl super! Po prvním dílu jsem si říkala, jestli to zahodím a přežiju s prvním dílem, nebo zkusím číst dál. Přítel to četl předemnou a řekl mi, že pokud chci pochopit Gretel, mám přežít až do konce třetího dílu a k tomu se nedostanu jinak, než abych si přečetla druhý díl, jinak třetí nemá smysl. Tak jsem dvojku otevřela. Děj se rychle odvíjel a četlo se to jedním dechem. Dokonce mi to až připadalo, jako by to nepsal stejný autor, ačkoli jsem věděla, že to tak není. Logické zvraty, ačkoli jsme se posunuli o 20 let dál, vysvětlení, co se s postavami dělo bylo jednoduché, přímočaré. Druhý díl musím rozhodně doporučit, a tedy i jedničku, protože bez ní dvojku nepochopíte, a ačkoli teprve číst budu, tak předpokládám i nutnost přečíst si trojku, jelikož takovej cliffhanger na konci dvojky prostě nepřejdete.

04.03.2019

Hořká setba Hořká setba Ian Tregillis

Jak tuto knihu ohodnotit... Dočetla jsem ji - a to je základ. Příběh jako takový má vlastně dvě dějové roviny - anglickou a německou, které se vzájemně prolínají (a občas na sebe i přímo [podle akce v druhé zemi] navazují, ale za to může Gretel). Jenže je to celé takové prázdné. Jedná se o třídílnou ságu, tedy to beru tím způsobem, že se zde ustavují postavy. Sice tedy trochu obšírně a zdlouhavě, ale dá se to přežit. Nakonec jsem si přečetla i druhý díl (zkusím k němu také komentář napsat), ale to jen proto, že mne zajímalo, za jakým účelem Gretel manipuluje se všemi kolem sebe. Občas jsem se ke čtení tohoto dílu musela trošku nutit, ale bylo to celkem slušné.

04.03.2019

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Když jsem byla na střední škole, naše vyučující nám říkala obsah této knihy. V tu dobu jsem nepočítala, že si ji vůbec kdy přečtu. Zápletka mi přišla fádní a nezáživná. Dnes jsem konečně měla čas knihu dočíst. Všude se uvádí, že kniha je o nešťastné lásce, která skončí pod koly vlaku. Nikdo už ale nezmiňuje tu (podle mne) hlavní motivaci Anny. Celá její situace byla řešitelná, a to v průběhu celé knihy. Osudnou se jí nestalo rozhodování mezi manželem a milencem, ale mezi milencem a synem...

Knihu jako takovou nemohu doporučit. Každý si k ní musí najít svou vlastní cestu a svůj pravý čas. Je pomalá, rozvláčná, stejně jako 19. století v Rusku. A kdo chce, tomu předá i něco nad rámec pismen na papíře.

P.S.: Levina bych po smrti Anny velmi důrazně seškrtala...

02.02.2019

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Velmi dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak vlastně tuto knihu zhodnotit. A nakonec mi vyšlo, že neutrálně.

Tento příběh jsem již znala, a to od dob, co jsem viděla filmový muzikál před mnoha lety (opakovaně, podotýkám). Styl psaní mne neoslovil. Ve chvíli, kdy jsem se konečně začetla mi příběh narušil vypravěč/detektiv/student vysoké školy píšící diplomovou práci na téma "fantom existuje." Nejen tyto vsuvky byly rušivé, ale zároveň jeho přeskakování z děje třetí osoby na děj autorovo vyprávění, jak k důkazům přišel, až po násilné přeskočení k vyprávění další osoby.

Co Gastonu Leouxovi musím naopak nechat, a smeknout klobouk - ačkoli násilně přeskakoval, nikdy se neuchýlil k tomu, že by vyprávěl příběh z pozice fantoma ve chvíli, kdy jeho slovům/činům nebyla přítomna jiná postava. V některých místech k tomu vyloženě svádělo, ale autor tak neučinil.

Závěr? Kniha je pro mne osobně běžný průměr, který jsem si sice přečetla, možná mi bude ku prospěchu v jiných odvětvích než je literatura, ale nepovažuji za pravděpodobné, že bych se ke knize někdy vrátila.

A doporučila bych ji? Ano, ale pouze pokud by člověk před tím neviděl filmy...

12.01.2019

Turbulentní vesmír Turbulentní vesmír Miroslav Žamboch

Představte si, že jste stroj... Ne, vážně, jste stroj, kterému se najednou povedlo získat osobnost. A nejenom ji, ale i touhu psát o sobě. Kovboj se rozhodl, že udělá - co vlastně? Kniha mi prostě nesedla. Není psaná formou komplexního vyprávění, ale stylem několika příběhů (z nichž je ten poslední suveréně nejlepší a měl by se ještě víc propracovat, ten se fakt dal číst!), jenže než mi došlo, že to jsou na sebe velmi lehce navazující příběhy, tak jsem byla ehm dostl mimo... Navíc mi trvalo, než jsem pochopila, že je příběh vyprávěn z pohledu stroje (většinou tak pomalá nejsem), hledala jsem v tom osobnost nebo část člověka, což se mi samozřejmě nepovedlo...

31.12.2018

Stařec a Pan Smith Stařec a Pan Smith Peter Ustinov

Je možné, že jsem již stará, ale kniha na mne nepůsobila moc humorně. Podle tématu již bylo jasné, že bude obsahovat náboženské prvky, nicméně autor se snažil zahrnout všechna náboženství tak, aby se nepřikláněl ani k jednomu. Kniha mi přijde spíš jako dobová reflexe s nadsázkou na to, co se dělo v devadesátém roce. Smutné na tom je to, že je to přesně vztažitelné i na současnou dobu.

Nečetlo se mi to zrovna lehce "sednu a čtu," bylo nutné se na to místy úpěnlivě soustředit, ale přelouskat se to dalo....

30.12.2018

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

Existují knihy, které otevřete, přečtete, řeknete si "to byl super příběh" a zapomenete na ně. Jenže tato kniha k nim nepatří. Mitch vypráví svůj i Morrieho příběh o životě, smrti, smyslu všeho, a vy, jakožto čtenář si najednou uvědomíte, že vaše myšlenky nejsou zcestné, že sice neexistuje univerzální správný způsob žití, ale vy na tom pracujete a nesnažíte se jen zapadnout do stáda. Tato kniha vzbudí neuvěřitelné pocity a myšlenky. A to je její největší hodnota.

25.12.2018

Sebevražda Sebevražda Édouard Levé

Z mé perspektivy autor shrnuje lidský život, a to z pohledu člověka, který zůstal živý poté, co se někdo z jeho blízkých zabije. Přišlo mi to, jako kdyby se snažil vyjádřit, že život je pomíjivý, nikdo si nezapamatuje celý příběh cizího člověka, a všichni si budou pamatovat jen části, střípky, které po čase nebudou dávat smysl. Hodně zajímavá kniha.

19.11.2018

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Moje první kniha od Kundery, a podotýkám, že jsem ji nečetla z vlastní vůle (byl to úkol na VŠ). A popravdě jsem byla uchvácena. Skvěle napsané, podané, pár událostí z pohledu více osob, ale zároveň nikoho z nich. Existují prý jen dvě možná postavení ke Kunderovi - buď ho milujete, nebo nenávidíte. Asi se řadím k první kategorii, ale jistě to budu vědět, až někdy zkusím další knihu.

19.11.2018

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Když poslouchám lidi kolem sebe, většina (ať už cizí nebo moji blízcí) si myslí, že pro sebevraždu je vždy velký, ale zároveň stupidní důvod - vyhazov z práce, šikana, zlomené srdce, alkohol. Jenže Hannah ukazuje, že ne vždycky to tak je. Jistě, kniha je napsaná zvláštním způsobem, je jednodušší, místy zmatené vyprávění Hannah, ale je to její příběh, příběh puberťačky, která se zabila. Myslím si, že by si ji měli přečíst právě puberťáci, ale i mnozí dospělí. Třeba pak jednoho dne pochopí, co mohou mít činy za následky...

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

První, co lidi na knize zaujme je název. A tak to bylo i u mne. Tato kniha je prostě těžká četba. Nicméně mně dala možnost vidět něco, co jsem do té doby nevěděla. Jistě, všichni víme, že něco podobného existuje, ale ruku na srdce (a hlavu na špalek) - kdo ví, jak se o člověka s demencí starat? Jaké to je? To asi není téma, na které se zeptáte kamaráda, který si s vámi večer sedne na pivo... Ať už bude názor jakýkoli, doporučuji přečíst.

07.09.2018 4 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

O knize jsem slyšela hromadu věcí, všichni ji doporučovali, ale zapomněla jsem (jako pokaždé), že "nálepka" bestseller v 98% případů prostě není pro mne... Vím, že mé hodnocení je striktně subjektivní, ale já jsem prostě jednotlivým postavám nevěřila, nepřišly mi reálné ani pochopitelné, a kriminální zápletka na mne působila velmi tristně... Věřím, že své čtenáře si kniha najde, nicméně u mne nepochodila...

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Četlo se mi to velmi těžko... Místy mi přišla nelogická návaznost, velmi těžká orientace ve světě, občas se nedalo poznat, že se jedná o "flashback" a ne o tamější současnost. Příběh mi přišel moc jednoduchý, plytký, jednoduše předvidatelný. Dočetla jsem, ale jen s velkými obtížemi...