pietroaretino pietroaretino komentáře u knih

Čekání na barbary Čekání na barbary John Maxwell Coetzee

Děj se odehrává ve Francově Lhotě a v Lidečku. Barbary jsou míněni šohajové z hostýnsko-vizovických vrchů.

12.08.2014 4 z 5

Tak už spi Tak už spi Helen Walsh

Nepříjemná záležitost. Tak jako Rachel žije mateřské dobrodružství na každém kroku a každou chvilku, tak já jako čtenář pociťuji, že pro samé opakování Racheliných širokoškálých pocitů, prožívám chudokrevné drama literární. Nenašel jsem slzu sounáležitosti s hrdinkou. A jakou že to strastiplnou fází života prošla! Dvě a půl hvězdičky čili 50%.

19.07.2014 3 z 5

Silas Marner Silas Marner George Eliot (p)

Relativní klid? Neklidné osudy a velké zvraty (Marnera vypudí z rodiště, v novém působišti si těžce najde místo v ústraní, za lopotu u tkalc.stavu si naspoří peníze, je o ně oloupen, osud mu "nadělí" dítě-sirotka, na konci knihy je jeho rodiště srovnáno se zemí .... a děvče recenzent-pocitář v knize našlo relativní klid. Děkuji za relativně legrační pohled na knihu.

08.07.2014 5 z 5

Rudin Rudin Ivan Sergejevič Turgeněv

" Příště si, prosím vás, svá slova rozvažte, nepouštějte je jen tak do větru. Když jsem vám řekla, že vás miluji, uvědomovala jsem si, co to slovo znamená: byla jsem odhodlána ke všemu... Teď mi nezbývá nic jiného než poděkovat vám za ponaučení a rozloučit se s vámi."

04.07.2014 5 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

" Neměl už téměř žádné žíly, ustoupily až ke kostem, aby tak unikly hledající jehle. "

04.07.2014 4 z 5

Řeči pro pláč Řeči pro pláč Flann O'Brien (p)

" Každá kráva se dá podojit, každý pes předběhnout a každé peníze ukrást."

Vyplácení služky Vyplácení služky Robert Coover

" Pokoj je čistý, postel převlečená a ustlaná, služka zbičovaná, cožpak to nestačí ?"

Srdce bestie Srdce bestie Herta Müller

" Muži se potáceli a pořvávali na sebe, než si prázdné lahve rozmlátili o hlavu. Krváceli. Když na zem vypadl zub, smáli se, jakoby někdo ztratil knoflík. Jeden z nich se sehnul, zub sebral a hodil ho do své sklenice.Protože to nosí štěstí, putoval zub ze sklenice do sklenice. Každý ho chtěl. .............. Když následující den vystřízlivěli, chodili parkem sami, aby se dali dohromady. Rty jim chlastem naběhly. Koutky úst natržené. Obezřetně kladli nohy do trávy a v mysli znovu přemílali každé slovo, které v chlastu zařvali. Dětinsky poposedávali v prolukách paměti a přebírali předešlý den. Báli se, že v putyce vyřvávali něco, co zavánělo politikou. Věděli, že číšníci všechno hlásí. "

09.05.2014

Vyhnanství Vyhnanství Pádraic Ó Conaire

" Jakmile ho moje zraky spatřily, zachvátil mě odpor a zděšení. Jak může existovat někdo tak šeredný tváří i postavou? Byl to stařec - seschlý stařík, celý tolik zkroucený a pokřivený, že by se jistě zlomil vejpůl, kdyby se ho někdo pokoušel narovnat. Jeho obličej vypadal jako vytesaný z žuly. Až na to, že sochař, zhrozený tou ohyzdností, dílo nikdy nedokončil a nechal je napospas věčnému dešti a slunci. "

Osamělý Osamělý August Strindberg

" Zkušenost mě naučila, že jakými jsme se narodili, takovými zůstaneme téměř nezměněni celý život. Všechny lidské zárodky, které jsem od dětství vídával, jak kolem mne procházejí životem, byly zpravidla stejné i v padesátce, opravdu se změnily jen trochu.Mnozí samozřejmě potlačili některé své příliš nápadné vlastnosti, které nejsou vhodné pro život ve společnosti. Někteří je však jen skryli pod lehkou polituru a v jádře zůstali stejní. U některých výjimečných případů leckteré vlastnosti a charakterové rysy vyrostly, u některých dokonce ve šlechetnost, u jiných v nízké neřesti. Znám jednoho, jehož pevnost se změnila v umíněnost. Jeho smysl pro pořádek se stal hnidopišstvím, šetrnost lakotou, láska nenávistí k lidem. Ale znal jsem také jednoho, jehož bigotnost se proměnila ve zbožnost, nenávist se stala shovívavostí a umíněnost pevností. "

Mont-Oriol Mont-Oriol Guy de Maupassant

" Nechápala, že tento muž je z rodu milenců, a ne z rodu otců. Od chvíle, kdy věděl, že je těhotná, vzdaloval se jí a proti své vůli k ní pociťoval nechuť. Už dříve říkával, že žena, která splnila úkol rozmnožovatelky, není už hodna lásky. Co ho v lásce přivádělo do vytržení, byl onen let dvou srdcí k nedostupnému ideálu, ono splynutí dvou duší, jež jsou nehmotné, všechno to nepřirozené a neuskutečnitelné, co vkládají básníci do lidské vášně.....Pomyšlení na malého tvorečka, který se z nich zrodil, na lidskou larvu, jež se zmítá v tom těle a jež ho už potřísnila a zhyzdila, vnukalo mu téměř nepřekonatelný odpor. Mateřství dělalo z té ženy zvíře. "

09.05.2014 4 z 5

Třetí strážník Třetí strážník Flann O'Brien (p)

" Zdálo se, že noc dosáhla intenzitou svého ústředního bodu, a tma byla nyní mnohem temnější než předtím. Mozek mi překypoval napůl zformulovanými myšlenkami nejdalekosáhlejšího charakteru, ale neochvějně jsem je potlačil a rozhodl se zcela omezit na to, abych nalezl bicykl a ihned se vydal k domovu. "

15.04.2014 5 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

' Jelikož zoufalství byla přemrštěnost, jež mu nepříslušela, sklonil se nad vším, co zůstalo z jeho života, a začal o to zase pečovat s neochvějnou vytrvalostí zahradníka v práci, den po bouřce. '

12.03.2014 4 z 5

Řeznickej kluk Řeznickej kluk Patrick McCabe

" Chytil jsem ji kolem krku a řek: Udělala jste dvě špatný věci, paní Nugentová. Donutila jste mě, abych se otočil zády ke svý mámě a vzala jste mi Joea. Proč jste to udělala, paní Nugentová? Neodpověděla.Párkrát jsem s ní práskl o zeď, v koutku měla rozmazanou krev a natahovala ruku, aby se mě dotkla, ale já natáhl pistoli. Jednou rukou jsem ji zvedl z podlahy a střelil jí tu patronu přímo do hlavy, udělalo to plop, jako když do misky spadne rybička. Když se někoho zeptáte, jak máte zabít prase, řeknou vám, aby jste mu přeřízli hrdlo napříč, nedělejte to, přeřízněte ho podélně. Pak tam ležela bradou nahoru a já ji otevřel, strčil jí ruku do břicha a nahoře v pokoji jsem všude po zdech napsal PRASATA. "

09.03.2014 5 z 5

Proč na tebe každej sere aneb Čefurové, raus! Proč na tebe každej sere aneb Čefurové, raus! Goran Vojnović

"Chlapík usnul a já sem se díval oknem ven. Kolem uháněla Bosna se svýma vypálenýma barákama, šedýma továrnama a zelenýma kopcema. Chudák Bosna. Polorozpadlý mosty, makadamový silnice, nevzhledný kavárny, domy bez fasád, bezzubí chlapi, fůra džamijí a kostelů, tetky a děti, který prodávají u silnic marmeládu a rakiji, auta spojených národů, starý švábský auta, neobdělaná půda plná min, rozesraný a prázdný nádraží.. Ubohá a bědná. Smutná.

02.02.2014 4 z 5

Bílý tygr Bílý tygr Aravind Adiga

"Knihu o své revoluci máš v břiše, mladý Inde. Vyser ji a přečti si ji. "

29.01.2014 5 z 5

Pochodeň v uchu Pochodeň v uchu Elias Canetti

" Úcta k lidem začíná tím, že jejich slova nebereme na lehkou váhu."

27.01.2014 5 z 5

Hlupáci z Chelmu a jejich dějiny Hlupáci z Chelmu a jejich dějiny Isaac Bashevis Singer

" Gronam byl prvním chelmským mudrcem a zrovna tak byl jeho prvním vladařem. Vladaření a moudrost šly v Chelmu vždycky ruku v ruce. Gronamovi pomáhala vládnout rada pěti mudrců. Byli to: Ňouma Leikiš, Zajnvl Ťulpas, Trajtl Trouba, Sendr Osel a Šmendrik Mamlas. Grona měl také tajemníka, který se jmenoval Trdlo. "

23.01.2014 5 z 5

Motolice a plankton Motolice a plankton Boris Vian

" On se jmenoval Alexandr a přezdívali mu Koko. Ona se jmenovala Marie. A přezdívali jí Koko."

23.01.2014 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

" Z jedné české vesnice se vydal jakýsi muž do světa za výdělkem. Po pětadvaceti letech se vrátil jako boháč, se ženou a s dítětem. Jeho matka a sestra měly doma společně hostinec.Chtěl je překvapit, a tak nechal manželku s dítětem na nocleh u konkurence a sám se odebral k matce; přišel a matka ho nepoznala. Napadlo ho, že si z matky udělá dobrý den, a najal si u ní pokoj. Se svými penězi se nijak netajil. A v noci ho matka se sestrou utloukly kladivem, oloupily ho a mrtvolu hodily do řeky. Ráno přišla manželka a bezděky prozradila, kdo vlastně neznámý nocležník byl. Matka se oběsila. Sestra skočila do studny...."

22.01.2014 4 z 5