Osamělý

Osamělý https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22610/osamely-22610.jpg 4 21 2

Dva autobiografické romány (Klášter, Osamělý) napsal na sklonku života významný švédský romanopisec, dramatik a básník. V prvém je zachyceno období umělcova života, když se rozešel se svou první ženou a v Berlíně se přidružil k mezinárodni literární a umělecké společnosti, scházející se v hostinci Klášter. Ve druhém líčí autor svůj odchod od třetí ženy a od přátel, ale i od společenské přetvářky, sociální nespravedlnosti a falše do samoty a stesk osamělosti.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Svoboda

Ensam , 1903

MOu598
30.08.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2011. Podle mých poznámek:
Povídka Klášter je o vztahu - potkání, zamilování, manželství, nenávist, rozchod.
"pouta se napnula - a praskla"
Povídka Osamělý je o samotě a o tom, jak je těžké/nemožné se jí zbavit.
Autor píše krásně.

pietroaretino
09.05.2014 4 z 5

" Zkušenost mě naučila, že jakými jsme se narodili, takovými zůstaneme téměř nezměněni celý život. Všechny lidské zárodky, které jsem od dětství vídával, jak kolem mne procházejí životem, byly zpravidla stejné i v padesátce, opravdu se změnily jen trochu.Mnozí samozřejmě potlačili některé své příliš nápadné vlastnosti, které nejsou vhodné pro život ve společnosti. Někteří je však jen skryli pod lehkou polituru a v jádře zůstali stejní. U některých výjimečných případů leckteré vlastnosti a charakterové rysy vyrostly, u některých dokonce ve šlechetnost, u jiných v nízké neřesti. Znám jednoho, jehož pevnost se změnila v umíněnost. Jeho smysl pro pořádek se stal hnidopišstvím, šetrnost lakotou, láska nenávistí k lidem. Ale znal jsem také jednoho, jehož bigotnost se proměnila ve zbožnost, nenávist se stala shovívavostí a umíněnost pevností. "

švédská literatura severská literatura

August Strindberg