Třetí strážník

Třetí strážník je považován za jedno z nejlepších děl významného irského spisovatele Flanna O'Briena (1911 – 1966), vrstevníka Samuela Becketta. Autor bývá považován za klasika humoristického románu, který dokonale využívá bystrého sluchu pro typickou řeč Dubliňanů. I když se čtenář vždy výtečně baví, jsou jeho díla také plná formálních a jazykových experimentů a zdaleka nezůstávají jen sledem komických scén. V tomto románu se nejvíc dostává na povrch zoufalá vize chaotického světa plného násilí, v němž se člověk pohybuje ve věčném kruhu a nemá se o co opřít. Bezejmenný vypravěč zavraždí pro peníze starého lakomce Matherse. Zanedlouho po svém činu se ocitá v bizarním a zcela nepochopitelném světě, kde se mimo jiné setkává s obživlým Mathersem a třemi strážníky, kteří tento podivný svět střeží a řídí. – – Román byl napsán v letech 1939 – 1940, ale nenašed tehdy vydavatele, byl publikován až po autorově smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107874/big_treti-straznik-uE5-107874.jpg 4.359

Vydáno: , Argo

The Third Policeman, 1967

Kniha Třetí strážník

debreno

Majstrovský kus, Íri proste vedia písať! Brian O´Nolan je v Írsku členom akejsi veľkej, modernistickej trojky - Joyce, Beckett, O´Nolan. Možno práve preto, že žil v tieni týchto dvoch svetoznámych autorov, nedostal viacej pozornosti. Nerozvážne som čítal jeho korešpodenciu s W. Saroyanom, takže som dopredu vedel, čo je pointou knihy, napriek tomu mi to vôbec čítanie nepokazilo - čo je základný parameter dobrej knihy. Dokonca hneď po prečítaní som si ju chcel dať znova, to sa mi nestalo dávno. De Selbyho pasáž o zrkadlách je famózna.

MikulášV
14.08.2020

Úchvatná záležitost, která se kte mě dostala náhodou. Hledal jsem irského spisovatele a třefil jsem se do černého. Skvělá kniha, u které sice netušíte polovinu času co se děje, ale posledních pár stran vám vše zcela vyjasní a totálně vás to odrovná.
Hlavní hrdina zmatený a ztracený ve světe plných zcestných strážníků, jednonohých lupičů a bicyklů, kteří si žijí vlastním životem je skutečně šílené čtení. Zmatenost hlavního hrdiny skutečně fyzicky pociťujete s ním.

Knišíl
04.03.2019

Humorná a zároveň děsivá postmoderní záležitost. To rozhodně můžu.

Toffee
06.02.2018

Je to pořádná šlamastyka psát komentář k téhle absurdní grotesce o zločinu a trestu. Hlava mi šla kolem, chvílemi nešlo nevzpomenout si na Monty Python's, i když tady z absurdna spíš mrazí. Ocitnout se někde, kde nic nedává smysl, jízdou na kole lidé bicyklovatí, věci nemají žádný známý rozměr ani logiku, promluvy strážníků nedávají smysl... to je vážně pekelný trest (i když zasloužený). Parádní knížka! Jak mi mohla doteď chybět ve slovníku šlamastyka?

petr9719
15.09.2017

Pro mě naprosto originální kniha. Zápletka je vcelku jednoduchá, ale po pár stránkách se to z obyčejného románu změní v dost neuvěřitelnou řadu až snových a surrealistických zážitků. A ten konec, to má šťávu, skoro až člověka zamrazilo...

FilMo
11.09.2017

Znamenitá obrazotvornosť autora, z ktorej by si mali brať príklad viacerí spisovatelia. Bizarné prostredie a scénky, ktoré by sa skôr hodili do nejakého absurdného divadla - O'Brien toto dielo plánoval vymyslieť ako divadelnú hru, a tú by som si teda rád pozrel. Musím len súhlasiť s komentárom podo mnou, malo to síce humorné momenty, ale podľa mňa šlo skôr o vcelku znepokojivú knihu, pretože celý jej základ je v akejsi viere, mýte o tom, čo sa stane keď... (ďalej by som už veľa prezradil). Jednoznačne veľmi originálne dielo.

patras522
27.08.2017

Rozhodně bych tuhle knihu neoznačil za humoristický román. Spíš jsem ji vnímal jako variaci na Kafkův Proces, bizarní osud bizarní postavy ve světě, kde zdánlivě neplatí žádná pravidla.

-Pečivo-
30.01.2017

Kultovní dílo irského modernismu. Další žánr, kterýmu se vyhnout obloukem. Ještěže koukám na South Park a vím, co znamená oblouk. Po Paliho pěti hvězdičkách jsem se docela těšil, ale jelikož se jedná a humoristickou knížku - což znamená, že mi při čtení zní v hlavě hlas Miroslava Donutil - měl jsem trochu obavy, že to dopadne jako u Spolčení hlupců.

A taky že jo. Srovnání s Vianem? Ani omylem, kniha je zbytečně máklá a všichni melou hovna. Moc dobře se mi to nečetlo. Za normálních okolností mi tohleto plácání po 15ti jägrech vůbec nevadí, ale v literatuře se tomu nejradši obloukem vyhejbám. Protože jägrmeister se nedá číst, žejo.