Řeznickej kluk

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román je otřesnou zpovědí dospívajícího chlapce, vyrůstajícího na počátku 60. let v deprimujícím prostředí irského maloměsta. Citově deprivovaný Francie Brady žije ve velmi neutěšených rodinných poměrech. Doma slyší jen hádky a vzájemné obviňování otce alkoholika a duševně nevyrovnané matky. Také v okolí nachází pouze opovržení. Na tuto nesnesitelnou realitu reaguje provokativním a násilnickým chováním. Veškerou nenávist soustřeďuje na jednoho spolužáka a jeho snobskou a arogantní matku, se kterou je v neustálém konfliktu. Je poslán do polepšovny, kde je sexuálně zneužíván knězem s pedofilními sklony. Po návratu do městečka opouští školu a začíná pomáhat místnímu řezníkovi v obchodě a na jatkách. Postupně ztrácí jediné blízké bytosti. Matka spáchá sebevraždu, otec se upije k smrti a přítel odchází do internátní školy. Francieho myšlení se stále více vzdaluje od skutečnosti. Propadá se do svých snů a představ a zároveň se stupňuje jeho agresivita, která nakonec vyústí ve žhářství a vraždu. Veškeré dění sugestivně napsané prózy, která byla také zdramatizována a zfilmována, je viděno subjektivním pohledem hlavního hrdiny. Tomu odpovídá i použitý nespisovný jazyk a vulgární výrazy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19814/reznickej-kluk-19814.jpg 418
Orig. název:

The Butcher Boy (1996)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Řeznickej kluk

Přidat komentář
DriftBooks
20.12.2017

Značně zadumaná kniha. Intenzivní. Nenápadně zalézá pod nehty. Což drobátko bolí… Toho malýho hajzlíka má člověk tendenci nenávidět a zároveň obdivovat. Snad trochu litovat. Tu a tam mu fandit. Taková drobná zvrácená solidarita. Jakési podprahové porozumění. Přestože víte, že je to všechno špatně a značně pokroucené. Ale kdo je oběť? Kdo je pachatel? Kde je původ všeho toho zla? Kde se bere? Ecce homo… je povzdech, který bych u těchto otázek vyloudil bez jakékoliv snahy o vysvětlení.

pietroaretino
09.03.2014

" Chytil jsem ji kolem krku a řek: Udělala jste dvě špatný věci, paní Nugentová. Donutila jste mě, abych se otočil zády ke svý mámě a vzala jste mi Joea. Proč jste to udělala, paní Nugentová? Neodpověděla.Párkrát jsem s ní práskl o zeď, v koutku měla rozmazanou krev a natahovala ruku, aby se mě dotkla, ale já natáhl pistoli. Jednou rukou jsem ji zvedl z podlahy a střelil jí tu patronu přímo do hlavy, udělalo to plop, jako když do misky spadne rybička. Když se někoho zeptáte, jak máte zabít prase, řeknou vám, aby jste mu přeřízli hrdlo napříč, nedělejte to, přeřízněte ho podélně. Pak tam ležela bradou nahoru a já ji otevřel, strčil jí ruku do břicha a nahoře v pokoji jsem všude po zdech napsal PRASATA. "

Autor a jeho další knihy

Patrick McCabe

Patrick McCabe
irská, 1955

Kniha Řeznickej kluk je:

v Právě čtených2x
v Přečtených18x
v Doporučených1x
v Knihotéce15x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech2x