PetraaMatouš PetraaMatouš komentáře u knih

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Básničky jsou krátké a vtipné. Malej je měl radši než tuctová říkadla typu houpy houpy...

05.04.2018 5 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

K tomu není co říct.
,, Elipsu tu neumíme, ale čtvereček ten by udělat šel"
,,Tatínek přečet Psohlavce do poloviny a omdlel"
,,Uděláme si brané cvičení v trhání švestek"

Besídka zvláštní školy Besídka zvláštní školy Miloslav Šimek

Tato kniha snad ani nepotřebuje komentář.
V létě jsme byli s dědou na dovolené. Děda na koupališti našemu mladýmu knihu předčítal. Nevím jestli se smál víc děda nebo náš mladej. Zajímavé bylo, že během půl hodiny jsem měla místo jednoho dítěte asi 15 dětí a tatínkové nesměle postávali okolo. Druhý den, když jsme přišli na koupaliště, už na nás čekali. Asi 10letý chlapec podával mému tátovi knihu - besídka bývalých žáků ... s otázkou ,,Pane Milan budete zase číst" ?
Bylo to kouzelně strávené odpoledne.

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Tuto knihu jsem mladýmu předčítala. Je v ní humor i napětí. Hláška ,,co to děláš ty potvůrko podivná" se unás drží dodnes. Filmové zpracování si určitě nikdy nenecháme ujít. Dívá se celá rodina.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

V podstatě kniha je psaná hezky.
Osobně. Knihu jse samozřejmě četla, neboli musela číst, ale nikdy mě nebavila.
Mladýmu jsem jí četla, když mu byli 3 - 4 roky. U kapitoly, kdy si vybavuje pokojíček pro panenky mi mládě řeklo, že ho to nebaví a že budem číst něco jiného.
Je to prostě kniha pro holky.

04.04.2018 2 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Malej ji četl ke konci první třídy. Strašně se mu líbila a že bude pilotem. Páč bydlíme kousek od malého letiště, tak sem ho měla zapsat do kroužku létání. No nic....
Kniha zas tak malá písmenka nemá. Dobře se mu četla. Je humorná a pro kluky jak dělaná. Bohužel takových moc není.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Malej ji četl někdy v polovině první třídy. Pak po mě chtěl, že pojede k dědovi taky sám vlakem. Vysvětlit mu, že tehdejší doba a ta dnešní je něco jiného, byl opravdu velký oříšek.
Jinak. Kniha má velká písmena, žádné složité názvy a v podstatě se mu četla dobře.

04.04.2018 4 z 5

Viking Vike Viking Vike Runer Jonsson

Super čtení před spaním. Prvně jsme ji četli, když malýmu byli 4roky. Pak se k ní vrátil ke konci první třídy, ale jako ke čtené. Má větší písmenka tak se mu to dobře četlo. Při čtení se k nám připojil i manžel a to už je co říct. Kniha je čtivá a humorná.

Vzpoura jeptišek Vzpoura jeptišek Régine Deforges

Knihu jsem prvně četla ve 12letech a dodnes se k ní vracím. Je pravda, že zanechala silný dojem. S prvním čtením přišly i noční můry. Spisovatelka opravdu barvitě dokáže popisovat. Např. jeptišku, která byla nějaký ten rok zazděná a pak utekla. Na tento popis nezapomenu. Líbil se mi popis fungování a řádu církve tehdejší doby, ale i vztahy mezi jeptiškami. Stejně tak popis vztahu mezi dívkou a vlky.
Souhlasím že kniha je tak od 15let.
Film je hodně osekaný. Pro barvitost a doplnění údajů doporučuji přečíst knihu.

04.04.2018 5 z 5

Kvůli této knize jsem si vzala týden dovolené. Dala jsem to! Moc mě bavila. Líbila se mi jak z historického pojetí tak z lékařského. Zajímavé bylo sledovat jak se jedna nemoc léčí v různých zemích jinak. Libilo se mi dohadování o informace. Kulturní rozdíly mě dokázaly občas opravdu vytočit. Hlavně když bylo na ženy nahlíženo, jako na méněcenné. Líbili se mi pasáže z domů smrti. Chvílema sem se až za břicho popadala. Hlavně korupce a intriky kvetou v každé době.