Petra de Valo Petra de Valo komentáře u knih

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Ach, bojovala som dlho a statočne s touto knihou. Štýl Diany Gabaldon mi vôbec nesadol, príde mi príliš jednoduchý, istým spôsobom ordinárny, a hlavne, obsahuje príliš veľa zbytočných slov. Nevadia mi hrubé knihy, práve naopak, ale tuto ide kvantita na úkor kvality. Pomedzi to som si musela prečítať aj iné knihy, aby som to nejak dobojovala do konca, podobné to bolo aj s Cudzinkou, a už sa desím, čo ma čaká s Moreplavcom, iste budem potrebovať dlhší čas, kým sa odvážim po ňom siahnuť. Obávam sa, že ďalšie časti už nezvládnem. A to príbeh Claire a Jamieho milujem, ale v knižnej podobe sa čaro kamsi vytratilo. Z celej knihy malo zmysel iba pár strán opisujúcich ich rozlúčku, a to je pri viac než osemsto stranách veľmi málo.

28.11.2015 3 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Myslím, že túto knihu by si mal z času na čas prečítať každý, také povinné čítanie. Don Corleone je charizmatický sympaťák s morálnym kódexom, múdry človek, ktorému všetci fandíme, i keď je na opačnej strane zákona, pretože má charakter, ktorý mnohí na tej správnej strane nemajú. Rodina nadovšetko. Skvelé dielo, nielen o mafii, ale o ľuďoch a vzťahoch, o cti a morálke.

01.11.2015

Údolie vlkov 1 Údolie vlkov 1 Juliette Benzoni

Romány od madame Benzoni mám veľmi rada, pretože nepíše iba bezduché romance, ale krásne príbehy dokonale podfarbené historickými udalosťami. Údolie vlkov je komornejší príbeh odohrávajúci sa v lesoch Auvergne, oplýva však tajomným kúzlom. Mladá šľachtičná Hortense a vodca vlkov Jean sa stretávajú za mnohých pohnutých udalostí a od začiatku ich to k sebe neodolateľne priťahuje. Jean s túžbou dlho bojuje, a práve ten vnútorný boj, to napätie, to čakanie, je majstrovsky vykreslené. Nakoniec podľahnú svojej láske, narodí sa im dieťa, ale nečaká ich šťastie, to si budú musieť po mnohých peripetiách a strastiach vybojovať. Jean de la Nuit patrí k výnimočným mužom, a to tajomné kúzlo dodáva príbehu samozrejme on.

31.10.2015 5 z 5

Jednorožec a hra osudu Jednorožec a hra osudu Valérie Alma-Marie

Sú veci, ktoré sa vo vzťahu odpustiť dajú a sú veci, ktoré nie. V tejto poslednej časti sa podľa mňa úplne narušil a zničil vzťah Camilly a Philippa a aj keď medzi nimi vládla veľká láska, dôvera bola zničená. Camillino stretnutie a jej vzťah s barónom Axelom Károlyim je magický, Axel je magický, tajomný, neprístupný, zákonom nespravodlivo stíhaný rebel s hrozivou povesťou, na druhej strane šarmantný, umelecky nadaný a citlivý muž, šľachtic, ktorý sa postavil na stranu utláčaných nevoľníkov a žije na okraji spoločnosti ako vyvrheľ. Camille je ním od začiatku priam nepochopiteľne priťahovaná, hoci sa ho zároveň desí, a spočiatku dostáva od neho mnohé lekcie, pretože jeho najvýraznejšou povahovou črtou je sila charakteru a zmysel pre spravodlivosť. Po obrovskej tragédii sa jeho krehká duša znova otvára láske a je priam dojímavé, ako autorka jeho i jeho duševný prerod opísala. Pre mňa ostáva Axel jednou z nezabudnuteľných literárnych postáv - i napriek malému priestoru v niekoľkozväzkovej ságe - a Camillinu budúcnosť som videla s ním.

30.10.2015 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Obvykle býva kniha lepšia ako film, je v nej zachytených viac udalostí i emócií, proste kniha je prvá, film z nej iba vytiahne to najlepšie. Cudzinka je prvá kniha, u ktorej to neplatí.
Všetko to čaro, tá láska, ktorú sme mohli vidieť v každom pohľade Claire a Jamieho v seriáli, mi v knihe chýbala. Akoby tam tá esencia lásky ani nebola, hoci seriál ňou priam prekypoval. Zato mi čítanie často pripomínalo hodiny biológie v siedmej triede, autorka nič neponecháva na fantázii čitateľa a je až naivné, aké veci sa tam často zmieňujú. Hlavní hrdinovia sa pri každom rozhovore šialene hlúpo smejú alebo zo žartu bijú, akoby som čítala literatúru pre dospievajúcu mládež. Pre mňa dosť veľké sklamanie. Hoci seriál ma chytil za srdce a dlho ma držal v očarení, kniha sa ho, žiaľ, ani nedotkla - ako keby som čítala iný príbeh, pre mňa to postrádalo emócie a hĺbku.

17.10.2015 3 z 5

Oscar Wilde & Kruh smrti Oscar Wilde & Kruh smrti Gyles Daubeney Brandreth

Keďže Oscara Wilda mám veľmi rada, prečítala som si tento román - ako beletrizovaný životopis je to celkom fajn, ale detektívna zápletka je dosť zamotaná a trochu neprehľadná. Rozvláčnosť trochu vynahradil napínavý záver, keďže sa nedalo ani len tušiť, ako to dopadne. Každopádne, Oscar Wilde bol veľmi inteligentný a zaujímavý človek, o ktorom je radosť čokoľvek čítať a kniha je plná jeho vtipných hlášok a aforizmov plných irónie a humoru.

"Astley je mrtvý?" předstíral Oscar překvapení.
"Dávno. Je pohřbený na Pére Lachaise."
"To nic neznamená," pronesl pohrdavě. "Tam vezmou každého."

16.10.2015 4 z 5

Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Claude Dufresne

Milujem Chopinovu hudbu. V Paríži som navštívila kostol, v ktorom mal pohreb, na jeho hrobe som zapálila sviečku. Chcela som ešte nahliadnuť do jeho duše, duše umelca i človeka, tak som si prečítala túto biografiu a nesklamala som sa. Chopin bol presne taký, ako som si ho predstavovala. Hoci to nie je román, autor skomponoval jeho príbeh tak, že sa číta jedným dychom. Podtitul “Príbeh jednej duše” je veľmi trefný, lebo o túto sa v celom príbehu jedná. A je to duša ušľachtilá, čistá a melancholická, celkom oddaná svojej hudbe.

01.10.2015 4 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Knihu som čítala už druhýkrát a aj teraz sa mi páčila, hoci z nej cítiť, že bola písaná už veľmi dávno. Napoleon ako mladý zaľúbený generál mal moje sympatie, a hoci inak nie som jeho veľkou prívrženkyňou, obdivovala som jeho zanietenosť, schopnosti i genialitu, ktorá sa však uberala nesprávnym smerom.
V druhej časti knihy bolo trochu veľa politiky, hoci chápem, že to bolo nutné, život i osudy Désirée i celej rodiny však boli na jej pozadí detailne vykreslené.
Naozaj zvláštne, ako jedna malá udalosť dokáže ovplyvniť celý život ... Ale... predsa nič nie je náhoda...

28.09.2015 4 z 5

Rej upírů Rej upírů Tomáš Korbař

Výborná zbierka kvalitných, starostlivo vybratých poviedok, hoci mnohé z nich som už čítala v iných zbierkach. Vynikajúca bola Mŕtva milenka, ktorú som už dlho túžila prečítať si, Neboť krev jest život a zvlášť oceňujem Cyprianovo vyprávění - výborne napísané, bez príliš zdĺhavého úvodu, so skvele vystupňovaným napätím a záverom. Do konceptu zbierky mi ako jediné celkom nezapadli Prízraky od Turgeneva, pôsobili mierne chaoticky a záver je dosť nepochopiteľný.

18.04.2015 5 z 5

Fantom Fantom Susan Kay

Áno, takto to mohlo byť.
Autorka dala Erikovi dušu, jednoduchými slovami vykúzlila nezabudnuteľný príbeh geniálneho nešťastného muža, ktorého celým životom sprevádza iba odmietanie, utrpenie, odopieranie a samota. Muža, ktorý bol na jednej strane hrozivo fyzicky ukrátený, na strane druhej však bohato duševne obdarený. Ktorého dušu neodpustiteľným spôsobom pokrivila vlastná labilná matka, ktorý dokázal páchať tie najhoršie zločiny, avšak jeho duša zostávala napriek všetkému plná krásy.
A ktorý prežil toľko utrpenia, že sa ním zo svojich hriechoch vykúpil.
Veľmi citlivo napísaný román nielen o Fantómovi Opery, ale o výnimočnom človeku, o Erikovi, ktorý má už navždy miesto v mojom srdci.

23.11.2014 5 z 5

Upírské příběhy Upírské příběhy Arthur Conan Doyle

Musím priznať, že som mala trochu väčšie očakávania. Prvá poviedka bola dosť nudná. Ďalej sa to zlepšovalo a poviedky, kde sa konečne vyskytol Sherlock Holmes, boli veľmi dobré, osobne sa mi najviac páčil "Vznešený klient". Posledná poviedka s názvom "Příběh zmizelého upíra", kde sa stretáva Holmes, Watson, Stoker a akože van Helsing, bola pre mňa doslova úbohosť, iba pokus spojiť dokopy známe mená, námet však bol veľmi slabý a takmer dehonestujúci.
Nie zlá zbierka, ale čítala som už aj lepšie zbierky podobného zamerania.

04.11.2014 3 z 5

Králova komnata Králova komnata Juliette Benzoni

Druhý diel románu o mladej Charlotte de Fontenac je naozaj dobrodružný a plný udalostí. Mladá grófka sa stáva obeťou intríg a všemožných nepríjemných udalostí, z ktorých jej pomáhajú vyviaznuť jej stará verná sesternica Léonie, riaditeľ polície Nicolas de La Reynie, a samozrejme jej milovaný, ale stále vzdialený a nedostupný Alban. Ku podivu do krúžku jej priateľov patrí i markíza de Montespan, ktorá je všelijaká, ale iste nie prajná dobrá duša, v prípade Charlotty sa však prekonáva.
Román je napínavý, stále sa v ňom niečo deje, Charlotta dospieva z mladej bezstarostnej dievčiny v mladú ženu, zocelenú po prežití mnohých nešťastí a tragédií, ktoré ju vyformujú a ucelia jej charakter.
Vzťah Albana a Charlotty je nešťastný a tragický, delí ich príliš mnoho vecí. Madame Benzoni sa priam vyžíva, ak môže nechať milencov na seba čakať roky - prejavilo sa to vo viacerých jej románoch, a inak tomu nebude ani v tomto.
Avšak čakanie sa vypláca, ak nás na jeho konci čaká láska...

19.10.2014 4 z 5

Zabili královnu! Zabili královnu! Juliette Benzoni

Mám veľmi rada štýl, akým píše Juliette Benzoni - človek má pocit, že sa ocitá naozaj v storočiach dávno minulých - za čo iste môže jej úžasná znalosť histórie, ktorú vie čitateľovi predať skvelým spôsobom.
Tento román pojednáva o živote mladej Charlotty de Fontenac, odohráva sa na pestro vykreslenom pozadí života šľachticov na rôznych kráľovských dvoroch, až sa zdá, že samotný Charlottin život je akosi v pozadí a ona je iba bábkou, ktorú neviditeľne manipulujú. V pomerne hrubej knihe, ktorá sa však veľmi dobre číta, však tentokrát nenachádzam srdcervúci príbeh lásky, ako je u madame Benzoni zvykom, žiadna osudová láska, iba akýsi jemný náznak, ktorý však vzbudil moju zvedavosť a ktorý sa, dúfam, v druhom dieli viac rozvinie.
Charlotta je iste sympatickou hrdinkou a rada sa dozviem o jej živote viac, hlavne to, či sa po otvorenom konci prvého dielu znova stretne s príťažlivým Albanom.

18.10.2014 4 z 5

Fantom Manhattanu Fantom Manhattanu Frederick Forsyth

Po úžasnom Fantómovi Opery od Gastona Lerouxa som ostala veľmi sklamaná po prečítaní tejto knihy. Kam sa podela tá úžasná atmosféra, tá magickosť, tá tajomnosť?
Autor F.F. začína veľmi sebavedomým úvodom, v ktorom dosť hrubo kritizuje Gastona Lerouxa, čo považujem za veľmi nevhodné - bez Lerouxa by nebol Fantóm opery a Forsyth ani Andrew Lloyd Weber - ktorého úžasná hudba mi stále znie v hlave - by nemali na čom stavať svoje príbehy. Je úplne neprofesionálne tvrdiť, že táto alebo táto postava neexistovala, Leroux mal právo napísať svoj román ako len on sám chcel. A Peržan bol postavou skutočne veľmi zaujímavou.
Okrem toho som nijako neprišla na chuť štýlu, akým je táto kniha napísaná, prišiel mi strašne strohý, bez akéhokoľvek čara, taký americký - ako jeden úbohý utečenec zažil americký sen a stal sa strašne bohatým a mocným. Tiež množstvo zbytočných postáv, rečí a naivné dialógy zatláčajú skutočnú podstatu príbehu do úzadia.

09.10.2014 1 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Tajomný Fantóm, ktorý desí Operu, zjavuje sa a mizne, nik nevie ako, sem tam niekde ponechá na výstrahu mŕtvolu, žije v podzemí v dome pri jazere, kde komponuje svoje životné dielo, a ako Anjel hudby školí mladú speváčku, do ktorej sa nakoniec osudovo zamiluje, môže existovať úžasnejší príbeh?
Erik je výnimočná osobnosť, šialený génius, ktorý vyčnieva z radu nielen svojou genialitou, ale i absenciou akejkoľvek morálky, všestranný hudobník, spevák, skladateľ, architekt, kúzelník, artista a mnoho iného. Celým svetom zatracovaný kvôli svojej strašnej tvári, celý život osamelý, nemožno mu zazlievať, že túžil iba po spoločnici a normálnom živote. Jeho láska ku krásnej Kristíne Daaé ostala nenaplnená a jej bozk, jediný bozk, aký kedy od ženy dostal, dokázal vzbudiť v ňom vznešené city a hoci bol spočiatku odhodlaný všetkých zabiť, veľkodušne Kristínu i jej snúbenca Raoula prepúšťa a sám z nešťastnej lásky umiera. Aká tragédia, aká nádhera. Atmosféra Opery je skvele vykreslená, mladé baletky, komickí riaditelia, tajomný Peržan, ktorý jediný pozná Erikove tajomstvá... A autor, ktorý nedá na seba zabudnúť a je najhorlivejším Fantómovým stúpencom, dokázal na pár stranách vykresliť jeho aroganciu i obrovské utrpenie. Nevadil mi ani trochu zvláštny, akoby novinársky štýl, akým bol román napísaný, jediné, čo mi tam chýbalo, bolo trochu vášne medzi Erikom a Kristínou, myslím, že keď tak veľmi obdivovala Anjela hudby, nemohla sa ho tak veľmi báť. Malý skvost, prečítajte si ho, pozrite si i film a ešte dlho vám bude v ušiach znieť The Point Of No Return a uvidíte tieň Fantómovho čierneho plášťa ...

30.09.2014 5 z 5

Noční lovci Noční lovci Jenny Nowak (p)

Pri čítaní tejto knihy človek priam cíti tú ťarchu poznania a tisícročí prežitých Raxhaalom - teda Singerosom, ktorý sa náhle objavil, aby zodpovedal všetky otázky, ktoré snáď pri čítaní Vlčí písně a Pozdního hosta ostali nezodpovedané.
A zrazu rozumieme i nerozumieme, zrazu odpúšťame, a aj keď sme Belu milovali až na smrť, istým spôsobom chápeme motívy, ktoré viedli Raxhaalove počínanie.
A aj keď sme Belu milovali na smrť, je nemožné nepodľahnúť Raxhaalovmu čaru, o to viac, že o to nestojí, že by mu obdiv Krátko živých vykúzlil iba pohŕdavý úsmev, pretože akékoľvek ľudské city i pocity v ňom vyvolávajú iba ľahostajné pohŕdanie.

Vzťah Adreena a Ulriky mi prišiel zvláštne chladný, neosobný a vzdialený. Naproti tomu vzťahy ostatných Vampýrov priam prekypujú akousi zvrátenou vášňou, ktorá ich vrhá jedného druhému do náručia, v akomsi šialenom beštiálnom ponímaní lásky.

Vynikajúci, skvelý román, tak pravdivý a krutý a ozajstný, plný krásnych myšlienok o Bohu, Smrti a večnosti, ako sme u pani Nowak už zvyknutí.

03.08.2014 5 z 5

Jiná rasa Jiná rasa Jenny Nowak (p)

Príbeh tak svieži a chladivý ako ľadový prúd rieky a závan studeného vetra...
Príbeh o Vampýroch, ktorí žijú od prvopočiatku Zeme, ktorí sú tak iní, tak vznešení, chladní a vzdialení našej rase, pre ktorých zabíjanie je prirodzenosťou, a ktorých netrápia pochybnosti a výčitky.
"Jak nenávidět vlka, že ve své nevinnosti zabijí?"
Príbeh o poverčivosti a večnom ľudskom strachu z nepoznaného, ale i neznámej láske, ktorá ten strach prekonáva.
Keďže som bola zvyknutá na rozorvanú dušu Belu Draculu, ktorý sa zmietal medzi svojou novou prirodzenosťou a svojou bývalou ľudskosťou, bolo pre mňa nebývalým osviežením čítať o upíroch, ktorí sú tak povznesení a na ľudí pozerajú zvrchu, ako na niečo menejcenné.
Dakh je iste očarujúci, a aj keď sa uňho vynárajú záblesky citu, ktorým ani on sám nerozumie, a Graen je citmi priam preplnená, trochu mi tá rozdrásaná zvrátenosť osamoteného nočného tvora chýbala.
Krásny príbeh, ktorý skončil skôr ako začal, smutná láska, ktorá ani nedostala šancu...

28.07.2014 5 z 5

Krvavé býlí Krvavé býlí Jenny Nowak (p)

Myslím, že ak človek zažil niečo tak osudové ako je láska Belu a Alexis, nemôže už nikoho milovať, ani keby žil 500 rokov. Nehovoriac o tom, že ten človek kvôli svojej veľkej láske prežil svoju smrť a vrátil sa ako nemrtvý. Do srdca, ktoré zomrelo a povstalo s touto láskou, nemôže už predsa vstúpiť žiadna iná...
Preto odpusťte, ale Sofia ma nijak neuchvátila.
Záver knihy, to defilé mŕtvych pri Andriinom odchode na večnosť, mi zobral všetky slová, ostali iba slzy... Tá jediná, najviac očakávaná, neprišla...

17.06.2014 5 z 5

Pozdní host Pozdní host Jenny Nowak (p)

Prebudenie do neznámeho sveta je strašné, prebudenie po storočiach spánku ešte strašnejšie.
Ak chce prežiť, musí sa prispôsobiť. Bela to zvládne s jemu vlastnou eleganciou a nonšalanciou, v malom mestečku sa stáva predmetom obdivu i rečí jeho obyvateľov.
Trochu mi prekážalo, že sa správa ako kohút na smetisku, a obskočí doslova každú ženskú, čo mu príde do cesty, bez ohľadu na vek, ach, náš drahý Bela, lovec žien.
Zaujímavou vsuvkou sú príbehy o Rhiannon, škoda len, že nevieme viac o jej osude, keďže nakoniec zostávajú otvorené.

15.06.2014 5 z 5

Rozesmátá smrt Rozesmátá smrt Jenny Nowak (p)

Trochu zvláštna, netypická časť rozsiahlej ságy o Belovom živote, začína jeho putovaním s potulnými hercami, dovedie ho až do Ruska k cárovi, kde sa v šerých komnatách cárovho sídla mihne v jeho živote Oleksa, iba zasvieti a zhasne ako plamienok sviečky udusený vetrom, napriek tomu zanechá dojem a niekoho, či niečo pripomína...

Po vojne a nie príliš šťastnom pobyte medzi ľuďmi a prijatou rodinou ho jeho nepokojný duch zavedie až do Anglicka a postavy a udalosti nám známe vidíme zrazu z iného uhla pohľadu... Bela sa pokúša nájsť spriaznenú dušu, ktorá by s ním zdieľala smutný osud, ale ako vieme, nie je mu to dopriate a zas uniká, stále sám ako vlk.

15.06.2014 5 z 5