Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113444/bmid_fryderyk-chopin-6520676497fae.jpg 4 5 2

Akého Fryderyka Chopina nám ponúka v tejto knihe Claude Dufresne? Ako to prezrádza už aj podtitul "Príbeh jednej duše", chce nám predstaviť väčšmi Chopinovu osobnosť než technické nuansy jeho klavírnej hry alebo analýzy postupov, ktorými obohatil hudobnú kompozíciu. V koláži dobových dokumentov dáva najširší priestor samotnému Chopinovi, takže ho môžeme spoznávať rovnako bezprostredne, ako sa s ním spoznávali tí, ktorým písal svoje listy a hral svoju hudbu. Od detstva po posledné dni, od prvej lásky po skľučujúci rozchod s George Sandovou máme pred sebou Chopina s bohatým vnútorným svetom, no zároveň aj jeho nemenej zaujímavé okolie. A hoci sa príbeh jeho duše odohral v 19. storočí, po dočítaní môžeme mať pocit, že sme tam boli s ním a osobne sme sa poznali...... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Hudba a zpěv

Vydáno: , Remedium

Frédéric Chopin , 1999

zipporah
zipporah
03.02.2019 4 z 5

Vidieť Chopina sedieť na somárikovi počas prechádzky... Táto kniha ma priviedla k myšlienke pokračovať v čítaní životopisov hudobníkov. Ďalší bude Freddie Mercury a Mozart, ak čosi také nájdem. Je to vždy riziko čítať literatúru od historikov a politológov, týmto dvom skupinám verím asi najmenej. Ťažko zistiť, čo všetko je pravda a čo nie (preto možno nedávam adekvátne hodnotenie v podobe vesmírnych hviezdičiek), ale páči sa mi, že tento autor rozjímal aj nad vlastnosťami osôb, prihadzoval im epitetony, ktoré ma nútili rozmýšľať. Najmä pasáž o povahových črtách Chopina, s ktorými mám, bohužiaľ, skúsenosť. Jeho dobrá výchova, spôsoby, zdvorilosť proti "útočníkom" na jeho súkromie, zachovať dekórum stoj čo stoj, smrteľná/krutá ľahostajnosť... kristaboha s takýmto druhom človeka. Aby toho nebolo málo, všetko preklenuté do vzťahu s Aurorou George Sandovou. To je už riadny kristus z boha z vedľajšieho vesmíru?! Škoda, že táto kniha neponúka riešenie resp. rady, ako prežiť v spoločnosti tohto druhu, lebo osobne mám so Sandovou málo spoločného. Nič, jednoducho asi najlepšie, čo sa dá spraviť, je zachovať sa rovnako ako toto čudo, osvojiť si sladkokyslý ostrovtip a napodobniť dekórum a zdvorilosť voči tomuto druhu, napokon sám Chopin sa preslávil aj tým, že napodobňoval správanie druhých.

Petra de Valo
Petra de Valo
01.10.2015 4 z 5

Milujem Chopinovu hudbu. V Paríži som navštívila kostol, v ktorom mal pohreb, na jeho hrobe som zapálila sviečku. Chcela som ešte nahliadnuť do jeho duše, duše umelca i človeka, tak som si prečítala túto biografiu a nesklamala som sa. Chopin bol presne taký, ako som si ho predstavovala. Hoci to nie je román, autor skomponoval jeho príbeh tak, že sa číta jedným dychom. Podtitul “Príbeh jednej duše” je veľmi trefný, lebo o túto sa v celom príbehu jedná. A je to duša ušľachtilá, čistá a melancholická, celkom oddaná svojej hudbe.

Frédéric Chopin, 1810-1849 životopisné, biografické romány hudební skladatelé

Claude Dufresne