Rej upírů

Soubor povídek a novel s hrůzostrašnými náměty z pera světových autorů 18. a 19. století. Vampýr (J. Neruda), Upír (J. W. Polidori), Přízraky (I. S. Turgeněv), Carmilla (J. S. Le Fanu), Mrtvá milenka (T. Gautier), Cyprianovo vyprávění (E. T. A. Hoffmann), Neboť krev jest život (F. M. Crawford), Ďáblův dům (A. K. Tolstoj), Noční návštěvník (L. Capuana), Draculův host (B. Stoker). Vybral a uspořádal Tomáš Korbař....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73458/rej-upiru-gUk-73458.jpg 4.384
Horory, Povídky, Fantasy
Vydáno, Lidové nakladatelství

Kniha Rej upírů

Lenka.Vílka

Další moje čtená sbírka, kterou částečně přeložil, ale hlavně uspořádal Tomáš Korbař. A musím opět povzdechnout: "A medailonky autorů si mám vyškrábát kde?" Asi tam co minule.

Co ale vážně zamrzí, je laciná obálka. Jsou to fakt staré povídky. Jedna z nich je dokonce úplně první, kde se vyskytuje předpodoba upíra. Tohle mi k tomu fakt nesedí. Kdyby šlo o něco současného. Ale tady je upír většinou přízrak, něco temného a tajemného. Něco v dáli, skoro nehmatatelného. Nebo žena-pokušitel v v jakékoliv podobě. Ne plešoun s vytahanejma ušima po ročním nošení roušky. To je hodně špatně :( tohle klišé pozdějších filmů se sem nehodí. A v kombinaci s názvem knihy, je to ještě větší průšvih. Evokuje to knihu současnějších autorů. Takže pokud si to dopředu neprostudujete nebo autory neznáte (prolistování nestačí, viz chybějící medailonky, tak mi netvrďte, že to je blbost nebo přežitek), tak čekáte kůl, česnek a svěcenou vodu, což tady nedostanete. A škoda, že ani v obsahu není v závorce napsaný rok, kdy daná povídka vyšla ;)

Ale hodnotím jako dobrou sbírku s (asi) dost zásadními kousky. Hlavně si jsou v základě povídky stylově podobné, takže správně vybrané.

No, takže jako vždycky. Mojich pár keců vždy u konkrétní povídky. A tam je i moje hodnocení.

Nejvíc mě ale překvapila situace kolem autora J. Sheridan Le Fanu, který zde má povídku Carmilla. Podle všech informací nejzásadnější povídka žánru, která inspirovala neskutečné množství autorů.

V téhle sbírce, jako jedna z mála, původní verze povídky, která u nás vyšla! Kromě rodokapsu, kde je povídka sama. Ostatní verze jsou "převyprávěny, aby to víc sedělo lidem". A zjistila jsem smutný fakt, že podstatná část autorovi tvorby u nás vyšlé (a zde i tak vedené), je převyprávění. Asi by to dřív jinak nešlo nebo co já vím. Ale je škoda, že si pujčíte knihu v domnění, že čtěte klasiku nebo nedej koupíte, a potom zjistíte, že to je od nějakýho týpka převyprávěný a co jako teď...a i prodejci chybně Carmillu jako samostatnou knihu vedou špatně. Na obálce něco, vevnitř něco jiného. Něco je hodně špatného ve světě prodeje knih :(

Vypsala jsem hodně věcí, které sbírce škodí, i když je tak kultovní, ale já četla vydání, které je tak trochu venkem nefér k tomu uvnitř. Ale většina povídek se mi libila na pět hvězd, takže jsem se sbírkou spokojená.

PS: mám si teď dát do přečtených i tenhle rodokaps?
Podle přečtených povídek jo :D všechny čtyři z něj jsou tam taky :O
To byl vtip ;)

MinaHawke
06.12.2020

Povídky se mi líbily, některé byly lepší, ale kniha jako celek je dobrá.

Ajrad1981
01.10.2020

Trochu zklamání. Jasně, nečekala jsem žádné drastické krváky, ty povídky jsou dost staré, ale některé mi přišly trochu mimo téma a jednu jsem - přiznám se na rovinu - nepochopila vůbec. No nic, kniha poputuje zpátky do knihobudky, odkud jsem si ji vypůjčila.

doktorking
04.05.2019

Kultovni antologie s legendarnimi autory to cele zabalene do temne romanticke gotiky plne upirich pribehu.Pro me asi nejlepsi je Carmilla ale tady opravdu co pribeh to pecka tezko se tu hleda slaby kousek.Krasny priklad u teto legendarni knihy ze srovnavat dnesni vampirismus jako hororovou entitu (at uz je mysleno knihy dila nebo serialy)s drivejsim odkazem a kvalitou zastoupenou v teto skvele knize proste nejde a je k smichu.

Eicherik
29.12.2018

Legendární antologie, která poprvé vyšla již v roce 1970 a na svět ji přivedl legendární propagátor hororu a detektivky Tomáš Korbař. Povídky v této sbírce jsou plné temné romantiky a dávno zašlých časů. Za nejlepší považuji legendární Carmillu, Mrtvou milenku a Dráculova hosta. Jako nejslabší vidím Ďáblův dům, který je dle mého názoru moc překombinovaný. Vlastním vydání z roku 2015, které je vyšperkováno nádhernými kolážemi Kláry Trnkové.

medvedice3
08.02.2016

Skvělá upírská kniha. Až s podivem, že mohla v té době (v tiráží 1970, v copyrithu na rubu titul. stránky 1971) vyjít. Zaujal mě i Nerudův Vampýr, klidně by se znalostí této povídky dalo blýsknout ve škole při zkoušení.

Petra de Valo
18.04.2015

Výborná zbierka kvalitných, starostlivo vybratých poviedok, hoci mnohé z nich som už čítala v iných zbierkach. Vynikajúca bola Mŕtva milenka, ktorú som už dlho túžila prečítať si, Neboť krev jest život a zvlášť oceňujem Cyprianovo vyprávění - výborne napísané, bez príliš zdĺhavého úvodu, so skvele vystupňovaným napätím a záverom. Do konceptu zbierky mi ako jediné celkom nezapadli Prízraky od Turgeneva, pôsobili mierne chaoticky a záver je dosť nepochopiteľný.

JLČ
01.04.2015

Absolutně nejlepší kniha gotických hororů, která u nás kdy vyšla. To se týká i uměleckých překladů do češtiny a pitoreskních ilustrací aloise Mikulky!