Pes Filipes Pes Filipes komentáře u knih

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

"...uvažoval o dnešním moderním pracovišti, položil si otázku, zda lidé jen zřídkakdy berou své děti k sobě do práce kvůli pocitu, že ta práce nemá velký smysl - její význam nelze vysvětlit. Možná v hloubi duše pociťují rozpaky nad její bezúčelností. Když nevěříte ve svou práci, je těžké udržet si hrdost a sebevědomí."
str. 234

16.03.2023

Gejša Gejša Arthur Golden

„Nepřízeň osudu je jako silný vítr. Nemyslím tím je to, že nám brání jít tam, kam bychom jinak šli. Také nám vyrve všechno kromě toho, co se nedá odervat, a my se pak vidíme takoví, jací doopravdy jsme, ne jak bychom se rádi viděli.“
str. 361
„Ale teď, vím, že náš svět není o nic trvalejší než pouhá vlna vzdouvající se v oceánu. Ať jsou naše zápasy a vítězství jakékoliv, ať se s nimi tak či onak dokážeme vyrovnat, stejně se až příliš rychle rozplynou a vyblednou jako rozředěná tuš na papíře.“
str. 446

25.09.2022 5 z 5

Reset ekonomiky - Co nás čeká po covid-19? Reset ekonomiky - Co nás čeká po covid-19? Aleš Michl

Mám takový pocit, že chlapi ekonomové jsou trošku líní. Zkopírují své pravidelné články a vydají je jako knížku (viz. Sedláček - Druhá derivace touhy).
Desetkrát jsem si přečetl, na různých místech v knize, že propad ekonomiky během pandemie se hodnotí spotřebou energie.
Bylo tam pár hezkých příběhů ze života ČNB během první republiky.

13.01.2022 2 z 5

Aspekty mužství Aspekty mužství Carl Gustav Jung

"...jaké jiné cíle by měla mít druhá polovina života než ty, které jsou cílem poloviny první: rozšiřování života, užitečnost, působení, dosažení postavení ve společenském životě, ... - to přece jako životní cíl stačí! Bohužel není to dostatečný smysl a účel pro mnohé, kteří jsou s to ve stárnutí spatřovat jen pouhé ubývání života a dřívější ideály vnímají jako vybledlé a opotřebované." str. 53

21.12.2021 3 z 5

"Zatímco extroverti s vyšší pravděpodobností přeskakují mezi jednotlivými koníčky či aktivitami, introverti se často toho, co je nadchne, drží. To jim, tak, jak rostou, poskytuje velkou výhodu, protože skutečný pocit sebeuspokojení vychází z toho, že něco umění, nikoliv obráceně." str 284

13.11.2021 4 z 5

Lexikon neznalostí Lexikon neznalostí Kathrin Passig

"Lexikon neznalostí je první kniha, po jejímž přečtení toho budete vědět méně než předtím - ale na kvalitativně vyšší úrovni." str. 7

15.08.2021 5 z 5

Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Christopher R. Browning

"Komplexnost života a výsledná byrokratizace a specializace v každé moderní společnosti oslabují pocit osobní odpovědnosti těch, kteří provádějí oficiální politiku. Prakticky v každém společenském kolektivu vyvíjí skupina, kam jedinec patří, silný tlak na chování a stanoví morální normy." (str. 160)

26.12.2020 4 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

"Láska znamená sdílet svět s tím druhým." Str 165-166
Pár myšlenek zajímavých, jinak celkově zklamání.

08.11.2020 2 z 5

Japonské umění války: Pochopení kultury a strategie války Japonské umění války: Pochopení kultury a strategie války Thomas Cleary

"Mé vyvrácení důkazů zní: Jestliže Deus, vládce vesmíru, stvořil všechny země a bytosti, proč tedy zanedbal bezpočet národů a také jim se nezjevil?.... Na čem postavíte důkaz pro tvrzení, že Deus se po celou tu dobu nikdy nezjevil v žádných jiných zemích a teprve nedávno se objevil v té a té zemi? Jestliže je Deus pánem kosmu, pak odvádí nepochybně lajdáckou práci..."str. 160

26.09.2020 4 z 5

Psychologické aspekty zabití: Prožitky vojáků Psychologické aspekty zabití: Prožitky vojáků Daniel Štrobl

Výborná kniha - v přílohách jsou i přepisy rozhovorů s jednotlivými veterány

21.07.2020 5 z 5

Tisíc tváří hrdiny Tisíc tváří hrdiny Joseph Campbell

Páráda, občas jsem nechápal, ale fakt dobrý.

"Moderní hrdina, moderní jedinec, který se odváží vyslyšet volání a hledá příbytek oné bytosti, s níž bychom se měli usmířit, nemůže, vlastně ani nesmí čekat, až se jeho společenství zbaví svého nánosu pýchy, strachu, rozumově zdůvodněné lakoty a posvěcené nechápavosti. Není to společnost, kdo vede a zachrání tvořivého hrdinu - je to právě naopak. Tak tedy každý z nás nese svůj díl nejvyšší zkoušky a vykupitellův kříž - nikoli v rozzářených okamžicích velkých vítězství svého kmene, ale v tichu své osobní beznaděje." str. 339

04.07.2020 4 z 5

Jak vybrat rodinný dům Jak vybrat rodinný dům Martin Perlík

Parádní kniha. Tak perfektně mi autor vysvětlil úskalí domu, že na první bydlení dům zatím nevidím. :D
Na druhou stranu uvědomění si polohy domu/bytu v závislosti na světové strany se bude hodit.

02.06.2020 5 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

"Ale nechodit na schůze (společenství vlastníků) jen proto, že se s tímto klubem nechcete dohadovat, nebo vždy raději doma v klidu počkat, jak to dohodnout jiní jsou neproduktivní strategie. Přenést odpovědnost, zbavit se břemene, nestarat se a pak nadávat, to je právě nejtypičtější projev černého pasažérství..."
Str. 101

31.12.2019 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

"Upřímně řečeno, nejsem přítelkyní dlouhých zásnub. Pak mají lidé příležitost, aby se už před svatbou navzájem prokoukli, a to není nikdy radno."
Lady Bracknellová str. 78

01.12.2019 5 z 5

Účetní uzávěrka a závěrka v přehledech Účetní uzávěrka a závěrka v přehledech Jiří Dušek

Kniha mě překvapila svým formátem na šířku. Takže mám pocit, že autor udělal nějakou PPT prezentaci a z to pak lenošivě vzal a vytvořil danou publikaci.
Upřímně nedoporučuji

01.12.2019 2 z 5

Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Niall Ferguson

Slabší než Civilizace, myšlenka mezigenerační smlouvy, že starší generace nezanechává potopu pro novou generaci, se mi líbila. Bohužel způsob státních zadlužování tuto smlouvu potopu vytváří.

23.06.2019 3 z 5

Všichni hrajeme divadlo: Sebeprezentace v každodenním životě Všichni hrajeme divadlo: Sebeprezentace v každodenním životě Erving Goffman

"Ať už je prezentovaná osoba rozvážná, či bezstarostná, vysokého, nebo nízkého postavení, jednotlivec, který tuto osobu ztělesňuje, bude viděn tak, jaký téměr skutečně je, jako osamělý herec pronásledovaný obavami a o svou produkci. Za mnoho maskami a mnoho ztělesňovanými osobami mívá každý účinkující jednotný výraz, nahý, nesocializovaný výraz, výraz plný soustředění, výraz člověka, který se soukromě zabývá obtížným a záludným úkolem."
(str. 268)

12.02.2019 5 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Skvělá, čtivá knížka o Rusku.

19.01.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Mnoho záhad a tajemství, proč lidé žijí v podzemí, proč lidé odsouzení na smrt, plní příkaz a čistí kamery, proč je v silu jen jedno centrální schodiště, ....
Při čtení jsem byl příjemně napnut a četl jsem jedním dechem. Doporučuju

06.01.2019 5 z 5

Otoč se a utíkej: Strhující příběhy netradičních vojenských strategií, které uspěly Otoč se a utíkej: Strhující příběhy netradičních vojenských strategií, které uspěly Joseph Cummins

Čtivě napsaná knížka, která popisuje 25 bitev. Každá kapitola začíná historickým exkurzem nutným pro pochopení konkrétní bitvy. Zajímavé poznámky pod čarou pro doplnění kontextu.
Četl jsem jedním dechem a doporučuji.

29.12.2018 5 z 5