Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Mytologie Mytologie Emilie Beaumont (p)

Tato knížka patřila k jedněm z mých nejoblíbenějších. Jsou zde nejznámější mýty ze všech možných kultur - od Mezopotámie, před klasické Řecko až po Japonsko a Afriku či Austrálii. Řekl bych, že pro děti je to výborná knížka, pokud se chtějí seznámit s mytologií :-).

04.04.2018 5 z 5

Zrození bohů Zrození bohů Hésiodos

Pokud se zajímáte o řeckou mytologii - konkrétně o události, bohy, obludy a vše před vládou Dia - rozhodně toto dílo doporučuji :-).

03.04.2018 4 z 5

Na vlnách TSF Na vlnách TSF Jaroslav Seifert

Nijak nechci zpochybnit Seifertovo básnické umění, chyba je ve mně. Ovšem mě tato sbírka básní nijak neoslovila. Zřejmě nejsem políben múzou...

03.04.2018 2 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Některé z básní se mi skutečně líbili, jiné mě skoro neoslovili a dočítat je do konce bylo utrpení. Pěkná byla romance o Karlu IV. a vínu nebo jak tam byli ti oběšenci. Už nevím, jak se ta balada jmenovala, ale taky se mi líbila.

18.06.2018 3 z 5

Říše světa Od Starověku po Evropskou unii Říše světa Od Starověku po Evropskou unii Peter Davidson

Každé říši je věnován dostatek místa. Začíná to vždy tím, kde se říše objevila, jak vznikla, následuje popis jejího zlatého věku a pak samozřejmě její zánik. Samotný čtivý text je doplněn mapami a spoustou ilustrací. Musím se přiznat, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek o historii :-).

18.06.2018 5 z 5

Zatím tedy nemám přečtené ještě úplně všechny povídky, ale ty nejznámější ano. Každá je něčím zajímavá, lákavá a originální. Některé jsou sice lepší a některé horší, ale i tak jsou Poeovy hororové povídky nabité děsem a napětím.

18.06.2018 4 z 5

Kniha o rytířích Kniha o rytířích Stanislav Hošťálek

Přiznám se, že jsem od toho čekal trochu víc, vesměs jsem se moc nového nedozvěděl. Ale i tak jsem tam našel pár zajímavostí a faktů, které mě zase udělali chytřejšího :-).

04.06.2018 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Skvělé dílo, točící se kolem prokletého obchodu, který způsobí trable a smrt mnoha jeho majitelům. Zároveň se zde objevuje silně problém alkoholu. Stále si nejsem jistý, zda oním "Zabijákem" je alkohol nebo ten obchod :-).

Olympijské zpěvy Olympijské zpěvy Pindaros

Je vidět, že Pindaros psal ty zpěvy na objednávku bohatých mecenášů :-). Nicméně knížka nás seznamuje s různými hrami a soutěžemi, které se ve starém Řecku konaly. Kdo se touto tématikou zabývá, doporučuji.

02.05.2018 3 z 5

Útok: Konec války na východě Útok: Konec války na východě Guido Knopp

opět další skvělá knížka od Guido Knoppa. Je zde popsán nejen samotný útok na Východní Prusko, ale také pocity a paměti účastníků konfliktu obou stran. Když Sověti dobývali Německo, divili se, jak takový kultivovaný národ mohl způsobit tolik utrpení a zločinů.
Zároveň se čtenář můžu seznámit s mnohými zločiny Rudé armády na civilním obyvatelstvu Německa. Kniha je tudíž také zaměřena na osudy nevojáků a jejich snahu opustit území předtím, než tam přijdou Rusové.

Wehrmacht: bilance Wehrmacht: bilance Guido Knopp

Skvělá knížka, popisující wehrmacht v jeho začátcích a jak se stal nejsilnější armádou meziválečné Evropy. Dílo je opět protkáno vzpomínkami vojáků, navíc se zde popisuje i aktivita wehrmachtu při nacistických zločinech. Inu, německá armáda nebyla ani zdaleka vždy jen "pozorovatelem" , ale mnohdy i vykonavatelem a spoluviníkem holocaustu.

02.05.2018 4 z 5

Brána bohů: Vzestup a pád Babylonu Brána bohů: Vzestup a pád Babylonu Anton Gill

Koho zajímá starověká Babylonie, určitě doporučuji přečíst. Nejsou zde líčeny jen dějiny, ale jsou tu čtivé pasáže i o babylonské vědě, literatuře, matematice, astrologii a astronomii či architektuře. Seznamujeme se s babylonským pohledem na život, jejich vírou, kalendářem a svátky. Kniha je navíc protkána poutavými ilustracemi.

13.04.2018 4 z 5

Velké bitvy Velké bitvy Giles MacDonogh

Války a bitvy neodmyslitelně patří k lidské historii. Kromě samotné bitvy jsou zde popsány i její příčiny, události, které jí předcházely, a důsledky. Je zde mnoho ilustrovaných map, takže si čtenář může dobře představit průběh bitvy. Také jsou v knize dobová vyobrazení jednotlivých střetů. Pro milovníky vojenství vřele doporučuji :-).

04.04.2018 5 z 5

Mauthausen lágr smrti Mauthausen lágr smrti Karel Littloch

Kdo se chce dozvědět něco o nacistických lágrech a konkrétně o Mauthausenu, tato kniha je ideální volbou. Není to čistě odborná literatura, spíše souhrn autorských vzpomínek. Klidně by se z ní mohli předčítat pasáže v rámci výuky dějepisu na školách.

04.04.2018 4 z 5

Tolkien a jeho tajemný svět Tolkien a jeho tajemný svět Édouard Kloczko

Kniha je zajímavě zpracovaná, jelikož je vybavena názornými "artefakty". Čekal jsem trochu víc informací, ale i přes to jsem se zde dozvěděl pár pro mě nových faktů. Řekl bych, že pro děti je to ideální kniha k seznámení se se světem Středozemě.

04.04.2018 4 z 5