Pazdy Pazdy komentáře u knih

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Zhruba tři čtvrtiny knihy se mi zdály zmatenž a hodně složitý. Pořád se objevovaly další a další věci a postavy a vůbec žádné vysvětlování nebo rozmotávání příběhu. To mi trošku vadilo, ale konec byl podle mě výbornej.

01.07.2016 4 z 5

Annapurna - 50 let expedic do zóny smrti Annapurna - 50 let expedic do zóny smrti Reinhold Messner

Jedna z kvalitnějších horolezeckých knih. Messner, jako sám skvělý horolezec, dodává knize dobrou představu vysokohorského lezení. Navíc umí psát napínavě a z historických faktů udělat poutavý příběh.

03.06.2016 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Poměrně kvalitní kniha. Má dobrou myšlenku, ale občas by se mi líbil trošku větší spád děje. Bylo to podle mě docela pozvolné a nedokázalo mě to úplně vtáhnout. Přesto určitě stojí za přečtení a jsem zvědav na další Olssenovi knížky.

22.04.2016 3 z 5

Peklo v bažinách Peklo v bažinách Stephen Hunter

Určitě kvalitní knížka. Napínavá, strhující a zábavná. Hodně se mi líbilo, že prakticky chyběl zdlouhavý, nezáživný začátek, prakticky od začátku se něco dělo. Ve druhé části knihy mi trošku vadily zdlouhavé popisy jednotlivých střelců, zbraní a nábojů. Co se týče hlavního hrdiny, tak je sice vylíčený jako prakticky neporazitelný a všehoschopný superman, ale alespoň povahově není zcela zidealizovaný. Takže ve výsledku určitě dobrá kniha, dokáízala mě vtáhnout a těžko se mi od ní odtrhávalo.

06.04.2016 4 z 5

S Bohem v Rusku S Bohem v Rusku Walter Ciszek

Občas je vidět, že autor není v první řadě spisovatel, ale kniha je přesto výborná, protože sám příběh je strhující. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti a o naději.

22.02.2016 4 z 5

Nejsilnější zbraň Nejsilnější zbraň Roy Wenzl

Hodně zajímavá knížka. Uznávám, že často se tam některé věci hodně opakují a mluví se pořád o tom stejném, ale ve výsledku jsem moc spokojený. Je to kniha o člověku, který se nebál svěřit svůj život někam výš a který svým životem krásně ukázal, že víra v Boha není jen pro lidi uzavřené v sobě, ale že existují i lidé kteří se nebojí se svým přesvědčením vyjít na světlo a dokáží podle svého přesvědčení taky žít.

02.02.2016 4 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Výborná knížka. Některé části jsou sice trochu nudnější a možná příliš zdlouhavé, ale celkově je to úžasně motivující, poučné a skvěle napsané dílo. A hlavně se mi líbí, že všechny poznatky o běhání, které kniha obsahuje, jsou následně v knize vědecky doložené. Nebýt toho, pravděpodobně bych většině věcí nevěřil.

13.01.2016 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Nemám moc rád, když jiný autor navazuje na podle mě relativně ukončený příběh někoho jiného. Ale v tomto případě musím autora pochválit. Líbilo se mi, že Lagercrantz se nesnažil vytvořit vlastní příběh, ale snažil se co nejvíc navázat na Larssona. Ale knížka se mě zdála občas zbytenčě zdlouhavá a v porovnání s prvními třei díly jsem se víc ztrácel ve jménech. Zdálo se mi, že Lagercrantz některé věci zbytečně moc rozepisoval a pak se najednou snažil shrnout celé vyvrcholení příběhu do posledních 50 stránek. Přesto, že se Lagercrantz snažil, tak Larsson to prostě není, ale knížka přesto určitě stojí za přečtení.

20.11.2015 4 z 5

Bílý pavouk Bílý pavouk Heinrich Harrer

Heinrich Harrer byl nejen skvělý horolezec, ale i vypravěč. Jeho líčení prvních pokusů v severní stěně Eigeru je až neskutečné. Při popisu tragédie z roku 1936 jsem měl slzy v očích (a to nemyslím jako frázi). Při Harrerově vyprávění mi opravdu často běhal mráz po zádech. Díky tomuhle líčení si člověk uvědomí, o co se vlastně ti první horolezci na této "nezdolatelné" stěně pokoušeli.

Setkání se smrtí Setkání se smrtí Joe Simpson

Strhující líčení jednoho z nejúžasnějších zápasů o přežití o jakém jsem kdy slyšel. Je to příběh o nesmírně těžkém rozhodnutí a naprosto nezlomné vůli člověka. Filmové zpracování "Pád do ticha" není podle mě špatné, ale s knížkou to srovnat nejde, ta je totiž podle mě bezchybná.

Velké himalájské dobrodružství Velké himalájské dobrodružství Maurice Herzog

Skvěle popsané příběhy prvních lidí, kteří se vůbec pokoušeli o Himalájské vrcholky. Úžasná knížka, která mě vlastně přivedla k horám.

18.11.2015 4 z 5

Zvuk zemské tíže Zvuk zemské tíže Joe Simpson

Úžasný román z horského prostředí, který mě opravdu nadchl. Původně jsem si myslel, že to bude román především o horách, ale to je jenom začátek. Druhá část je podle mě o postupném vyrovnávání se s obrovskou ztrátou a s pocitem viny a vlastního selhání, ale také o zvovunalezení smyslu života. Na to, že to byl první Simpsonův román, všechna čest.

18.11.2015 4 z 5

Orr - Můj příběh Orr - Můj příběh Bobby Orr

Výborně napsaný příběh skvělého sportovce a člověka. Je to určitě poutavě napsaná knížka, jediné co mi trošku vadilo je, že Orr nechává čtenáře opravdu hodně nahlédnout do své povahy, do svého osobního života, do svých postojů a názorů, ale už ne tolik do své sportovní kariéry. Je to asi dáno tím, že Orr je hodně skromný člověk, ale trošku to působí dojmem jakoby část kde popisuje svou hokejovou kariéru byla odbitá. Myslím, že čtenář, který by o tomhle sportovci nikdy předtím neslyšel, by po přečtení téhle knížky neměl ani zdaleka ponětí o tom, co všechno Boby Orr ve sportovním světě dokázal.

18.11.2015 3 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Fantasicky napsaný příběh člověka, který toho přečkal opravdu hodně. Mě kniha donutila zamyslet se nad tím, čeho všeho je člověk schopný, ať už v negativním nebo pozitivním slova smyslu. Celá knížka je ohromně poutavá a vtažení do děje je opravdu velké. Od téhle knížky se mi odpoutávalo hodně těžko.

Na vrchol žádné zkratky nevedou Na vrchol žádné zkratky nevedou Ed Viesturs

Jedna z nejlepších knížek s horolezeckou tématikou, jakou jsem kdy četl. Autor vpouští čtenáře i do svého soukromí a dle mého názoru svým příkladem odbouravá zažitou představu některých lidí "horolezec = nezodpovědný šílenec". I když čtenář třeba nesouhlasí se všemi názory autora, může si snad každý z téhle knížky hodně vzít a to i ten nebo možná především ten, kdo nikdy nelozil a nemá s horami mnoho zkušeností.