Patane Patane komentáře u knih

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Pro mě nejslabší z celé trilogie. Atmosféra je super, o tom žádná - dům na břehu, bahno, horko, voda, která se líně převaluje a pak dravá povodeň, která beze slova bere vše - domy i životy.
V samotném příběhu jsem tapala, co je skutečnost a co si jen kdo představuje. Na mě to bylo už moc složité, dost jsem se nutila, abych knížku dočetla.

17.07.2022 2 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Kniha se mi četla dobře. Vulgarismy mi nevadily. Nejdesiveji na mě působil fakt, jak si děti neuvědomují, že se jim děje něco špatného, že s nimi dospělý manipuluje, jsou jeho přízni ještě potěšeny. Čemu naopak nevěřím je to, že by se ve městě vědělo, co se děje, a nikdo nezasáhl.
Dočetla jsem se také, že autorka vycházela z osobní zkušenosti z dramatického kroužku.

17.07.2022 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha je velmi ctiva a vypovídá o strasne nacistické mašinérii. Hlavní postava Robert Lang vykonává rozkazy a vykonává je svědomitě. Po válce se nebojí soudu, protože jen vykonával rozkazy, vinu neciti. Nepociťuje lítost, když ho obviní, že zabil 3 a půl miliónu lidí, ještě soudce opraví, že jich bylo jen 2 a půl miliónu. Je zdceny, když se dozví, že jeho nadřízený spáchal sebevraždu a už nemůže říct, že Langovi dával rozkazy.
Kniha je pozoruhodná i v tom, jaký vliv má přísná výchova a že vychovávat dítě k poslušnosti, nemusí být vždy to nejlepší.

17.07.2022 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Tuhle knížku jsem si vybrala na léto. A asi se sešla moje nálada a atmosféra knížky a vše si tak sedlo. Ano, kniha je předvídatelna, postavy představují klišé- chudá matka samozivitelka a úspěšný programátor, ale mně to nevadilo. Postavy jsou sympatické, road trip anglickou krajinou má super atmosféru, no a happy end je už taková tresnicka na dortu!

17.07.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je velmi čtivá, o tom žádná. Ale po přečtení čtyř knih musím přiznat, že Mornštajnová píše hodně předvídatelně a stále se opakuje koncept vypravování od minulosti do přítomnosti, stejně jako u Slepé mapy nebo Hotýlku.

01.01.2021 3 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Hodnotím tuto knihu z pozice dospělého čtenáře. Líbila se mi moc. Líbilo se mi propojení s knihou Nejlepší pro všechny, ke které jsem se potom vrátila a celé to do sebe krásně zapadlo.

01.01.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Po Houbařce a Anežce je to zklamání. První třetina knihy je výborná. Dokud je Eliška dítě a žije u své tety, má kniha super atmosféru. Poté ale přijde zlom a ve chvíli, kdy začne pátrat po příčinách činu své matky, je to takové nijaké a nedotažené. Jako by sama autorka nevěděla, jak dál.

02.02.2020 3 z 5