pasuba pasuba komentáře u knih

Země: Opožděný deník z Afghánistánu Země: Opožděný deník z Afghánistánu Jan Mrkvička

Skvělá knížečka. Výborně se čte. Milé vrhnutí do vzpomínek. Řadím někam blízko k Místům na půl cesty.

30.12.2023 5 z 5

Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století Jan Havelka

Neuvěřitelné! Dobývání našeho kopce, jako nějaké velehory. Je neuvěřitelné, jaké dobrodružství to bylo ještě před sto lety. A pochybnosti o tom, jestli přepsat jazyk, byly liché, básnické obraty znějí i dnes krásně.

26.03.2023 5 z 5

Horská věc Horská věc Barbora Řebíková

Horská věc - už ten název! Krásný jazyk, bezprostřednost, vtip. Díky.

26.03.2023 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Přečtete ji za dvě hodinky, ale zůstane ve vás ještě dlouho. A začnete mít chuť sázet stromy. A překrásné ilustrace!

05.05.2019 5 z 5

Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů Michael Pitre

Super! Chytře a lehce napsaná kniha, bavilo!

21.12.2016 5 z 5

Sarajevské Marlboro Sarajevské Marlboro Miljenko Jergović

Hmmm. Slušně napsané povídky.

06.02.2015

Sarajevský cellista Sarajevský cellista Steven Galloway

Určitě stojí za přečtení. Dlouho jsem se na tu knihu těšil a nezklamala. Donutila mě dohledat si podrobnosti o tom masakru, skutečný příběh onoho cellisty i gůgl mapy a procházet se ulicemi Sarajeva. Jo.

06.02.2015

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Zklamání. Oproti Lovci draků... Slepenina s rozplizlým koncem:(

29.12.2014

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Těšil jsem se na tu knihu až příliš. Povinné národnostní strunky zabrnkání jsem čekal, ale na můj vkus to bylo až orchestrálně "přeamerikanizováno". O literárním zpracování se netřeba rozepisovat. Překlepy v překladu to podtrhují. Přesto všechno, kvůli mnoha zajímavým detailům stálo za to...

31.10.2013 3 z 5

Albánie - Kráska se špatnou pověstí Albánie - Kráska se špatnou pověstí Petr Horký

Zahlcen gigabajty internetových cestopisů, kvituji. Je to netradiční náhled, osobní. Ale právě některé osobní přesahy mimo Albánii už mi začínaly vadit. Ve 3/4 jsem měl chuť v nechuti pár stránek přeskočit, nakonec jsem to nějak překousnul a dohrabal se do finále. Takže - kdo neví nic o Albánii ("co víte o Albánii?"), ten se něco dozví.

18.04.2013 3 z 5

Místa na půl cesty Místa na půl cesty Rory Stewart

Nejlepší cestopis, jaký jsem kdy četl. Prolíná se v něm historie se součastností a vše je servírováno pomocí neuvěřitelného "sportovního" výkonu autora. Jednoduchý a přitom tak silný příběh! Nejsem žádný zarytý pacifista, ale kdyby si tuhle knihu přečetli všichni koaliční válečníci, nespíš by tam nikdo z nich nešel. Nemáme ponětí, jak složitý problém jménem Afghánistán je. Rory Stewart se pod tu skořápku myslím dostal až na žloudek a dal nám nahlédnout. Díky za to!!!
(Překlad je bohužel plný překlepů,vzhledem ke kvalitě obsahu se to ale dá překousnout. )

18.04.2013 5 z 5

Na shledanou Afriko Na shledanou Afriko Ludmila Uličná

Když člověk pomine těch zhruba deset patrně povinných socialistických vět, je to krásným jazykem napsaná črta. Není to cestopis, podle kterého by se dalo jet, je to spíš takové pohlazení pro každého, kdo v Maroku byl...

27.02.2013 4 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Oproti Temné černi, kterou jsem četl předtím, luxus. Od začátku do konce jsem to prožíval, jako bych tam byl s těmi Brity taky. Doporučuji!

27.02.2013 4 z 5

Temná čerň Temná čerň Andy McNab (p)

Mám podobný názor jako [tequilaking]. Začátek byla taková nuda, že jsem knihu málem odložil. Pak se to trošku rozjelo, ale celé je to takové "neuvěřitelné". Až teprve závěr je podle mého gusta... Teď zkusím "Konečnou stanici Bagdád", abych zjistil, jestli jsem se spletl já nebo autor:)

10.02.2013 2 z 5

Slzy v temnotě Slzy v temnotě Michael Norman

Kniha, do které se mi původně moc nechtělo, ale po pár stránkách jsem to odnesl několikanoční závislostí. Silný a perfektně odvyprávěný příběh "jiné" druhé světové války, než jaká se"na první" vybaví nám Evropanům. Nebudou vás ze čtení bolet oči, ale celé tělo, uvidíte všechny (temné) barvy, pachy a budete mít hlad. Skvělé, doporučuji!!!

01.02.2013 5 z 5