Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století

Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387734/bmid_cesta-na-praded-cestopis-z-konce-19-oOD-387734.jpg 4 14 7

Unikátním dokladem o tom, kolik úsilí stálo takové dobytí Pradědu turisty v 19. století, je text Jana Havelky, který dobývání Pradědu popsal v knize Cesty po Moravě, vydané v roce 1883. Líčení dobrodružné výpravy skupiny středoškolských profesorů z Olomouce a jejich žáků si nic nezadá s popisem současné expedice do hodně vzdálených krajin. K textu a reáliím doby patří i původní český jazyk, proto cestopis uvádíme v originálním znění. Jak tomu bylo v dřív? Co všechno museli absolvovat poutníci, kteří se rozhodli nejvyšší moravskou horu Praděd dobýt někdy před 150 lety? Na to určitě odpoví tento poutavě napsaný cestopis.... celý text

pasuba
26.03.2023 5 z 5

Neuvěřitelné! Dobývání našeho kopce, jako nějaké velehory. Je neuvěřitelné, jaké dobrodružství to bylo ještě před sto lety. A pochybnosti o tom, jestli přepsat jazyk, byly liché, básnické obraty znějí i dnes krásně.

JanaProchazka
26.11.2020 5 z 5

Nádherný cestopis, po kterém jsem sama na Praděd cestu absolvovala. Je fascinující, kolik se toho změnila, ale vrchol hory zůstal stejný, takový, jak ho popsal autor.

Heyhey
21.07.2019 5 z 5

Zajímavé a dobře zpracované "archivní" čtení.

xena_petra
12.02.2019 2 z 5

Kniha byla hezká, ale psána ve staré podobě jazyka a tak bylo pro mě těžké textu porozumnět.

Akimbo
21.01.2019 5 z 5

Pro milovníky Jeseníků lahodná delikatesa.

Blue
28.12.2018 4 z 5

Je těžké tento spisek hodnotit, protože už se jedná spíše o kuriozitu. K dobru jí budiž ještě připsáno, že se dostala do dobrých rukou a editoři ji velmi vkusně vypravili do světa. Nepochybně má svůj půvab a potěší zejména milovníky starých časů, starší české literatury a češtiny obecně. Takže já jako příznivec starší české literatury a češtiny obecně jsem potěšen.

adevr
17.09.2018 5 z 5

Fajn knížka, je zajímavé jak ta ,,turistika" tenkrát byla jiná. Díky tomu mnoho věcí vyznívá vtipně, ale zároveň vás to nutí přemýšlet. Knížka byla ponechána bez úpravy textu, a ač jsem se toho nejdříve obával, brzy jsem si na to zvykl, a místy to bylo skoro jako číst poezii. Knížka je navíc bohatě ilustrována.

19. století cestování

Jan Havelka
česká, 1839 - 1886
2018  87%Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století
2002  100%Kytice severomoravských pověstí
1883  80%Cesty po Moravě. Díl I.

Kniha Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století je v