parxel parxel komentáře u knih

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Po dočtení Kalibánovy války mne začíná mrzet, že jsem se k Expanzi dostal až po zhlédnutí seriálu. Expanze totiž obsahuje všechno, co mám rád. Vlastní a originální svět, ve kterém jsou ustanovené politické vztahy, výrazné postavy, zajímavou zápletku a neočekávané zvraty. A právě ono poslední zmiňované mi při znalosti seriálu, mírně kazí dojem.

Na druhou stranu, kvalitou kniha odpovídá prvnímu dílu. Do popředí se začínají dostávat politické ambice mocných a to je od nepaměti dostatečný důvod pro ospravedlnění jakéhokoliv krveprolévání. A nejinak je tomu i zde.

Pro mě osobně byla největším tahouném druhé části Avasarala. Nemůžu si pomoc, ale tahle dáma mi prostě přirostla k srdci. Ani ve snu by mne nenapadlo, že jednohe bude mou oblíbenou hrdinkou postarší vulgární politička. Pokaždé, když řekne "fuck", a že ho říká často, tak mi v uších zní její akcent. :-)

To je ode mne vše. Pokud se vám líbil první díl, tak mohu druhý vřele doporučit. A pokud se náhodou ještě rozmýšlíte co dřív, zda seriál nebo knihu, tak začněte knihou.

04.08.2021 4 z 5

Tajemství ostrova za prkennou ohradou Tajemství ostrova za prkennou ohradou Pavel Čech

Tajemství ostrova za prkennou ohradou jsem četl před lety a moc se mi tato kniha líbila. Minulý týden jsem na ni náhodou narazil v knihovně a ani na chvíly jsem nezaváhal a opět si ji vypůjčil.

Příběh je smutný, ale současně velmi citlivě podaný. Četl jsem ho s dětmi 6 a 9 let a nechtěli přestat dokud nebyl konec. A dokonce si ani nevzpoměli na svého oblíbeného Asterixe s Obelixem. Tolik ke vhodnosti této knihy pro děti. :-)

Za mne jednoznačně jedna z nejhezčích knih Pavla Čecha. Doporučuji malým, velkým, zkrátka každému, kdo rád čte.

12.07.2021 5 z 5

Tajemství skrytých dimenzí vesmíru - Pokřivené průchody Tajemství skrytých dimenzí vesmíru - Pokřivené průchody Lisa Randall

Tajemství skrytých dimenzi vesmíru je podle mého názoru velmi zajímavá vědeckopopulární publikace, která se zabývá teorií strun. I přes některé negativní komentáře, že je tato kniha příliš složitá a nesrozumitelná, jsem se nenechal odradit a knihu si zapůjčil v knihovně přečetl.

První polovina knihy se soustředí na vysvětlení obecné teorie relativity a standartního modelu částic. Tato část pro mne nebyla nijak nová a tak jsem si spíše připoměl to, co jsem již mnohokrát četl a znal z jiných podobně zaměřených knih. Druhá polovina se soustředila na různé problémy, kterým čelí současná fyzika a zejména na teorii strun, ale nejenom na ni. Tato část se mi velmi líbila. Autorka totiž plynule navázala na problémy, které nastínila dříve a vysvětlovala objevování jednotlivých aspektů teorie strun, tak jak byly postupně vytvářeny a objevovány. A to mi přišlo nesmírně zajímavé. Bylo totiž velmi dobře vidět, že teorie strun se vyvýjí v reakci na nějaké fyzikální problémy, které se nedaří dlouhodobě vyřešit a současně bylo vidět jednotlivé aspekty této teorie.

Přestože si netroufnu říci, že jsem všechno pochopil, tak mé počáteční obavy se nenaplnily a z knihy jsem si odnesl více, než jsem čekal. Dosud jsem nečetl žádnou vědeckopopulární knihu, která by vysvětlovala nebo přibližovala čtenáři tak komplexní fyzikální modely vesmíru.

Vzhledemk tomu, že kniha byla vydána v roce 2011, lze ji dnes považovat za lehce zastaralou, protože nezmiňuje např. objev higgsova bosonu nebo gravitačních vln. Nicméně to u této knihy moc nevadí. Autorka totiž veskrze píše o teoretikých modelech, které zatím nebyly potvrzeny ani vyvráceny.

Dále se mi líbil autorčin poměrně objektivní přístup k různým fyzikálním modelům. Přesotože i ona říká, že preferuje svůj vlastní model, který navrhli s kolegou, tak je patrné, že si uvědomuje, že se jedná pouze o teorii, která může být vyvrácena nebo potvrzene experimenty.

Závěrem chci říct, že se jedná o velmi zdařilou knihu, která mne velmi mile překvapila a odnesl jsem si z ní spoustu nových myšlenek a podnětů. Mě osobně přišla problemtika dobře a srozumitelně vysvětlená. Knihu bych doporučil všem zájemcům o teorii strun a dále všem čtenářům, kteří mají rádi vědeckopopulární literaturu a již pár podobných knih přečetli. Tato kniha vás zavede zase o kousek dál.

07.07.2021 5 z 5

Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Leonard Mlodinow

Eukleidovo okno je vědeckopopulární kniha. Ústředním tématem je geometrie a způsob jakým nahlížíme na prostor. Časově kniha pojímá období od starověku až po konec druhého milénia. Leonard Mlodinow v každém období zdůrazňuje vliv konkrétní významné osobnosti, která ovlivnila naše chápání prostoru: Eukleida, Decarta, Gause, Einsteina a Wittena aj.

Můj dojem z knihy ovlivňuje zejména to, že jsem již řadu podobných vědecko populárních knih přečetl. I tato má svůj osobitý charakter, který spočívá v tom, že se v některých oblastech pouští docela hluboko do historických detailů. To se mi na knize líbilo, protože jsem si znovu uvědomil, že na většinu objevů zkrátka musí přijít správný čas.

To co mi naopak nesedělo byly zbytečně komplikovaná přirovnání. Např. Michelsonův-Morleyův experiment jsem četl dvakrát, než jsem si uvědomil, co se mi autor snaží říct. V jiných případech jsem se to ani nepokoušel pochopit. V tomto směru se podle mého názoru nejedná o zdařilou knihu. Prosím nechápejte mne špatně. Jsem z těchto knih zvyklý, že ne všemu nerozumím a ne všechno pochopím. Nicméně v Eukleidově okně jsem měl občas pocit, že nerozumím i tomu, co vlastně dávno znám. A v tom je podle mne zakopaný pes. To považuji u vědeckopulární knihy za nedostatek.

Eukleidovo okno je pro mne rozporuplná kniha. Na jednu stranu zajímavě pojaté téma. Na druhou stranu nesrozumitelné příklady, které vysvětlovanou oblast spíše zamlží. Osobně od tohoto autora mohu doporučit knihu Feynmanova duha, která netrpí výše zmíněným neduhem a má mnohem větší "lidský" přesah do běžného života.

07.07.2021 3 z 5

Kon$pirace Kon$pirace Pavel Hénik

Konspirace je podle Pavla Henika románem, který volně předchází románu Korporace. Zároveň tato kniha čerpá inspiraci ze skutečných událostí, které se odehráli a odehrávají na politické scéně zejména v souvislosti s epidemií koronaviru.

Přestože se autor odvolává na předchozí román Korporace, tak kromě jména jediné postavy, zde prakticky žádná souvislost není. V tomto směru tedy znalost předchozího románu nepřidává nic navíc. Mnohem zajímavější, je inspirace skutečnými osobami a událostmi na české politické scéně. Postav není mnoho a je velmi snadné si je přiřadit ke konkrétním osobám. Vtipné je, že některé postavy používají stejné fráze jako ve skutečnosti.

Když to shrnu, tak Konspirace je román, který se velmi dobře čte. Podle mého názoru se Pavel Henik od napsání Korporace zlepšil a posunul. Celý román působí sourodě a téma je velmi aktuální. Nicméně pokud bych si měl vybrat, tak znovu sáhnu po Korporaci, protože u té jsem se více zasmál a rád se znovu setkám s některými postavi. To o Konspiraci napsat bohužel nemohu.

Celkově dávám 4 hvězdy. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří mají zájem přečíst si odlehčený román inspirovaný aktuální společenskou a politickou situací.

03.07.2021 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Leviathan se probouzí je úvodním dílem série Expanze. Příběh se odehrává v budoucnosti, v období, kdy lidstvo již začalo kolonizovat vesmír, ale zatím ještě neopustilo naší sluneční soustavu. Osobně jsem se o této sérii dozvěl, až po shlédnutí páté řady telivizního seriálu.

První díl se zpočátku tváří jako detektivka. Nicméně jak praví klasik "sovy nejsou tím čím se zdají být". Proto se nenechte odradit zdánlivě banální zápletkou. Příběh nabídne řadu zvratů, které mě osobně velmi mile překvapili svojí originalitou.

Pokud jde o postavy, tak je podle mého názoru nejlépe propracovaný detektiv Miler. Je to totiž typ postavy, kterou není snadné si zařadit do nějaké jednoduché černobílé škatulky a chce to trochu čas, aby jste si k ní vybudovali vztah. Naproti tomu Jim Holden je takový typický klaďas se kterým, by jste si o tom co je vetší a menší zlo, podiskutovali asi jako z Geraltem z Rivie.

Podle mého názoru se jedná o velmi zajímavou a originální sérii. Hodnocení pro mě není snadné, protože jsem viděl seriál a zhruba jsem věděl, co mě čeká. V tomto směru mne kniha rozhodně mile potěšila. Celkově dávám čtyři hvězdy, protože přece jenom se jedná o úvodní díl a je to zkrátka taková příprava pro to co přijde.

Knihu bych doporučil všem fanouškům scifi. Myslím si, že vás tato série rozhodně nezklame.

01.07.2021 4 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Válka o černé díly je další z řady vědeckopopulárních publikací. Inspirací pro tuto knihu byla otázka Stephena Hawkinga "Co se stane s informací, když spadne do černé díry?" Stephen Hawking byl toho názoru, že tato informace bude zničena a prostě zmizí. Leonard Susskind nás ve své knize provází objevy, které vedly k vyřešení tzv. informačního paradoxu a k formulování holografického principu.

Podle mého názoru je Válka o černé díry velmi zdařilou knihou. Podobných publikací je na trhu celá řada, ale tato je unikátní v tom, že aktuální fyzikální problémy uchopuje zcela jiným způsobem. Zejména se zabývá vztahem mezi teorií gravitace a teorií infomrace. To může znít trochu nudně, ale opak je pravdou a závěry jsou silně neintuitivní.

Knihu bych doporučil všem zájemcům o fyziku a vědeckopopulární literaturu. Pokud jste četli jiné knihy s podobnou tématikou, tak Válka o černé díry vám dá zase trochu jiný pohled na věc.

30.06.2021 5 z 5

Zahradní architekt / Zeleň na domě a dvoře Zahradní architekt / Zeleň na domě a dvoře Brigitte Kleinod

Kniha útlého rozsahu, ošklivé obálky a po obsahové stránce minimálního přínosu. Prolistovat v knihovně a vrátit. Rozhodně nekupovat.

26.06.2021 2 z 5

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Název této knihy mne zpočátku docela odrazoval. Nicméně nakonec jsem nedal na první dojem a dobře jsem udělal. Jedná se totiž o velmi dobře napsanou knihu, jejímž ústředním tématem je experimentální potvrzení existence Higgsova bosonu. Přestože s přibývajícími stránkami začíná být text hutnější a náročnější na pochopení, tak mě čtení pořád bavilo a dalo mi mnoho nových a zajímavých podnětů k přemýšlení.

Zajímavostí je také film "Particle fever" z roku 2013, který dokumentuje události popisované v této knize. Můžete tak na vlastní oči vidět atmosféru při ohlašování objevu Higgsova bosonu a mnohem víc.
Pokud zvládáte film s titulky v angličtině, tak vřele doporučuji.

"Částice na konci vesmíru" nabízí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Proto jí vřele doporučuji, všem zájemcům o částicovou fyziku.

20.06.2021 5 z 5

Nahoru na horu Nahoru na horu Radek Jaroš

Nahoru na horu je kniha sestavená z rozhovorů s Radkem Jarošem. Mě osobně přišlo Radkovo vyprávění nesmírně zajímavé, protože má ohromné životní zkušenosti a neomezuje se pouze na hory. Navíc při čtení jsem měl pocit takového "životního nadhledu" a "vnitřní vyrovnanosti", což se mi moc líbilo. Celkově to bylo takové příjemné čtení.

Knihu bych doporučil všem zájemcům o vysokohorské lezení a nejenom jim. Radkův přesah je skutečně veliký a domnívám se, že v této knize si každý čtenář najde to své.

20.06.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa je vícegenerační román, který se odehrává v pohnutých letech naší minulosti. Osobně mám pro tento druh příběhů trochu slabost. V tomto směru Slepá mapa splnila mé očekávání a pocitově se mi líbila více, než jiné romány od této autorky.

Dlouho jsem přemýšlel co mi tato kniha dala, protože její "poselství" není vůbec jednoduché. Stejně tak postavy nejsou černobílé. Za sebe bych asi řekl, že mne nejvíce překvapil vývoj hlavních i vedlejších postav. Znovu jsem si uvědomil, jak je někdy obtížné zachovat si odstup a umět rozlišit, na které straně se nachází světlo. V tom jsou postavy Aleny Morjnštajnové zajímavé, protože ukazují, jak je snadné sejít z cesty.

Za mne je Slepá mapa velmi zdařilá kniha. Dávám čtyři hvězdy a těším se na další příběh od této autorky.

08.06.2021 5 z 5

Hobit – komiks Hobit – komiks Charles Dixon

Krásné komiksové zpracování Hobita, které mi v některých případech přišlo vtipnější, než originál. Jenom se nenechte zaskočit prvním dojmem z ilustrací. Nejsou totiž prvoplánově líbivé, ale mají svůj osobitý charakter, který nemusí sednout každému.

Osobně jsem Hobita četl s dětma před spaním a nejvíc se jim líbila pasáž se zlobry. U toho se moc nasmáli a menší syn to chtěl číst neustále dokola.

Na závěr bych ještě podotkl, že i když se jedná o komiks, tak obsahuje celkem dost textu. A nejedná se tedy o žádnou literární jednohubku. Doporučuji všem fanouškům fantasy příběhů.

08.06.2021 5 z 5

Dokonce ani ne špatně Dokonce ani ne špatně Peter Woit

Jedná se o vědecko populárí knihu, jejímž hlavním tématem je částicová fyzika. Po úvodní části, která obsahuje popis standardního modelu, se autor soustředí na kritiku teorie superstrun. Přiznávám, že mě překvapila některá vyjádření, co se občas ve vědecké komunitě děje.

Následující kapitoly, které se věnují vysvětlování různých typů symetrií v kontextu teorie grup, nejsou podle mého názoru napsané moc dobře. V podstatě bez znalosti příslušné matematiky jsou naprosto nesrozumitelné.

Dále se domnívám, že celkové vyznění je hodně jednostranné. Jde hlavně o to, že jsem četl i jiné knihy, jejichž autoři vysvětlují vývoj fyzikálních modelů v kontextu, jak se k nim došlo (např. Tajemství skrytých dimenzí vesmíru). Obvykle totiž tyto modely vznikají v důsledku snahy vyřešit nějaký přetrvávající problém. A v tomto ohledu čtenářům kniha mnoho nenabízí.

Celkově se mi kniha líbila, ale obsahuje řadu pasáží, které jsou pro běžné čtenáře prakticky nečitelné. A rovněž mi v některých okamžicích kniha přišla značně subjektivní. Proto pouze tři hvězdy

06.06.2021 3 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Peklo blízko nebe je strhující kniha. Jon Krakauer v ní líčí události, které vedly ke smrti šesti horolezců při výstupu na Mt. Everest v roce 1996.

Příběh je uvozen stručným historickým úvodem, který mě osobně nepřišel moc zajímavý. V kontextu knihy však má svůj smysl.

Další pasáže již Jon Krakauer napsal na základě poznámek, které si sám zapisoval při výstupu. To je podle mého názoru to, co dává této knize jedinečný rozměr. Při čtení máte pocit, že se autor snaží o co nejobjektivnější zachycení událostí, ale v určitém momentu přiznává, že si události pamatuje jinak, než jak se odehrály.

Na závěr bych ještě rád zmínil horolezce Becka, protože jeho příběh mi přišel asi nejpozoruhodnější. Po noci strávené ve sněhu, kdy ho všichni považovali za mrtvého se najednou objevil v táboře jako přízrak. Díky omrzlinám příšel o prsty, část nosu, ale nakonec přežil. Klobouk dolů.

Zajímavostí je také skutečnost, že události popsané v knize jsou líčeny jako mimořádná tragédie. Nicméně Jon Krakauer v závěru dodává, že z pohledu statistik nebyl rok 1996 na Everestu nijak zásadně odlišný od jiných let. Pár dní po těchot událostech, už se na vrchol snažili dostat další horolezci. A z toho mi běhá mráz po zádech.

Příběh popsaný v knize byly rovněž ztvárněn ve filmu Everest z roku 2015. Přestože se mi film velmi líbil, tak kniha na mne zapůsobila mnohem silnějším dojmem.

Dávám pět hvězd, protože Peklo blízko nebe je úžasná kniha. Při jejím čtení jsem měl pocit, že vše prožívám na vlastní kůži. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy inspirované skutečnými událostmi.

06.06.2021 5 z 5

Pohybovat se 30 let v prostředí, které popisuje Robert Šlachta v této knize, musí být nesmírně náročné. Zejména z toho důvodu, že popisované události nejsou zcela jednoznačné a lze na ně nahlížet různou optikou. Proto je nesmírně důležité udržet si odstup a rozlišovací schopnost toho co je a není za hranou zákona a někdy, což je mnohem důležitější, za hranou morální a etickou.

Autor - Josef Klíma, nechává toto posouzení více méně na čtenáři. V každém případě to pro mne bylo čtení "zajímavé" a "podnětné", ale zároveň mi po něm zůstal takový pocit určité "emocionální pachuťi", z toho co se u nás v České republice děje. Podle mého názoru, tady ve veřejném životě chybí nějaká významná osobnost, která by byla morální autoritou a vzorem pro ostatní lidi vč. politiků. A to je asi to hlavní, nad čím mne tato kniha donutila se zamyslet.

11.04.2021 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Vězeň času je příběh o muži, který stárné pomaleji než běžní lidé. Není to žádné literární veledílo, ale příjmená odpočinková četba. Pokud máte rádi příběhy, ve kterých hraje významnou roli čas, tak je to příběh pro vás. Dávám tři hvězdy.

Poznámka: V případě, že jste knihu již četli a líbila se vám, tak vřeli doporučuji film Pozemštan. Téma filmu je stejné jako ve zmíněné knize, ale příběh je pojatý trochu jinak.

28.03.2021 3 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Nekonečný příběh je pro mne takovou ikonou mého dětství. Moc se mi líbil a vlastně se mi líbí pořád. Asi jako většina lidí jsem neprve viděl film a teprve s odstupem času jsem se dozvěděl, že existuje knižní předloha. A pak už bylo jenom otázkou času, než si knihu přečtu.

Kniha se mi moc líbila. Je plná fantazie a to mám rád. Některé části jsou zcela jiné, než film. Některé jsou naopak totožné. Například utonutí Atrejova koně v bažinách smutku, které jsem jako dítě pořádně oplakal, pro mne i po letech zůstává stále stejně smutné. Je to sice jen příběh, ale i tak to bolí.

Hlavní odlišnost od filmu spočívá v tom, že kniha má dvě části, které na sebe úzce navazují a tvoří ucelený příběh. Ve filmu to tak není, díly na sebe navazují volně. V tomto směru je kniha o moc lepší.

Dávám plný počet hvězd. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří mají rádi pohádkové příběhy plné fantazie.

28.03.2021 5 z 5

Jak vznikal svět Jak vznikal svět Petr Kulhánek

Zcela upřímně přiznávám, že většinu toho co jsem se dočetl v této knize, jsem znal z přednášek tohoto autora. A to byl zároveň i hlavní důvod, proč jsem si tuto knihu koupil. Petr Kulháneka je vynikající přednášející a popularizátor vědy. Navíc knih jako je tato a ještě od českých autorů, zase tolik není, takže pro mne to byla jasná volba. V tomto směru kniha splnila má očekávání a jsem rád, že jsem měl tu možnost slyšet některé z přednášek Petra Kulhánka naživo v době, kdy jsem studoval na elektrotechnické fakultě ČVUT.

Přeji autorovi, aby mu vydržel elán a dále nám přinášel informace z astrofyziky a jiných příbuzných oborů.

16.03.2021 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Prokletí Salemu byla jedna z mých prvních knih, kterou jsem od Stephena Kinga četl. Od té doby jsem za dlouhých podzimních večerů přečetl několik dalších kousků. Některé se mi líbily a některé mi naopak vůbec nesedly.Tato kniha patří do první skupiny. Je to přitom taková obyčejná, ale poctivá upířina. Takže za mne velká spokojenost.

Nicméně, když se podíváte do komentářů níže, tak zjistíte, že někdo to má přesně naopak. A to mi přijde docela zajímavé, protože jediný způsob jak zjistíte, do jaké kategorie spadáte vy, je, že si tuto knihu přečtete. :-)

16.03.2021

Feynmanova duha Feynmanova duha Leonard Mlodinow

Feynmanova duha je pro mne velmi výjimečná kniha. Je to osobní zpověď mladého fyzika Leonarda Mlodinowa, který měl příležitost setkat se s Richardem Feynmanem v posledním období jeho života. V období, kdy byl čerstvým doktorandem a tápal jakým směrem se má vydat. Toto období zažije ve svém životě hodně lidí a já jsem si z této knihy odnesl, že nejdůležitější je najít si svou vlastní cestu. Zní to dost banálně, ale ze své vlastní zkušenosti vím, že to zdaleka není samozřejmostí.

Kniha je celkem vtipně napsaná a svěžest jí dodává i spousta drobných a zdánlivě nepodstatných detailů. Jedná se například o příhody s jeho kamarádem, který pracoval jako popelář a neustále hulil trávu apod. Nicméně jádro tvoří osobní rozhovory s již zmiňovaným R. Feynmanem.

Mě osobně Feynmanova duha hluboce oslovila a to zejména na lidské úrovni. Považuji ji, za jednu z mých top knih a moc rád se k ní vracím.

16.03.2021 5 z 5