Feynmanova duha

Hledání krásy ve fyzice a v životě.
Vzpomínky významného fyzika na začátky akademické dráhy, kdy se setkal s Richardem Feynmanem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74185/feynmanova-duha-Kl4-74185.jpg 4.433
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Argo

Feynman's Rainbow: A Search for Beauty in Physics and in Life, 2005

Kniha Feynmanova duha

duch72
21.11.2020

Poutavý vhled do života jednoho z největších géniů minulého století očima jeho kolegy z Caltechu. Feynman mi byl velmi sympatický, třeba svojí empatií pro Mlodinova v jeho situaci s chybnou diagnózou, třebaže sám na tom byl daleko hůř, a nebo tím, jak si nebral servítky vůči nabubřelému fyzikovi.

los
11.04.2019

vytkl bych snad jen překladateli nepřesnosti v terminologii

qwill
24.02.2016

"Rád bych se na něco zeptal," řekl jsem konečně. "Myslíte si, že by bylo rozumné pracovat na teorii, o které si skoro všichni myslí, že je to nesmysl?"
"Jenom za jediné podmínky," řekl.
"A sice?"
"Že vy sám si nemyslíte, že je to nesmysl."
"Nevím o ní tolik, abych to dokázal posoudit."
Zasmál se. "Možná, že kdybyste o ní věděl víc, tak byste na ní stejně pracovat nechtěl.."
"Chcete říct, že jsem možná příliš hloupý, abych se dokázal správně rozhodnout?"
"Ne nutně. Třeba naopak nemáte dost vědomostí, nebo je nemáte dost dlouho na to, aby vás to zkazilo. Příliš mnoho vědomostí může taky vadit."

Pablo Kral
20.06.2015

Rozsahem nevelká, významem důležitá i svěžím perem sepsaná je tato "psychologická studie", v níž tři hlavní hrdinové - Feynman, Gell-Mann a Mlodinow nejen ústy samotného autora nastiňují svůj pohled na základní otázky svého oboru, ale i lidské existence jako takové. A to i přesto, že sám veliký Feynman filozofii i psychologii ostentativně nesnášel. Osobně se domnívám, že se z knihy vcelku dalo pochopit, co jej k tomu vedlo. Stárnoucí a zhoubnou nemocí stižený fyzik se na smrtelné posteli vyjadřuje: "tohle bude mým posledním objevem: jak to vypadá, když člověk umírá". Za mne plný počet hvězd.

vitek.sk
10.09.2014

Strhující příběh mladého začínajícího a značně nejistého fyzika těsně po škole, který na svém novém pracovišti potkává fyzika, který je naopak žijící legendou, nositelem nobelovy ceny, autorem mnoha originálních teorií a myšlenek, ale také který je už starý, trpí vážnou nemocí a nezbývá mu mnoho času. Kniha pak popisuje postupné sbližování těchto dvou geniálních mozků, vzájemné výměny názorů a naopak plodné fyzikální diskuze. Zpovzdálí do děje zasahuje i druhá legenda tehdejší doby a té univerzity Murray Gell-Mann, který je na rozdíl od přátelského Feynmana působí poněkud arogantně a nepříjemně (ve skutečnosti byl do značné míry arogantní i Feynman).
Mlodinow píše o svém velkém vzoru skoro lépe než sám Feynman o sobě. Jednoznačně plný počet hvězd.

P.S. Richard Feynman Leonardu Mlodinowovi: "Říkáte hlouposti, objevovat se nenaučíte tak, že se budete zabívat takovou hloupostí jako je psychologie. Já bych si z toho příběhu vzal jiné ponaučení. Když může udělat objev opice, tak vy taky!"