papuja papuja komentáře u knih

Pistolník Pistolník Stephen King

Tak na první knihu od Kinga jsem si asi vybral sakra špatně. Myslím že tu knihu psal 12 let King pro sebe a ne pro čtenáře. Protože jen sám tvůrce tohoto příběhu se v té roztříštěnosti může vyznat. Nebo je možné, že když to psal, tak chodil na návštěvy k donu Juanovi a Carlosi Castanedovi na nějaké laskominky.
Kniha vlastně nemá začátek ani konec, nemá vysvětlenou pointu, nemá dokonce svým způsobem hlavu ani patu. Čtenář lítá z jednoho světa do druhého, (minulého, budoucího, snového atd.) od jedné podivnosti k další. Nic není vysvětleno. Jednání hlavních osob není také skoro vůbec vysvětleno a je takřka bez logiky. O pistolníkovi Rolandovi a vlastně ani o Muži v černém jsem se nedozvěděl to co bych si přál vědět.
Nebýt pěkného doslovu, kde autor přiznává: že sám neví ještě mnoho z pistolníkova života, nebo ostatních zúčastněných osob, asi bych odhodil do kouta a řekl bych si "konec!". Takhle mi nezbývá něž jít do dalšího dílu a doufat, že mi bude poodhaleno trochu víc z podivného světa a jeho hrdinů. A možná své hodnocení po přečtení více dílů změním.

14.11.2013 3 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Výborné třetí pokračování Temné věže. Vypadá to, že mě tento Kingův svět chytnul opravdu za srdce a skvěle se jsem se u toho bavil. Tento díl je zase trochu něco jiného než předchozí. Je v něm: pár šokujících překvapení, skvěle popsán postkatastrofický svět i se svým šíleným obyvatelstvem, drsný přechod již padlého Jake k Rolandovi atd. Kniha končí tak, že Vám nezbývá nic jiného než otevřít hned další díl a pokračovat dál:o)

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Výborné pokračování Pustin které jsem si opravdu vychutnal. Rád jsem si přečetl o Rolandově minulosti (i když prozatím jen krátký časový úsek) a bral jsem to jako příjemnou oddechovku. Výborně napsaný díl, který Vás i přes svoji trochu zbytečnou délku chytne a nepustí. Váhal jsem docela dlouho jestli mám dát 4 nebo 5 hvězd. Měl jsem trochu pocit "konečně dočteno". Ale s odstupem zjišťuji, že mi tento díl sedl, kromě té mírné roztahanosti mu nemám po dějové stránce co vytknout. Takže plný počet.

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Tak další putování našich hrdinů za temnou věží je za mnou. V tomto díle se nám děj zastaví ve městečku Calla Bryn Sturgis, kde naše čtveřice má úkol ochránit vesničany. Rolandovo ka-tet má před sebou pořádnou zkoušku věrnosti. Vše se odehrává pouze na jednom místě a působí to jakoby zpomalením děje. Několik pasáží bylo pro mě trochu nudnějších a zdálo se mi to jako předešlý díl, trochu celé natažené. Ale autor nám zase naservíruje několik překvapení a zvratů. Nehledě na to, že konec knihy je na vypoulené oči, až se jeden bojí že mu to už zůstane. Pistolník se pomalu a jistě stává mojí srdcovou záležitostí.

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Tak po prvním díle Temné věže jsem byl docela zklamaný. Druhý díl mi to prvotní zklamání 100% vynahradil. Celou první třetinu jsem četl skoro s otevřenou pusou, druhá třetina je trochu klidnější a závěr kde se to začne spojovat a gradovat jsem prostě hltal očima.
Je toho mnoho neobjasněného, tajuplného, prozatím nepochopitelného.
Takže se těším na další díly. A jsem nakonec rád, že jsem začal u King(a) sérií Temná věž.

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Autorova prvotina a skvělá kniha. Autor se přesně trefil do mého gangsterského vkusu. Od samého začátku až po úplný konec jsem se skvěle bavil. Nehodnotím na plný počet z důvodu: ke konci lehce pokulhává uvěřitelnost ". Doufám, že autor udrží ostatní díly na té samé lajně, nebo budou ještě lepší.

14.11.2013 4 z 5

Obydlený ostrov Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

První přečtená kniha od Strugackých - příjemné, jednoduché čtení šmrncnuté politikou a military. Hvězdičku ubírám jen za to, že bych se rád dozvěděl o něčem více, ale bohužel není více rozpitváno. A díky tomu mi tam některé části přišly trochu slabší a nic neříkající.

14.11.2013 4 z 5

Nečekané variace Nečekané variace George R. R. Martin

Po přečtení knihy Písečníci – trošičku zklamání. Jedna povídka super – životní moudra. Jedna měla výbornou a jednoduchou pointu. Tři povídky průměrné – neurazily. A jen ta poslední mi nějak nesedla – jako by tam nepatřila.

14.11.2013 3 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Poslední svobodní lidé "indiáni", které zbytečně vymlátili. Bohužel naše společnost co se týče oduševnělosti má jen jednoho boha a to jsou pouhé "peníze".
Výborná kniha.

13.11.2013 5 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Tak sedmý díl je opravdu zase nářez. Od začátku je vidět, že Erikson to sakra umí a pěkně si se vším hraje (čtenář, postavy, děj). V klidu rozplétá desítky dějů, které se postupně začnou prolínat, spojovat, mizet a pak vznikají další nové. Kniha má cca 900 stran, kde není žádné hluché místo! Chvíle kde se čtenář směje nebo usmívá, střídají chvíle překvapení, zvratů a akce, které zas vystřídá smutek.
Jednoznačných 100%