PaniWiga PaniWiga komentáře u knih

Posel Posel Markus Zusak

Námět je zajímavý a kniha se čte dobře. Hezké je i poselství, které přináší, tedy, že když se rozhlédneme po okolí - a pořádně se budeme dívat, určitě najdeme někoho, komu můžeme pomoci. Často stačí malé gesto, které může pro druhého hodně znamenat. Souhlasím i s tím, že když pomůžeme druhým, pomůže to i nám (minimálně si zvýšíme sebedůvěru a získáme dobrý pocit).
Mínus knihy vidím v jejím konci. Za mě by asi bylo lepší nechat nevyřešeno, kdo karty posílá, než situaci vyřešit tak, jak to udělal autor.

17.12.2020 4 z 5

Anekdoty pana vrchního Anekdoty pana vrchního Jaroslav Štěpánek

Proč ne. Některé kousky slabší, jiné lepší. Dokonce i několik, které jsem ještě neznala.

04.12.2020 3 z 5

Čtení z kávové sedliny Čtení z kávové sedliny Eve Makis

Děj není nijak výrazný. Přesto se kniha čte přjemně. Líbilo se mi, jak barvitě autorka líčí postavy. Skoro každá stránka nabízí miniaturní medailonek další postavy. Jejich životy jsou různorodé a pestré.
Z osobní roviny na mne zapůsobilo, jak se hlavní hrdinka snaží vybalancovat lásku k matce, pochopení pro její názory a snahu nezranit ji, se svou touhou po jiné životní cestě, s vlastními názory atd. Tento generační střet se odehrává nejen v takto tradičních komunitách, ale všude kolem nás.

30.11.2020 4 z 5

Rodina, škola, knihovna - Náš vztah ke čtení a co ho ovlivňuje (2018) Rodina, škola, knihovna - Náš vztah ke čtení a co ho ovlivňuje (2018) Jiří Trávníček

Překvapivě to bylo čtivější, než jsem čekala. A určitě jsem si z toho odnesla i nějaké tipy a doporučení. Tedy hlavně - nadále číst dětem a před dětmi.

14.11.2020 4 z 5

Kdo chce koťátko? Kdo chce koťátko? Milena Lukešová

Krásná kniha pro malé čtenáře. Verše jsou půvabné a čtou se skoro samy. A to i přes to, že jeden dva verše mi tam příjdou nějak navíc - jako by byly z jiné knihy, nebo zkrátka autorku napadly, hezky se to rýmovalo, tak je tam "napasovala" tak nějak navíc. Ale to knize neubírá na kráse. A hlavně na oblíbenosti. Obě dcery se dožadovaly mnoha a mnoha a mnoha opakování.

07.11.2020 5 z 5

Živelné měňavice Živelné měňavice Petr Kopl

Ani druhý díl nezklamal. Propracované ilustrace, zajímavý příběh, hra s jazykem a veselé vtípky. I trocha poučení. Těším se na další díl.

07.11.2020 5 z 5

Dračí chůvy Dračí chůvy Petr Kopl

Knihu jsem dostala přečíst příkazem od dcery, která ji čte opakovaně, a dokonce ji dobrovolně předčítá mladší sestře. A nelitovala jsem. Příběh je vtipný a originální, ilustrace krásné a propracované. Jdu na další díl.

02.11.2020 5 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Krásná, i když smutná kniha. V málo slovech toho hodně řekne. A ilustrace - wow. Určitě se k ní ještě alespoň jednou vrátím.

20.10.2020 5 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

Tak tohle bylo zklamání. Kniha na mne vykoukla v knihovně mezi vrácenými tituly, tak jsem si řekla - proč ne, něco lehkého a zamilovaného jsem už dlouho nečetla. Ale toto bylo lehké a zamilované až moc. Připadalo mi, že si autorka přečetla recept na erotický zamilovaný román a pro jistotu tam dala všechno.
On je krásný, chápavý, bohatý, vtipný, chápavý, citlivý, výborný v posteli, - už jsem zmínila chápavý?
Ona je krásná, citlivá, i přes svou práci vlastně cudná a skoro až nevinná. Má málo peněz a těžký život (skoro Popelka).
Její bratr - taky ideál - vtipný, nevinný, citlivý. A s handicapem, aby to dalo zápletce smysl.
To by mi asi ani tak nevadilo - od hrdinů těchto knih se ani nic jiného neočekává. Ale ono se v knize vlastně moc nedělo. Zápletka mohla být dobrá. Ale celé to probíhalo tak nějak - nijak. Vše se vyřešilo samo, nebo díky "chápavosti", případně penězům - hrdiny. O všem si popovídali a happy end je tu.

20.10.2020 1 z 5

Prvorozený Prvorozený Tor Seidler

Hezká a zajímavá kniha pro mládež. Příběh dobře plyne a autor určitě umí vyprávět.
Co mi ale vadilo bylo, že na jednu stranu je kniha skutečně o životě v divočině (např. vysvětluje, jak jsou vlci užiteční pro přírodu a krajinu, jak to chodí ve vlčí smečce) a na druhou stranu zbytečně polidšťuje zvířata - např. je nesmyslné, a pro děj knihy i zbytečné, aby zvířata znala zeměpisné názvy a údaje. Jak by mohla divoká straka nebo vlk vědět, kde končí Montana a začíná Idaho? Vím, že je to nepodstatné, ale mě to prostě rušilo. Nebo, když vlci "přenášeli" kus jelena pro smečku. Vím, že vlci slabším a štěňatům nosí maso z lovu - ale určitě ne způsobem, který autor popisoval. Také pocity typu - dám své sestře přednost, protože to, že jsem silnější neznamená, že mám právo se první najíst - to jde proti myšlence popsat skutečný život vlčí smečky.
I přes tyto "úlety" se mi to líbilo.

15.10.2020 3 z 5

Žeryk pracuje Žeryk pracuje Hanka Jelínková

Milá, vtipná a trochu poučná jednohubka. Se zábavnými úkoly na konci.

Žeryk to spočítá Žeryk to spočítá Hanka Jelínková

Milá, vtipná a trochu poučná jednohubka. Děti bavily i úkoly na konci.

12.10.2020 5 z 5

Žeryk na cestách - Veršované dobrodružství pejska Žeryka Žeryk na cestách - Veršované dobrodružství pejska Žeryka Hanka Jelínková

Milá, vtipná a trochu poučná jednohubka.

Obrázkové říkanky Obrázkové říkanky Hanka Jelínková

Hodně povedená kniha. Básničky jsou vtipné, krásně se rýmují a ilustrace plné barev je výborně doplňují. Četli jsme s dětmi mnohokrát a určitě zase budeme.

08.10.2020 5 z 5

Konec řetězce Konec řetězce Fredrik T. Olsson

Nápad zajímavý. Styl psaní dobrý. Ale je pravda, že kniha mohla být o něco kratší. Obzvlášť ke konci. Člověk je zvědavý, jak to vlastně je, a autor "zdržuje" celkem zbytečnými popisy nepodstatných věcí. Trochu mě zklamalo, že některé otázky nebyly dořešené - hlavně "kdo?". A drobná míra nelogičnosti : SPOILER: pokud je virus tak smrtící a nakažlivý, pak mě překvapilo, kolik lidí přežilo. Očividně dost na to, aby celou dobu krize fungovala elektřina, média, tekla voda, dal se koupit benzín. Plus dávám za fyzické zpracování knihy. Byla radost ji držet v ruce. :-)

07.10.2020 4 z 5

Cvrček a mravenci Cvrček a mravenci Jiří Zdeněk Novák

Knihu jsem musela dceři číst dokola, dokola a dokola. Snad stokrát. Ale ani přesto neomrzela. Verše krásně plynou a ilustrace jsou půvabné.

07.10.2020 5 z 5

Cesta Cesta Timo Parvela

Tento díl se mi líbil o trochu víc než předchozí. Děj je méně chaotický a lépe na sebe navazuje. Grafické zpracování knihy je moc krásné.

15.09.2020 5 z 5

Trójská válka: Poseidónův hněv Trójská válka: Poseidónův hněv Veronika Válková

Mám ráda všechny "Bárovky" a ani tato mě nezklamala. Byla jsem zvědavá, jak autorka zvládne situaci, ve které známe výsledek, a zvládla to dobře. Jako vždy se toho člověk hodně dozví - například vysvětlení "trojského koně" bylo pro mne překvapivé, a přitom tak logické.

15.09.2020 5 z 5

Hilda a Sofie Hilda a Sofie Hana Knopfová

Krásný příběh. Napsaný lehkým a velmi čtivým způsobem. Zajímavé byly pohledy dvou postav na stejné události. Někdy je dobré zamyslet se, jak situaci asi vnímá druhý člověk. Ne vždy je náš názor jediný možný, nebo správný. A i když konec byl předvídatelný, vůbec to nevadilo. Přečetla jsem za 1 den a kniha ve mně zanechala příjemný pocit.

11.06.2020 5 z 5

Sára. Kniha první Sára. Kniha první Esther Hicks

Mám rozporuplné pocity. V zásadě je kniha moc pěkná. A rady v ní obsažené určitě nejsou špatné a bylo by dobré si z nich něco odnést do života. Ale některé z nich jsou na mě už trochu "až moc" a myslím, že zvláště pro dětského čtenáře nedostatečně rozvedené a vysvětlené (mám na mysli například jak se vyrovnat se zlem - Spoiler: vadilo mi, že Jason a jeho kamarád nebyli nijak poučeni, že to, co provedli, bylo špatné - natož potrestáni. Že to "neřešil" Šalamoun, to vyplývalo z poselství knihy, ale neřešil to dokonce ani otec).
Plus určitě za krásné zpracování knihy a ilustrace.

10.06.2020 3 z 5