painthers painthers komentáře u knih

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Uff. Zarathustra je určitě jednou z nejnáročnějších knih, které jsem kdy četla. Z velké části knihy vůbec nejsem moudrá a s velkou pravděpodobností ani za několik let nebudu. Jsem nadšená z toho, že jsem to dala, ale myslím, že to bude chtít ještě jednou - možná tak za dvacet, třicet let. Pořád je to pro mě dost těžký a některé části knihy ve mně nic moc nezanechaly. Jsem ale zvědavá, co tam najdu příště. Doporučuji si k tomu na pomoc vzít tenkou knížečku od Spreckelsena - Nietzsche pro začátečníky.

19.04.2021 3 z 5

Ježíš Nazaretský: Historický obraz a jeho interpretace Ježíš Nazaretský: Historický obraz a jeho interpretace Petr Pokorný

Soubor odbornějších textů naznačující způsob, jak se zkoumají historické prameny o Ježíšovi a co nám sdělují. O tom, proč Pavel z Tarsu (apoštol, který se s Ježíšem však nesetkal) některé Ježíšovy výroky jen parafrázoval, jak Ježíš navazoval na Jana Křtitele a v čem se lišili. Konec věnující se lexikologickému rozboru některých pramenů mě už moc netankoval.

02.03.2021 2 z 5

Ježíš Ježíš Hans Küng

Tahle kniha na mě zapůsobila moc hezky. Žádné nekritické opěvování, ale povídání o Ježíši (snažící se i o exaktní hodnocení pramenů) a jeho poselství, sdělení, životě a přínosu pro dnešní společnost. Oceňuji zejména zařazení Ježíše do historického kontextu doby.
Pokud se do knihy pustíte jako laici, doporučuju napřed znát alespoň hrubé základy křesťanství a přečíst si Evangelia, jinak hrozí, že se v tom budete ztrácet.

22.02.2021 4 z 5

Červená kniha Červená kniha Carl Gustav Jung

Na první pohled mě zaráží takhle dobré hodnocení, jaké kniha má, protože si myslím, že potenciál si z ní něco odnést má jen velice málo osob.

Napřed jsem knihu hodnotila jako koncentrovanou psychózu (v dobrém), na druhou stranu - do téhle “psychózy” se může v hloubi ponořit i kdokoliv jiný, ač zrovna Jungova verze napovídá o jeho vzdělání, silné mystice v duši a hlubokému uvažování.

Určitě to byla velice náročná kniha, také hodně hutná, nedá se číst po větších úsecích.

Snad nebude vadit, pokud si sem z ní odložím pár myšlenek:
Jung v různých motivech odlišoval emocionální stránku člověka proti té racionální, což je myslím podstatné. (Každý máme tuto stránku vyjádřenou v jiném poměru.)
Nejhlubší lidské pravdy jsou v podstatě úplně obyčejné a prosté, předávají se staletí po generace.
Muž má v rámci své celistvosti přijmout svou ženskou stránku duše (anima), žena svojí mužkou (animus).

“Mnohočetnost věcí je tvým mnohočetným smyslem, pokud se měníš, mění se tvář a význam světa.
Chceš-li nacházet cesty, nepohrdej ani šílenstvím. Vždyť tvoří tak velkou část tvé podstaty. (...) Člověk usiluje o rozum jen proto, aby si mohl vytvářet pravidla. Život sám nemá žádná pravidla. To je jeho tajemství a jeho nepoznaný zákon.”

05.02.2021 1 z 5

Výklad snů Výklad snů Sigmund Freud

Ohledně psychoanalýzy pořád balancuju nad tím, jestli je to šarlatánství, nebo ne. Tahle kniha mi v tom moc nepomohla. Dlouhé a rozvláčné čtení, místy s trochu otaznými závěry. Jak píše někdo níže - jedná se o dílo z dob psychologie, kdy tato věda ještě vznikala, dá se jí tedy leccos odpustit. Že bych ale knihu měla komu doporučit, to se bohužel říct nedá. Jsem zvědavá na jiné Freudovo dílo.

19.01.2021 1 z 5

Věda o mytologii Věda o mytologii Carl Gustav Jung

Poněkud náročnější čtení. Mytolog Kerenyi rozebírá motiv božského dítěte a Koré (matky a panny) ve světových mytologiích, především té řecké. Jung k tomu pak přidává eseje z pohledu psychologického, v rámci kterých se snaží postihnout vliv archetypů na tyto mytologické obrazy. Myslím, že kniha je určena pro pokročilé, nebo alespoň opravdové nadšence mytologie. Já sama jsem často nechápala, co se mi text snaží sdělit. Žádnou zásadní myšlenku si neodnáším.

11.12.2020 1 z 5

Hlas poznání Hlas poznání Don Miguel Ruiz (p)

Hodně oddechová a čtivá kniha. Když bych chtěla něco seberozvojového, pozitivního, a nechtěla si u toho moc namáhat mozek, vyberu si tohle. :-) Což myslím ale pozitivně, myšlenky má kniha hezké.

05.12.2020 4 z 5

Člověk mezi životem a smrtí Člověk mezi životem a smrtí Josef Dvořák

Co všechno lidské tělo dokáže zvládnout. Někdy docela slušný příběhy.

01.11.2020 3 z 5

Tibet: Tajemství červené krabičky Tibet: Tajemství červené krabičky Petr Sís

Hezká magická pohádka pro děti, plná krásných ilustrací. Akorát mě mrzelo, že z příběhu otcovy cesty se nějak vytratil závěr. Za jakých okolností se vrátil domů?

03.08.2020 2 z 5

Bytí v umírání - Rozvíjení soucitu a překonávání strachu v přítomnosti smrti Bytí v umírání - Rozvíjení soucitu a překonávání strachu v přítomnosti smrti Joan Jiko Halifax

Autorka je buddhistkou, která pracuje s umírajícími. K tomuto tématu má řadu zajímavých postřehů, meditací, myšlenek. Pokud vám jsou sympatické východní filosofie (zejména buddhismus) a chcete se zamyslet nad svým postojem ke smrti, nad tím, jak pomáhat umírajícím, a nad tím, jak o smrti smýšlet a jak z ní překonat strach, kniha vám rozhodně napoví.

06.07.2020 3 z 5

Věčná filozofie Věčná filozofie Aldous Huxley

Jedna z náročnějších knih, které jsem četla. Různé zamyšlení nad spiritualitou a spojením světových náboženství. Druhá kniha se mi líbila asi více. Myslím, že to není nic pro začátečníky.

08.06.2020 3 z 5

Harvardský psychedelický klub Harvardský psychedelický klub Don Lattin

Biografická kniha o průkopnících výzkumu psychedelických látek a vlastně i květinových šedesátých let. Čtyři vědci, kteří změnili kulturu doby. Souvislosti z této knihy se táhnou až do dnešních dob, obzvlášť v dnešních dobách světové "psychedelické revoluce" je skvělé si připomenout slavná jména, která stála na divokém počátku.

30.05.2020 4 z 5

Pokrok bez povolenia Pokrok bez povolenia Róbert Chovanculiak

„Máme paleolitické emoce, středověké instituce a nadpozemskou technologii.“

Autor se věnuje současným novým technologiím typu Uber, AirBnB, darknet, kryptoměny a desítkám dalších.

Na volném trhu slýcháme pravidelně o tzv. tržních selhání a nutnosti řešit je státem. Technologický pokrok ale umožňuje mnohá z nich řešit zcela novým neotřelým způsobem - zejména asymetrii informací, nedokonalou konkurenci a problém černého pasažéra.

Pokud by člověk v minulosti chtěl sám pro didaktické potřeby ekonomie vymyslet, jak se pomocí technologií dají tyto problémy řešit, sám by to zcela jistě nevymyslel. V prostředí, kde je ale prostor pro vývoj, ziskové motivace a svoboda, vznikají tyto úžasné platformy všude kolem nás zcela přirozeně. Potenciál do budoucna je navíc obrovský.

Máme sklony chtít po státu, aby tržní selhání napravoval, protože "jinak se to řešit přece nedá". Tato selhání se ale může dařit s využitím technologií odstraňovat i bez státu - a možná by se dalo říct, že státu navzdory. Obrovský neefektivní stát se zpětně snaží platformy nějak regulovat a ošetřit to, aby nevznikaly v právním vakuu. Není ale naopak do budoucna prostor pro to, aby se mnoho dnešních funkcí státu řešilo pomocí technologií lépe a efektivněji v rámci volného trhu a konkurence, a v budoucnu jsme upouštěli od jejich zajištění institucí, která během rychlosti dnešního vývoje bude již zanedlouho působit jak ze středověku?

Robovu knihu doporučuju. Moc se mi líbí, jak na příkladu nových platforem mluví o ekonomii. A chytne se i absolutní začátečník. :-)

24.05.2020 4 z 5

Hora hoře Hora hoře Samuel Shem (p)

Kritika psychiatrie ve skvělém příběhu. Skvělé okno do toho, jak i v lékařství, a psychiatrii nevyjímaje, člověk bojuje se systémem, s kolegy, s neefektivní léčbou... A jak se z toho člověk sám může málem zbláznit.

16.04.2020 4 z 5

Velká čínská kapitalistická revoluce Velká čínská kapitalistická revoluce Ronald Harry Coase

Příběh přerodu Číny od socialismu za Maa do dnešní formy jejich netypického kapitalismu. Pokud vás zajímá ekonomie, volný trh a transformace mezi ekonomickými systémy, knihu určitě doporučuji. Také mi rozšířila obzory, jelikož všichni máme sklony hodnotit Čínu optikou Západu a slovo "kapitalismus" se v jejím kontextu obvykle kvůli silné vládnoucí straně neužívá. Pravdou je však to, že v některých aspektech je Čína kapitalističtější zemí než my. A to, jaký udělala za posledních pár desítek let obrovský skok od absolutní chudoby k obrovské ekonomické velmoci, je toho přímým důsledkem.

10.04.2020 4 z 5

Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Johan Norberg

Naše doba se hemží apokalyptickými budoucími scénáři. Máme pocit, že svět se ubírá k horšímu, že dobře už bylo a že je svět plný násilí, zla a chudoby. Tahle kniha vám do toho přidá trochu optimismu, protože nejlépe je teď. :-)

22.03.2020 4 z 5

Pepíci Pepíci Mariusz Surosz

Příjemné a poutavé čtení o moderních dějinách naší země očima Poláka. Kniha je určena původně Polákům, je skvělé, že je přeložena i do češtiny, protože to dává na dějiny netradiční úhel pohledu.

28.12.2019 3 z 5

Dzogčhen. Přirozeně dokonalý stav Dzogčhen. Přirozeně dokonalý stav Čhögjal Namkhai Norbu

Přirozeně dokonalý stav. Příjemné čtení o tom, jak tohoto stavu dosahovat v běžném životě, bez nutnosti se tlačit do meditací a různých duchovních technik. Představují se základní principy džogčhenu a jeho odlišnosti od praxí súter a tanter. Kniha je určena spíše pro jedince pokročilé v buddhismu.

27.12.2019 4 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Tuhle knihu jsem dostala na jednom semináři na střední jako povinnou četbu a léta na ní ráda vzpomínám. Poutavě vtáhne do života běžného středověkého člověka na základě různých historických podkladů na našem území. Zjistíte mnoho o tehdejším životě, o pohanských zvycích, o radostech a strastech. Pokud vás zajímá historie běžných lidí, tuto knihu rozhodně doporučuji.

16.11.2019 5 z 5

Mýtus normálnosti Mýtus normálnosti Gabor Maté

Další z excelentních Gaborových knih. Jsem moc ráda, že ač v knize kritizuje mnoho věcí na kapitalismu, nesklouzl tak automaticky k tomu, že socialismus by všechen náš život vyřešil lépe. Autor skromně přiznává, že sám neví, jak některé nemoci společnosti řešit. Pro mě mají podobné knihy zásadní zprávu - ač z hlediska redukce chudoby, osobní svobody, dlouhověkosti osob a obecně zlepšení komfortu obyvatel hraje kapitalismus jasný prim, je vždy třeba myslet i na to, že ideálním řešením na všechno samozřejmě není. Musíme stále aktivně pracovat na tom, jak si k sobě nacházet blízkost, jak mezi sebou hledat lidskost a společnými silami o lepší svět kolem nás usilovat.

17.06.2024 4 z 5