notburga notburga komentáře u knih

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Oproti prvnímu dílu se mi zdála dvojka trošičku slabší. Občas jsem jen nechápavě kroutila hlavou nad jednáním některých postav. Ale Malcolm naštěstí vše vyvážil.

A jinak zmiňovaný velociraptor je ve skutečnosti Utahraptor. Viz kniha Červený raptor, kde je fenoménu JP věnována celá předmluva. Spielber při natáčení prvního filmu doslova skákal radostí, když se archeologům podařilo najít raptora ve velikosti, jakou on si vysnil ;)

17.08.2015 4 z 5

Vetřelci z Minecraftu Vetřelci z Minecraftu Petr Heteša

Také to nebylo špatné, i když první příběh za světa MC mě nadchl více ... Místy na mě působí příběh trochu roztahaně, ale zase je v něm spousta nápadů, které by si určitě každý hráč chtěl vyzkoušet. A je pravda, že od přečtení se ve hře dívám na každou ovci s největším podezřením :D

15.08.2015 4 z 5

Meč proti meči Meč proti meči Eduard Štorch

Další skvělá kniha. Bylo příjemné přečíst si klasický příběh o Václavovi a Boleslavovi zase z jiné stránky.

14.08.2015 5 z 5

Královnina noc Královnina noc Grigol Abašidze

Nádherná kniha, která si určitě nezaslouží být zapomenuta. Osudy postav se navzájem neuvěřitelně proplétají a když některý z hrdinů dojde na konec své cesty, i slza při čtení ukápne. Dojemné okamžiky se střídají s vážnými. Pokud začíná hrozit, že politické pasáže čtenáře příliš znudí, vplete autor do textu zajímavou epizodku. Umění je v knize popisováno s takovou láskou a porozuměním, že je doslova vidíte před sebou. A královna, o které nadpis vypráví, se vlastně jen skrývá v pozadí, i když se okolí ní celý děj nenápadně točí.

14.08.2015 5 z 5

Kraftíme! - Výtvarné nápady nejen pro fanoušky Minecraftu Kraftíme! - Výtvarné nápady nejen pro fanoušky Minecraftu Choly Knight

U této knihy oceňujeme se synem hlavně jednoduchost a velmi názorné postupy. Creepeří peněženka z lepící pásky, pochodně z kartónu na zeď, truhla ze zapékacích korálku a další a další. Několik stránek je věnováno zajímavým inspiracím z internetu - to kdyby vám došly nápady. Návody jsou rozděleny podle obtížnosti.

12.08.2015 5 z 5

Indický princ / Pád Cařihradu Indický princ / Pád Cařihradu Lewis Wallace

Tuto dvoudílnou knihu jsem původně zachránila z antikvariátu hlavně pro její nádherně zdobenou vazbu. Příběh mě velmi rychle vtáhl, i když je napsaný na naše poměry už celkem archaickým jazykem. jen občasná nelogičnost (nebo snad neuvěřitelná naivita) v jednání hlavní postavy a sultána Mehmeda II. stáhly moje hodnocení o necelou jednu hvězdičku.
Líbí se mi, jak je příběh spletitý s mnoha vedlejšími linkami a postavami. K přesnému historickému znění popisovaných událostí bych také mohla najít jisté výhrady, ale vím, že nečtu encyklopedii.

08.08.2015 4 z 5

Květinová kuchařka - Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení Květinová kuchařka - Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení Jana Vlková

Velice praktická věcička pro milovníky divoké zeleně. Funguje jako parádní atlas (s malovanými i fotografickými vyobrazeními) i jako kuchařka. Skutečných receptů je tu sice poskrovnu, ale u všech bylinek je velmi dobře popsán způsob jejich využití, často přirovnaný k jiné známé bylince. Potvrzuji že bršlice nebo šrucha je vskutku výtečná ;)

08.08.2015 5 z 5

Gejša - Jedinečný svět tradice, elegance a umění Gejša - Jedinečný svět tradice, elegance a umění John Gallagher

Toto by měla být základní kniha milovníků gejš. Sáhněte po ní ještě před tím, než se pustíte do čehokoliv jiného. Pomůže vám ujasnit si dojmy, které jste nejspíš získali ze slavných filmů a vyznat se v označeních, která používá mistr Saikaku. A nic vás nepoučí o jemných nuancích oblečení gejš tolik, jako možnost obléct si je.

Samurajský meč Samurajský meč Zdeněk Hurník

Úžasná kniha. Jako naprostý amatér v této oblasti jsem sice občas musela číst některé odstavce dvakrát a něco málo si dohledat i z jiných zdrojů, ale s tím se počítá.

08.08.2015 5 z 5

Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky Alena Munková

Tak tohle jsme s dcerkou nedočetly. Některé pasáže jsou až nesmyslně roztahané, zvířátka se chovají nelogicky a vrána už prostě není vrána...

07.08.2015 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Dočíst jsem musela, práce je práce...
Trochu mě pobavily snad jen maily, jinak nevím, co bych vypíchla. Pokud chcete vědět, co je to BDSM a vztah dominanta se subíkem, získáte zcela zkreslenou představu. Pokud podobné praktiky vyznáváte a chcete si přečíst něco žhavého, budete těžce zklamaní. Poučná snad kniha může být jen pro ženy, které se chtějí něco dozvědět o stalkerech. Více nemám co napsat. Znovu číst nebudu. Ale pokud hledáte výplach mozku na horké letní dny, vyzkoušejte...

07.08.2015 2 z 5

Moje nejkrásnější vánoční knížka Moje nejkrásnější vánoční knížka Claudia Tischer

Opravdu má nejoblíbenější. Každé Vánoce se k ní s dětmi vracím a okouzlujícím příběhům to stále na kráse neubírá. Návody jsou srozumitelné napsané, písničky pečlivě zapsané. A vůbec nevadí, že české jsou jen některé.

07.08.2015 5 z 5

Cesta vlka Cesta vlka Bear Grylls (p)

Kniha je stejná jako jeho seriály - skvělá a hlavně praktická. Ráda jsem si zopakovala některé zásady první pomoci a oživila informace získané ze skautských příruček. Jazyk je navíc přizpůsobený dětem, i když trochu starším, stejně jako podávané informace. Já si zase užívala popisy krajin, které byla tak akorát a byla příjemně překvapena i špetkou tajemna, která se nečekaně objevila.

07.08.2015 5 z 5

Minotaurus Kaz Minotaurus Kaz Richard A. Knaak

Pěkné čtyři hvězdičky :) Kaz se mi líbil ještě více než Huma, i když občas byl při čtení problém uvědomit si, že to vlastně není člověk. A Delbin se povedl moc :)

05.08.2015 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Vše již bylo řečeno, tak snad jen; má nejoblíbenější povídka? Hranice možností :))

29.07.2015

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Dlouho jsem Zaklínače znala jen ze stejnojmenného seriálu a několika reálií z DrD. O to více jsem se na knihu těšila.
Musím přiznat, že seriál mi hodně pomohl z chápáním zdánlivě na sebe příliš nenavazujících povídek. Líbilo se mi, jak si mohu sama postupně během čtení skládat různá vlákénka předchozích nebo tušených událostí do jednoho velkého překvapivého celku. Líbila se mi postava Geralta z Rivie, který je svým jedinečně záhadným způsobem od jiných "kladných" hrdinů, které nám fantasy obvykle překládá. Nezdá se být tak vnitřně rozervaný, jak se nám anotace snaží naznačit, zato jeho jednání dovoluje pozornému čtenáři mnohé vyčíst mezi řádky. Líbil se mi ten nepřikrášlený jadrný jazyk, který obdivovatelé středověkých rytířů a čarodějů tak neradi přiznávají. Přišla jsem na chuť i postavě Marigolda, která mi v seriálu nesedla.

Zamilovala jsem se do propletených dějových linií i faktu, že se autor s oblibou vrací i k těm nejtitěrnějším vedlejším postavám (tady už trochu spojleruji k dalším dílům). A bylo to Poslední přání, které mě po mnoha letech mateřského odříkání donutilo nechat lampičku svítit až do tří do rána a nadšeně číst. Veselým kopám ale podobné počínání nedoporučuji, protože v textu se to vtipnými hláškami či přirovnáními jen hemží.

29.07.2015 5 z 5

Vykoupená Vykoupená Kristin Cast

Dávám krásné čtyři hvězdičky, i když mnohem raději bych dala čtyři a půl.
Vcelku jsem nevěřila, že autorky dokáží tolik otevřených problémů elegantně uzavřít v jedné knize. Hlavně z tohoto důvodu jsem překonala svou tužbu přečíst vše jedním dechem. Četla jsem vše pomalu a pozorně, některé odstavce raději dvakrát, což ostatně doporučuji všem. Jinak se v ději rychle ztratíte.
Některé zvraty jsem čekala, jiné ne a autorky opět potvrdily, že v popisování dojemných chvílí jsou opravdu dobré. Děkuji za krásně uzavřený příběh. Ráda si celou sérii přečtu ještě jednou a jistě ne naposledy.

22.07.2015 4 z 5

Sandokan - Pomstiteľ krásnej Suramy Sandokan - Pomstiteľ krásnej Suramy Emilio Salgari

Další velmi milý příběh, který v češtině nikdy nevyšel.
Pokud jste se někdy podivovali, jakže se to ten nezkrotný Yanez dostal do manželského lože královny Suramy, máte v této knize jedinečnou příležitost se to dozvědět. I když jejich úplně první setkání jsou stále zahalena zpola průsvitnou rouškou tajemství.
Zpočátku jsem se poněkud podivovala nátuře slovenského překladatele, nebo Sandokan ve slovenském znění mi připadal poněkud hrubší verzí mého oblíbené KODovkového.

K příběhu samému výhrady nemám. Plynul rychle bez větších zádrhelů. Nechyběly leckdy až nesmyslně riskantní akce a plány, na které jsme od Sandokana a jeho přátel už zvyklí. Zkrátka klasický Salgarovský příběh.

Náruživí čitatelé dobrodružné literatury by jistě dali zasloužené čtyři hvězdičky (souboj s tygřicemi v podzemí byl vskutku nádherný), obdivovatelé Sandokana (jako já) pak plných pět. Každopádně kniha jistě nikoho nezklame.

21.07.2015 5 z 5

Klíč k určování kluků Klíč k určování kluků Kathryn Lamb

Je to tak praštěné, až je to pěkné. pro puberťačku fajn čtení, ale směju se tomu i dnes :)

15.07.2015 4 z 5

Pomoc! Já se z té rodiny zblázním! Pomoc! Já se z té rodiny zblázním! Kathryn Lamb

Knížku jsem dostala v tom správném věku, takže posloužila. A některé rady si pamatuju dodnes. Když vaše matka pracuje v rybárně, bude holt k večeři zase ryba :DD

15.07.2015