Meč proti meči

Meč proti meči https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85768/bmid_mec-proti-meci-6559dfe2dbf90.jpg 4 35 5

Román Meč proti meči, napsal Eduard Štorch v roce 1940, tedy na začátku druhé světové války. Jeho vydání nejenže nebylo německými úřady povoleno, ale román byl dokonce i zabaven. Příběh z dob zakládání českého státu a pádu Polabských Slovanů, zachycuje zápas slovanských kmenů o státní svéprávnost s německým císařem Otou a jeho krutým pomocníkem markýzem Gerem, je totiž plný jinotajných narážek a nejednoznačných epizod.... celý text

Turlogh
27.02.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, o které jsem vůbec nevěděl, přestože jsem v dětství od Eduarda Štorcha, mimochodem skautského vůdce s přezdívkou Sachem, přečetl kde co. Nejvíce se mi líbil Hrdina Nik a Zlomený meč. Nicméně, Meč proti meči je velmi dobrá kniha, která příjemným způsobem čtení poukazuje na dobu rozmachu budoucího Německa a vytlačení či poroby slovanských kmenů na rozsáhlém evropském území. Z podobných knih s takovou tématikou znám snad jen knihu Ivana Olbrachta Ze starých letopisů. Vynikající obrázky JIřího Wowka skvěle dokreslují atmosféru knihy. Pro milovníky historie či knih E. Štorcha doporučuji. Howgh.

Luigi1
31.07.2020 5 z 5

Zde je popsán život Boleslavům a velice mě překvapilo jaký byl svatý Václav o kterém jsem četl úplně něco jiného.Zajímavé.

braunerova
31.08.2019 3 z 5

V dětství jsem knihy Eduarda Štorcha miloval, Meč proti meči mě ale neoslovil. Autor pojal román jako beletrizovanou formu dějepisu. Hlavní události kolem knížat Václava, Boleslava a krále Oty odpovídají historickým faktům, na ně ale autor nabalil spoustu romantického balastu. Knihu také poznamenala doba vzniku. Podrazy a vraždy ze strany Sasů autor rozhořčeně odsuzuje, ty samé skutky Slovanů vydává za spravedlivou odplatu nebo je nekomentuje.
Někteří moderní historici dnes vydávají vraždu Václava bezmála za pouhé nedorozumění. No nevím, když si představím, že jdu do kostela a bratr mi chce useknout hlavu. O co lépe se zachoval ke svému Jindřichovi král Ota. Je ironií, že po 14 letech protigermánského odboje se Boleslav vrací k politice Václava. A tak mi přijde spravedlivé, že historie pojmenovala Václava Svatým, Otu Velikým a Boleslava - Ukrutným.

Mistr119
06.07.2017 5 z 5

Z knížky dodnes čerpám názor, že historie není vždy černobílá, jak se učíme v dějinách dějepisu, ale že i Boleslav svůj čin udělal pro dobro věci a svatý Václav zas tak "dobrý" nebyl... :) Navíc na konci ten odkaz na 2. světovou... :))

notburga
14.08.2015 5 z 5

Další skvělá kniha. Bylo příjemné přečíst si klasický příběh o Václavovi a Boleslavovi zase z jiné stránky.

Eduard Štorch
česká, 1878 - 1956
1976  86%Volání rodu
1962  81%Lovci mamutů
1965  84%Osada Havranů
1962  84%U Veliké řeky
1997  72%Čarodějův učedník

Kniha Meč proti meči je v